وام های بانکی مشکل شرعی دارند، پس از چه راهی می شود صاحب خانه شد؟

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وام های بانکی مشکل شرعی دارند، پس از چه راهی می شود صاحب خانه شد؟

سلام

احکام وام های بانکی رو خوندم و با اهل شرع مشورت هم کرده ام
راست و پوست کنده اینکه: وام های بانکی رباست.
مثلا شرایط بانک برای دادن وام این بود که هر چقدر پول بدی به ما! هر دو ماه اندازه پولت میزاریم روش و به اون مقدار وام میدهیم. سود : 14 درصد!

تیر آخر رو در این سایت می ندازم شاید بانکی ، شاید وامی ، وجود داشته باشه که از نظر شرعی مورد تایید باشه.
برای زوج های جوانی که پشتوانه مالی پدری ندارند و نمی خواهند مال حرام وارد زندگیشان شود ، آیا راهکاری هست؟
چطور صاحب خانه شوند؟

یا کلا می تونن عطای خانه رو به لقایش ببخشند.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

ترنـم;481128 نوشت:
سلام

مثلا شرایط بانک برای دادن وام این بود که هر چقدر پول بدی به ما! هر دو ماه اندازه پولت میزاریم روش و به اون مقدار وام میدهیم. سود : 14 درصد!

تیر آخر رو در این سایت می ندازم شاید بانکی ، شاید وامی ، وجود داشته باشه که از نظر شرعی مورد تایید باشه.
برای زوج های جوانی که پشتوانه مالی پدری ندارند و نمی خواهند مال حرام وارد زندگیشان شود ، آیا راهکاری هست؟
چطور صاحب خانه شوند؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

همه وام های بانکی ربا نیست مثلا همین وام مسکنی که فرمودید اگر به این صورت عمل شود شرعا مشکل خاصی ندارد :

مشتری و بانک با توافق هم ، منزلی را برای خریداری کردن مشخص کنند و بانک در خرید منزل به صورت واقعی شراکت داشته باشد یعنی همان وامی که می خواهد بدهد صرف خرید سهمی از منزل یاد شده کند و بعد از خرید ، سهم خود را با لحاظ سودی که معمول است به صورت اقساط از مشتری دریافت نماید .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

فرمودید اگر ب صورت زیر عمل شود
در خیلی از مواردنمیشه چنین کاری کرد
بانک ک نمیاد شرایط ماروقبول کنه
ی بانک بزرگی مثل مسکن اونقدر مشتری داره ک نمیادب خاطر ب نفر شرایطشو قبول کنه
ب عبارتی اونا ب ساز ما نمیرقصن ماییم ک باید ب ساز اونا برقصیم

[="Tahoma"][="Black"]

Ali407;481985 نوشت:
فرمودید اگر ب صورت زیر عمل شود
در خیلی از مواردنمیشه چنین کاری کرد
بانک ک نمیاد شرایط ماروقبول کنه
ی بانک بزرگی مثل مسکن اونقدر مشتری داره ک نمیادب خاطر ب نفر شرایطشو قبول کنه
ب عبارتی اونا ب ساز ما نمیرقصن ماییم ک باید ب ساز اونا برقصیم

با تشکر از اظهار نظر شما

مطلبی که عرض کردم اجمالا جزء قراردادهای رسمی بانک مسکن است و قانونا باید به این صورت عمل شود به عنوان نمونه قسمتی از متن توضیحات شیوه پرداخت تسهیلات احداث مسکن به این صورت است:

روند پرداخت تسهیلات ساخت (مشارکت مدنی)
جهت ساخت واحد یا واحدهای مسکونی ، در صورت دارا بودن اوراق ممتاز و یا داشتن حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن، صندوق پس‌انداز ساخت مسکن، پس‌انداز مسکن جوانان و قرض‌الحسنه جاری (با رعایت قوانین و ضوابط تعیین شده در هر حساب)، می توان در قالب عقد مشارکت مدنی از بانک مسکن تسهیلات دریافت نمود.
اشخاص حقیقی و حقوقی (شرکت‌ها و سازمان‌ها)سرمایه نقدی و یا غیر نقدی خود را با هدف سودآوری با سرمایه بانک درمی‌آمیزند و سود این سرمایه طبق قرارداد بین دو طرف تقسیم می‌شود.
سازنده باید برای دریافت این تسهیلات، حساب جاری به نام خود در بانک افتتاح کند و بانک سهم خود را از شراکت (به صورت نقدی) طبق ضوابط و مقررات به این حساب واریز می‌نماید.
باید توجه داشت که در انتهای قرارداد، بانک سهم خود را به شریک فروخته و وی باید برای تسویه نقدی و یا تقسیط سهم‌الشرکه بانک (در صورت موافقت بانک) مراجعه نماید.
(1)

بنابراین نیاز است که وام گیرنده از این روند آگاهی کامل داشته و تنها به فکر امضای قراردادها و گرفتن وام نباشد و با قاطعیت پی گیر عملکرد صحیح بانک باشد تا اگر کارمندی توجیه نیست درست عمل نماید .

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. http://bank-maskan.ir/206/index.aspx[/]

سجاد;482204 نوشت:

با تشکر از اظهار نظر شما

مطلبی که عرض کردم اجمالا جزء قراردادهای رسمی بانک مسکن است و قانونا باید به این صورت عمل شود به عنوان نمونه قسمتی از متن توضیحات شیوه پرداخت تسهیلات احداث مسکن به این صورت است:

روند پرداخت تسهیلات ساخت (مشارکت مدنی)
جهت ساخت واحد یا واحدهای مسکونی ، در صورت دارا بودن اوراق ممتاز و یا داشتن حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن، صندوق پس‌انداز ساخت مسکن، پس‌انداز مسکن جوانان و قرض‌الحسنه جاری (با رعایت قوانین و ضوابط تعیین شده در هر حساب)، می توان در قالب عقد مشارکت مدنی از بانک مسکن تسهیلات دریافت نمود.
اشخاص حقیقی و حقوقی (شرکت‌ها و سازمان‌ها)سرمایه نقدی و یا غیر نقدی خود را با هدف سودآوری با سرمایه بانک درمی‌آمیزند و سود این سرمایه طبق قرارداد بین دو طرف تقسیم می‌شود.
سازنده باید برای دریافت این تسهیلات، حساب جاری به نام خود در بانک افتتاح کند و بانک سهم خود را از شراکت (به صورت نقدی) طبق ضوابط و مقررات به این حساب واریز می‌نماید.
باید توجه داشت که در انتهای قرارداد، بانک سهم خود را به شریک فروخته و وی باید برای تسویه نقدی و یا تقسیط سهم‌الشرکه بانک (در صورت موافقت بانک) مراجعه نماید.
(1)

بنابراین نیاز است که وام گیرنده از این روند آگاهی کامل داشته و تنها به فکر امضای قراردادها و گرفتن وام نباشد و با قاطعیت پی گیر عملکرد صحیح بانک باشد تا اگر کارمندی توجیه نیست درست عمل نماید .

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. http://bank-maskan.ir/206/index.aspx

از پاسختون متشکرم
موردی که فرمودید برای ساخت مسکن هست
من به منبع مراجعه کردم اونجا نوشته بود که باید ملک وجود داشته باشه ، حالا یا زمین یا خونه ، درحالی که فکر کنم این دوستمون برای خرید منزل سوال پرسیدن نه ساخت منزل
به نظر من ساخت منزل برای کسی که سرمایه نداره کار سختی خواهد بود ، با وامی هم که بانک ها میدن فقط میشه تو شهرهای کوچیک خونه های قدیم ساخت بخریم و بعد برای نوسازی اقدام کنیم که اگه دوستی درآمد زیادی نداشته باشه عملا از پس قسط های بانکی برنخواهد آمد.
اگه اشتباه میکنم که ممنون میشم توجیه کنید اگه نه که منتظر پاسختون هستم

[="Tahoma"][="Black"]

Ali407;482224 نوشت:
از پاسختون متشکرم
موردی که فرمودید برای ساخت مسکن هست
من به منبع مراجعه کردم اونجا نوشته بود که باید ملک وجود داشته باشه ، حالا یا زمین یا خونه ، درحالی که فکر کنم این دوستمون برای خرید منزل سوال پرسیدن نه ساخت منزل
به نظر من ساخت منزل برای کسی که سرمایه نداره کار سختی خواهد بود ، با وامی هم که بانک ها میدن فقط میشه تو شهرهای کوچیک خونه های قدیم ساخت بخریم و بعد برای نوسازی اقدام کنیم که اگه دوستی درآمد زیادی نداشته باشه عملا از پس قسط های بانکی برنخواهد آمد.
اگه اشتباه میکنم که ممنون میشم توجیه کنید اگه نه که منتظر پاسختون هستم

برای نمونه این مورد رو عرض کردم و موارد دیگری هم در منبع وجود دارد ؛ مراجعه بفرمایید .

بحث ما در شرعی بودن یا نبودن وام های بانکی بود نه چگونگی پرداخت اقساط یا سخت یا آسان بودن آن !

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

سلام دوستان ایران یک کشور اسلامیه همه اونایی که تو کارند روش شرعی کار رو بلدند شاید ما ازش سر در نیاریم یا فکر کنیم فقط ما میدونیم که اینا رباست و بانک نمیدونه مطمإن باشید که بانک ها کارشون رو بلدند لذا نه وام ها و نه سپرده هایی که بهشون سود تعلق می گیره جزء اون سودی که ما فکر می کنیم حرومه نیست میگن سود تا مردم متوجه هدف بشن اما در اصل یک قراردادشرعی ترتیب میدن که حرمتی تو کار نباشه

[="Microsoft Sans Serif"][="Black"]معمولا اگر برین پیش رئیس بانک عقود شرعیه وام شما را برایتان توضیح میده[/]

ترنـم;481128 نوشت:
سلام

چطور صاحب خانه شوند؟

من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب

شوق انتظار;482756 نوشت:
مطمئن باشید که بانک ها کارشون رو بلدند لذا نه وام ها و نه سپرده هایی که بهشون سود تعلق می گیره جزء اون سودی که ما فکر می کنیم حرومه نیست

سلام
بنده هم مطمئنم بر خلاف نظر شما دوست گرامی ، چیزی که در اولویت اول برای اکثر مسئولین بانکی قرار داره ، سوده ، نه حرام و حلال
خدا بخواد میخوام یه تاپیک بزنم برای اثبات حرام بودن سودهایی که بانک در قبال پرداخت وام از مردم میگیره

فعلاً در این تاپیک یه سؤال میپرسم از کارشناس محترم:
مبلغی که از طرف بانک در ازای دیرکرد قسط از افراد گرفته میشه چه حکمی داره؟

Reza-D;669915 نوشت:
سلام
بنده هم مطمئنم بر خلاف نظر شما دوست گرامی ، چیزی که در اولویت اول برای اکثر مسئولین بانکی قرار داره ، سوده ، نه حرام و حلال
خدا بخواد میخوام یه تاپیک بزنم برای اثبات حرام بودن سودهایی که بانک در قبال پرداخت وام از مردم میگیره

فعلاً در این تاپیک یه سؤال میپرسم از کارشناس محترم:

سلام
متاسفانه بانکداری ما انحرافات جدی از بانکداری اسلامی دارد. اگر مردم همت می‌کردند و حسابهای سپرده گزاری یا تسهیلات شبهه‌ناک و... -که بعضی از اونها صرفا اسم عقود اسلامی، مضاربه، وکالت و... رو یدک می‌کشند ولی در واقع، به قرارداد عمل نمی‌کنند و پول‌بازی می‌کنند- را تحریم می‌کردند شاید مسئولین هم همتی جدی از خود نشان می‌دادند.

سایت زیر را پیشنهاد می‌کنم:
http://reba.ir/

یا علی (علیه‌السلام)

آره به نظر منم رباست.
البته شاید هم نباشه.
ولله اعلم.

چندتا نکته
اول اینکه شما همین سوال رو از چندتا روحانی بپرسید چند طور بهتون جواب میدن
رک بخام بگم اونایی که تو دولت هستن به قول معروف آخوند حکومتی هستن اکثرشون میگن مشکلی نداره
اما اونایی که تو دم و دستگاه حکومت نیستن اکثرشون میگن مشکل داره
خودتون میتونید امتحان کنید

نکته دوم
الان به طور مثال موسسه ق-----ن بیستو خورده ای سود به سپرده های روز شمار میده
بعد اگه بخای وام بگیری سودش احتمال خیلی زیاد بالای 25 درصده
تو اون قراردادشون خیلی مواقع مینویسن سپرده شما صرف مثلا ساخت کارخانه برای اشتغال جوانان و یا توسعه اقتصادی کشور میشود
اما خب بلا نسبت مگه اینکه یه نفر خر باشه که نفهمه همین پول رو وام میدین با چندین درصد بالاتر از درصدی که سود میدین

نکته سوم
هم اینکه دوستان حتی الامکان برن از بانک قرض الحسنه رسالت وام بگیرن که سودش سالیانه 2 درصد هست
من خودم 20میلیون وام گرفتم دوساله سودش شد فقط 600 تومن
پولی هم که تو این بانک میذارین وام داده میشه به افرادی که میخان وام بگیرن و سود 2درصد با توجه به هزینه های خود بانک بدون در نظرگرفتن تورم عادلانه به نظر میرسه
اینم بگم که خدامیدونه من نه کارمند این بانکم نه داداشم یا رفیقی یا بستگانی تو این بانک دارم و نه کسی گفته تبلیغشو بکنم
امیدوارمم این پست پاک یا ویرایش نشه

Reza-D;669915 نوشت:

با تشکر از سؤال شما

درباره این سؤال متن زیر را ملاحظه فرمایید:

http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n20335&catid=122&lang=fa

در پناه حضرت حق باشید

راجع به سود وامها در لینک زیر توضیحاتی آمده: http://www.shafaf.ir/fa/news/56390/آیا-سود-بانکی-همان-رباست

سجاد;672088 نوشت:
در پناه حضرت حق باشید

سلام

خداقوت:Gol:

جند سال پیش خونه ای خریدیم که وامی هستش ... 18 میلیون وام مسکن گرفتیم .. الان باید 36 میلیون بهشون پس بدیم .. به بانک مسکن.

میخواستم ببینم ایا این کار حلال هستش یا حرام؟

[=arial]سلام
من هم میخوام یه سئوال کلّی بپرسم . اگه کارشناس محترم جواب بده برای عموم سود بخشه .
بطور کلی آیا با وجود ولی فقیه در رأس حکومت میتوان تصور نمود از ارکان دولت اسلامی فعل حرامی سر بزند ؟
اگر به نظر برسد که فعلی حرام است ( مثل همین سود های بانکها ) آیا میتوان توجیه نمود که زیر نظر ولی فقیه بوده و بر گردن ما ساقط است که از ستاندن آن پرهیز کنیم ؟ و بر خود حلال سازیم .
و در نهایت چگونه این مورد توجیه میشود که در حکومتی که ولی فقیه در رأس امور است ، نیز باید در برخی امور دولت تحت نظر او احتیاط نمود ؟
با تشکر .

بابای پولدار ادم رو صاحب خونه میکنه وگرنه زیر این اسمون خدا بی منت زندگی رو میگذرونیم

[="Tahoma"][="Black"]

اناالعبد;732560 نوشت:
سلام

خداقوت

جند سال پیش خونه ای خریدیم که وامی هستش ... 18 میلیون وام مسکن گرفتیم .. الان باید 36 میلیون بهشون پس بدیم .. به بانک مسکن.

میخواستم ببینم ایا این کار حلال هستش یا حرام؟

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

اگر وامی که گرفته اید به صورت تسهیلات بوده مانند اینکه طی قراردادی از طرف بانک، وکیل شوید که بخشی از خانه ای را برای بانک بخرید و بعد به خودتان به قیمت بیشتر بفروشید و مبلغ را به صورت اقساط به بانک بدهید ، مانعی ندارد و حلال است.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

مرید الحسین (ع);732602 نوشت:
سلام
من هم میخوام یه سئوال کلّی بپرسم . اگه کارشناس محترم جواب بده برای عموم سود بخشه .
بطور کلی آیا با وجود ولی فقیه در رأس حکومت میتوان تصور نمود از ارکان دولت اسلامی فعل حرامی سر بزند ؟
اگر به نظر برسد که فعلی حرام است ( مثل همین سود های بانکها ) آیا میتوان توجیه نمود که زیر نظر ولی فقیه بوده و بر گردن ما ساقط است که از ستاندن آن پرهیز کنیم ؟ و بر خود حلال سازیم .
و در نهایت چگونه این مورد توجیه میشود که در حکومتی که ولی فقیه در رأس امور است ، نیز باید در برخی امور دولت تحت نظر او احتیاط نمود ؟
با تشکر .

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

وجود ولی فقیه در رأس حکومت و حتی بالاتر از آن ، وجود امام معصوم ع در رأس حکومت دلیل بر این نیست که هیچ فعل حرامی نتواند از دیگر ارکان و کارگزاران حکومتی ، سر زند و یا فعل حرام آنها ، حرام نباشد !

همان طور که می دانید حتی در زمان حکومت امام علی علیه السلام هم برخی کارگزاران و منصوبان حضرت دچار اشتباه شده و از طرف حضرت توبیخ می شدند.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;732784 نوشت:
همان طور که می دانید حتی در زمان حکومت امام علی علیه السلام هم برخی کارگزاران و منصوبان حضرت دچار اشتباه شده و از طرف حضرت توبیخ می شدند.

[=arial]سلام و ممنون از پاسختون .
اماشما در اصل نقطه ی ابهام بزرگتری را باز نمودید :
آنجا که در نقل قولتان رنگی کرده ام ملاحظه فرمایید . فرمودید دچار اشتباه اما نفرمودید رفتارهای بزرگی که در مملکت صورت میگیرد از جمله : اختلاص های چند صد هزار میلیاردی از بیت المال و اشاعه فرهنگ های منحط از سوی دست اندر کاران در برخی دولتها فقط یک اشتباه محسوب میشوند ؟
و دوم اینکه آیا تا بحال توبیخی که برای اینچنین افرادی وضع شود و تنبیهی در نظر گرفته شود که زخم دل امت بیچاره را تسکین و التیام بخشد - دیده یا شنیده اید ؟
موضوع قفل شده است