جمع بندی دو مهدی موعود نه یک مهدی موعود !

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دو مهدی موعود نه یک مهدی موعود !

به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
شیعیان گمان می‌کنند که مهدی موعود فقط امام دوازدهم حضرت حجت بن الحسن عسکری هستند!
و اهل سنت می‌گویند مهدی موعود او نیست بلکه کسی هست که در آخرزمان به دنیا می‌آید!
نه اهل سنت و نه شیعیان, از خود نظر نمی‌أهند بلکه با تکیه بر روایات مربوطه چنین اعتقادی دارند.
در روایت آمده است که «به او مهدی گفته می‌شود چون به چیزی هدایت شده که دیگر مردم آن را رها کرده‌اند»
همچنین روایتی هست که می‌گوید سلمان از مهدیون هست (یعنی سلملن فارسی یک مهدی هست)
مهدی یعنی هدایت یافته؛ به ویژه به چیزی که دیگر مردمان - توسط خدا - به آن هدایت نشده اند.
در روایتی هست که 12 پیشوا (ص) همگی مهدی هستند و قائمشان (مهدی قائم) دوازدهمینشان هست
یا گفته شده که پس از آن‌ها 12 مهدی می‌آیند که در یک روایت گفته شده جدا از سادات هستند و جایی گفته که از سادات حسینی هستند که همگی (مهدی‌ها) به اهل بیت (ص) و پیامبران پیشین مردم را دعوت می‌کنند
و گفته شده که «مهدی» چهل روز پیش از قیامت می‌میرد و هرج و مرج (خون و خونریزی) می‌شود.
در روایتی هست که در آخرزمان خداوند مردی از امت پیامبر و مردی از اهل بیت او (ص) بر می‌انگیزد و از ظاهر این روایت اینطور بر میاید که دو منجی منتظر وجود دارند یکی از اهل بیت (حضرت حجت) و دیگری برگزیده از امت اسلامی
در جایی گفته شده مهدی شکم بزرگری دارد (یعنی چاق هست) و در جایی گفته که او لاغر هست و قوت غالبش نان خشک (مثل امیرالمومنین (ص))
در جایی از یمانی, سخن گفته شده که برادر دینی و همتای مهدی (منظور حضرت حجت هست) که خروجش موجب فرج می‌شود
و به نظر من, یمانی همان مهدی دوم هست
همچنین در روایتی هست که عیسی مسیح پشت مهدی نماز می‌خواند که در روایتی مهدی امامت نماز را به عیسی تعارف می‌کند و عیسی می‌گوید که اینها برای شماست و خداوند شما امت را بر یکدیگری سروری داده است
از بیان عیسی مسیح معلوم می‌شود که این مهدی از داخل خود امت هست (البته عیسی پشت حضرت حجت (ص) هم نماز خواهد خواند)
چنانکه پیامبر می‌فرماید چگونه هستید وقتی امامتان از خودتان باشد و عیسی در میان شما فرود آید !؟
یا روایت هست که مهدی غیبتی دارد که در آن دچار گمراهی و آشفتگی می‌شود که این روایت با دو لحن گفته شده, یکی اینکه خود مهدی (مهدی امت) دچار گمراهی و سرگردانی می‌شود و دیگری گفته شده که در غیبت بلندش مردم دچار گمراهی و سرگردانی می‌شوند (که شده‌اند!)
یا در روایتی هست که مردی گردن کلفت به نزد اهل بیت می‌رود و گفته شده که او امام و امین خوبی برای امت پیامبر هست, یعنی خداوند مردی از امت پیامبر را پس از آزمون‌های بسیار و 12 و 7 خوان هرکول و رستم و دیگران, او را پیشوای مسلمانان می‌کند مثل حضرت ابراهیم (ص)
این روایات گفته شده ولی چون ما با ظهور مولا و حکمت‌های الهی آشنا نیستیم, معانی رو نمی‌فهمیم! و معتقد می‌شویم که اهل سنت در مورد مهدی اشتباه می‌کنند ولی ما درست اشتباه نمی‌کنیم!
مردم فکر می‌کنند خداوند قادر نیست امامی دیگر بی‌آفریند! همان دوازده امام بس هست! ولی خداوند هرچه بخواهد می‌کند
شما روایات مهدوی رو بخونید, گیج می‌شوید! ولی وقتی بدونید که احادیث «مهدی» به دو نفر, دو موعود یکی از اهل بیت (امام دوازدهم ص) و دیگری برگزیده از امت حضرت محمد (ص) هست می‌توانید احادیث را بفهمید و درست تحلیل کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

فرزند ایران;484138 نوشت:
شیعیان گمان می‌کنند که مهدی موعود فقط امام دوازدهم حضرت حجت بن الحسن عسکری هستند!
و اهل سنت می‌گویند مهدی موعود او نیست بلکه کسی هست که در آخرزمان به دنیا می‌آید!

اينها گمان نيستندبلکه مستند به ادله محکم واحادیث صحیح هستند. از جمله حدیث معروف پیامبر بزرگوار اسلام که می فرماید: اگر از عمر دنیا یک روز بیشتر هم باقی نمانده باشد خداوند آنروز را چنان طولانی خواهد کرد که درآن فرزندم ظهور خواهد کرد...(بحارالانوار، ج51، ص71)
در کنار این احادیث دوازده امام که در ینابیع المودة ، ص441تا 444 آمده اند ، به صراحت رسول خدا (ص) نام دوازده امام را نام برده است. به هر حال مساله امام دوازدهم ونام او واینکه از فرزندان رسول خدا(ص) از نسل امام حسن علیه السلام می باشد آنچنان زیاد ات که آیة الله صافی در کتاب منتخب الاثر این احادیث بطور کامل مطرح کرده است ومی توانید به آن مراجعه کنید.

فرزند ایران;484138 نوشت:
در روایت آمده است که «به او مهدی گفته می‌شود چون به چیزی هدایت شده که دیگر مردم آن را رها کرده‌اند»
همچنین روایتی هست که می‌گوید سلمان از مهدیون هست (یعنی سلملن فارسی یک مهدی هست)
مهدی یعنی هدایت یافته؛ به ویژه به چیزی که دیگر مردمان - توسط خدا - به آن هدایت نشده اند.
در روایتی هست که 12 پیشوا (ص) همگی مهدی هستند و قائمشان (مهدی قائم) دوازدهمینشان هست
یا گفته شده که پس از آن‌ها 12 مهدی می‌آیند که در یک روایت گفته شده جدا از سادات هستند و جایی گفته که از سادات حسینی هستند که همگی (مهدی‌ها) به اهل بیت (ص) و پیامبران پیشین مردم را دعوت می‌کنند
و گفته شده که «مهدی» چهل روز پیش از قیامت می‌میرد و هرج و مرج (خون و خونریزی) می‌شود.
در روایتی هست که در آخرزمان خداوند مردی از امت پیامبر و مردی از اهل بیت او (ص) بر می‌انگیزد و از ظاهر این روایت اینطور بر میاید که دو منجی منتظر وجود دارند یکی از اهل بیت (حضرت حجت) و دیگری برگزیده از امت اسلامی
در جایی گفته شده مهدی شکم بزرگری دارد (یعنی چاق هست) و در جایی گفته که او لاغر هست و قوت غالبش نان خشک (مثل امیرالمومنین (ص))
در جایی از یمانی, سخن گفته شده که برادر دینی و همتای مهدی (منظور حضرت حجت هست) که خروجش موجب فرج می‌شود
و به نظر من, یمانی همان مهدی دوم هست

بحث مهدیین واینکه دوازده مهدی بعد از ظهور امام عصر خواهند بود در احادیث ما مطرح شده است، واینکه مراد از این دوازده مهدی کیست در کتب حدیثی بیان شده اند از جمله در بحار الانوار وکتابی که شیخ حر عاملی در مورد رجعت نگاشته است. آنها گفته اند که این دوازده مهدی بعد از ظهور خواهند بود اینکه کارگزادران آن حضرات در شهرهای مختلف خواهند بود یعنی امکان دارد همه در یک زمان باشند یا یکی بعد از دیگری خواهد بود ولی مسلم است که اینها در رتبه وشان ائمه اطهار علیهم السلام نیستند.
ما چون این بحث را بطور مفصل مطرح کرده ایم وبا بقیه دوستان در مورد آنها بحث کرده ایم لذا می توانید به تاپیک های زیر مراجعه کنید.
http://www.askdin.com/thread28489-5.html

http://www.askdin.com/thread27644-9.html
در مورد یمانی نیز آنچه از روایات به دست می آید ومسلم است او قبل از ظهور حضرت خواهد بود، اما مهدیین بعد از ظهور هستند که این موارد را بطور مفصل در پست های گفته شده بحث کرده ایم. از جمله در حدیثی داریم که امام صادق علیه السلام به این نکته اشاره می کنند.
عن ابی بصیر قال:قلت للصادق جعفر بن محمدعلیه السلام یابن رسول الله صلی الله علیه وآله انی سمعت من ابیک علیه السلام قال: یکون بعد القائم اثنا عشر مهدیا فقال:انما قال:اثناعشر مهدیا ولم یقل اثناعشر اماما ولکنهم قوم من شیعتنا یدعون الناس الی موالاتنا ومعرفة حقنا(صدوق،کمال الدین وتمام النعمة،ج2،ص358) ابوبصیر از امام صادق علیه السلام سوال می کند که من از پدر شما شنیدم که بعد از قائم(امام عصر)دوازده تا مهدی می باشد.حضرت فرمود:(پدرم)فرمود:12مهدی ونفرمود 12امام، وآنها (مهدیین)قومی هستند که مردم را به دوستی ما وشناخت حقمان دعوت می کنند.
امام علیه السلام در این حدیث توضیح می دهند که مهدیین برای چه خواهند بود وکارشان چیست.

فرزند ایران;484138 نوشت:
همچنین در روایتی هست که عیسی مسیح پشت مهدی نماز می‌خواند که در روایتی مهدی امامت نماز را به عیسی تعارف می‌کند و عیسی می‌گوید که اینها برای شماست و خداوند شما امت را بر یکدیگری سروری داده است
از بیان عیسی مسیح معلوم می‌شود که این مهدی از داخل خود امت هست (البته عیسی پشت حضرت حجت (ص) هم نماز خواهد خواند)
چنانکه پیامبر می‌فرماید چگونه هستید وقتی امامتان از خودتان باشد و عیسی در میان شما فرود آید !؟

در حدیث از جمله ادامه همین حدیث رسول خدا(ص) آمده است ینزل عیسی بن مریم فیصلی خلفه، عیسی به زمین بر می گردد وپشت سر حضرت نماز می خواند. اینکه حضرت به ایشان تعارف می کنند تا جلو بیفتد بنده ندیدم. البته اگر باشد باز هم دلیل نیست که این مهدی غیر از مهدی موعود است. چون همین احادیث نیز صراحت دارند این مهدی که بعد از آمدنش عیسی پشت سر او نمز خواهد خواند همان مهدی موعود است.

فرزند ایران;484138 نوشت:
یا روایت هست که مهدی غیبتی دارد که در آن دچار گمراهی و آشفتگی می‌شود که این روایت با دو لحن گفته شده, یکی اینکه خود مهدی (مهدی امت) دچار گمراهی و سرگردانی می‌شود و دیگری گفته شده که در غیبت بلندش مردم دچار گمراهی و سرگردانی می‌شوند (که شده‌اند!)
یا در روایتی هست که مردی گردن کلفت به نزد اهل بیت می‌رود و گفته شده که او امام و امین خوبی برای امت پیامبر هست, یعنی خداوند مردی از امت پیامبر را پس از آزمون‌های بسیار و 12 و 7 خوان هرکول و رستم و دیگران, او را پیشوای مسلمانان می‌کند مثل حضرت ابراهیم (ص)

بهتر است این احادیث را ذکر کنید همراه با منبع آنها بعد روی آنها بحث کنیم نه اینکه فقط بگویید گفته شده، گفته شده. چون بر اساس اینها نمی شود بحث کرد.

فرزند ایران;484138 نوشت:
این روایات گفته شده ولی چون ما با ظهور مولا و حکمت‌های الهی آشنا نیستیم, معانی رو نمی‌فهمیم! و معتقد می‌شویم که اهل سنت در مورد مهدی اشتباه می‌کنند ولی ما درست اشتباه نمی‌کنیم!
مردم فکر می‌کنند خداوند قادر نیست امامی دیگر بی‌آفریند! همان دوازده امام بس هست! ولی خداوند هرچه بخواهد می‌کند

بنده با دلایل متعدد خدمت شما عرض کردم که دوازده امام جزء مسلمات است وعلاوه بر حدیث امام صادق در فرائد السمطین وینابیع المودة که آدرس را خدمتتان عرض کردم حدیث از رسول خدا(ص) وجود دارد که ائمه دوازده تا هستند واسامی آنها نیز گفته شده است. به هر حال در این موارد باید با دلیل بحث کرد نه اینکه همینطور سخنی را مطرح کرد. این گفته ها نمی توانند در برابر مسلمات چیزی باشند.

فرزند ایران;484138 نوشت:
شما روایات مهدوی رو بخونید, گیج می‌شوید! ولی وقتی بدونید که احادیث «مهدی» به دو نفر, دو موعود یکی از اهل بیت (امام دوازدهم ص) و دیگری برگزیده از امت حضرت محمد (ص) هست می‌توانید احادیث را بفهمید و درست تحلیل کنید.

بنده این احادیث را خوانده ام وتفاسیر علماء متخصص فن را نیز نگاه کرده ام. ما باید در تبیین وتفسیر معارف واعتقادت دینی تمام ادله را نگاه کرده وقوت احادیث را نگاه کنیم ودر صوت برابری آنها وصحت همه احادیث با توجه به ضروریات اعتقادی اثبات شده با یقینبات بقیه را نیز تبیین کنیم.

فرزند ایران;484138 نوشت:
در جایی گفته شده مهدی شکم بزرگری دارد (یعنی چاق هست)

فرزند ایران;484138 نوشت:

سلام.
لطفا دقیق روایت را با مرجع ذکر فرمایید.

از صبر و شکیبایی شما کارشناس محترم کمال تشکر را دارم.:Gol:

اینها گاها یا نمیفهمند که خدواند بعضی هاشون رو کور و کر قرار داده و .. یا مغرضند!

در هر شکلش آدم میخواد گریه کنه به حال مظلومیت این امام مظلوم .
با این همه ادله و حدیث معتبر و دنیایی مطلب و تجزیه و تحلیل، یک نفر چنین سوال احمقانه ای بکنه.

جمع بندی: دو مهدی موعود نه یک مهدی موعود !
سوال: بخاطر اختلاف دیدگاه سنی وشیعه در مورد مهدی موعود امکان دارد، مهدی دوتا باشد؟ یا براساس مهدیون دوازده گانه، 12 تا باشد؟
جواب: اهل تسنن در مصداق اینکه مهدی موعود باید از نسل پیامبر(ص) وحضرت زهرا(س) باشد اختلاف ندارند، بلکه در این اختلاف است که به دنیا آمده است یا نه؟ شیعه معتقد است که به دنیا آمده، والان در غیبت است. اما غالب اهل سنت معتقدند هنوز به دنیا نیامده است. هر چندر د بین آنها نیز کسانی هستند. که معتقدند الان وجود دارد، نه اینکه در آخرالزمان به دنیا بیاید.
به هر حال وجود 12 امام بعد از نبی مکرم اسلام(ص) از مسلمات است.
جويني نقل کرده که نعثل يهودي به پيامبر عرض کرد: از وصي خود به ما خبر بده؛ چرا که براي تمامي پيامبران وصي و جانشين بوده است و نبي ما يوشع بن نون را وصي خود قرار داد.
پيامبراکرم(ص) در جواب فرمود: « همانا وصي و خليفه بعد از من علي بن ابي طالب(ع) است و بعد از او دو فرزندش حسن و حسين(ع) و بعد از آن دو نه امام ديگر از صلب حسين(ع) هستند. نعثل مي گويد: اي محمد(ص) نام آن نه را برايم بگو! پيامبر هم نام يکايک آنها را بيان کرد.[1]
یا رسول بزرگوار اسلام می فرماید:
فى الليلة التى كان فيها وفاته: يا أبا الحسن احضر دواة و صحيفة، فأملى رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله وصية حتى انتهى الى هذا الموضع فقال: يا أبا الحسن انه يكون بعدى اثني عشر إماما و من بعدهم اثنى عشر مهديا، فأنت يا على أول الاثنى عشر إماما، و ذكر النص عليه السّلام فقال: اذا حضرته الوفاة فليسلّمها الى ابنه محمّد المستحفظ من آل محمّد فذلك اثنى عشر إماما، ثم يكون من بعده اثنى عشر مهديا فاذا حضرته الوفاة فليسلّمها الى ابنه أول المقربين له ثلاثة أسامى؛ اسم كاسمى، و اسم كاسم أبى و هو عبد اللّه و أحمد، و الثالث المهدى هو أول المؤمنين.[2]
حدیث صراحت دارد که بعداز من 12 امام خواهد بود. وبعد ازآنها است که دوازده مهدی خواهد آمد. وحدیث می فرماید: وقتی زمان وفات امام حسن عسگری علیه السلام فرا رسید. امامت را به فرزندش صاحب ازمان که جانش به خواست الهی محفوظ از خطرات است سپرد. واینها 12 امام هستند. وبعد از آنهاست. که 12 مهدی می آیند.
اما دوازده مهدی کیانند؟
علی بن حمزه از پدرش نقل می کند:
سمعت من ابیک یکون من بعد القائم اثنی عشر مهدیا؟ فقال: قد قال : اثنی عشر مهدیا ولم یقل اثنی عشر اماما ولکنهم قوم من شیعتنا یدعون الناس الی ولایتنا ومعرفة فضلنا.[3]
حمزه پدر علی خطاب به امام می فرماید: از پدرتان شنیدم، که بعداز قائم 12 مهدی خواهند بود؟ امام فرمود: پدرم فرموده: 12 مهدی خواهد بود. نه 12 امام! وآنها قومی از شیعیان ما هستند. که به ولایت ما وشناخت فضیلت ما دعوت خواهند کرد.
پس ائمه 12 نفر ثابت هستند. که اسامی آنها در احادیث رسول خدا(ص) ذکر شده است. ومهدیون کسانی هستند. که بعد از ظهور خواهند بود. ومردم را به ولایت اهل بیت(ع) دعوت خواهند کرد.

[/HR][1] . فرائد المسطين، جويني، بيروت، مؤسسه المحمودي، ج2، ص134؛ قندوزی، ینابیع المودة، ص441.

[2] . شيخ حر عاملى، محمد بن حسن، الإيقاظ من الهجعة بالبرهان على الرجعة، ص395، نويد - تهران، چاپ: اول، 1362 ش.

[3] . حرعاملی، الایقاظ من الهجعة ، بالبرهان علی الرجعة، همان، ص403.

موضوع قفل شده است