جمع بندی سنگ سنگین

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سنگ سنگین

درود...

آیا خداوند میتواند سنگی سنگین بیافریند ولی خودش نتواند بلند کند؟؟

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شعیب

با دقت در اين گونه ها مثال ها معلوم مي شود که اصل سؤال بي معني است يعني خود سؤال نافي خودش مي باشد. توضيح مطلب آن که وقتي گفته مي شود «خدا سنگي را بيافريند که نتواند آن را حرکت دهد» معنايش آن است که خدا موجودي فراتر از قدرت خود بتواند خلق کند و حال آن مخلوق (همان موجود فراتر از قدرت خدا) نمي تواند از خالق و قدرتش فراتر باشد وگرنه مخلوق نمي تواند باشد زيرا اگر مخلوق است پس نمي تواند فراتر از خالق باشد و اگر فراتر است پس مخلوق نيست، به ديگر سخن اگر خدا بتواند سنگي را بيافريند حتما مي تواند آن را حرکت هم بدهد زيرا حرکت دادن سنگ از خلقت سنگ که مهمتر نيست وقتي که خلقت چنين سنگي ممکن باشد حرکت دادن هم به آساني امکان پذير است.
آری قدرت الهی به محالات تعلق نمی گیرد نه این که خدا نتواند این کار را انجام دهد نه بلکه این کار نشد است مثل این که بگویید خدا 2*2=5 قرار دهد آیا خدا می تواند یا نه ؟؟ باید گفت که این کار نشد است نه این که خدا نتواند آن را انجام دهد.
خدا قادر بر هر کار ممکنی است و هیچ کاری از محدوده قدرت او خارج نیست به شرط این که آن کار از محالات نباشد.
روایتی آمده است که شخصی از امام علی(ع) پرسید:
«آیا پروردگار تو می تواند دنیا را در تخم مرغی داخل نماید، بدون اینکه دنیا،کوچک و تخم مرغ، بزرگ شود؟
امام علی (ع) پاسخ دادند:
«ان الله تبارک و تعالی لا ینسب الی العجز و الذی سألتنی لا یکون»،( شیخ صدوق،التوحید،باب 9،ح5.)
«همانا خداوند به عجز و ناتوانی متصف نمی گردد، اما آنچه تو از من درباره آن پرسش نمودی، موجود نمی شود {و قابلیت وجود ندارد}.

ممنون بابت پاسخی که دادین....خیلی خوب و کامل و قانع کننده بود

ممنون...

شعیب;484131 نوشت:

«آیا پروردگار تو می تواند دنیا را در تخم مرغی داخل نماید، بدون اینکه دنیا،کوچک و تخم مرغ، بزرگ شود؟
امام علی (ع) پاسخ دادند:
«ان الله تبارک و تعالی لا ینسب الی العجز و الذی سألتنی لا یکون»،( شیخ صدوق،التوحید،باب 9،ح5.)
«همانا خداوند به عجز و ناتوانی متصف نمی گردد، اما آنچه تو از من درباره آن پرسش نمودی، موجود نمی شود {و قابلیت وجود ندارد}.

من شنیده بودم که حضرت علی (ع) در پاسخ گفته که به کوه نگاه کن....شخص نگاه کرده و سپس حضرت فرمودند که دید؟شخص پاسخ داده آری

سپس حضرت فرمودند آیا کوه کوچیک شده؟
شخص پاسخ داده که خیر
سپس حضرت فرمودند آیا چشم شما بزرگ شد؟
شخص پاسخ دادن که خیر

بقیشو متاسفانه یادم نیست....ولی احساس میکنم تا همینجاشم میتونیم بگیم که جواب خوب و قشنگی بوده

غلام حسینم;484208 نوشت:
من شنیده بودم که حضرت علی (ع) در پاسخ گفته که به کوه نگاه کن....شخص نگاه کرده و سپس حضرت فرمودند که دید؟شخص پاسخ داده آری

سپس حضرت فرمودند آیا کوه کوچیک شده؟
شخص پاسخ داده که خیر
سپس حضرت فرمودند آیا چشم شما بزرگ شد؟

شخص پاسخ دادن که خیر

بقیشو متاسفانه یادم نیست....ولی احساس میکنم تا همینجاشم میتونیم بگیم که جواب خوب و قشنگی بوده

با سلام خدمت شما دوست عزیز
ائمه ما با علم خدایی که داشتند هر فرد را به اندازه عقلش با او گفتگو می کردند و ظرفیت علمی سوال کننده را در نظر می گرفتند و جواب می دادند.
در مورد همین تخم مرغ و کره زمین چون شبهه معروفی بوده افراد مختلفی با سطح فکر های مختلف خدمت امام سوال می کردند و ایشان جواب متناسب را بیان می فرمودند
در موردی که شما آوردید نیز حدیث هست و امام چون فرد سایل را بسیط الذهن دیدند و او را عاجز از تفکرات فلسفی دیدند جدال احسن کردند و از اولیات نزد فرد مدد جستند و جواب دادند و او را قانع کردند.
اما اگر کسی بیشتر بخواهد فکر کند جواب علمی امام برای او مفید خواهد بود و جواب اصلی همین است.

سوال:
آیا خداوند میتواند سنگی سنگین بیافریند ولی خودش نتواند بلند کند؟؟

جواب:
با دقت در اين گونه ها مثال ها معلوم مي شود که اصل سؤال بي معني است يعني خود سؤال نافي خودش مي باشد. توضيح مطلب آن که وقتي گفته مي شود «خدا سنگي را بيافريند که نتواند آن را حرکت دهد» معنايش آن است که خدا موجودي فراتر از قدرت خود بتواند خلق کند و حال آن مخلوق (همان موجود فراتر از قدرت خدا) نمي تواند از خالق و قدرتش فراتر باشد وگرنه مخلوق نمي تواند باشد زيرا اگر مخلوق است پس نمي تواند فراتر از خالق باشد و اگر فراتر است پس مخلوق نيست، به ديگر سخن اگر خدا بتواند سنگي را بيافريند حتما مي تواند آن را حرکت هم بدهد زيرا حرکت دادن سنگ از خلقت سنگ که مهمتر نيست وقتي که خلقت چنين سنگي ممکن باشد حرکت دادن هم به آساني امکان پذير است.

آری قدرت الهی به محالات تعلق نمی گیرد نه این که خدا نتواند این کار را انجام دهد نه بلکه این کار نشد است مثل این که بگویید خدا 2*2=5 قرار دهد آیا خدا می تواند یا نه ؟؟ باید گفت که این کار نشد است نه این که خدا نتواند آن را انجام دهد.
خدا قادر بر هر کار ممکنی است و هیچ کاری از محدوده قدرت او خارج نیست به شرط این که آن کار از محالات نباشد.

امام علی (ع) پاسخ دادند:
«ان الله تبارک و تعالی لا ینسب الی العجز و الذی سألتنی لا یکون»،(1)
البته ائمه در برخورد با افراد با سطح ذهنی های مختلف جواب های گوناگونی مطرح می ساخند مثلا در همین شبهه دنیا و تخم مرغ فرد ساده ای از حضرت سوال کردند ایشان فرمودند:
به آسمان زمین بنگر. آیا آنها را می بینی ؟ آیا چشم تو بزرگ شده است یا آسمان و زمین کوچک؟(2)

پاورقی:
1- شیخ صدوق،التوحید،باب 9،ح5.
2- اصول کافی-ترجمه مصطفوی، ج‏1، ص: 102 تا ص: 104 .

موضوع قفل شده است