جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رابطه فامیلی پیامبر و صحابه

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر 1392
  نوشته
  29
  صلوات
  54
  حضور
  22 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0

  اشاره رابطه فامیلی پیامبر و صحابه
  سلام دوستان، اگر اطلاعات دقیق و مستند در رابطه با این سوال بنده دارید لطف کنید عرض کنید...
  این افرادی که بیان میکنم آیا با هم فامیل بودند؟ چه رابطه نسبی با هم داشتند؟ البته بعضی ها رو میدونم اما دوست دارم رابطه فامیلی همه افراد رو نسبت به هم بدونم...

  1. رسول اکرم حضرت محمد (ص)
  2. امام علی
  3. عایشه
  4. خدیجه
  5. زبیر
  6. طلحه
  7. ابوبکر
  8. عمر
  9. عثمان
  10. عبدالرحمن بن عوف
  11. عبدالله بن مسعود
  12. سعد بن ابی وقاث
  13. ابوعبیده جراح
  14. خالد بن ولید
  15. سهیل بن عمرو
  16. زید بن حارثه

  ببخشید اگه زیاد بود...!!
  ویرایش توسط سیده راضیه : 1394/09/06 در ساعت 02:47

 2. صلوات ها 3


 3.  

 4. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,613
  صلوات
  49974
  حضور
  130 روز 17 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست

  رابطه فامیلی پیامبر و صحابه
  کارشناس بحث: استاد سید محسن


 5. صلوات ها 3


 6. #3

  عضویت
  جنسیت آبان 1389
  علاقه
  علم
  نوشته
  975
  صلوات
  2130
  حضور
  17 روز 8 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  بین پیامبر(صلی الله علیه وآله) و برخی از اصحاب نسبت فامیلی وجود دارد اما هیچکدام به اندازه رابطه سببی و نسبی حضرت علی(علیه السلام) با پیامبر نمیرسد و برخی از اصحاب در یکی از اجداد با پیامبر(صلی الله علیه وآله) مشترک هستند و دیگر هیچ رابطه سببی بین آنها وجود ندارد.
  پیامبر(صلی الله علیه وآله) و حضرت علی(علیه السلام) از قبیله بنی هاشم، قریشی و پسرعموی یکدیگر هستند. همچنین حضرت علی(علیه السلام) داماد پیامبر(صلی الله علیه وآله) است. در مورد ابوبکر وی از قبیله بنی تیم است و در یکی از اجداد به نام مرة بن کعب با پیامبر مشترک است و دخترش عایشه همسر پیامبر(صلی الله علیه وآله) است. اما در مورد عمر بن خطاب وی از قبیله بنی عدی است و در یکی از اجداد به نام کعب بن لوی با پیامبر(صلی الله علیه وآله) مشترک است و دخترش حفصه همسر پیامبر میباشد. اما در مورد حضرت خدیجه (سلام الله علیها) وی از قبیله قریش و در یکی از اجداد به نام کعب با پیامبر(صلی الله علیه وآله) مشترک است همچنین همسر پیامبر(صلی الله علیه وآله) است. اما در مورد عثمان بن عفان وی از تیره ابوالعاص و از قبیله بنی امیه و قریشی است و در جد پنجم با پیامبر مشترک است. وی بنابر نظر اهل سنت داماد پیامبر(صلی الله علیه وآله)است. اهل سنت او را ذوالنورین میخوانند چون دو نفر از دختران پیامبر(صلی الله علیه وآله) به نام ام کلثوم و رقیه همسر او بودند اما این دیدگاه را برخی ازشیعیان نپذیرفته و معتقدند رقیه و ام کلثوم ربیبه های پیامبر هستند و آن دو، دختران خواهر حضرت خدیجه(علیها السلام) هستند.[1] اما در مورد زبیر بن عوام بن خویلد، مادرش صفیه دختر عبدالمطلب است پس زبیر پسرعمه پیامبر(صلی الله علیه وآله) و حضرت علی(علیه السلام) است همچنین وی برادر زاده حضرت خدیجه(سلام اله علیها) است و نیز داماد ابوبکر است زیرا اسماء دختر ابوبکر همسر زبیر است. پس زبیر از طرف مادری از بنی هاشم است. عبدالرحمن بن عوف در کلاب بن مره با پیامبر(صلی الله علیه و آله) مشترک است وی شوهر خواهر عثمان است. طلحة بن عبیدالله هم قبیله ابوبکر و از بنی تیم بود. زید بن حارثه هیچ نسبتی با پیامبر(صلی الله علیه واله) نداشت و پسر خوانده او بود و البته در دورانی شوهرزینب بنت جحش دختر عمه رسول خدا بود. اما در مورد خالد بن ولید باید گفت پیامبر(صلی الله علیه وآله) شوهر خاله او بود زیرا میمونه همسر حضرت رسول، خاله خالد بن ولید بود و پیامبر، ولید و عباس هر سه باجناق بودند. اما در مورد سهیل بن عمرو، وی نسبتی با پیامبر(صلی الله علیه وآله) ندارد و فقط در یکی از اجدادش به نام لوی بن غالب با پیامبر(صلی الله علیه وآله) مشترک است. سعد بن ابی وقاص هم در کلاب بن مره با پیامبر(صلی الله علیه و اله) مشترک است.


  [1] . سید جعفر مرتضی عاملی، الصحیح من سیرة النبی، نجاح طایی، ازواج النبی و بناته،  ویرایش توسط ممسوس : 1392/12/17 در ساعت 11:23


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آذر 1392
  نوشته
  29
  صلوات
  54
  حضور
  22 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0  خیلی خیلی ممنونم از شما!
  اما خانواده من و تقریبا تمام اطرافیان من که شیعه هستند اعتقاد دارند ام کلثوم و رقیه دختر خود پیامبر و حضرت خدیجه بوده اند!

  و حتی شنیده ام که عثمان اول با یکی از آنها ازدواج کرده و بعدها به علت کتک زدن دختر رسول را کشته و بعد با آن یکی دختر رسول خدا ازدواج کرده...!!

 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آبان 1389
  علاقه
  علم
  نوشته
  975
  صلوات
  2130
  حضور
  17 روز 8 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  در مورد این که رقیه و ام کلثوم همسران عثمان هستند برخی از منابع این مطلب را نقل کردند اما سید جعفر مرتضی عاملی و نجاح طایی در کتب خود بیان کردند که این دو دختر از فرزندان خواهر او بودند چون پس از رحلت شوهر خواهرش به دلیل این که سرپرستی نداشتند آنها را در خانه خود آورد و لذا آنها دختران خواهر خدیجه هستند ایشان دلیل میآورند که گزارشی از رابطه پدری و فرزندی از این دو دختر مانند رابطه فاطمه و پیامبر در منابع وجود ندارد و در تاریخ مطلبی را نمیابیم همچنین در نقلی معاویه فقط حضرت علی را داماد پیامبر میداند و نه عثمان را

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت اردیبهشت 1389
  نوشته
  2,852
  صلوات
  8316
  حضور
  20 روز 12 ساعت 2 دقیقه
  وبلاگ
  1
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام

  یک نکته در باره بنی امیه ذکر کنم .

  دقت وتحلیل تاریخ اسلام نشانگر تفاوتهایی با جعلیات یا مشهورات موخرین است مثلا در جاهلیت مساله فرزند خواندگی بسیار شایع بوده و خانواده های بسیاری کنیزان وفرزندان دیگران را نزد خود بزرگ میکردند وبعد بنام فرزند مشهور ومعروف میشدند . مثلا همین ام کلثوم که بقول نووی در تهذیب الاسماء دختر ابوبکر بود اما ربیبه امام علی (ع) که بعدها توسط عمر غصب شد .

  همچنین همسران عثمان نیز چنین بودند .

  اما در مورد بنی امیه که موضوع مخفی مانده اینکه :

  يقول ابو القاسم الكوفي في الاستغاثة ج1 ص76 وكان عبد شمس بن عبد مناف أخا هاشم بن عبد مناف قد تبنى عبداً له رومياً يقال له أمية فنسبه عبد شمس إلى نفسه، فنسب أمية بن عبد شمس ، ودرج نسبه كذلك إلى هذه الغاية فاصل بني أمية من الروم ونسبهم في قريش.
  وجاء في جواهر التاريخ ج2 ص82: يروى أن أمية كان عقيماً وان اولاده من عبده الرومي ذكوان .
  وقد أشار أمير المؤمنين(عليه السلام) إلى هذه الحقيقة في كتاب بعثه إلى معاوية فقال عليه السلام: ( ولا الصريح كاللصيق ).

  جد اعلای امویان یعنی امیه بن عبد شمس ، اصلا عقیم بود! اما یک نفر رومی بی اصل ونسب بنام امیه را بخود منتسب کرد پس هیچ قرابتی بین این شجره ملعونه (عثمان و معاویه و مروان و...) و رسول پاک گهر (ص) وجود ندارد .

  البته آنقدر این مسائل در جاهلیت شایع بود وزنا زادگان وازدواجهای موهوم منشر ومشکل ساز شده بود که اسلام ازدواجها را محدود و تعدیل نمود و فرمود که :


  ادْعُوهُمْ لِآبَائِهِمْ هُوَ أَقْسَطُ عِندَ اللَّهِ فَإِن لَّمْ تَعْلَمُوا آبَاءهُمْ فَإِخْوَانُكُمْ فِي الدِّينِ وَمَوَالِيكُمْ وَلَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ فِيمَا أَخْطَأْتُم بِهِ وَلَكِن مَّا تَعَمَّدَتْ قُلُوبُكُمْ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا {الأحزاب/5}

  وخواندن بغیر پدر از کبائر است :

  إن من أعظم الفرى أن يدعى الرجل إلى غير أبيه أو يرى عينيه فى المنام ما لم تر أو يقول على رسول الله - صلى الله عليه وسلم - ما لم يقل (البخارى ، وابن جرير عن واثلة)

  من ادعى إلى غير أبيه وهو يعلم أنه غير أبيه فالجنة عليه حرام (أحمد ، والبخارى ، ومسلم ، وأبو داود ، وابن ماجه عن سعد وأبى بكرة)

  البته با رحلت رسول الله (ص) وبرگشت به جاهلیت معاویه ، زیاد زنازاده را به ابوسفیان ملحق کرد ! حتی یکی از پدران معاویه به ابوسفیان مشهور است !

  ویرایش توسط خیر البریه : 1393/01/19 در ساعت 21:34
  اللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاهْدِنِي لِما اخْتُلِفَ فِيْهِ مِنَ الحَقِّ بِإذْنِكَ، إِنَّكَ تَهْدِي مَنْ تَشاءُ إِلى صِراطٍ مُسْتَقِيمٍ
  ثمره سالها بحث و مناظره
  کانال تلگرامی اینجانب :
  https://telegram.me/kamelee

  وگروه شیعه واقعی ومناظره فرهیختگان :
  https://telegram.me/joinchat/BlQSjz1xYw1i8ik1P98FQg


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از 1393/09/07, 10:20 : 2

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود