جمع بندی راهکارهای قرآن برای کنترل غریزه جنسی

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راهکارهای قرآن برای کنترل غریزه جنسی

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب
ضمن خسته نباشید خدمت مدیران و کارشناسان گرانقدر!
:Gol:
اگر اشتباه نکنم این سوال حقیر در سایت پرسیده نشده، چون اندکی جستوجو نمودم حالا باز هم مدیران ارجاء سوالات برسی کنند!
سوال:

از نظر قرآن چگونه می‌توان غریزه جنسی را مهار كرد یا در حدّ اعتدال درآورد؟
پیشاپیش از پاسخگویتان سپاسگزارم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و ادب
در قرآن راه های مفید و كاربردی برای کنترول شهوت ذکر شده که به چند نمونه اشاره میکنم:

[=arial]1. ازدواج
[=arial]یكی از بهترین راهكارهایی كه در قرآن و روایات، بدان سفارش شده «ازدواج» است و حتی در قرآن دستور بسیج همگانی، برای فراهم كردن اسباب ازدواج جوانان آمده است. در سوره نور آیه‌ی 32 به مومنان دستور می‌دهد: «و انكحوا الأیامی منكمْ» مردان و زنان بی همسر خود را همسر دهید.
[=arial]و در آیه‌ی بعدی می‌فرماید: «آنهایی كه توانایی مالی ندارند پاكدامنی پیشه كنند تا خداوند از فضل و كرم خود آنها را بی‌نیاز كند.»
[=arial]2. كنترل چشم
[=arial]پرهیز از چشم چرانی و حاضر نشدن در مجالس و محل‌هایی كه نامحرمان حضور بیشتری دارند، و تماشا نكردن فیلم‌ها و عكس‌های مبتذل.
[=arial]از این رو در آیه‌ی 30 و 31 سوره‌ی نور می‌فرماید:
[=arial]«به مردان با ایمان بگو چشم‌های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و عفاف خود را حفظ كنند؛ این برای آنان پاكیزه‌تر است؛ خداوند از آنچه انجام می‌دهید آگاه است!»
[=arial]«و به زنان با ایمان بگو چشم‌های خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند و دامان خویش را حفظ كنند ...»
[=arial]3. دوری از ناپاكان
[=arial]برخی از افراد نا اهل و منحرف در لباس دوست ظاهر می‌شوند و انسان را از مسیر صحیح خارج می‌كنند از این رو قرآن در آیه 27 سوره نساء خطر همنشینی با این افراد را چنین گوشزد می‌كند:«خدا می‌خواهد شما را ببخشد (و از آلودگی پاك كند)، اما آنها كه پیرو شهواتند می‌خواهند شما بكلی منحرف شوید.»
[=arial]4. روزه
[=arial]گرفتن روزه در افزایش تقوا و فرو نشاندن آتش شهوت بسیار موثر است و اصولا قرآن، هدف روزه گرفتن را تقوا معرفی می‌كند:
[=arial]«یا أیها الذین آمنوا كُتب علیكم الصیام كما كتب علی الذین من قبلكم لعلكم تتّقون» (183 بقره)
[=arial]5. دوری از تخیلات شیطانی
[=arial]آری تخیلات شیطانی همچون «طوفانی» بر «تلاطم امواج شهوت» می‌افزاید لذا توصیه می‌شود:
[=arial]الف: لحظات قبل از خواب، با قرایت قرآن یا دعا یا مطالعه كتاب سودمندی در بستر سپری شود.
[=arial]ب: قبل از خواب یا با كار یا ورزش یا مطالعه و .... خود را آماده‌ی خواب كنیم.
[=arial]ج: نماندن در محلی كه تنها هستیم و كسی حضور ندارد.
[=arial]و هر مورد دیگری را كه باعث حركت «پرنده‌ی خیال» ما می‌شود باید مواظب باشیم.
[=arial]از این رو قرآن در مورد دوری از خیالات شیطانی می‌فرماید:
[=arial]«ای كسانی كه ایمان آورده‌اید! از گامهای شیطان پیروی نكنید! هر كس پیرو شیطان شود (گمراهش می‌سازد، زیرا) او به فحشا و منكر فرمان می‌دهد!» (21 نور)
[=arial]برخی صاحب‌نظران نیز برای كنترل شهوات موارد ذیل را توصیه می‌كنند:
[=arial]الف: ورزش و عضویت در تیم‌های ورزشی
[=arial]ب: مطالعه‌ی كتب مفید (به ویژه زندگی علما و اولیای خدا)
[=arial]ج: پرهیز از غذاهای محرك.
[=arial]در كنترل شهوت موثر می‌باشد.
[=arial]خسته كه نشدی؟!
[=arial]فكر می‌كنم جملات مفیدی از كلام خدا یاد گرفتیم كه شاید هیچوقت این طور كاربردی به آنها نگاه نكرده بودیم و اگر هنوز حوصله ات از این تبادل فكری دوستانه سرنرفته برویم سراغ راهكارهای افزایش تقوا:
[=arial]در قرآن كریم آمده است:
[=arial]«گرامی‌ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست» (13 حجرات)
[=arial]«و زاد و توشه تهیه كنید، كه بهترین زاد و توشه، پرهیزگاری است ...» (197 بقره)
[=arial]بله در اهمیت تقوا همین آیات كافی است كه خدا می‌فرماید گرامی‌ترین و بزرگوارترین بنده نزد من آن بنده‌ای است كه وقتی در موقعیت گناه و ... قرار می‌گیرد خود نگهدرای كند و مرتكب گناه نشود.

[=arial]برای دستیابی به راهكارهای افزایش تقوا عمل به موارد زیر مهم می باشند:
[=arial]1. عبادت
[=arial]قرآن می‌فرماید: «ای مردم پروردگار خود را پرستش و عبادت كنید ... تا پرهیزگار شوید.» (21 بقره)از این آیه فهمیده می‌شود كه عباداتی مانند روزه، نماز، تلاوت قرآن ...
[=arial]عباداتی مانند كمك به بینوایان، یتیم نوازی و خدمت به خلق و ... همه اینها به افزایش تقوا كمك می‌كن.
[=arial]2. مطالعه احوال اقوام گذشته و عبرت گرفتن از آنها
[=arial]«ما به آنها كه روز شنبه نافرمانی و گناه كردند گفتیم: «به صورت بوزینه‌هایی طرد شده در آیید» ما این كیفر را درس عبرتی برای مردم آن زمان و نسل‌های بعد از آنان، و پند و اندرزی برای پرهیزكاران قرار دادیم.» (65 بقره)
[=arial]3. روزه
[=arial]«ای افرادی كه ایمان آورده‌اید! روزه بر شما نوشته و واجب شده همان گونه كه بر كسانی كه قبل از شما بودند نوشته شد؛ تا پرهیزگار شوید.»(183 بقره
[=arial]در آیه 21 بقره عبادت را برای افزایش تقوا معرفی كرد، و در این آیه به طور خاص «روزه» را معرفی می‌كند با این كه روزه یكی از عبادات است معلوم می‌شود كه نقش روزه در افزایش تقوا بسیار مهم است.
[=arial]4. پرهیز از راه‌های انحرافی
[=arial]5. سیر در مسیر الهی
[=arial]«این راه مستقیم من است از آن پیروی كنید! و از راههای پراكنده (و انحرافی) پیروی نكنید، كه شما را از طریق حق، دور می‌سازد! این چیزی است كه خداوند شما را به آن سفارش می‌كند، تا پرهیزگار شوید.» (153 انعام)
[=arial]6. یادآوری نعمت‌های الهی و انجام وظایف.
[=arial]7. توجه و تفكر در آیات معاد، و آگاهی به عالم برزخ و قیامت و چگونگی حسابرسی انسان‌ها
[=arial]آیاتی مانند:
[=arial]«واز آن روز بترسید كه كسی مجازات، دیگری را نمی‌پذیرد و نه از او شفاعت پذیرفته می‌شود؛ ونه غرامت از
[=arial] او قبول خواهدشد؛ ونه یاری می‌شوند.» (48 بقره)
[=arial]8. باور و یقین قلبی به موارد زیر نیز باعث ایجاد انگیزه در رعایت تقوا می‌شود:
[=arial]اینكه انسان بداند:
[=arial]الف: خدا با پرهیزكاران است. (194 بقره)
[=arial]ب: خدا پرهیزكاران را دوست دارد. (76 آل‌عمران)
[=arial]ج: پرهیزكاران از نعمت‌های الهی بهشتی برخوردارند. (45 حجر)
[=arial]د: تقوا عامل فلاح و رستگاری و سعادت است. (189 بقره)
[=arial]ه: تقوا عامل وسعت و زیاد شدن رزق می‌باشد.
[=arial]«و اگر اهل شهرها و آبادی‌ها، «ایمان» می‌آوردند و «تقوا» پیشه می‌كردند، بركات آسمان و زمین را بر آنها می‌گشودیم؛ ولی (آنها حق را) تكذیب كردند، ما هم آنان را به كیفر اعمالشان مجازات كردیم.» (96 اعراف)
[=arial]«و هر كس تقوای الهی پیشه كند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می‌كند، و او را از جایی كه گمان ندارد روزی می‌دهد ...» (2 و3 طلاق)
[=arial] «... و هر كس تقوای الهی پیشه كند خداوند كار را بر او آسان می‌سازد.»
[=arial]راستی من شنیده‌ام ملاقات و دیدار علمای ربانی و اولیای خدا و مطالعه احوالات و زندگی‌نامه‌ی بزرگان هم در اینباره بسیار موثر و راهگشا است.
[=arial]ممنون كه همراهیم كردی و نگذاشتی تنهایی در این مسیر فكری، خسته‌ام كند. باید اعتراف كنم؛ با هم كه پیش‌آمدیم راه رسیدن نزدیك شد.

آقا این قد زور نزدنید . هیچی جای ازدواجو نمیگیره .

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام و عرض ادب
از کارشناس محترم بابت پاسخگویی تشکر می کنم
دوستان لطف کنید نظر دهید؛ استفاده می کنیم
بفرمایید

سلام حقیقتا استاد عمار انقدر مفصل وکامل توضیح دادن که هرنظری بخوام بدم ایشون قبلا گفتن.ولی چیزی که عملا دیدم روزه گرفتنه نه تنها موردی که گفتیدبلکه در رابطه با گناهان هم خیلی کمک میکنه.موفق باشید:Gol:

سلام علیکم
من هم استاد عمار کارشناس محترم سایت تشکر می کنم
دوستان عزیز می توانید تاپیک جناب حامی را هم در این زمینه مطالعه کنید:
http://www.askdin.com/thread26359.html
موفق باشید:Gol:

به نام الله
سلام
دوستان گرامی راستش منم سوال در مورد کنترل غریضه رو داشتم .

من این تجربه رو دارم ، تمرین با وزنه رو شروع کردم ، بیست دقیقه ! وزنه برای من بسیار سنگین بود و عرقم در میامد حسابی !

خدا اینو نعمت خدا میدونم چون واقعا قسمتم شد که رفتم سراغ وزنه .

اما نتیجه عالی بود ! چنان انرژی و چربی سوزوندم که غریضه یادم میرفت و دنبال یکساعت وقت میگشتم که بخوابم Wink

این تجربه من بود که شکر خدا کاملا موفق عمل کرد ، پس همین الان یه هالتر بگیر و بزار گوشه خونه و کم کم شروع کن .

پرسش:
از نظر قرآن چگونه می‌توان غریزه جنسی را مهار كرد یا در حدّ اعتدال درآورد؟

پاسخ:
در قرآن راه های مفید و كاربردی برای کنترول شهوت ذکر شده که به چند نمونه اشاره میکنم:
1. ازدواج
یكی از بهترین راهكارهایی كه در قرآن و روایات، بدان سفارش شده «ازدواج» است و حتی در قرآن دستور بسیج همگانی، برای فراهم كردن اسباب ازدواج جوانان آمده است. در سوره نور به مومنان دستور می‌دهد: «و انكحوا الأیامی منكمْ» مردان و زنان بی همسر خود را همسر دهید.(1)
و در آیه‌ی بعدی می‌فرماید: «آنهایی كه توانایی مالی ندارند پاكدامنی پیشه كنند تا خداوند از فضل و كرم خود آنها را بی‌نیاز كند.»

2. كنترل چشم
پرهیز از چشم چرانی و حاضر نشدن در مجالس و محل‌هایی كه نامحرمان حضور بیشتری دارند، و تماشا نكردن فیلم‌ها و عكس‌های مبتذل.
از این رو در سوره‌ی نور می‌فرماید.(2)
«به مردان با ایمان بگو چشم‌های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و عفاف خود را حفظ كنند؛ این برای آنان پاكیزه‌تر است؛ خداوند از آنچه انجام می‌دهید آگاه است!»
«و به زنان با ایمان بگو چشم‌های خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند و دامان خویش را حفظ كنند ...»

3. دوری از ناپاكان
برخی از افراد نا اهل و منحرف در لباس دوست ظاهر می‌شوند و انسان را از مسیر صحیح خارج می‌كنند از این رو قرآن در آیه 27 سوره نساء خطر همنشینی با این افراد را چنین گوشزد می‌كند:«خدا می‌خواهد شما را ببخشد (و از آلودگی پاك كند)، اما آنها كه پیرو شهواتند می‌خواهند شما بكلی منحرف شوید.»

4. روزه
گرفتن روزه در افزایش تقوا و فرو نشاندن آتش شهوت بسیار موثر است و اصولا قرآن، هدف روزه گرفتن را تقوا معرفی می‌كند:
«یا أیها الذین آمنوا كُتب علیكم الصیام كما كتب علی الذین من قبلكم لعلكم تتّقون» (1)

5. دوری از تخیلات شیطانی
آری تخیلات شیطانی همچون «طوفانی» بر «تلاطم امواج شهوت» می‌افزاید لذا توصیه می‌شود:
الف: لحظات قبل از خواب، با قرایت قرآن یا دعا یا مطالعه كتاب سودمندی در بستر سپری شود.
ب: قبل از خواب یا با كار یا ورزش یا مطالعه و .... خود را آماده‌ی خواب كنیم.
ج: نماندن در محلی كه تنها هستیم و كسی حضور ندارد.
و هر مورد دیگری را كه باعث حركت «پرنده‌ی خیال» ما می‌شود باید مواظب باشیم.

از این رو قرآن در مورد دوری از خیالات شیطانی می‌فرماید:
«ای كسانی كه ایمان آورده‌اید! از گامهای شیطان پیروی نكنید! هر كس پیرو شیطان شود (گمراهش می‌سازد، زیرا) او به فحشا و منكر فرمان می‌دهد!» (2)

برخی صاحب‌نظران نیز برای كنترل شهوات موارد ذیل را توصیه می‌كنند:
الف: ورزش و عضویت در تیم‌های ورزشی
ب: مطالعه‌ی كتب مفید (به ویژه زندگی علما و اولیای خدا)
ج: پرهیز از غذاهای محرك.
در كنترل شهوت موثر می‌باشد.

پی نوشت ها:
1. سوره نور آیه‌ 32.
2. 30 و 31

1. 183 بقره.
2. 21 نور.

موضوع قفل شده است