صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا درس خواندن ثواب دارد؟

نوشته
    243
    حضور
    1 روز 18 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    811

اشاره آیا درس خواندن ثواب دارد؟

سلام درس خواندن ثواب دارد؟
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۲۳ در ساعت ۰۵:۴۱

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

آیا درس خواندن ثواب دارد؟

کارشناس بحث: استاد هادی

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۶/۲۳ در ساعت ۲۲:۲۹ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 7

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,889
    حضور
    83 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6730

با سلام و عرض ادب و تشکر از پرسشتان

بستگی به نیت شخص دارد، اگر نیّت شخص از درس خواندن الهی بوده و در جهت کمال نفس باشد نه تنها ثواب دارد بکه عبادت بوده و موجب تعالی و کمال معنوی انسان می شود؛ امّا اگر نیّت شخص غیر الهی باشد برای مثال جهت پست و مقام دنیوی و ... باشد؛ به جهت اینکه این نوع درس خواندن برای خدا نبوده ثوابی نداشته و عبادت هم محسوب نمی شود.
    هر عملی که برای خدا صورت بگیرد خداوند اجرت آن را یقینا پرداخت می کند، اما اگر این عمل برای غیر خدا باشد عقل حکم می کند که اجرت آن را نیز باید از غیرخدا درخواست کند نه از خدا ... .
    نه تنها درس خواندن بلکه تمامی اعمال انسان حتی خوردن و خوابیدن می تواند عبادت باشد، اگر غذا خوردن نیز به نیت الهی باشد همین خوردن عبادت محسوب می شود.

7. صلوات ها 8

علاقه
    ❤خدا و ائمه تنها کسایین که دارم❤
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

نقل قول نوشته اصلی توسط هادی نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب و تشکر از پرسشتان

بستگی به نیت شخص دارد، اگر نیّت شخص از درس خواندن الهی بوده و در جهت کمال نفس باشد نه تنها ثواب دارد بکه عبادت بوده و موجب تعالی و کمال معنوی انسان می شود؛ امّا اگر نیّت شخص غیر الهی باشد برای مثال جهت پست و مقام دنیوی و ... باشد؛ به جهت اینکه این نوع درس خواندن برای خدا نبوده ثوابی نداشته و عبادت هم محسوب نمی شود.
    هر عملی که برای خدا صورت بگیرد خداوند اجرت آن را یقینا پرداخت می کند، اما اگر این عمل برای غیر خدا باشد عقل حکم می کند که اجرت آن را نیز باید از غیرخدا درخواست کند نه از خدا ... .
    نه تنها درس خواندن بلکه تمامی اعمال انسان حتی خوردن و خوابیدن می تواند عبادت باشد، اگر غذا خوردن نیز به نیت الهی باشد همین خوردن عبادت محسوب می شود.

با سلام

یه سوال داشتم یعنی یه راهنمایی می خواستم :من آی تی می خونم دوست دارمم فوقم رو هم تو همین رشته ادامه بدم از طرفی دوست دارم علم دینی هم کسب کنم مثلا برم حوزه ، از طرفیم می دونم با آی تی احتمالش کمه که بتونم تو زمینه دینی پیشرفتی بکنم یعنی خدمتی به دینم بکنم ولی خب واقعا دوست دارم تحصیلاتم تو هر دو زمینه بالا باشه ولی امکان اینکه هر دو رو با هم بخونم نیست و هم اینکه واقعا سختمه درسایه حوزوی رو خوندن و یه جوراییم با بعضی تفکرات حوزویها نمی تونم کنار بیام با این شرایط من الان باید کدوم رو انتخاب کنم؟
    بعضی وقتا می ترسم تو ادامه دادن رشتم عمرم رو هدر بدم و بیشترم خدا ازم ناراضی باشه همین فکرا بعضی وقتا برا ارشد خوندن سستم میکنه از اون طرفم می ترسم آدمی نباشم که بتونم برم حوزه
    بگــــــذآر تمـــآم دنیا بد وبیرآهه بگویند!

به خــــــودت...

به چـــــــــــآدرت...

به سیـآه بودنش...

می ارزد به یک لبخند رضآیت مـــــــــــــدی فاطمـــــه(س)

9. صلوات ها 4

علاقه
    نقاشی/سفر/حقوق
    نوشته
    1,366
    حضور
    27 روز 1 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    5751

نقل قول نوشته اصلی توسط marzie_70 نمایش پست ها
    عضی وقتا می ترسم تو ادامه دادن رشتم عمرم رو هدر بدم و بیشترم خدا ازم ناراضی باشه همین فکرا بعضی وقتا برا ارشد خوندن سستم میکنه از اون طرفم می ترسم آدمی نباشم که بتونم برم حوزه
    مگه حتما باید بری حوزه تا خدمت کنی؟!! شما نرفته داری تو افکار برخی حوزوی ها غوطه ور میشی...

برادر بنده دکترای رشته مکانیک هستند...با علاقه ای که به کامپیوتر و برنامه نویسی داشتند پیشرفت چشمگیری دارند و هرروز دارن برنامه های مذهبی برای گوشی های اندروید میسازند و به رایگان یا قیمت ناچیز در اختیار افراد قرار میده(مثلا 1000 ت یا 500 ت )و همینطور سفارش برنامه ها و طراحی سایتهای مذهبی و..... میگیرند!
    این خدمت به دین و دیانت نیست؟
    اگه نیست بگید تا بگم بره حوزه!
    امام سجاد (ع):
    خدایا
    اگر مرابه بهشت ببری پیامبرت شاد میشود واگر به جهنم ببری دشمنت(شیطان)شاد میشود و من بخدا قسم میدانم که تو شادی پیامبرت را بیش از شادی دشمنت دوست داری
    دعای ابو حمزه ثمالی

11. صلوات ها 7

علاقه
    یا صاحب الزمان الغوث و الامان
    نوشته
    272
    حضور
    9 روز 17 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    622

سلام علیکم.

فقط عنوان تاپیک را دیدم، متأسفانه مهلت نشد..

اگر نیت برای خدا باشد، یعنی اینکه بنده درس میخوانم در شیمی، که شیسمت شوم، و مومنین، را دوا کنم، و ... خوب است. ان شاء الله بگویید، و اقدام کنید.

13. صلوات ها 3

علاقه
    یا صاحب الزمان الغوث و الامان
    نوشته
    272
    حضور
    9 روز 17 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    622

شیسمت...
    یعنی شیمی سمت -

15. صلوات ها 2

علاقه
    کسب روزی حلال
    نوشته
    458
    حضور
    7 روز 4 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    1
    گالری
    1
    صلوات
    1768

می دونم با آی تی احتمالش کمه که بتونم تو زمینه دینی پیشرفتی بکنم یعنی خدمتی به دینم بکنم ولی خب واقعا دوست دارم تحصیلاتم تو هر دو زمینه بالا باشه ولی امکان اینکه هر دو رو با هم بخونم نیست و هم اینکه واقعا سختمه درسایه حوزوی رو خوندن و یه جوراییم با بعضی تفکرات حوزویها نمی تونم کنار بیام با این شرایط من الان باید کدوم رو انتخاب کنم؟
    بعضی وقتا می ترسم تو ادامه دادن رشتم عمرم رو هدر بدم و بیشترم خدا ازم ناراضی باشه همین فکرا بعضی وقتا برا ارشد خوندن سستم میکنه از اون طرفم می ترسم آدمی نباشم که بتونم برم حوزه
    برای پیشرفت در دین به یک استاد نیاز هست. استادی که شما رو رشد دهد. عن على بن الحسين عليهم السلام: هلك من ليس له حكيم يرشده
    شبان وادی ایمن گهی رسد بمراد
    که چند سال به جان خدمت شعیب کند
    حضرت شعیب فقط پدر زن حضرت موسی نبود بلکه استاد و مرشد ایشان بود.
    این استاد ویژگی هایی دارد که دو سال پیش فکر کنم در مورد اون توی سایت صحبت شد. یکی از این ویژگی ها این هست که با دیدن این شخص آدم عوض میشود و حس آرامش و سکونت خاصی به آدم دست میدهد و آدم عاشق او شده و دل کندن از او برای شخص غیر قابل تحمل است. این استاد بسیار از قهر خدا واهمه دارد و اشتیاق غیر قابل وصفی در راضی نگه داشتن خدا دارد. چرا توضیح بدهم بروید خطبه همام نهج البلاغه را بخوانید!
    اگر بخواهم به زبان کامپیوتری بگویم این استاد نوعی pointer (اشاره گر) به اهل بیت و قرآن است
    مشکلی که اینجاست اینه که استاد با این ویژگی ها الان کم هست و پیدا کردنش مشکله و همه فکر میکنند با رفتن به حوزه کارشون تمام میشه. حتی خود حوزوی ها هم به این حکیم مرشد نیاز دارند (امام خمینی هم استاد داشت(آیت الله شاه آبادی) و بعدا خودشون استاد استاد مطهری ها شدند!)
    دغدغه شما برای دینداری قابل تحسینه و این رو بگم بین رشته هایی که علوم دینی محسوب نمیشه 3 مورد خیلی میتونن به رفع مشکلات جامعه اسلامی کمک کنند: جامعه شناسی، علوم نظامی و انتظامی، علوم کامپیوتر و IT که مثل نخود آش همه جا کاربرد داره.
    تازه این رو هم بگم شیخ رجبعلی خیاط میگفت من هر سوزنی که به لباس میزنم برای رضای خداست. ولی اینها به دست نمیاد مگر با شناخت دین و معرفت الله. برای شناخت خدا هم به استاد نیاز هست که برخی معتقدند اگر نصف(حتی بعضی ها گفته اند کل!) عمر رو صرف پیدا کردن چنین استادی صرف کنیم ارزشش را دارد.

خیلی ها سوالی مثل شما را می پرسند و بهترین چیزی که من دیدم خوب توضیح داده بود کتاب "ادب خیال، عقل و قلب" و "عالم انسان دینی" نوشته استاد اصغر طاهر زاده از انتشارات المیزان رو پیشنهاد میکنم واقعا روشن کننده دانشگاهی هایی مثل من و شماست
    به گرد دروغ آنکه گردد بسی
    از او راست باور ندارد کسی

فردوسی پاکزاد

پروردگارا صبر ما را بیشتر از طاقت مسئولین سازمان سنجش قرار بده

17. صلوات ها 3

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,889
    حضور
    83 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6730

نقل قول نوشته اصلی توسط marzie_70 نمایش پست ها
    با سلام

یه سوال داشتم یعنی یه راهنمایی می خواستم :من آی تی می خونم دوست دارمم فوقم رو هم تو همین رشته ادامه بدم از طرفی دوست دارم علم دینی هم کسب کنم مثلا برم حوزه ، از طرفیم می دونم با آی تی احتمالش کمه که بتونم تو زمینه دینی پیشرفتی بکنم یعنی خدمتی به دینم بکنم ولی خب واقعا دوست دارم تحصیلاتم تو هر دو زمینه بالا باشه ولی امکان اینکه هر دو رو با هم بخونم نیست و هم اینکه واقعا سختمه درسایه حوزوی رو خوندن و یه جوراییم با بعضی تفکرات حوزویها نمی تونم کنار بیام با این شرایط من الان باید کدوم رو انتخاب کنم؟
    با سلام و عرض ادب

برای کسب علوم دینی لازم نیست حتما دروس حوزه رو بخونید اگر چه حوزه بستر مناسب و بهتری برای فراگیری علوم دینی است اما لزوما این طور نیست که منحصر در حوزه باشد. لذا حضرت عالی می توانید در عین حال که در رشته مورد علاقه تون تحصیل می کنید، می توانید با برنامه ریزی منظم و عالِمانه در علوم دینی نیز اطلاعات خوبی کسب کنید.
    مطلب دیگر اینکه از منظر روایات هر علم مفیدی که برای رضای الهی کسب شود، مورد توصیه ائمه علیهم السلام است؛ امیر المومنین علی علیه السلام فرمودند: « الْعُلُومُ أَرْبَعَةٌ الْفِقْهُ لِلْأَدْيَانِ وَ الطِّبُّ لِلْأَبْدَانِ وَ النَّحْوُ لِلِّسَانِ وَ النُّجُومُ لِمَعْرِفَةِ الْأَزْمَان » علمها بر چهار قسمند: فقه (ژرف نگری) برای ادیان ، طبّ برای ابدان ، علم نحو برای زبان و علم نجوم برای شناخت زمانها. » (بحار الأنوار ، ج‏1 ،ص218 ) طبق این روایت می توان گفت ائمه علیهم السلام به هر علم مفیدی توصیه کردند اما نه از ان جهت که کمال روح است بلکه از آن جهت که ابزارهای مفیدی برای جامعه اسلامی هستند، بالاخص اگر این علوم در مسیر دفاع از معارف الهی قرار گیرند، جزء اعمال واجب یا مستحبّ قرار خواهند گرفت.
    رشته ای که حضرت عالی تحصیل می کنید؛ می تواند در مسیر دفاع از معارف الهی قرار بگیرد لذا شما هم سعی کنید در رشته تحصیلیتون تمام سعی و تلاشتون رو بکنید و تا آخر ادامه بدید؛ اما در کنار تحصیل و جدیت در این رشته، از معنویات غافل نشوید، به واجبات شرع مقدس اهمیت فوق العاده قائل بشید و از محرمات دوری کنید. اخلاص در هر عملی بالاخص در تحصل علم موجب کمال روحی و معنوی انسان می شود، و کمال روحی برابر است با سعی و تلاش مضاعف زمینه های مختلف.
    تحصیل علم (حتی علوم دینی) اگر بدون اخلاص باشد هیچ ارزشی ندارد؛ علوم، زمانی ارزشمند می شوند که جنبه الهی داشته باشند، لذا به تحصیلاتتون جنبه الهی بدید یعنی مخلصانه درس بخونید و هدفتون از این رشته خدمت به جامعه اسلامی باشد. یقینا اگر هدف از تحصیل خدمت به جامعه اسلامی باشد و در کارهاتون اخلاص داشته باشید به هدفتون می رسید.

19. صلوات ها 5

علاقه
    ❤خدا و ائمه تنها کسایین که دارم❤
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

نقل قول نوشته اصلی توسط یاس... نمایش پست ها
    مگه حتما باید بری حوزه تا خدمت کنی؟!! شما نرفته داری تو افکار برخی حوزوی ها غوطه ور میشی...

برادر بنده دکترای رشته مکانیک هستند...با علاقه ای که به کامپیوتر و برنامه نویسی داشتند پیشرفت چشمگیری دارند و هرروز دارن برنامه های مذهبی برای گوشی های اندروید میسازند و به رایگان یا قیمت ناچیز در اختیار افراد قرار میده(مثلا 1000 ت یا 500 ت )و همینطور سفارش برنامه ها و طراحی سایتهای مذهبی و..... میگیرند!
    این خدمت به دین و دیانت نیست؟
    اگه نیست بگید تا بگم بره حوزه!
    چرا اگه یکی اینجوری داره تلاش میکنه واقعا داره خدمت میکنه به نظرم از خیلی از روحانیون هم اینجور افراد بیشتر خدمت به دین می کنن ، من ترسم اینکه نتونم این کار رو بکنم هرچند که به نظرم اصولا رشته های مثل منو بیشتر آدمایی دارن توش تحصیل یا تدریس می کنن که خیلی هم شاید بعضی چیزا براشون مهم نباشه ( این رو از روی حرفا و رفتارایه بعضی استادام دارم میگم ) خب به نظرم خوبه یکی که دغدغه دینی داره بره تو این رشته ها یکی مثه برادر شما ولی من می ترسم نتونم اینجوری خدمت کنم ، هر چند که بی نهایت دوست دارم با همین رشتم بتونم تو دینم قدم بر دارم
    بگــــــذآر تمـــآم دنیا بد وبیرآهه بگویند!

به خــــــودت...

به چـــــــــــآدرت...

به سیـآه بودنش...

می ارزد به یک لبخند رضآیت مـــــــــــــدی فاطمـــــه(س)

21. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۵/۳۱, ۱۶:۴۴ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری