دعای مردگان برای زنده ها

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دعای مردگان برای زنده ها

سلام، وقت بخیر
ببخشید والدینی که از دنیا رفته اند ، پدر یا مادر

حالا خوب بودند یا بد بودند یا هر چیز دیگه ای...
میتونن در حیات پس از مرگ برای فرزندانشون دعا کنند و آیا خداوند این دست دعا ها رو از جانب بندگانش در حیات پس از مرگ در صورتی که گناه کرده باشن یا اشتباهی یا خطایی داشته باشن یا حقی بر گردنشون باشه اجابت میکنه؟

چطور میشه از پدر یا مادر درگذشته تقاضا کرد که برای فرزندشون دعا کنن در صورتی که محل دفن اونها دور از دسترس باشه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

sahel60;482466 نوشت:
سلام، وقت بخیر
ببخشید والدینی که از دنیا رفته اند ، پدر یا مادر

حالا خوب بودند یا بد بودند یا هر چیز دیگه ای...
میتونن در حیات پس از مرگ برای فرزندانشون دعا کنند و آیا خداوند این دست دعا ها رو از جانب بندگانش در حیات پس از مرگ در صورتی که گناه کرده باشن یا اشتباهی یا خطایی داشته باشن یا حقی بر گردنشون باشه اجابت میکنه؟

با سلام و عرض ادب و تشکر از پرسش زیبایتان

اگر والدین درگذشته از اولیاء الهی باشند (چون به مقام ولایت کلیه الهی متصل شده اند) دعای این افراد نسبت به فرزندان و همچنین نسبت به سایر مومنین مستجاب است؛ اما غیر اولیاء الله از برخی روایات می توان برداشت کرد که دعای والدین و لو بعد از مرگ، نسبت به فرزندان مستجاب است.
در مسأله عاق والدین آمده که چه بسا والدین پس از مرگشان برای فرزندانشان دعا کنند، در حالی که در زندگی دنیا چندان دل خوشی از آنها نداشتند و خدای ناکرده عاقشان کرده اند؛ و همچنین بر عکس.( گناهان کبیره، تألیف شیهد دستغیب، بخش عاق والدین)
همچنین امام باقر (علیه السلام) در روایتی می فرماید:
«إِنَّ الرَّجُلَ يَكُونُ بَارّاً بِوَالِدَيْهِ وَ هُمَا حَيَّانِ فَإِذَا لَمْ يَسْتَغْفِرْ لَهُمَا كُتِبَ عَاقّاً لَهُمَا وَ إِنَّ الرَّجُلَ لَيَكُونُ عَاقّاً لَهُمَا فِي حَيَاتِهِمَا فَإِذَا مَاتَا أَكْثَرَ الِاسْتِغْفَارَ لَهُمَا فَكُتِبَ بَارّاً»
بعضی افراد وقتی والدین شان زنده بودند به آنها احترام می گذاشتند اما چون بعد از مرگ به یاد آنها نیستند و برای آنها طلب مغفرت نمی کنند عاق والدین می شوند . و برخی افراد در زمان حیات والدین عاق والدین هستند. اما بعد از مرگ والدین به سبب طلب مغفرتی که برای ایشان انجام می دهند جزء نیکوکاران محسوب می شوند. (علامه مجلسي، بحارالانوار، بيروت، مؤسسه الوفاء ، سال 1404 هـ ق، ج‏79، ص 65)

sahel60;482466 نوشت:
چطور میشه از پدر یا مادر درگذشته تقاضا کرد که برای فرزندشون دعا کنن در صورتی که محل دفن اونها دور از دسترس باشه؟

ارتباط با غیر اولیاء الهی برای افراد عادی سخت و چه بسا غیر ممکن است، اما فرزندان در گذشته می توانند با خواندن قرآن و اقامه چند رکعت نماز و هدیه به آن روح آن ها، همچنین انجام دادن خیرات به نیت والدین، توجّه ان ها را به خود جلب کنند. طبق روایتی که در بالا ذکر شد ان شاء الله همین خیرات به والدین خواهد رسید و دعای خیر این بزرگواران در عالم برزخ نیز شامل حال فرزندان خواهد شد.

[=arial]من هم شنیدم که خاک والدین حاجت میده. اون خدابیامرزها از مابیناترو شنونده تر هستن. اوناهم نگران اینده و مسائل روزمره فرزنداشون هستن. این مسئله برای من به اثبات رسیده.

چندی پیش یه نگرانی جزیی داشتم یا شایدم یه مشکل البته از لحاظ خودم . مادرم که سالها پیش برحمت خدا رفتن ب خواب یکی از اقوام نزدیکمون میاد واین نگرانی منو به ایشون میرسونه.

ایشونم یه جورایی در حد توان کمک کردن بمن .ولی چیزی نگفتن. من بعدا از ربون یکی از فامیل شنیدم که قضیه چی بوده. و فقط اشک میریختم... که مادری که سالهاست که بینمون نیست

و دیدن صورت ماهش و شنیدن صدای گرمش برامون خاطره وارزو شده چجوری بیادمونه.

برای شادی چهارده معصوم عزیز و همه ی اموات خصوصا پدر و مادرهای مهربونمون که دیگه درقید حیات نیستن یه فاتحه و صلوات بفرستیم.

[=arial]اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم [=arial]

ببخشید که عرایضم بسی طولانی شد .

سلام ، از شما عزیزان ممنونم که جواب دادین .

سؤالی دارم

فاتحه خوندن برای اموات ساعت یا روز خاصی داره، مدتی پیش از شخصی شنیدم میگفت تا قبل از غروب آفتاب باید فاتحه فرستاد . ولی خب از نظرم خداوند ساعت خاصی نداره و همیشه و همه وقت صدای ما رو میشنوه و رفتارمون رو میبینه و آگاه به زندگی ماست ، هر وقتی انسان از خدا کمک بخواد یا خدا رو صدا کنه خداوند هست و انسان رو میپذیره.

مثلا اگر درکار خیری سهمی هم برای اموات قرار بدیم و اونها رو شریک کنیم خداوند از ما قبول میکنه و اون میت مثل بقیه انسانها با یکسری حق ها و گناهاهان و اشتباهات مرده باشه بدستش میرسه ؟

بنظرمن که ساعت و وقت خاصی نداره.

sahel60;483105 نوشت:
سؤالی دارم

فاتحه خوندن برای اموات ساعت یا روز خاصی داره، مدتی پیش از شخصی شنیدم میگفت تا قبل از غروب آفتاب باید فاتحه فرستاد . ولی خب از نظرم خداوند ساعت خاصی نداره و همیشه و همه وقت صدای ما رو میشنوه و رفتارمون رو میبینه و آگاه به زندگی ماست ، هر وقتی انسان از خدا کمک بخواد یا خدا رو صدا کنه خداوند هست و انسان رو میپذیره.

مثلا اگر درکار خیری سهمی هم برای اموات قرار بدیم و اونها رو شریک کنیم خداوند از ما قبول میکنه و اون میت مثل بقیه انسانها با یکسری حق ها و گناهاهان و اشتباهات مرده باشه بدستش میرسه ؟

سرکار خانم sahel60 با سلام

از بابت تأخیر در پاسخگویی عذرخواهی می کنم

در رابطه با زیارت اموات در لینک زیر مفصل بحث شده است :
http://www.askdin.com/thread33875.html

اما قرائت فاتحه از راه دور و هدیه آن به میت زمان خاصی ندارد و هر زمان که نیت کرد شایسته است این هدیه پر ارزش برای میت فرستاده شود .
بله هر کار خیری که برای اموات انجام داده و به آن ها هدیه شود به دست ان ها خواهد رسید و باری از دوش ان ها بر داشته خواهد شد؛ امام صادق (علیه السلام) فرمود:
«مردي از شما را چه مانع مي‏شود كه به پدر و مادرش نيكي كند، زنده باشند يا مرده كه از جانب آن‏ها نماز بخواند و صدقه دهد و حج بگذارد و روزه بگيرد، تا آن چه كرده ثوابش از آن‏ها باشد، و مانند آن هم براي خود او تا خداي عزوجل به وسيله احسان وصله او خير و فراواني برايش زياد كند».(اصول كافي، ج 3، ص 232، حديث 7)

تذکر: بهتر است در ابتدا حساب امور واجبی که بر گردن میت بوده است مانند نماز، روزه، حج،خمس و ... را پاک کرد.

موضوع قفل شده است