جمع بندی لزوم نيت قربة الي الله چيست ؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لزوم نيت قربة الي الله چيست ؟

با سلام
مگر نمی گوییم «خداوند از رگ گرن به ما نزدیک تر است؟» پس نیت قربة الی الله به چه معنا ست؟

golsa;484719 نوشت:
با سلام
مگر نمی گوییم «خداوند از رگ گرن به ما نزدیک تر است؟» پس نیت قربة الی الله به چه معنا ست؟

سلام بر شما.

رابطه خداوند نسبت به ما اينگونه است که: او به ما نزديک است ولي ما از او دوريم،

اين نوع روابط و نسبت​ها را «اضافه​‌​ي متخالف الأطراف» مي​نامند.

در اضافه متشابه، بين دو طرف اضافه، اختلاف نيست، مانند اضافه برادر به برادر، همسايه به همسايه و….

اما در اضافه متخالف، بين اطراف اضافه اختلاف است مانند پدر و پسر و بالا و پايين.

بنابراين با انجام عبادات سعي ميکنيم به او نزديک شويم، منظور نزديکي معنوي.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

golsa;485163 نوشت:

باسلام و احترام
این که خدا از رگ گردن به ما نزدیکتر است به این معناست که همه ی وجود ما از خداست و هر نعمت و امکاناتی که داریم به طور مدام و لحظه به لحظه از طرف خدا إفاضه می شود و بدون عنایت او، همه ی ما نابود هستیم. به اراده ی اوست که ما باقی هستیم. وجود ما عینِ ربط و وابستی به حضرت حق است و هیچگونه استقلالی بدون او نداریم. اختیاری هم که در امور داریم عنایتی است از طرف او. پس خداوند نزدیکترین موجود به خود ماست، حتی از رگ گردن ما هم، به ما نزدیک تر است.
اما نزدیک بودن ما به خدا به این معناست که با اعمال عبادی و اطاعت از فرامین الهی و دستورات او، خود را شبیه او کنیم و به مقام او نزدیک شویم. نزدیکی به خدا، یعنی نزدیکی به مقام الهی. نزدیکی به صفات خدا. یعنی به جایی برسیم که چشم ما چشم خدا بشود، دست ما دست خدا گردد، زبان ما، زبان خدایی شود. آن وقت هر کاری که می کنیم، به اذن و اراده الهی و مرضیِّ او خواهد بود، در عوض خدا هم علم، قدرت و صفات خود را به ما عنایت خواهد کرد، از این رو می شویم عین الله، اذن الله، ید الله ...
امام رضا (ع) فرمود كه فرستاده خدا (ص) فرموده:[=Traditional Arabic]همانا موسى بن عمران (ع) دستهايش را بالا برد و خداى خود را پرسيد و گفت: خداى من! آيا تو دورى تا من تو را بخوانم، و يا نزديكى تا با تو نجوا كرده و به آرامى سخن بگويم. پس خداى متعال وحى فرستاد، كه اى موسى من همنشين كسى هستم كه مرا ياد كند.(صحیفه امام رضا، ص 48)
با توجه به این حدیث قدسی، هر کسی خدا را یاد کند خدا را در کنار خود خواهد یافت و نزدیک خدا خواهد بود؛ پس این که می گوییم قربة الی الله، یعنی می خواهیم با اعمال اختیاری ای که انجام می دهیم به مقام خلیفه اللهی نائل شویم و خود را به مقام و صفات خدا نزدیک کنیم.
پس منظور از نزدیک به خدا بودن، نزدیکی مکانی نیست. مثلا وقتی می گویند اویس قرنی نزدیک پیامبر است، یعنی از جهت مقام و منزلت نزدیک پیامبر است و الا خیلی ها درکنار پیغمبر بودند اما دشمن حضرت بودند.
[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic]

[="Tahoma"][="Navy"]

golsa;485163 نوشت:
با سلام

سلام
نیت قربه الی الله ضامن آگاهانه و مختارانه و محبانه بودن عبادت است
یعنی مساله از جهت ماست نه از جهت حق تعالی که قرب و بعدش به همه چیز یکسان است
یا علیم[/]

موضوع قفل شده است