در حالی که ایران اسلامی خود را آماده می‌کرد تا با اجرای عملیات کربلای 7، ضربه‌ای دیگر به دشمن وارد آورد، بر اثر شرارت‌های رژیم بعث عراق، جبهه جنوب بار دیگر به شدت فعال شد و رزمندگان مستقر در منطقه عملیاتی کربلای 5، منطقه شلمچه را به قتلگاه بعثیان تبدیل کردند. در چنین شرایطی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات کربلای 7 را در 13 اسفند 65 با رمز مبارک یا مولای متقیان در عمق خاک عراق واقع در منطقه حاج عمران با اهداف آزاد سازی ارتفاعات مهم منطقه، انهدام ماشین جنگی دشمن، تسلط بر منطقه حاج عمران و ایجاد تسهیلات لازم برای ادامه نبرد در منطقه آغاز نمود. در این عملیات علاوه بر آزادسازی چند ارتفاع و انهدام چندین تیپ و گردان دشمن، مقدار زیادی ادوات، سلاح‌های سبک، نیمه سنگین و انواع خودرو منهدم و مقداری نیز به غنیمت گرفته شد. تعداد کشته و زخمی دشمن نیز بیش از 2300 نفر و 185 اسیر بود.

کربلای 7
عملیات کربلای 7 در منطقه عملیاتی حاج عمران آغاز شد. نیمی از منطقه عملیاتی والفجر 2 که در دوره حملات موسوم به استراتژی دفاع متحرک عراق از دست رفته بود در عملیات کربلای 2 و بقیه در عملیات کربلای هفت آزاد شد. از عملیات بدر تا پایان جنگ که فرماندهی سپاه و ارتش در جنگ از یکدیگر تفکیک شد در خشان ترین بخش از کارنامه ارتش در عملیات کربلای هفت رقم خورد. در این عملیات لشکر 64 ارومیه جان‌فشانی‌های بسیاری از خود نشان داد. در عملیات یادشده که از نوع تک نیمه گسترده بود، نیروهای عراقی بیش از سه هزار کشته و زخمی و بیش از دویست و هفتاد اسیر دادند. در پایان این عملیات چند منطقه از حاج عمران و ارتفاعات مهمی در منطقه عملیاتی از وجود دشمن بعثی پاک شد.
طرح دفاع متحرک عراق همزمان در چند منطقه اجرا شد و علی‌رغم تلاش رزمندگان و فرماندهان جنگ، هنوز مناطقی در اشغال قوای عراقی باقی مانده بود.
رژیم بعث که منتظر عکس‌العمل جمهوری اسلامی در جبهه‌های نبرد بود، با وجود عملیات کربلای2 در منطقه عمومی حاج عمران، توانست ارتفاعات گردمند و قله 2519 را در اختیار گرفته و همچنان در اشغال خود نگاه دارد.
این ارتفاع که پیش‌تر در عملیات والفجر 2 آزاد شده بود، پس از سقوط در دوره دفاع متحرک، در عملیات کربلای2 نیز تأمین نگردید، تا اینکه در تاریخ13 اسفند ماه1365 طی عملیات کربلای7 و با رمز یا مولای متقیان 7 به دست رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی (لشکر 64 ارومیه) آزاد شد. علاوه بر ارتفاع یاد شده که در زمان عملیات پوشیده از برف بود، تپه سرخی و یال کله اسبی از دشمن پاک‌سازی شد.
طی عملیات کربلای 7 ده‌ها قبضه سلاح از انواع سنگین و نیمه سنگین و شماری زاغه مهمات منهدم شد. تعداد 2485 نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی و اسیر شدند. همچنین چندین قبضه سلاح سبک و سنگین و چندین خودرو به غنیمت نیروهای خودی درآمد.
اهمیت منطقه عملیات
عملیات زمینی نیروهای مسلح عراق در جریان جنگ تحمیلی متکی به یکان‌های زرهی و مکانیزه بوده و اغلب در طول روز به اجرا در می‌آمدعملیات زمینی نیروهای مسلح عراق در جریان جنگ تحمیلی متکی به یکان‌های زرهی و مکانیزه بوده و اغلب در طول روز به اجرا در می‌آمد. از طرفی نیروهای ایرانی در طول جنگ تجربیات ارزنده‌ای از عملیات شبانه و به صورت پیاده کسب کرده بودند. اجرای عملیات‌های تهاجمی در مناطق کوهستانی و صعب‌العبور برای یکان‌های خودی ممکن‌تر و آسان‌تر از جبهه جنوب غرب می‌نمود. از طرفی تسلط بر این ارتفاعات تنها محور ارتباطی بین دو کشور در این ناحیه، یعنی جاده پیرانشهر – رواندوز را تهدید می‌کرد و با استقرار بر روی قله 2519، شهدا و دیگر قله‌های مجاور این ارتفاع، در عمق حدود 20 کیلومتری خاک عراق شهرک‌ها و روستاهای شیورش، حاج عمران، زینو، میوتان، رایات، دربند، نو پوردان، گلاله، چومان مصطفی و پادگان حاج عمران و بخش عمده فعالیت‌های دشمن زیر دید و تیر مستقیم نیروهای خودی قرار می‌گرفت و ضمن نا امن کردن منطقه برای دشمن تلفات و ضایعاتی بر او وارد می‌شد؛ علاوه بر آن، ادامه پیشروی به عمق خاک عراق در این ناحیه نیز تسهیل می‌گردید.
کربلای 7
منظور از اجرای عملیات


مردم کردستان عراق که از رژیم بعثی جبار و جنایتکار حاکم بر عراق ناراضی بوده و با آن مبارزه می‌کردند، در این رابطه با نیروهای ایرانی همکاری کرده و تسهیلاتی را برای نفوذ به عمق خاک عراق در این ناحیه فراهم می‌کردند. همچنین عناصری از شیعیان عراقی رانده شده از آن کشور هم تحت عنوان تیپ 9 بدر در کنار رزمندگان ایران علیه رژیم بعثی عراق می‌جنگیدند. به‌طور کلی تشکیل قرارگاه عملیاتی حمزه سیدالشهدا در شمال‌غرب و هدایت عملیات به عمق خاک عراق در شمال شرق این کشور و تصرف برخی شهرک‌ها و پایگاه‌های نظامی سبب می‌شد تا ارتش عراق به این ناحیه لشکرکشی و بخشی از نیروهایش را از مقابل جبهه‌های جنوب و غرب به شمال‌غرب ایران جابه‌جا کند.
کولاک در عملیات «کربلای 7»

فرمانده گروهان عملیات کربلای 7 گفت: بارش برف شدید در قله‌های 2 هزار و 519 متری منطقه حاج عمران، لطفی از طرف خدا برای موفقیت رزمندگان در عملیات کربلای 7 بود.
بهروز اهرابی افزود: حضور و شرکت رزمندگان در عملیات کربلای 7 در شرایطی بود که جوی نامساعد بر منطقه حاکم بود و شدت کولاک در منطقه در حدی بود که عراقی‌ها حتی تصور نمی‌کردند رزمندگان اسلام در این شرایط آماده عملیات باشند.
وی ادامه داد: شرایط جوی طوری بود که فقط چند متر جلوتر قابل رویت بود و رزمندگان توانستند خط یک و دو دشمن را با استفاده از اسلحه سرد پشت سر گذاشته تا این که در هدف سوم این عملیات، دشمن متوجه عملیات ما شد.
اهرابی با بیان امداد غیبی در این عملیات که همان کور شدن دشمن بود، اظهار داشت: در آن شرایط جوی و وزش باد و برف که از نظر نظامی یک مانع ولی از نظر معنوی جز لطف خداوند نبود، شناسایی خوب منطقه، سرعت عمل، اجرای آتش دقیق و ایمان نسبت به مأموریت نقش اساسی را در پیروزی عملیات کربلای 7 ایفا کرد.
اهرابی با بیان امداد غیبی در این عملیات که همان کور شدن دشمن بود، اظهار داشت: در آن شرایط جوی و وزش باد و برف که از نظر نظامی یک مانع ولی از نظر معنوی جز لطف خداوند نبود

فرمانده گروهان عملیات کربلای 7 خاطرنشان کرد: در این عملیات 250 نفر رزمندگان سلحشور اسلام به مقام رفیع شهادت رسیدند که شهید رضا زارع 18 ساله، عوض‌الله جدی 17 ساله و رامین گلی 18 ساله از جمله سربازان دانش‌آموز عملیات بودند.
وی به ذکر نام چند شهید که به یاد داشت، پرداخت و ادامه داد: سرلشکر ناصر یارقلی از فرماندهان ارتش در آن عملیات به شهادت رسید و علی محمدی در حال تیراندازی به تانک‌های دشمن با اصابت گلوله تانک به ناحیه صورت، به شهادت رسید.
اهرابی اضافه کرد: این عزیزان از شهدایی بودند که در عملیات کربلای 7 با خون خود منطقه حاج عمران را رنگین کردند.