جمع بندی آیا درس خواندن ثواب دارد؟

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا درس خواندن ثواب دارد؟

سلام درس خواندن ثواب دارد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

با سلام و عرض ادب و تشکر از پرسشتان

بستگی به نیت شخص دارد، اگر نیّت شخص از درس خواندن الهی بوده و در جهت کمال نفس باشد نه تنها ثواب دارد بکه عبادت بوده و موجب تعالی و کمال معنوی انسان می شود؛ امّا اگر نیّت شخص غیر الهی باشد برای مثال جهت پست و مقام دنیوی و ... باشد؛ به جهت اینکه این نوع درس خواندن برای خدا نبوده ثوابی نداشته و عبادت هم محسوب نمی شود.
هر عملی که برای خدا صورت بگیرد خداوند اجرت آن را یقینا پرداخت می کند، اما اگر این عمل برای غیر خدا باشد عقل حکم می کند که اجرت آن را نیز باید از غیرخدا درخواست کند نه از خدا ... .
نه تنها درس خواندن بلکه تمامی اعمال انسان حتی خوردن و خوابیدن می تواند عبادت باشد، اگر غذا خوردن نیز به نیت الهی باشد همین خوردن عبادت محسوب می شود.

هادی;570506 نوشت:
با سلام و عرض ادب و تشکر از پرسشتان

بستگی به نیت شخص دارد، اگر نیّت شخص از درس خواندن الهی بوده و در جهت کمال نفس باشد نه تنها ثواب دارد بکه عبادت بوده و موجب تعالی و کمال معنوی انسان می شود؛ امّا اگر نیّت شخص غیر الهی باشد برای مثال جهت پست و مقام دنیوی و ... باشد؛ به جهت اینکه این نوع درس خواندن برای خدا نبوده ثوابی نداشته و عبادت هم محسوب نمی شود.
هر عملی که برای خدا صورت بگیرد خداوند اجرت آن را یقینا پرداخت می کند، اما اگر این عمل برای غیر خدا باشد عقل حکم می کند که اجرت آن را نیز باید از غیرخدا درخواست کند نه از خدا ... .
نه تنها درس خواندن بلکه تمامی اعمال انسان حتی خوردن و خوابیدن می تواند عبادت باشد، اگر غذا خوردن نیز به نیت الهی باشد همین خوردن عبادت محسوب می شود.

با سلام

یه سوال داشتم یعنی یه راهنمایی می خواستم :من آی تی می خونم دوست دارمم فوقم رو هم تو همین رشته ادامه بدم از طرفی دوست دارم علم دینی هم کسب کنم مثلا برم حوزه ، از طرفیم می دونم با آی تی احتمالش کمه که بتونم تو زمینه دینی پیشرفتی بکنم یعنی خدمتی به دینم بکنم ولی خب واقعا دوست دارم تحصیلاتم تو هر دو زمینه بالا باشه ولی امکان اینکه هر دو رو با هم بخونم نیست و هم اینکه واقعا سختمه درسایه حوزوی رو خوندن و یه جوراییم با بعضی تفکرات حوزویها نمی تونم کنار بیام با این شرایط من الان باید کدوم رو انتخاب کنم؟
بعضی وقتا می ترسم تو ادامه دادن رشتم عمرم رو هدر بدم و بیشترم خدا ازم ناراضی باشه همین فکرا بعضی وقتا برا ارشد خوندن سستم میکنه از اون طرفم می ترسم آدمی نباشم که بتونم برم حوزه

marzie_70;570551 نوشت:
عضی وقتا می ترسم تو ادامه دادن رشتم عمرم رو هدر بدم و بیشترم خدا ازم ناراضی باشه همین فکرا بعضی وقتا برا ارشد خوندن سستم میکنه از اون طرفم می ترسم آدمی نباشم که بتونم برم حوزه

مگه حتما باید بری حوزه تا خدمت کنی؟!! شما نرفته داری تو افکار برخی حوزوی ها غوطه ور میشی...

برادر بنده دکترای رشته مکانیک هستند...با علاقه ای که به کامپیوتر و برنامه نویسی داشتند پیشرفت چشمگیری دارند و هرروز دارن برنامه های مذهبی برای گوشی های اندروید میسازند و به رایگان یا قیمت ناچیز در اختیار افراد قرار میده(مثلا 1000 ت یا 500 ت )و همینطور سفارش برنامه ها و طراحی سایتهای مذهبی و..... میگیرند!
این خدمت به دین و دیانت نیست؟
اگه نیست بگید تا بگم بره حوزه!:khandeh!:

سلام علیکم.

فقط عنوان تاپیک را دیدم، متأسفانه مهلت نشد..

اگر نیت برای خدا باشد، یعنی اینکه بنده درس میخوانم در شیمی، که شیسمت شوم، و مومنین، را دوا کنم، و ... خوب است. ان شاء الله بگویید، و اقدام کنید.

شیسمت...
یعنی شیمی سمت - :Nishkhand:

نقل قول:
می دونم با آی تی احتمالش کمه که بتونم تو زمینه دینی پیشرفتی بکنم یعنی خدمتی به دینم بکنم ولی خب واقعا دوست دارم تحصیلاتم تو هر دو زمینه بالا باشه ولی امکان اینکه هر دو رو با هم بخونم نیست و هم اینکه واقعا سختمه درسایه حوزوی رو خوندن و یه جوراییم با بعضی تفکرات حوزویها نمی تونم کنار بیام با این شرایط من الان باید کدوم رو انتخاب کنم؟
بعضی وقتا می ترسم تو ادامه دادن رشتم عمرم رو هدر بدم و بیشترم خدا ازم ناراضی باشه همین فکرا بعضی وقتا برا ارشد خوندن سستم میکنه از اون طرفم می ترسم آدمی نباشم که بتونم برم حوزه

برای پیشرفت در دین به یک استاد نیاز هست. استادی که شما رو رشد دهد. عن على بن الحسين عليهم السلام: هلك من ليس له حكيم يرشده
شبان وادی ایمن گهی رسد بمراد
که چند سال به جان خدمت شعیب کند
حضرت شعیب فقط پدر زن حضرت موسی نبود بلکه استاد و مرشد ایشان بود.
این استاد ویژگی هایی دارد که دو سال پیش فکر کنم در مورد اون توی سایت صحبت شد. یکی از این ویژگی ها این هست که با دیدن این شخص آدم عوض میشود و حس آرامش و سکونت خاصی به آدم دست میدهد و آدم عاشق او شده و دل کندن از او برای شخص غیر قابل تحمل است. این استاد بسیار از قهر خدا واهمه دارد و اشتیاق غیر قابل وصفی در راضی نگه داشتن خدا دارد. چرا توضیح بدهم بروید خطبه همام نهج البلاغه را بخوانید! :Nishkhand:
اگر بخواهم به زبان کامپیوتری بگویم این استاد نوعی pointer (اشاره گر) به اهل بیت و قرآن است :Gig:
مشکلی که اینجاست اینه که استاد با این ویژگی ها الان کم هست و پیدا کردنش مشکله و همه فکر میکنند با رفتن به حوزه کارشون تمام میشه. حتی خود حوزوی ها هم به این حکیم مرشد نیاز دارند (امام خمینی هم استاد داشت(آیت الله شاه آبادی) و بعدا خودشون استاد استاد مطهری ها شدند!)
دغدغه شما برای دینداری قابل تحسینه و این رو بگم بین رشته هایی که علوم دینی محسوب نمیشه 3 مورد خیلی میتونن به رفع مشکلات جامعه اسلامی کمک کنند: جامعه شناسی، علوم نظامی و انتظامی، علوم کامپیوتر و IT که مثل نخود آش همه جا کاربرد داره.
تازه این رو هم بگم شیخ رجبعلی خیاط میگفت من هر سوزنی که به لباس میزنم برای رضای خداست. ولی اینها به دست نمیاد مگر با شناخت دین و معرفت الله. برای شناخت خدا هم به استاد نیاز هست که برخی معتقدند اگر نصف(حتی بعضی ها گفته اند کل!) عمر رو صرف پیدا کردن چنین استادی صرف کنیم ارزشش را دارد.

خیلی ها سوالی مثل شما را می پرسند و بهترین چیزی که من دیدم خوب توضیح داده بود کتاب "ادب خیال، عقل و قلب" و "عالم انسان دینی" نوشته استاد اصغر طاهر زاده از انتشارات المیزان رو پیشنهاد میکنم واقعا روشن کننده دانشگاهی هایی مثل من و شماست :Gol:

marzie_70;570551 نوشت:
با سلام

یه سوال داشتم یعنی یه راهنمایی می خواستم :من آی تی می خونم دوست دارمم فوقم رو هم تو همین رشته ادامه بدم از طرفی دوست دارم علم دینی هم کسب کنم مثلا برم حوزه ، از طرفیم می دونم با آی تی احتمالش کمه که بتونم تو زمینه دینی پیشرفتی بکنم یعنی خدمتی به دینم بکنم ولی خب واقعا دوست دارم تحصیلاتم تو هر دو زمینه بالا باشه ولی امکان اینکه هر دو رو با هم بخونم نیست و هم اینکه واقعا سختمه درسایه حوزوی رو خوندن و یه جوراییم با بعضی تفکرات حوزویها نمی تونم کنار بیام با این شرایط من الان باید کدوم رو انتخاب کنم؟

با سلام و عرض ادب

برای کسب علوم دینی لازم نیست حتما دروس حوزه رو بخونید اگر چه حوزه بستر مناسب و بهتری برای فراگیری علوم دینی است اما لزوما این طور نیست که منحصر در حوزه باشد. لذا حضرت عالی می توانید در عین حال که در رشته مورد علاقه تون تحصیل می کنید، می توانید با برنامه ریزی منظم و عالِمانه در علوم دینی نیز اطلاعات خوبی کسب کنید.
مطلب دیگر اینکه از منظر روایات هر علم مفیدی که برای رضای الهی کسب شود، مورد توصیه ائمه علیهم السلام است؛ امیر المومنین علی علیه السلام فرمودند: « الْعُلُومُ أَرْبَعَةٌ الْفِقْهُ لِلْأَدْيَانِ وَ الطِّبُّ لِلْأَبْدَانِ وَ النَّحْوُ لِلِّسَانِ وَ النُّجُومُ لِمَعْرِفَةِ الْأَزْمَان » علمها بر چهار قسمند: فقه (ژرف نگری) برای ادیان ، طبّ برای ابدان ، علم نحو برای زبان و علم نجوم برای شناخت زمانها. » (بحار الأنوار ، ج‏1 ،ص218 ) طبق این روایت می توان گفت ائمه علیهم السلام به هر علم مفیدی توصیه کردند اما نه از ان جهت که کمال روح است بلکه از آن جهت که ابزارهای مفیدی برای جامعه اسلامی هستند، بالاخص اگر این علوم در مسیر دفاع از معارف الهی قرار گیرند، جزء اعمال واجب یا مستحبّ قرار خواهند گرفت.
رشته ای که حضرت عالی تحصیل می کنید؛ می تواند در مسیر دفاع از معارف الهی قرار بگیرد لذا شما هم سعی کنید در رشته تحصیلیتون تمام سعی و تلاشتون رو بکنید و تا آخر ادامه بدید؛ اما در کنار تحصیل و جدیت در این رشته، از معنویات غافل نشوید، به واجبات شرع مقدس اهمیت فوق العاده قائل بشید و از محرمات دوری کنید. اخلاص در هر عملی بالاخص در تحصل علم موجب کمال روحی و معنوی انسان می شود، و کمال روحی برابر است با سعی و تلاش مضاعف زمینه های مختلف.
تحصیل علم (حتی علوم دینی) اگر بدون اخلاص باشد هیچ ارزشی ندارد؛ علوم، زمانی ارزشمند می شوند که جنبه الهی داشته باشند، لذا به تحصیلاتتون جنبه الهی بدید یعنی مخلصانه درس بخونید و هدفتون از این رشته خدمت به جامعه اسلامی باشد. یقینا اگر هدف از تحصیل خدمت به جامعه اسلامی باشد و در کارهاتون اخلاص داشته باشید به هدفتون می رسید.

یاس...;570606 نوشت:
مگه حتما باید بری حوزه تا خدمت کنی؟!! شما نرفته داری تو افکار برخی حوزوی ها غوطه ور میشی...

برادر بنده دکترای رشته مکانیک هستند...با علاقه ای که به کامپیوتر و برنامه نویسی داشتند پیشرفت چشمگیری دارند و هرروز دارن برنامه های مذهبی برای گوشی های اندروید میسازند و به رایگان یا قیمت ناچیز در اختیار افراد قرار میده(مثلا 1000 ت یا 500 ت )و همینطور سفارش برنامه ها و طراحی سایتهای مذهبی و..... میگیرند!
این خدمت به دین و دیانت نیست؟
اگه نیست بگید تا بگم بره حوزه!:khandeh!:

چرا اگه یکی اینجوری داره تلاش میکنه واقعا داره خدمت میکنه به نظرم از خیلی از روحانیون هم اینجور افراد بیشتر خدمت به دین می کنن ، من ترسم اینکه نتونم این کار رو بکنم هرچند که به نظرم اصولا رشته های مثل منو بیشتر آدمایی دارن توش تحصیل یا تدریس می کنن که خیلی هم شاید بعضی چیزا براشون مهم نباشه ( این رو از روی حرفا و رفتارایه بعضی استادام دارم میگم ) خب به نظرم خوبه یکی که دغدغه دینی داره بره تو این رشته ها یکی مثه برادر شما ولی من می ترسم نتونم اینجوری خدمت کنم ، هر چند که بی نهایت دوست دارم با همین رشتم بتونم تو دینم قدم بر دارم:Moshtagh:

هادی;570661 نوشت:
لذا به تحصیلاتتون جنبه الهی بدید یعنی مخلصانه درس بخونید و هدفتون از این رشته خدمت به جامعه اسلامی باشد. یقینا اگر هدف از تحصیل خدمت به جامعه اسلامی باشد و در کارهاتون اخلاص داشته باشید به هدفتون می رسید.

ممنونم از راهنماییتون
خب من تو دلم دوست دارم که برا خدا بتونم یه کاری بکنم ولی واقعا اینکه بتونم بگم تا الان برا خدا خوندم چرا دروغ بگم نه اینجوری نبوده ، ولی الان واقعا دلم می خواد یه جوری درس بخونم که برا خدا باشه ولی می ترسم نتونم ، بنظرتون همین که اول حداقل به زبون بگم خدایا به خاطر تو شروع می کنم کم کم می تونه کمک کنه که واقعا دلمم همینو بگه؟

marzie_70;570690 نوشت:
خب به نظرم خوبه یکی که دغدغه دینی داره بره تو این رشته ها یکی مثه برادر شما ولی من می ترسم نتونم اینجوری خدمت کنم ، هر چند که بی نهایت دوست دارم با همین رشتم بتونم تو دینم قدم بر دارم

میتونی! چرا نتونی؟
فقط امثال رشته شما باید مطالعات متفرقه داشته باشه پس باید مطالعات متفرقه داشته باشی...مثل انواع زبان های برنامه نویسی رو یاد بگیری....باید خودت فعال بشی...اینکه حوزه بری بخونی اونم با این درسای سختش...به فرض اگه بتونی از پسش بربیای فوقش برای خودتی...مجتهدم بشی فقط واسه خودتی
اما اگه مثلا ی نرم افزار قرانی و کلا دینی طراحی کن به مزانی که تو گوشی ها و سیستم ها میره خدمت کردی و ثواب جمع کردی!:Nishkhand:

یاس...;570693 نوشت:
میتونی! چرا نتونی؟
فقط امثال رشته شما باید مطالعات متفرقه داشته باشه پس باید مطالعات متفرقه داشته باشی...مثل انواع زبان های برنامه نویسی رو یاد بگیری....باید خودت فعال بشی...اینکه حوزه بری بخونی اونم با این درسای سختش...به فرض اگه بتونی از پسش بربیای فوقش برای خودتی...مجتهدم بشی فقط واسه خودتی
اما اگه مثلا ی نرم افزار قرانی و کلا دینی طراحی کن به مزانی که تو گوشی ها و سیستم ها میره خدمت کردی و ثواب جمع کردی!:Nishkhand:

البته خب یکم رشته ما با نرم افزار فرق داره ما خیلی با برنامه نویسی کاری نداریم ولی خب حق با شماست راه پیشرفت زیاده توش :ok:

کشور ما در حال حاضر به شدت نیازمند نیروهای تحصیل کرده و دلسوز داره که این رو میشه در بیانات رهبری دید.
اگر شما درستونو با تمام توان بخونید و خودتونو درگیر تمام جوانب درس کنید تا اطلاعات کاربردی از شغل اینده بدست بیارید و به معنای واقعی بتونید صاحب نظر در رشته ی خودتون باشید ایا کاری بیهودست؟ مشکل جوونای ما اینه که درسو فقط واسه پول در اوردن می خونن و به محض شاغل شدن کلا بی خیال علومی میشن که واسش عمری زحمت کشیدن. اگه علم رو بجایی برسونیم که بتونیم نقص های جامعه رو در شاخه ی تحصیلیمون پیدا کنیم و بعنوان یک کارشناس در جهت رفع نقایص با طرحی بهبود بخش بر بیایم ایا این خدمت کردن به جامعه ی امام زمان، عبادت محسوب نمیشه؟؟ ایا ارایه ی طرح و برنامه ای که مشکل عده ای از مردم جهان رو حل کنه بی ارزشه؟
خدمت به خلق و انسان دوستی گامی بزرگ در خدمت به مخلوقات همون خالقه که قراره بر اساسه میزان خیری که ما انسان ها در زمین از خودمون بجا می گذاریم در اخرت پاداشمون بده. پس مهم نیست چه رشته ای می خونیم فقط تلاش کنیم اون رو تا حدی بخونیم که بتونیم ازش در جهت رفع نقصی از نقایص موجود بهره ببریم و اولویت هم رفع کمبود های کشور خودمون باشه. هیچ کس به اندازه ی جوونای یک مملکت نمیتونه دلسوز همون مملکت باشه. پس امیدهایی که به تلاش درسی ما ها بسته شده رو ناامید نکنیم. چون ما قراره این کشور رو با تلاش اگاهانمون بسازیم :ok:

نه عزیزم چه ربطی داره درس یه امور دنیوی هست و برای گذران زندگی ! اگه منظورت درس خوندنه که هیچی اما اگه منظورت کسب علم و اندیشیدن در هستی هست آره ثواب داره

marzie_70;570692 نوشت:
ممنونم از راهنماییتون
خب من تو دلم دوست دارم که برا خدا بتونم یه کاری بکنم ولی واقعا اینکه بتونم بگم تا الان برا خدا خوندم چرا دروغ بگم نه اینجوری نبوده ، ولی الان واقعا دلم می خواد یه جوری درس بخونم که برا خدا باشه ولی می ترسم نتونم ، بنظرتون همین که اول حداقل به زبون بگم خدایا به خاطر تو شروع می کنم کم کم می تونه کمک کنه که واقعا دلمم همینو بگه؟

با سلام مجدد

ایرادی ندارد شما اگر نیتتون من بعد این باشه که درستون رو برای رضای خدا می خونید و ان شاء الله نتیجه این تحصیل خدمت به جامعه اسلامی خواهد بود خداوند هم شما رو یاری کرده و ان شاء الله موفق خواهید بود.
دوستان بزرگوار هم مطالب مفید و خوبی مطرح کردند جا دارد از این بزرگواران نیز تشکر کنم .

سلام دوستان.ب نظر منم هرکسی هرجا باشه میتونه ب دین اش خدمت کنه مثل همین مثالایی ک دوستان زدن. ب دوست خوبم هم پیشنهاد میکنم اگه ب رشته تون علاقه دارین ادامه تحصیل رو رها نکنین چون کسی ک دغدغه دینی داشته باشه حتی راه رفتن اش تویه دانشگاه هم میتونه مظهر ایمان باشه و برای خدا ... شما اگه با مدرک تونم کاری نکنین همین ک یه مذهبی رفته ارشد آی تی میخونه خودش ترویج مذهب هست. هرجا هستین موفق باشین :Gol:

جمع بندی(1)

موضوع: ثواب درس خواندن
پرسش:
آیا درس خواندن ثواب دارد؟

پاسخ:
بله درس خواندن اگر برای خدا باشد و نیت فرد از تعلیم و تعلّم در جهت کمال نفس باشد نه تنها ثواب دارد بلکه عبادت بوده و موجب تعالی و کمال معنوی انسان می شود؛ تذکّری که باید عرض کنیم این است که مومن (برای رضای خدا) درس می خواند تا روح خود را متعالی کند، با فراگیری علوم مختلف خدمت به خلق الله کند اگر چه عمل خوب ثواب هم دارد امّا نیت مومن باید رضای الهی باشد «نه فقط صرف رسیدن به ثواب».
شواهد قرآنی و روایی هم بر این مطلب در منابع دینی موجود است از جمله اینکه:

‎اولین ایه ای که بر پیامبر نازل شده درباره تعلیم و علم است « اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ » بخوان به نام پروردگارت كه آفريد (1)

پيامبر اکرم (ص) فرمود: «اطلبوا العلم بالصين فان طلب العلم فريضة علي کل مسلم » دانش را بجوئيد اگر چه در چين باشد زيرا طلب دانش بر هر مسلمانى واجب است. (2)

جمع بندی (2)

پرسشی مطرح می شود و آن اینکه کسی که در رشته های مختلفت علوم تجربی تحصیل می کند احتمال اینکه در زمینه علوم دینی پیشرفت کند بسیار کم می باشد، چنین شخصی آیا دروس دانشگاهی رو کنار گذاشته و دروس حوزه را ادامه دهد؟
در پاسخ عرض می شود: برای کسب علوم دینی لازم نیست حتما دروس حوزه رو بخونید اگر چه حوزه بستر مناسب و بهتری برای فراگیری علوم دینی است اما لزوما این طور نیست که منحصر در حوزه باشد. لذا حضرت عالی می توانید در عین حال که در رشته مورد علاقه تون تحصیل می کنید، با برنامه ریزی منظم و عالِمانه در علوم دینی نیز اطلاعات خوبی کسب کنید.
مطلب دیگر اینکه از منظر روایات هر علم مفیدی که برای رضای الهی کسب شود، مورد توصیه ائمه علیهم السلام است؛ امیر المومنین علی علیه السلام فرمودند: « الْعُلُومُ أَرْبَعَةٌ الْفِقْهُ لِلْأَدْيَانِ وَ الطِّبُّ لِلْأَبْدَانِ وَ النَّحْوُ لِلِّسَانِ وَ النُّجُومُ لِمَعْرِفَةِ الْأَزْمَان » علمها بر چهار قسمند: فقه (ژرف نگری) برای ادیان ، طبّ برای ابدان ، علم نحو برای زبان و علم نجوم برای شناخت زمانها. » (3) طبق این روایت می توان گفت ائمه علیهم السلام به هر علم مفیدی توصیه کردند اما نه از آن جهت که کمال روح است بلکه از آن جهت که ابزارهای مفیدی برای جامعه اسلامی هستند، بالاخص اگر این علوم در مسیر دفاع از معارف الهی قرار گیرند، جزء اعمال واجب یا مستحبّ قرار خواهند گرفت.
رشته ای که حضرت عالی تحصیل می کنید؛ می تواند در مسیر دفاع از معارف الهی قرار بگیرد لذا شما هم سعی کنید در رشته تحصیلیتون تمام سعی و تلاشتون رو بکنید و تا آخر ادامه بدید؛ اما در کنار تحصیل و جدیت در این رشته، از معنویات غافل نشوید، به واجبات شرع مقدس اهمیت فوق العاده قائل بشید و از محرمات دوری کنید. اخلاص در هر عملی بالاخص در تحصل علم موجب کمال روحی و معنوی انسان می شود، و کمال روحی برابر است با سعی و تلاش مضاعف زمینه های مختلف.
تحصیل علم (حتی علوم دینی) اگر بدون اخلاص باشد هیچ ارزشی ندارد؛ علوم، زمانی ارزشمند می شوند که جنبه الهی داشته باشند، لذا به تحصیلاتتون جنبه الهی بدید یعنی مخلصانه درس بخونید و هدفتون از این رشته خدمت به جامعه اسلامی باشد. یقینا اگر هدف از تحصیل خدمت به جامعه اسلامی باشد و در کارهاتون اخلاص داشته باشید درس خواندنتون مصداق جهاد فی سبیل الله خواهد بود.
مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دیدار با دانشجویان در 1391/05/16 می فرمایند:
آرمان گرائی در علم،یعنی در زمینه مسائل علمی باید دنبال قله بود؛که این،توجه شما را به درس خواندن و خوب درس خواندن باید نتیجه بدهد.من به شما عرض بکنم؛امروز درس خواندن،علم آموزی،پژوهش و جدیت در کار اصلی دانشجوئی یک جهاد است.

.........................................................................................
1. علق آیه 1
2. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج ۱، ص ۱۷۷ ح ۵۵
3. بحار الأنوار ، ج‏1 ،ص218

موضوع قفل شده است