خمس و زکات بر مهریه بخشیده شده!

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خمس و زکات بر مهریه بخشیده شده!

با سلام:
1- اگر زنی که مهریه‌اش مواردی است که شامل خمس و زکات می‌شود به همسر خود ببخشد، برای مرد پرداخت خمس یا زکات مهریه بخشیده شده واجب می‌شود؟
مرجع تقلید: آیت الله سیستانی

2- نظر آیت الله وحید خراسانی در مورد مهریه یا مهریه‌های بالا چیست؟

با تشکر

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

uvdc1998;485581 نوشت:
با سلام:
1- اگر زنی که مهریه‌اش مواردی است که شامل خمس و زکات می‌شود به همسر خود ببخشد، برای مرد پرداخت خمس یا زکات مهریه بخشیده شده واجب می‌شود؟
مرجع تقلید: آیت الله سیستانی

2- نظر آیت الله وحید خراسانی در مورد مهریه یا مهریه‌های بالا چیست؟

با تشکر

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

مهریه از نظر مراجعی که فرمودید ، به خودی خود خمس ندارد .

در مورد سؤال لطفا بیشتر توضیح بفرمایید که منظور چه مواردی است .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

فرض کنید بنده 100 تا گوسفند مهریه همسرم کرده باشم، و ایشون این 100 تا گوسفند رو (مهریه خودش رو) به من ببخشه، حالا من باید خمس یا ذکات این 100 تا گوسفند رو بدم؟ اگر به جای 100 تا گوسفند، 100 سکه باشه چطور؟

در ضمن سوال دوم بنده رو هم پاسخ ندادید.

uvdc1998;486277 نوشت:
فرض کنید بنده 100 تا گوسفند مهریه همسرم کرده باشم، و ایشون این 100 تا گوسفند رو (مهریه خودش رو) به من ببخشه، حالا من باید خمس یا ذکات این 100 تا گوسفند رو بدم؟ اگر به جای 100 تا گوسفند، 100 سکه باشه چطور؟

در ضمن سوال دوم بنده رو هم پاسخ ندادید.

با تشکر از توضیح شما

اگر منظورتون این است که سکه ها را به همسرتان بدهید و ایشان دوباره به شما ببخشند ، اگر سکه ها تا سر سال هزینه نشود مشمول خمس است . (1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی در قم ؛ http://www.sistani.org/persian/qa/0893/

1- دوست عزیز، بنده 100 سکه مهر همسرم کردم، به محض جاری شدن عقد، همسر میگه مهرمو بخشیدم، در این صورت خمس نداره؟

2- برای سومین مرتبه سوال می‌کنم: "نظر آیت الله وحید خراسانی در مورد مهریه یا و همینطور مهریه‌های زیاد چیست؟"

[="Tahoma"][="Black"]

uvdc1998;486569 نوشت:
1- دوست عزیز، بنده 100 سکه مهر همسرم کردم، به محض جاری شدن عقد، همسر میگه مهرمو بخشیدم، در این صورت خمس نداره؟

اگر سکه ای در میان نباشد و فقط بدهی شما به همسرتان بخشیده شود ، دخالتی در خمس ندارد .

استفتائی برای این پرسش نداریم لطفا با دفتر معظم له تماس حاصل فرمایید:
025
37740611

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

موضوع قفل شده است