صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نخستین وحی و احتمال ارسال آن از سوی غیر خدا

علاقه
    ورزش و تفکر
    نوشته
    60
    حضور
    1 روز 1 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    54

اشاره نخستین وحی و احتمال ارسال آن از سوی غیر خدا

محمد بن عبدالله ناگهان صدایی در غار حراء شنیده است و مدعی است که آن صدا از جانب خداست . سئوال این است که او از کجا فهمیده است که صدایی را که برای اولین بار شنیده از جانب خدا است و نه غیر او ؟ محمد بن عبدالله از کجا و بر طبق چه منطقی اقراء باسم ربک الذی خلق را ندای خدایی شمرد ؟ آیا احتمال نداد که این صدا از غیر خدا باشد ؟
    ویرایش توسط Amirreza.R : ۱۳۹۴/۰۶/۲۵ در ساعت ۲۳:۴۶

2. صلوات

313

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58289

با نام و یاد دوست

نخستین وحی و احتمال ارسال آن از سوی غیر خدا

کارشناسان بحث: استاد عمار
    و استاد رئوف
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۱۲/۱۲ در ساعت ۱۸:۵۵ دلیل: درج نام کارشناس پاسخگوی دوم

5. صلوات

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6203

با سلام و ادب
    خدمت شما دوست عزیز عرض کنم که خداوند، بر اساس قاعده ي لطف، تمام راه ها و وسايل هدايت و اطاعت و سعادت بندگان را فراهم مي كند و اگر چنين نباشد نقض غرض لازم مي آيد؛ به همين جهت، خداوند، خود، زمينه ي علم پيامبران را فراهم مي كند. آيات ذيل به اين مطلب دلالت مي كنند:

(وَكَذلِكَ نُرِي إِبْرَاهِيمَ مَلَكُوتَ السَّماوَاتِ وَالْأَرْضِ وَلِيَكُونَ مِنَ الْمُوقِنِينَ)؛[انعام: 75] و اين چنين ملكوت آسمان ها و زمين را به ابراهيم نشان داديم، تا اهل يقين گردد.
    (يا مُوسي إِنَّهُ أَنَا اللّهُ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ)؛[نمل: 9] اي موسي من خداوند عزيز و حكيم هستم.
    (يا مُوسي لا تَخَفْ إِنِّي لا يَخافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُونَ)؛[نمل: 10] اي موسي نترس كه رسولان نزد من نمي ترسند.
    امام صادق(عليه السلام) در پرسش زراره بن اعين نسبت به كيفيت علم پيامبر فرمود:
    وقتي خداوند متعال بنده اي را به پيامبري خود برگزيد، اطمينان و اعتدال را به انديشه ي او عطا مي كند، تا آنچه از جانب خدا به او وحي مي شود، مانند آن چيزي باشد كه آن را به چشم خود مي بيند. 1
    شايان ذكر است كه وحي زماني بر پيامبران نازل مي شود كه آنان به مقام علو و بالا صعود كرده و مراحل مادون را پشت سرگذاشته باشند؛ در اين صورت، انسان با علم حضوري مي يابد كه در كدام منزل جاي گرفته است.

قبلا هم در این رابطه بحث کاملی شده که لینک آن رو در خدمتتون قرار میدم مطالعه کنید:
    پیامبران از کجا متوجه نبی و پیامبر بودن خود میشدند ؟

1. العياشي، ج 2، ص 201.

الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
    فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

7. صلوات ها 9

علاقه
    ورزش و تفکر
    نوشته
    60
    حضور
    1 روز 1 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    54

با عرض سلام

شما از موضع درون دینی به سئوال پاسخ فرمودیید . برای بنده قاعده لطف و وحی و قرآن و حدیث صد در صد محرز نیست . اختلاف ما مبنایی است ولی هر دو عقل را معتبر میدانیم . من یک سئوال دیگر برای روشن شدن مبنای شما عرض میکنم و بعد اگر در جواب این سئوال توافق داشتیم آنگاه سراغ قاعده لطف و وحی و سایر امور درون دینی میرویم .
    سئوال : روشن است که کسی میتواند با قاطعیت از خدا و اوصافش خبر دهد که بر خدا احاطه کامل داشته باشد ؛ حال سئوال اینجاست که محمد بن عبدالله بر خداوند احاطه کامل پیدا کرد یا خیر ؟

با تشکر

9. صلوات ها 2

نوشته
    2,557
    حضور
    38 روز 4 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4365

نقل قول نوشته اصلی توسط غنی از فقر نمایش پست ها
    محمد بن عبدالله ناگهان صدایی در غار حراء شنیده است و مدعی است که آن صدا از جانب خداست . سئوال این است که او از کجا فهمیده است که صدایی را که برای اولین بار شنیده از جانب خدا است و نه غیر او ؟ محمد بن عبدالله از کجا و بر طبق چه منطقی اقراء باسم ربک الذی خلق را ندای خدایی شمرد ؟ آیا احتمال نداد که این صدا از غیر خدا باشد ؟
    سلام
    از سوال مشخص است که پرسشگر محترم از وحی تصور صحیحی ندارد
    اول اینکه وحی نازل بر پیامبر اکرم ص صرف شنیدن صدا نبوده است بلکه همراه با شهود یقینی فرشته وحی بوده است
    دیگر اینکه باید دانست وحی از جمله شهودات باطنی است که اگر برای کسی رخ دهد یقین بخش تر از دیدن خورشید در وسط روز است
    علاوه بر این فرد دیگری یعنی امیر مومنان ع نیز شاهد و شنوای وحی بوده است چه اینکه در نهج آمده است :
    انت یاعلی تسمع ما اسمع و تری ما اری
    ای علی جان تو می شنوی آنچه من میشنوم و می بینی آنچه من میشنوم
    باید توجه داشت که وحی از افق عالم مجردات است و در ارتباط مجردات یگانگی و به هم پیوستگی بین طرفین است لذا برای پیامبر اعظم شکی در ارتباط با حقیقت هستی و خدای عالم نیست
    یا علیم

این قرن ، قرن اسلام است
    امام خامنه ای

11. صلوات ها 3

علاقه
    ورزش و تفکر
    نوشته
    60
    حضور
    1 روز 1 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    54

علیک سلام جناب محی الدین

من منکر مجرد بودن و شهودی بودن وحی نیستم و نکاتی را برای روشن شدن مطلب بیان میکنم .
    _ پیامبر قبل از وحی انسانی مثل من و شما بوده و اصلا نمی دانسته که کتاب و ایمان چیست : ما کنت تدری ما الکتاب و لا الایمان ؛ شوری/ 52
    _ نکته ای هم راجع به خورشید در وسط روز و آن اینکه دانشمندان ناسا اعلام کردند که رنگ واقعی خورشید سیاه است
    حرف من این است اولین بار محمد بن عبدالله که تا بحال نه جبرئیلی دیده و نه او را میشناسد چگونه میفهمد که او از جانب خداست ؟
    در ضمن این سئوال در درجه دوم اهمیت است سئوال اصلی من این است که

کسی میتواند با قاطعیت از خدا و اوصافش خبر دهد که بر خدا احاطه کامل داشته باشد ؛ حال سئوال اینجاست که محمد بن عبدالله بر خداوند احاطه کامل پیدا کرد یا خیر ؟

13. صلوات ها 3

علاقه
    .....
    نوشته
    301
    حضور
    17 روز 1 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    868

کسی میتواند با قاطعیت از خدا و اوصافش خبر دهد که بر خدا احاطه کامل داشته باشد ؛ حال سئوال اینجاست که محمد بن عبدالله بر خداوند احاطه کامل پیدا کرد یا خیر ؟
    سلام.
    یه مقدار توضیح میدید درباره این عبارت؟
    قوّت و استحکامِ روحِ هر انسان احتمالاً بايد با اين اندازه گرفته شود که او قادر به تحمّلِ چقدر «حقيقت» است يا به‌بيانِ دقيق‌تر او تا چه حدنياز دارد حقيقت برايش رقيق شده، مبدّل، تلطيف‌شده، ملايم و دروغ‌آميز شود.
    قوت روح شما چقدر است؟؟

علاقه
    الکترونیک
    نوشته
    527
    حضور
    22 روز 17 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    1510

با عرض سلام

شما از موضع درون دینی به سئوال پاسخ فرمودیید . برای بنده قاعده لطف و وحی و قرآن و حدیث صد در صد محرز نیست . اختلاف ما مبنایی است ولی هر دو عقل را معتبر میدانیم . من یک سئوال دیگر برای روشن شدن مبنای شما عرض میکنم و بعد اگر در جواب این سئوال توافق داشتیم آنگاه سراغ قاعده لطف و وحی و سایر امور درون دینی میرویم .
    سئوال : روشن است که کسی میتواند با قاطعیت از خدا و اوصافش خبر دهد که بر خدا احاطه کامل داشته باشد ؛ حال سئوال اینجاست که محمد بن عبدالله بر خداوند احاطه کامل پیدا کرد یا خیر ؟

با تشکر

سلام ...
    من هم نظره خودم رو بگم ...

1- برایه اینکه ما مطمین بشیم مطلبی از سمته شخص بخصوصی اومده ... لزوما بر رویه آن شخص تسلط نداریم ... به عنوان مثال ما خیلی موقع ها به امضای یک نفر ... یا وجود یک وکالت نامه بسنده میکنیم ... مثلا کارمند بانک هیچگاه اکبر آقا رو نمیشناسه ... ولی از تطابق امضای قبلی او با امضای فعلی او پی میبرد اکبر آقا پشت میز نشسته ...

2- در سوره شوری آیه 52 خداوند در قسمتی از این آیه فرموده ... { روحی از امر خود را بر تو وحی کردیم } ...

3- در سوره حجر آیه 29 میخوانیم ... نفخت من روحی .... از روحم ( روحی که خلق کرده بودم ) در وجود انسان دمیدم ...

خداوند به حضرت محمد امضای خویش را نشان داد ... به بیان دیگر حضرت محمد و تمامی انسانها شکل و امضای خداوند را در وجودشان دارند ( چون انسان اشرف مخلوقات هست روح خداوند در وجود انسان هست و درک باطنی نسبت به روح الهی دارد ) پس بنابراین زمانی که امضایی دیگر از جانب خداوند در برابر ایشان ظاهر میشود { روحی از امر خداوند که بر حضرت محمد وحی نمود شوری 52 } آن امضا را میشناسد و پی میبرد که صاحب آن امضا همان کسی هست که او را خلق کرده است .
    ویرایش توسط نفرنفر : ۱۳۹۲/۱۲/۱۲ در ساعت ۰۱:۴۱
    مقابله با سرطان :

1- اغذیه متنوع از تمام گروه ها 2- وزن متعادل 3-کنترل چربی غذا 4-کم کردن شیرینی 5-کاهش نمک 6-استفاده از میوه ها:انجیر.کیوی.زردآلو.خرما.گ جه فرنگی.پیاز 7-استفاده ازماهی 8- استفاده نکردن از غذاهای منجمدی که در درون کیسه فریزر هستند و توسط مایکروویو یخشان باز میشود 9-ننوشیدن چای گرم .

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6203

با سلام و ادب
    دوست عزیز برای حل این موضوع شما باید مقدمات رو حل کنید و بحث تا حل نشدن آنها و همان مبنا فایده ای ندارد.
    هر چند سوال بعدی و بحث شما جنبه اعتقادی اش بیشتر و در ادامه هم مباحث اعتقادی آن مطرح باید شود به همکاران ارجاع اطلاع میدهم تا کارشناس اعتقادی وارد بحث شوند.
    موفق باشید

الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
    فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

17. صلوات ها 3

علاقه
    شعر
    نوشته
    683
    حضور
    13 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2275

سلام

بزرگوار مشخص است که حضرت محمد هیچگاه با قاطعیت از خدا و او صافش خبر نداده و از پیش خود چیزی نگفته است
    انچه محمد ص از خدا و اوصافش خبر داده
    از طریق وحی و از جانب خود خدا بوده است

موفق باشید

ویرایش توسط دل ارام : ۱۳۹۲/۱۲/۱۲ در ساعت ۱۴:۰۴

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری