جمع بندی اقرار به گناه با شرط خاص

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اقرار به گناه با شرط خاص

می خواستم بدونم این که می گن اقرار به گناه حرامه اگر این اقرار باعث ترک گناه بشه چی؟مثلا از کسی کمک بخوایم و بگیم که این گناه رو انجام دادم و حالا می خوام ترکش کنم یا آثارشو از بین ببرم و با کمک اون شخص بتونیم این کارو بکنیم؟
ممنون می شم اگه جوابمو بدین

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سینا

سلام_;486319 نوشت:
می خواستم بدونم این که می گن اقرار به گناه حرامه اگر این اقرار باعث ترک گناه بشه چی؟مثلا از کسی کمک بخوایم و بگیم که این گناه رو انجام دادم و حالا می خوام ترکش کنم یا آثارشو از بین ببرم و با کمک اون شخص بتونیم این کارو بکنیم؟
ممنون می شم اگه جوابمو بدین

[=microsoft sans serif]همانطور که می دانید در آموزه های اسلام اقرار کردن به گناه نزد دیگران جایز نمی باشد.چرا که اقرار به گناهان نزد مردم موجب اشاعه ی گناه واز بین رفتن قبح گناه می شود بنابراین تنها وتنها در برابر خداوند می توان اقرار به گناه نمود.حفظ آبرو وحرمت هر مومن، هم بر عهده ی دیگران وهم بر عهده ی خودش می باشد لذا از هرامری که آبروی مومن را به خطر بیاندازد باید اجتناب نمود. اقرار به گناه نیز باعث از بین رفتن آبرو وشخصیت انسان می شود به همین خاطر جایز نمی باشد. وقتی بی دلیل در مورد گناهان خود با دیگران صحبت کنیم بد بینی وبد گمانی آنها را نسبت به خود تحریک می نماییم وهمین امر باعث تضیعف روابط اجتماعی ما می شود.

امااقرار به گناهان از طرف بنده نزد خداوند امر پسندیده ای است واتفاقا یکی از لوازم توبه ،همین افرار به گناهان می باشد. واین امر باعث تثبیت بندگی در پیشگاه خداوند می شود.

در مناجات مى‏ خوانیم:
اِلهى اِنْ كانَ قَدْ دَنا اَجلى وَ لَمْ یُقَرِّبْنى مِنْكَ عَمَلى فَقَدْ جَعَلْتُ الْاِعْترافَ اِلَیْكَ بِذَنْبى وَسائِلَ عِلَى
خدایا! اگر اجلم نزدیك شده باشد ولى عمل من موجب قُرب تو نشده باشد،پس من اعتراف به تقصیر را وسيله قُربِ به تو قرار مى‏ دهم.(1)

بنابراین نتیجه ی اقرار به گناه در نزد مردم تضعیف شخصیت وخوار شدن است اما اقرار گناه در نزد خداوند موجب قرب الهی می شود.

اما چنانچه انسان گناهی انجام داده است وبرای رهایی از آن نیازمند کمک دیگران باشد در این جا در مرحله ی اول توصیه می شود که برای آگاهی به راهکارهای ترک رذائل اخلاقی به مطالعه ی کتب اخلاقی بپردازد وازصحبتها وسخنان اساتید بزرگ اخلاق وراهکارهای ارائه شده توسط انها بهره ببرد. وجود مراکز پاسخگویی نیز به صورت تلفنی وانلاین می تواند در ارائه ی راهکار برای ترک گناه به صورت تخصصی مفید باشد در این شرایط، هم شما راهکار مناسب را بدست اورده اید وهم بدون این که طرف مقابل شما را بشناسد به صورت غیر مستقیم مشکل را حل نموده اید ومجبور به اقرار گناه نشده اید. اما چنانچه راهها ی ارائه شده برای ترک گناه مفید فایده واقع نشد وشما شخصی را مد نظر دارید و نسبت به شخصیت ایشان و توانایی بر کمک کردن به شما برای ترک گناه، اطمینان کامل دارید در این صورت می توانید برای ترک گناه از ایشان کمک بگیرید.همانطور که تذکر دادم باید به درستیِ شخص مقابل اطمینان داشته باشید چرا که بعضا جوانان ما در اثر غلبه ی احساسات وبدون منطق ،گناه خود را برای دیگران بازگو نموده وبا توجه به اینکه آن افراد توانایی لازم برای کمک کردن را نداشته اند نه تنها ترک گناه حاصل نشده بلکه عوارض دیگری نیز ایجاد شده است.

(1) مناجات ابوحمزه ثمالی

سوال:
اگر اقراربه گناه باعث ترک گناه شود بازهم حرام است؟مثلا از کسی کمک بخوایم و بگیم که این گناه رو انجام دادم و حالا می خوام ترکش کنم یا آثارشو از بین ببرم و با کمک اون شخص بتونیم این کارو بکنیم؟

پاسخ:
همانطور که می دانید در آموزه های اسلام اقرار کردن به گناه نزد دیگران جایز نمی باشد.چرا که اقرار به گناهان نزد مردم موجب اشاعه ی گناه واز بین رفتن قبح گناه می شود بنابراین تنها وتنها در برابر خداوند می توان اقرار به گناه نمود.حفظ آبرو وحرمت هر مومن، هم بر عهده ی دیگران وهم بر عهده ی خودش می باشد لذا از هر امری که آبروی مومن را به خطر بیاندازد باید اجتناب نمود. اقرار به گناه نیز باعث از بین رفتن آبرو و شخصیت انسان می شود به همین خاطر جایز نمی باشد. وقتی بی دلیل در مورد گناهان خود با دیگران صحبت کنیم بدبینی و بدگمانی آنها را نسبت به خود تحریک می نماییم وهمین امر باعث تضعیف روابط اجتماعی ما می شود.

اما اقرار به گناهان از طرف بنده نزد خداوند امر پسندیده ای است واتفاقا یکی از لوازم توبه ،همین افرار به گناهان می باشد. واین امر باعث تثبیت بندگی در پیشگاه خداوند می شود.
در مناجات مى‏ خوانیم:
اِلهى اِنْ كانَ قَدْ دَنا اَجلى وَ لَمْ یُقَرِّبْنى مِنْكَ عَمَلى فَقَدْ جَعَلْتُ الْاِعْترافَ اِلَیْكَ بِذَنْبى وَسائِلَ عِلَى
خدایا! اگر اجلم نزدیك شده باشد ولى عمل من موجب قُرب تو نشده باشد،پس من اعتراف به تقصیر را وسيله قُربِ به تو قرار مى‏ دهم.(1)
بنابراین نتیجه ی اقرار به گناه در نزد مردم تضعیف شخصیت وخوار شدن است اما اقرار گناه در نزد خداوند موجب قرب الهی می شود.

اما چنانچه انسان گناهی انجام داده است و برای رهایی از آن نیازمند کمک دیگران باشد در این جا در مرحله ی اول توصیه می شود که برای آگاهی به راهکارهای ترک رذائل اخلاقی به مطالعه ی کتب اخلاقی بپردازد و ازصحبتها و سخنان اساتید بزرگ اخلاق و راهکارهای ارائه شده توسط آنها بهره ببرد. وجود مراکز پاسخگویی نیز به صورت تلفنی و انلاین می تواند در ارائه ی راهکار برای ترک گناه به صورت تخصصی مفید باشد در این شرایط، هم شما راهکار مناسب را بدست اورده اید وهم بدون این که طرف مقابل شما را بشناسد به صورت غیر مستقیم مشکل را حل نموده اید و مجبور به اقرار گناه نشده اید.

اما چنانچه راههای ارائه شده برای ترک گناه مفید فایده واقع نشد و شما شخصی را مد نظر دارید و نسبت به شخصیت ایشان و توانایی بر کمک کردن به شما برای ترک گناه، اطمینان کامل دارید در این صورت می توانید برای ترک گناه از ایشان کمک بگیرید.همانطور که تذکر دادم باید به درستیِ شخص مقابل اطمینان داشته باشید چرا که بعضا جوانان ما در اثر غلبه ی احساسات وبدون منطق ،گناه خود را برای دیگران بازگو نموده و با توجه به اینکه آن افراد توانایی لازم برای کمک کردن را نداشته اند نه تنها ترک گناه حاصل نشده بلکه عوارض دیگری نیز ایجاد شده است.

(1) مناجات ابوحمزه ثمالی

موضوع قفل شده است