جمع بندی ارتباط با خواهر زن

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ارتباط با خواهر زن

سلام من امروز به مطلبی در بین دوستان برخوردم که برایم قابل به هضم نیست مگر مستند فقهی یا تفسیری داشته باشم و اینکه انها می گفتند چون برابر ایه قران نمی شود همزمان با دو تا خواهر ازدواج کرد پس خواهر زن جزء محارم بوده و دست دادن با او گناه محسوب نمیشه وهمچنین نیاز نیست با پوششی کامل جلوی شما حاضر بشه لطفا پاسخ بدهید اگر من درست فکر می کنم چطور می توانم انها را قانع کنم و همچنین ایا زن و شوهر بعد از مرگ با همدیگر نامحرم میشوند چون میبینیم که در مراسم خاک سپاری زن جلوی نزدیک شدن و نگاه کردن مرد را میگیرند

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

alirezag;485043 نوشت:
سلام من امروز به مطلبی در بین دوستان برخوردم که برایم قابل به هضم نیست مگر مستند فقهی یا تفسیری داشته باشم و اینکه انها می گفتند چون برابر ایه قران نمی شود همزمان با دو تا خواهر ازدواج کرد پس خواهر زن جزء محارم بوده و دست دادن با او گناه محسوب نمیشه وهمچنین نیاز نیست با پوششی کامل جلوی شما حاضر بشه لطفا پاسخ بدهید اگر من درست فکر می کنم چطور می توانم انها را قانع کنم و همچنین ایا زن و شوهر بعد از مرگ با همدیگر نامحرم میشوند چون میبینیم که در مراسم خاک سپاری زن جلوی نزدیک شدن و نگاه کردن مرد را میگیرند

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

خواهر زن جزء محارم نیست و به عنوان یک نامحرم باید همه حدود شرعی را رعایت کند
در مورد محرم یا نامحرم بودن زن و شوهر بعد مرگ هم به تاپیک زیر مراجعه فرمایید :
http://www.askdin.com/thread27179.html

و اما دلیل :
یکى از مسلّمات اسلامى این است که احکام شرعى تابع و برگرفته از مصالح و مفاسد واقعى است، یعنى هر امر شرعى به علت مصلحت ضرورى است . هر نهى شرعى ناشى از مفسده‏ اى است که باید ترک شود. خداوند براى این که بشر را به مصالح واقعى که سعادت او در آن است برساند، امورى را واجب یا مستحب کرده است . براى این که بشر از مفاسد دور بماند، او را از پاره‏ اى کارها منع نموده است. اگر مصالح و مفاسد نبود، نه امرى بود و نه نهیى.
مصالح و مفاسد و به تعبیر دیگر حکمت‏ ها به گونه‏ اى است که اگر عقل انسان به آن‏ها آگاه گردد، عقل نیز همان حکم را مى‏ کند که شرع بیان کرده است.
احکام شرعى دو گونه اند:
1. احکامى که برخى از فلسفه هاى آن ها در قرآن و روایات بیان شده است مانند روزه که خداوند درباره آن مى فرماید: «کتب علیکم الصیام ...لعلکم تتقون» (1) "روزه بگیرید...تا پرهیزگار شوید". یعنى فلسفه روزه ، پرهیز از گناه است که تسلط بر نفس سرکش و هوس ها در پرتو آن حاصل مى شود. یا در مورد حرمت قمار و شراب مى فرماید: «شیطان مى خواهد به وسیله شراب و قمار، میان شما عداوت و کینه ایجاد کند، و شما را از یاد خدا و از نماز باز دارد... .» (2).
2. احکامى که فلسفه آن ها در قرآن و روایات بیان نشده یا پیشوایان معصوم(علیهم السلام) آن ها را بیان کرده اند، ولى به دست ما نرسیده است . در این مورد، ممکن است با دلیل هاى عقلى یا تجربى به بخشى از حکمت هاى آن پى ببریم.
بعضی از حکمت های احکام نیز با پیشرفت علم روشن می گردد، همان طوری که بعضی از احکام در زمان معصومین علیهم السلام بدون ذکر حکمت و دلیل آن بیان گردیده ولی امروز علم بشر به حکمت آن پی برده است. مانند، حکم حرمت گوشت خوک .

ازدواج همزمان با دو خواهر حرام است، ولی اگر یکی از آن ها از دنیا برود یا طلاق بگیرد، ازدواج با خواهر بعدی جایز است.بر همین اساس خواهر زن بر مرد محرم محسوب نمی شود.
دلیل اینکه جمع بین دو خواهر در ازدواج حرام است، قرآن کریم است. در آیه 23 از سوره نساء، خداوند حکم حرمت جمع بین دو خواهر را در امر ازدواج بیان نموده است.
اما حکمت مسئله:
شاید رمز این که اسلام از چنین ازدواجى جلوگیرى کرده، این باشد که دو خواهر به حکم نسب و پیوند طبیعى نسبت به یکدیگر علاقه شدیدى دارند، ولى هنگامى که رقیب هم شوند، نمى‏ توانند علاقه سابق را حفظ کنند، به این ترتیب یک نوع تضاد عاطفى در وجود آن ها پیدا مى‏ شود، که براى‏ زندگى آن ها زیان‏بار است؛ زیرا دائماً انگیزه «محبت» و انگیزه «رقابت» در وجود آن ها در حال کشمکش و مبارزه ‏است.(3)
گفتنی است که حرام بودن ازدواج با خواهر زن در زمانی که خواهر دیگرش همسر انسان باشد از باب محرم بودن خواهر زن نیست، بلکه از باب اینکه جمع بین دو خواهر یا ازدواج همزمان با دو خواهر حرام است. و دلیل این مسئله قرآن کریم است که جمع بین دو خواهر را در مسئله ازدواج در یک زمان منع کرده است. (4)

پی نوشت ها:
1. بقره (2) آیه 183 .
2. مایده (5) آیه91.
3. آیت الله مکارم شیرازی،تفسیر نمونه، ج‏3، ص: 418.نشر دارالکتب الاسلامیه تهران بی تا.
4. سوره نساء، آیه 23.[/]

موضوع قفل شده است