جمع بندی تاثیر گناه خاص در قضاشدت نماز

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تاثیر گناه خاص در قضاشدت نماز

سلام
نمیدونم انجمن رو درست انتخاب کردم یا نه.ولی خب مدیران کمک کنن و ارجاع بدن.
چند وقتی هست به نظرم میاد کاهلی من در خوندن نماز واسه گناه هاست.ولی چیزی که جالبه برام و کم کم دارم بهش مطمین میشم اینکه وقتی یه گناه خاصی مرتکب میشم فقط ی نماز خاصی ازم قضا میشه.
مثلا میگم. وقتی دروغ میگم همش نماز صبح قضا میشه و بقیه نماز ها سر وقت.یا وقتی غیبت میکنم فقط نماز عصرم قضا میشه.(فقط جهت مثال)
خواستم ببینم آیا واقعا چنین چیزی وجود داره.و اگر جواب مثبته آیا رابطه برگشت پذیره.مثلا من از اینکه نماز عصرم داره قضا میشه پی ببرم به اینکه دارم غیبت میکنم.
تشکر.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

mjheidari;483835 نوشت:
سلام
نمیدونم انجمن رو درست انتخاب کردم یا نه.ولی خب مدیران کمک کنن و ارجاع بدن.
چند وقتی هست به نظرم میاد کاهلی من در خوندن نماز واسه گناه هاست.ولی چیزی که جالبه برام و کم کم دارم بهش مطمین میشم اینکه وقتی یه گناه خاصی مرتکب میشم فقط ی نماز خاصی ازم قضا میشه.
مثلا میگم. وقتی دروغ میگم همش نماز صبح قضا میشه و بقیه نماز ها سر وقت.یا وقتی غیبت میکنم فقط نماز عصرم قضا میشه.(فقط جهت مثال)
خواستم ببینم آیا واقعا چنین چیزی وجود داره.و اگر جواب مثبته آیا رابطه برگشت پذیره.مثلا من از اینکه نماز عصرم داره قضا میشه پی ببرم به اینکه دارم غیبت میکنم.
تشکر.

سلام علیکم
چنین چیزی که گناه خاصی باعث قضا شدن نماز خاصی شود و نیز اینکه از قضا شدن نماز خاصی پی به گناه خاصی ببریم ،قابل اثبات نیست و در روایات نیز چنین مطلبی نداریم.
چیزی که در روایات به آن تصریح شده است اینست که گناه آثار وضعی دارد و از جمله ی این آثار گرفته شدن توفیق عبادات است و این مطلب به صورت کلی بیان شده است نه آنطور که شما فرمودید.
موفق باشید.

[="Arial"][="Black"]منم با نظر آقای استاد موافقم ...هیچ گناهی اثری روی نمازای واجب نداره...فقط بعضی مواقع توفیق عبادت از ما سلب میشه ..مثلا مثل نماز شب و ...نمازای واجبو هیچ وقت خدا توفیقشو ازمون نمیگیره چون واسه خودمونه که نماز میخونیم....ولی در عباداتی که مستحبی هستن مثل نماز شب و خیلی چیزای دیگه که ....توفیق میخواد [/]

پرسش:
چند وقتی هست به نظرم می آید کاهلی من در خواندن نماز به دلیل گناه ها ست.ولی چیزی که کم کم دارم به آن مطمین می شوم این است که وقتی گناه خاصی مرتکب می شوم فقط یک نماز خاصی قضا می شود
آیا واقعا چنین چیزی وجود دارد.و اگر جواب مثبت است، آیا رابطه برگشت پذیر است.مثلا من از اینکه نماز عصرم قضا می شود پی ببرم به اینکه دارم غیبت می کنم.

پاسخ:
چنین چیزی که گناه خاصی باعث قضا شدن نماز خاصی شود و نیز اینکه از قضا شدن نماز خاصی پی به گناه خاصی ببریم ،قابل اثبات نیست و در روایات نیز چنین مطلبی نداریم.
چیزی که در روایات به آن تصریح شده است اینست که گناه آثار وضعی دارد و از جمله ی این آثار گرفته شدن توفیق عبادات است و این مطلب به صورت کلی بیان شده است نه آنطور که شما فرمودید.

موضوع قفل شده است