صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: درجاتی از شک به وجود و یا عدم وجود خدا در نزد معتقدان به خدا و منکرین

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    206
    صلوات
    786
    حضور
    21 روز 9 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    2

پرسش درجاتی از شک به وجود و یا عدم وجود خدا در نزد معتقدان به خدا و منکرین

بعضی وقتها فکر میکنم چه آنهایی که به وجود خدا اعتقاد دارند و چه آنهایی که منکر وجود خدا هستند همیشه یک درصدی شک به اعتقادشان دارند گرچه اکثر مواقع خودشان متوجه آن نیستند ویا سعی میکنند آن را انکار کنند به عبارت دیگر یقین نزد دو طرف دیده نمیشود حالا این درجاتی دارد بخاطر اینست که هردو طرف از شواهد جدید که پیدا میشود خیلی استقبال میکنند.خواهشمند است هر دو طرف به این سوال صادقانه پاسخ گویند اگر اعتقادویقین به وجود یا عدم وجود خدا را مثلا 10در نظربگیریم به اعتقاد خود چه نمره ای میدهند بازهم تاکید میکنم صادقانه. جواب دهید نا تامل کافی ممنون

2.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    18,737
    صلوات
    50588
    حضور
    132 روز 18 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    35

با نام و یاد دوست

درجاتی از شک به وجود و یا عدم وجود خدا در نزد معتقدان به خدا و منکرین

کارشناس بحث: استاد صادق

4. صلوات ها 4

نوشته
    6,383
    صلوات
    24888
    حضور
    149 روز 10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط میرشکاک نمایش پست ها
    بعضی وقتها فکر میکنم چه آنهایی که به وجود خدا اعتقاد دارند و چه آنهایی که منکر وجود خدا هستند همیشه یک درصدی شک به اعتقادشان دارند گرچه اکثر مواقع خودشان متوجه آن نیستند ویا سعی میکنند آن را انکار کنند به عبارت دیگر یقین نزد دو طرف دیده نمیشود حالا این درجاتی دارد بخاطر اینست که هردو طرف از شواهد جدید که پیدا میشود خیلی استقبال میکنند.خواهشمند است هر دو طرف به این سوال صادقانه پاسخ گویند اگر اعتقادویقین به وجود یا عدم وجود خدا را مثلا 10در نظربگیریم به اعتقاد خود چه نمره ای میدهند بازهم تاکید میکنم صادقانه. جواب دهید نا تامل کافی ممنون
    باسلام .
    در ابتدا باید گفت : منکران وجود خدا ممکن است یقین عقلی وفلسفی بر انکار شان نداشته باشند چون خدا باوری در وجود وسرشت آدمی جای دارد و به عبارت دیگر فطری است . از آموزه‌های دینی و اسلامی به دست می‌آید، همه آدمیان بر فطرت توحیدی و خداشناسی فطری آفریده می‌شوند، یعنی فطرتاً گرایش توحیدی دارند و خدا را با فطرت و قلب خود می‌شناسد و باور دارند، در این باره روایات متعدد قابل طرح است که به چند نمونه از آن اشاره می‌شود:
    در روایتی آمده:
    «کلّ مولودٍ یولد على الفطره؛ (1) همه بچه‌ها بر فطرت توحیدی زاده می‌شوند».
    در روایت دیگر آمده:
    «فطرهم على التوحید؛ (2) خداوند آن ها را بر فطرت توحید قرار داده است».
    در روایت دیگر آمده:
    «فطرهم على معرفته أنّه ربّهم؛ (3) خدا بشر را بر شناخت فطری پروردگارشان آفریده است»نیز از رسول خدا نقل شده وقتی کودکی گریه می کند ،گریه او تا هفت سالگی ذکر لا اله الا الله است. (4)
    از این گونه روایات معلوم می‌شود که همه آدمیان با معرفت فطری و خداشناسی فطری به دنیا می‌آیند .متناسب با درک آن مقطع از حیات خود درکی نسبت به خالق خود دارد .حتی کودکان نیز به نوعی از درک شعور نسبت به خالق خود بر خوردار اند، ولی بر اثر عوامل گوناگون نظیر پدر و مادر، محیط خانواده، جامعه، مراکز تحصیلی و ..... فطرت توحیدی ممکن است شکوفا نشود. ممکن است بی‌تأثیر و یا کم تأثیر و یا زیر ظلمت گناه پوشیده و مستور شود.
    دو نوع شناخت فطری ممکن است مطرح باشد،
    یکی شناخت حضوری و شهودی، یعنی ارتباط دل با خدا و
    یکی شناخت حصولی و ذهنی و عقلی.
    منظور از خداشناسی فطری به معنای شناخت حضوری این است که انسان آن گونه آفریده شده است که در اعماق قلبش رابطه وجودی با خدا دارد.
    اگر در دل خودش درست کند و کاو کند و به عمق قلب خود توجه کافی بنماید، این رابطه را می‌یابد و شهود می‌کند.
    مراد از شناخت عقلی و فطری این است که انسان با عقل و فطرت خدادادی که دارد ، به آسانی پی به وجود خدا می‌برد. شناخت‌های ذهنی فطری عبارت است از شناخت‌های بدیهی یا قریب به بداهت که احتیاج به کسب و استدلال نیست، بلکه به آمادگی فطری و خدادای می‌تواند این مطلب را درک کند.
    همه آدمیان فطرتاً خداشناس آفریده می‌شوند . هیچ فردی نیست که فطرت او گواه بر یگانگی خدا ندهد،‌ ولی شرایط و عوامل گوناگون باعث گمراهی او و خاموش شدن نور فطرت می‌گردد.
    اما افراد خدا باور هر گز در باور شان تردید ندارد از این رو آن اعتقاد را پذیرفته است ودر واقع به ندای فطرت شان لبیک گفته اند .

پی‌نوشت‌ها:
    1. عوالی اللئالی، ج 1، ص 35،نشر مطبعه سید الشهدا ،قم،1405 ق.
    2. کافی، ج 2، ص 11 ـ 12،نشر درالکتب الاسلامیه ،تهران، 1388 ق.
    3. بحار، ج 3، ص 279،نشر دار الاحیا التراث العربی، بیروت، 1403 ق.
    4.اصول کافی، ج6، ص53 ،نشر پیشین.
    ویرایش توسط صادق : 1392/12/01 در ساعت 15:24

نوشته
    349
    صلوات
    1016
    حضور
    11 روز 9 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اگر اعتقادویقین به وجود یا عدم وجود خدا را مثلا 10در نظربگیریم به اعتقاد خود چه نمره ای میدهند بازهم تاکید میکنم صادقانه. جواب دهید با تامل کافی ممنون
    من به اعتقادم بوجود خدا 9.9 میدم!

علاقه
    شعر
    نوشته
    683
    صلوات
    2274
    حضور
    13 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من خیلی درباره خدا تحقیق کردم
    جاش نیست اینجا همه چیزو بگم
    ولی به یقین نرسیدم
    و هنوزم مقداری شک دارم
    شاید نمره 7 بدم

آزار دهنده‎ترین چیز در جهان این است که احمق‎ها کاملاً مطمئنند
    و هوشمندان پر از شک و تردید

برتراند راسل

8. صلوات ها 5

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    206
    صلوات
    786
    حضور
    21 روز 9 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    2

مریم و دل آرام ممنون که صادقانه جواب دادید از بقیه دوستان هم خواهش میکنم در صورت امکان جواب دهند چون این. شک و یقین مرا خیلی آزار میدهد خیلی مواقع از خود خدا میخواهم که به یک طریقی به من یقین عنایت کند! منتها اینجا یک پارادوکس برایم بوجود میاد من به خدایی که یقین هنوز پیدا نکردم. دعا میکنم ومیگم یقین بده!! من به خودم نمرات مختلفی دادم بین 1 تا 9 (البته در مورد وجود خدا نه عدمش) خواهش میکنم شما هم پاسخ دهید خ
    الهی ! اگر یک بار بگویی بنده من ، از عرش بگذرد خنده من

10. صلوات ها 4

نوشته
    1,644
    صلوات
    4934
    حضور
    66 روز 19 ساعت 36 دقیقه
    وبلاگ
    22
    دریافت
    108
    آپلود
    6
    گالری
    3

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمه الله

خب دوستان چند سوال پیوسته در این رابطه با شما دارم که پاسخ به آنها موضوع را (به نظر بنده) تا حدودی میتواند روشن نماید . اما
    سوالاتم چنین است که

1- خدائی که هرکدام مان تصور می کنیم چیست ؟ چه مشخصاتی را برای خدائی که در نظرمان است در نظر گرفته ایم ؟ و چه تعداد از این مشخصات را به عینه دیده ایم ؟

2- خدائی را که دین معرفی میکند تا چه اندازه می شناسیم ؟ چه مشخصاتی دارد ؟ و آیا خدائی که دین معرفی میکند را میتوان به عینه دید ؟

3- بین خدائی که ما در ذهن داریم و خدائی را که دین معرفی میکند چه تجانس و تشابهاتی و یا اختلافاتی را میبینیم ؟

این مساله ..
    بدیهی است که بین خدا شناسی در اسلام با خداشناسی در دیگر ادیان ابراهیمی تفاوت هایی در اصل و فرع توصیف و تعریفش وجود دارد
    و همچنین خداشناسی ادیان ابراهیمی با خداشناسی متصور شده توسط هر فرد یا فرقه دیگری هم به همچنین .

بعد از تعئین مشخصات خدا و معرفی جامع اوست که میتوان ادله و براهین خود را بر وجود یا عدم آن بیان کرد و استدلال نمود .

فهاتوا براهینکم

یاحق
    ویرایش توسط فاتح : 1392/12/01 در ساعت 19:31
    قال الله سبحانه و تعالي : اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى ( مائده / 8 )

قال النبي : بالعدل قامت السموات و الارض (تفسير صافي ذيل آيه 7 سوره الرحمن)
    و قال :
    اياكم و الظلم فان الظلم عند الله هو الظلمات يوم القيامة ( سفينة البحار ماده "ظلم" )

مسئوليت قرآني مردم در قبل عدل

12. صلوات ها 4

نوشته
    351
    صلوات
    1560
    حضور
    19 روز 14 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من قبلا زیاد شک نمیکردم ولی تازگی ها خیلی
    نمیدونم چرا هر چقدر مطالب بیشتر میخونم بیشتر شک میکنم من نمره 8 به خودم میدم
    خدایی که در ذهن ساخته بودم با خدایی که دین معرفی کرد ( البته تازگی ها متوجه شدم ) زمین تا آسمان فرق داشت
    ویرایش توسط neɠïn : 1392/12/01 در ساعت 19:43

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    206
    صلوات
    786
    حضور
    21 روز 9 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    2

دوست عزیز فاتح منظور من خدایی که دین خاصی معرفی کندنیست خود وجود یا عدم وجود خدا منظورم است میخواهم بدانم این شک و تردید که اینقدر مرا آزار میدهد بقیه دوستان هم دارند یا نه.یکی از براهین خداناباوران برهانی است به نام اختفای الهی براستی چرا خداوند شواهد بیشتری از وجودش را برای ما آشکارنمیکند ؟مخصوصادر این عصری که باپیشرفت علم احتمال شک بیشتر است (فرضیه تکامل ، فیزیک کوانتوم و ...) خیلی وقتها میگویم اصلا فکر نکنم در موردش ولی چند روز بیشترنمیتوانم مقاومت کنم حاضرم هر کاری کنم که به یقین برسم.
    الهی ! اگر یک بار بگویی بنده من ، از عرش بگذرد خنده من

نوشته
    1,644
    صلوات
    4934
    حضور
    66 روز 19 ساعت 36 دقیقه
    وبلاگ
    22
    دریافت
    108
    آپلود
    6
    گالری
    3

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمه الله

دوست عزیز فاتح منظور من خدایی که دین خاصی معرفی کندنیست خود وجود یا عدم وجود خدا منظورم است میخواهم بدانم این شک و تردید که اینقدر مرا آزار میدهد بقیه دوستان هم دارند یا نه.
    جناب میرشکاک ,در اینجایک مشکل وجود دارد. یک مسلمانبنابر نشانههائی که از خداوند سبحان , بر اساس آموزه های کتاب و سنت سراغ دارد وجودش را با آن نشانه ها می شناسد .
    همچنین یک یهودی و یا مسیحی

( البته افراد فوق الذکر را با این فرض درنظر بگیرید که تمام آنچه که لازم است بداند را میداند , عالم است و اطلاعات او ناقص نیست)

ولی کسی که مشخصاتی راسراغ ندارد و مختصاتی را هم پیش خود شاید تصور کند یا نکند
    و یا بالکل عقیده دیگری را پذیرفته که مقصدش انکار خداست. با این توصیفات
    آیا او میتواند مانند گروه های بالا به خدا باوری برسد ؟

آیا میزان خداباوری را بین این دو میتوان مقایسه کرد ؟
    هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون ؟

یاحق
    ویرایش توسط فاتح : 1392/12/01 در ساعت 22:43
    قال الله سبحانه و تعالي : اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى ( مائده / 8 )

قال النبي : بالعدل قامت السموات و الارض (تفسير صافي ذيل آيه 7 سوره الرحمن)
    و قال :
    اياكم و الظلم فان الظلم عند الله هو الظلمات يوم القيامة ( سفينة البحار ماده "ظلم" )

مسئوليت قرآني مردم در قبل عدل

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع