جمع بندی حکم نماز برای بیماری که نمی تواند پاک باشد چیست؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم نماز برای بیماری که نمی تواند پاک باشد چیست؟

سلام

اخیرا با موردی مواجه شدم که حکم آن بر من و اطرافیان واضح نیست.

بیماری که مرتب خونریزی جلدی دارد و در ضمن قادر به نگاه داشتن مثانه خود نمی باشد... 2 مورد در یک نفر..و در حین نماز حتی اگر خونریزیش چند دقیقه قطع شود کنترلی بر مثانه ندارد و تقریبا به طور دایم نا پاک است.
چگونه نماز خود را به پا دارد؟

چه در هر دو مورد مایعات به صورت غیر قابل کنترل - هر لحظه امکان جاری شدن دارند.

این مورد ناشی از یک بیماری است و توسط پزشک یا دارو بر طرف نشده است.

لطفا راهنمایی فرمایید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

نیکا;486123 نوشت:
سلام

اخیرا با موردی مواجه شدم که حکم آن بر من و اطرافیان واضح نیست.

بیماری که مرتب خونریزی جلدی دارد و در ضمن قادر به نگاه داشتن مثانه خود نمی باشد... 2 مورد در یک نفر..و در حین نماز حتی اگر خونریزیش چند دقیقه قطع شود کنترلی بر مثانه ندارد و تقریبا به طور دایم نا پاک است.
چگونه نماز خود را به پا دارد؟

چه در هر دو مورد مایعات به صورت غیر قابل کنترل - هر لحظه امکان جاری شدن دارند.

لطفا راهنمایی فرمایید.

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

كسى كه بول يا غائط، پى در پى از او خارج مى‌شود، اگر نتواند هيچ مقدارى از نماز را با وضو بخواند، مى‌تواند چند نماز را با يك وضو بخواند، مگر آن كه با اختيار خود بول يا غائط كند، يا چيز ديگرى كه وضو را باطل مى‌كند، براى او پيش آيد.

[=Noor_Lotus]
در مورد خونريزيهاي ايشان بايد متذكر بشوم كه خونريزي اگر قطع مي شودوقابل تطهير است بايد تطهير شود واگر قطع نمي شود ياقابل تطهير نيست(يعني تطهيرش ضرر قابل توجه اي دارد) به همين صورت نمازش را بخواند.

سلام بر شما

ضمن تشکر از قبول زحمت و پاسخگوئی به پرسش .. جهت اطمینان از دریافت شخصیم :

مقصود از:اگر نتواند هيچ مقدارى از نماز را با وضو بخواند، مى‌تواند چند نماز را با يك وضو بخواند

این است :
1-که وضو گرفته و نماز را بپا دارند و توجه به غیر ارادی بودن مشکل جسمی نداشته باشند؟
یا
2- تمامی نماز های روزش را یک جا و با یک وضو بخواند؟! !!

اجرتان با خداوند

نیکا;486911 نوشت:
سلام بر شما

ضمن تشکر از قبول زحمت و پاسخگوئی به پرسش .. جهت اطمینان از دریافت شخصیم :

مقصود از:اگر نتواند هيچ مقدارى از نماز را با وضو بخواند، مى‌تواند چند نماز را با يك وضو بخواند

این است :
1-که وضو گرفته و نماز را بپا دارند و توجه به غیر ارادی بودن مشکل جسمی نداشته باشند؟
یا
2- تمامی نماز های روزش را یک جا و با یک وضو بخواند؟! !!

اجرتان با خداوند

سلام علیکم

این شخص اگر مبطل وضویی را ؛عمدا واز روی اختیار مرتکب شود وضویش باطل می شود،مثلا شخصی که هیچ اختیار در کنترل بول ندارد ولی عمدا به خوابد،یا. . . .

[=arial]با سلام

سلام علیکم
جمع بندی این موضوع:

1-اخیرا با موردی مواجه شدم که حکم آن بر من و اطرافیان واضح نیست. بیماری که مرتب خونریزی جلدی دارد و در ضمن قادر به نگاه داشتن مثانه خود نمی باشد... 2 مورد در یک نفر..و در حین نماز حتی اگر خونریزیش چند دقیقه قطع شود کنترلی بر مثانه ندارد و تقریبا به طور دایم نا پاک است.
چگونه نماز خود را به پا دارد؟چه در هر دو مورد مایعات به صورت غیر قابل کنترل - هر لحظه امکان جاری شدن دارند.

ج:سلام علیکم
طبق نظر رهبری:

كسى كه بول يا غائط، پى در پى از او خارج مى‌شود، اگر نتواند هيچ مقدارى از نماز را با وضو بخواند، مى‌تواند چند نماز را با يك وضو بخواند، مگر آن كه با اختيار خود بول يا غائط كند، يا چيز ديگرى كه وضو را باطل مى‌كند، براى او پيش آيد.
در مورد خونريزيهاي ايشان بايد متذكر بشوم كه خونريزي اگر قطع مي شودوقابل تطهير است بايد تطهير شود واگر قطع نمي شود ياقابل تطهير نيست(يعني تطهيرش ضرر قابل توجه اي دارد) به همين صورت نمازش را بخواند.(1)

2-ضمن تشکر از قبول زحمت و پاسخگوئی به پرسش .. جهت اطمینان از دریافت شخصیم :
این است :
الف-که وضو گرفته و نماز را بپا دارند و توجه به غیر ارادی بودن مشکل جسمی نداشته باشند؟یا
ب - تمامی نماز های روزش را یک جا و با یک وضو بخواند؟

ج:سلام علیکم
این شخص اگر مبطل وضویی را ؛عمدا واز روی اختیار مرتکب شود وضویش باطل می شود،مثلا شخصی که هیچ اختیار در کنترل بول ندارد ولی عمدا به خوابد،یا. . . .(2)

پی نوشت:
1-رساله امام،احکام طهارت،احکام وضو،310
2-همان

موضوع قفل شده است