صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کتابشناسی علوم قرآنی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935

  راهنما کتابشناسی علوم قرآنی

  کتاب قرآن در اسلام، در پنج بخش سامان یافته است. ارزش قرآن مجید در میان مسلمانان، چگونگی تعلیم قرآن، وحی قرآن مجید، رابطه قرآن مجید با علوم، ترتیب نزول قرآن و انتشارش در میان مردم، عناوین بخش‌های پنجگانه کتاب حاضرند.


  کتابشناسی علوم قرآنی
  کتاب قرآن در اسلام


  کتاب قرآن در اسلام نوشته محمدحسین طباطبایی، از ریشه دارترین مدارک آیین مقدس اسلام است. علامه در این نوشته کوتاه که در نوع خود کم نظیر است قرآن را در جنبه های مختلف بررسی کرده و دیدگاه های عقلی و منطقی آن را معرفی نموده است.
  موضوع این کتاب موقعیت قرآن مجید در جهان اسلام است، اینکه قرآن چیست، چه ارزشی برای مسلمانان دارد، کتابی است جهانی و همیشگی، وصیی است آسمانی نه مولود فکر بشری و رابطه آن با دیگر علوم و اوصاف آن.

  معرفی اجمالی نویسنده

  سیدمحمدحسین طباطبایی تبریزی در سال 1321 هجری قمری (1281 شمسی) متولد شد. یک سال قبل از فوت پدرش به مدرسه رفت اما پس از پایان کلاس هفتم مصلحت دیده می شود که در خانه درس بخواند به این دلیل او و برادرشان تحت تعلیم ادیب لایقی به نام شیخ محمدعلی سرائی قرار می گیرند و ادبیات عرب می آموزند و زیر نظر میرزا علی نقی خطاط به یادگیری فنون خوشنویسی می پردازند. مرحوم علامه در 1303 در سن 21 سالگی با صبیه مرحوم حاج میرزا مهدی آقا طباطبایی مهدوی که از خویشان پدر بود ازدواج کرد.
  استاد علامه در 1304 که دروس حوزه تبریز را به پایان رساند به همراه همسر و برادر و پسرشان که تازه به دنیا آمده بود عازم نجف اشرف شدند. آشنایی با حاجی میرزا علی آقای قاضی رضوان الله علیه در مرحوم استاد علامه چنان تاثیری گذاشت که مدت 11 سال اقامت در نجف علاوه بر فقه و اصول و ریاضیات و فلسفه و رجال و تفسیر، در عرفان عملی در محضر این استاد عالیقدر حضور یافته و در سیر و سلوک و تزکیه نفس توشه های فراوانی بردند.
  مرحوم محمدحسین طباطبایی در اواخر زندگی در نجف روزگار را به سختی گذراندند به طوری که در سال 1314 در اثر اختلال وضع معاش عازم ایران شدند و در روستای شادآباد تبریز سکنی گزیدند.
  ایشان به منظور کسب علم عازم قم شدند و برای همیشه با شهر تبریز وداع کردند. در سال 1325 وارد قم شدند و بدین ترتیب زندگی پربار علمی مرحوم علامه از همین جا آغاز شد و مدت 35 سال در این شهر زندگی کردند و بیشترین خدمت را به اسلام و حوزه های علمیه کردند. وی درس فلسفه را با سبک و روشی نوین آغاز کرد. زندگی این عالم ربانی که یکی از مفاخر بزرگ اسلام و محققی کم نظیر است در ساعت 9 صبح روز 24 آبان 1360 در شهر قم به پایان رسید و دعوت حق را لبیک گفت.
  کتاب «قرآن در اسلام»، به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی، به کوشش سید هادی خسروشاهی، در 180 صفحه وزیری و با شمارگان دو هزار نسخه از سوی انتشارات بوستان کتاب برای نخستین بار در سال 86 منتشر شد


  استادان علامه:

  در عرفان: سید علی قاضی، که توضیح دادیم و مهم‌ترین استاد او و مۆثرترین شخص در تربیت روحی وی بود، مرتضی طالقانی.
  در فلسفه: سید حسین بادکوبه ای، در ریاضیات: سید ابوالقاسم خوانساری.
  در خارج فقه و اصول: محمدحسین غروی اصفهانی و میرزا حسین نائینی. در رجال: حجت کوه کمری.
  آثاری که علامه طباطبایی در تبریز تهیه کردند: 1. رساله در اسماء و صفات 2. رساله در افعال 3. رساله در وسایط میان خدا و انسان 4. رساله قبل الدنیا 5. رساله من الدنیا 6. رساله بعد الدنیا 7. رساله در ولایت 8. رساله در نبوت 9. کتاب سلسله انساب طباطباییان آذربایجان.

  مختصری از خدمات استاد در شهر قم:

  1- پی ریزی شیوه نوین از تفسیر که کاملاً بدیع و ابتکاری است. 2- اشاعه تفکر فلسفی و تعقلی 3- کوشش در تفهیم مسائل فلسفی و ملموس ساختن بسیاری از مسائل پیچیده 4- کوشش و نشر آثار اهل بیت 5- جمع میان مفاهیم قرآنی با آنچه که در اخبار خاندان رسالت وارد شده است. 6- اشاعه فکر شیعی در خارج از جهان اسلام 7- تربیت و پرورش شخصیت های علمی و فکری 8- تالیفات گرانبها اعم از چاپ شده و چاپ نشده 9- و...
  به هر حال نکته قابل توجه این است که بی‌تردید کتاب‌ها، رساله‌ها و مقالات علامه طباطبائی که ما آنها را اینک «مجموعه آثار» می‌نامیم، در حوزه‌های: قرآنی، علمی، حدیثی، کلامی، فلسفی، عرفانی، تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و... گنجینه گران‌بهایی است که آنها نیز، مانند المیزان آثار جاودانه و ماندگار علامه، برای ما و نسل‌های آینده خواهند بود.
  کتابشناسی علوم قرآنی
  هدف و ویژگی این کتاب


  یکی از ویژگی ها و یا می توان گفت یکی از اهداف این کتاب بیان موقعیت قرآن مجید است به طوری که کتاب مقدس خود دلالت می کند نه به طوری که درباره اش اعتقاد داریم و میان این دو حروف و غرض فرق بسیار است و به بیانی دیگر موقعیتی را که برای قرآن مجید - با دلیل یا بی دلیل – قائل می شویم، اگر موقعیتی باشد که مناقض و مخالف بیان قرآنی است ارزشی مسلم نخواهد داشت و اگر چیزی باشد که بیان قرآنی از آن ساکت است با اختلاف انظار که در میان مسلمانان است نمی توان همه را به پذیرفتن آن واداشت. تنها موقعیتی را می شود به حساب آورد که قرآن مجید خود دلالت برآن داشته باشد و این کتاب شامل بیان همین موقعیت قرآن مجید ا ست.
  علامه طباطبائی در مقدمه کتاب یادآور می‌شود:
  «موضوعی که در این کتاب مورد بحث قرار می‌گیرد موقعیت "قرآن مجید" است در جهان اسلام. قرآن چیست؟ و چه ارزشی در میان مسلمانان دارد؟ قرآن کتابی است جهانی و همیشگی، قرآن وحی است آسمانی نه مولود فکر بشری...
  و در حقیقت ما از موقعیت کتابی بحث می‌کنیم که دین بزرگ اسلام با این که مانند سایر ادیان بزرگ جهان گرفتار اختلافات داخلی و انشعابات بسیار مذهبی می‌باشد هرگز مسلمانی در اعتبار و احترام و تقدیس آن تردید ندارد و برای اثبات هر مدعایی در اسلام می‌توان بدان چنگ زد.»
  بی‌تردید کتاب‌ها، رساله‌ها و مقالات علامه طباطبائی که ما آنها را اینک «مجموعه آثار» می‌نامیم، در حوزه‌های: قرآنی، علمی، حدیثی، کلامی، فلسفی، عرفانی، تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و... گنجینه گران‌بهایی است که آنها نیز، مانند المیزان آثار جاودانه و ماندگار علامه، برای ما و نسل‌های آینده خواهند بود

  ساختار کتاب

  این کتاب توسط ناشرین مختلف (از جمله دارالکتب اسلامیه) منتشر شده است. این کتاب دارای فهرست اعلام، فهرست اماکن، فهرست کتاب های یاد شده، فهرست آیات قرآنی و فهرست روایات می باشد و همچنین دارای 5 بخش اصلی می باشد که عبارتند از:
  بخش اول: قرآن مجید چه ارزشی در میان مسلمانان دارد؟
  بخش دوم: چگونگی تعلیم قرآن مجید.
  بخش سوم: وحی قرآن مجید.
  بخش چهارم: رابطهء قرآن مجید با علوم.
  بخش پنجم: ترتیب نزول قرآن و انتشاش در میان مردم.
  خلاصه اینکه: کتاب «قرآن در اسلام»، به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی، به کوشش سید هادی خسروشاهی، در 180 صفحه وزیری و با شمارگان دو هزار نسخه از سوی انتشارات بوستان کتاب برای نخستین بار در سال 86 منتشر شد.
  سلام دوستان

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935

  راهنما قرآن در نهج البلاغه
  کتابشناسی علوم قرآنی

  کتاب قرآن در نهج البلاغه شامل پنج فصل است: 1. فصل اول: شامل عناوین: انسان کامل، قرآن تکوینی است _ اطلاق کتاب الهی، بر موجود طبیعی و... 2. فصل دوم: شامل عناوین: استحقاق علی بن ابیطالب (علیه السلام) برای معرفی قرآن _ عظمت اهل بیت (علیه السلام) _ علی (علیه السلام) از زبان خودش _ عظمت علمی و عملی علی (علیه السلام) _ هماهنگی حقیقت انسان کامل با حقیقت قرآن و... 3. فصل سوم: بررسی نظام فاعلی قرآن، در نهج البلاغه 4. فصل چهارم: شامل عناوین: بررسی نظام داخلی قرآن در نهج البلاغه _ چگونگی تفسیر قرآن در نهج البلاغه _ تفسیر قرآن به قرآن در حدیث رسول اکرم (صلی الله علیه و اله) و... 5. فصل پنجم: بررسی نظام غایی قرآن در نهج البلاغه _ هدف آفرینش جهان و نظام غایی قرآن در نهج البلاغه و ...  کتاب قرآن در نهج البلاغه

  این کتاب یکی از آثار و تالیفات آیت الله جوادی آملی دام ظله است. در این کتاب می خوانیم که: عناصر محوری حضور قرآن در نهج البلاغه، و رهنمود نهج البلاغه درباره ی قرآن را سه رکن اساسی تشکیل می دهد:
  1. تطبیق محتوای نهج البلاغه با مضمون قرآنی و تعلیل مطالب آن با آیات کتاب خدا، و ظهور مطالب قرآنی در سخنان علی بن ابیطالب (علیه السلام)
  2. استشهاد امیر المومنین (علیه السلام) به آیات خاص قرآن و تمسک آن حضرت (علیه السلام) به بخشی از آیات الهی قرآن حکیم .
  3. تعریف، ترغیب و تبیین حقیقت قرآن کریم از زبان علی بن ابیطالب (علیه السلام) در نهج البلاغه.
  آنچه در این کتاب مطرح شده، تبیین حریم بحث در این رساله مختصر است و آن اینکه دو عنصر محوری اول و دوم از مدار کلام کنونی خارج است و آنچه رسالت این رساله تعیین می کند گفتگویی درباره ی عنصر محوری سوم از دیدگاه نهج البلاغه است که معرف قرآن از بیرون با دیدگاه کتاب مزبور باشد.
  بخشی از مطالب این کتاب راجع به اهل بیت عصمت و طهارت (علیه السلام) به ویژه علی بن ابیطالب (علیه السلام) در قرآن شناسی و برخی از آن ناظر به سخنان امیرالمومنین (علیه السلام) درباره چگونگی قرآن است و از هر دو بخش نمونه مختصری ارائه می شود که به منزلهء فهرست اجمالی معارف حضرت علی (علیه السلام) درباره کتاب الهی است.
  بخشی از مطالب این کتاب راجع به اهل بیت عصمت و طهارت (علیه السلام) به ویژه علی بن ابیطالب (علیه السلام) در قرآن شناسی و برخی از آن ناظر به سخنان امیرالمومنین (علیه السلام) درباره چگونگی قرآن است و از هر دو بخش نمونه مختصری ارایه می شود که به منزلهء فهرست اجمالی معارف حضرت علی (علیه السلام) درباره کتاب الهی است

  معرفی اجمالی نویسنده

  آیت الله عبدالله جوادی آملی در سال 1312 هـ. ش در شهر آمل به دنیا آمد. پدر و جد ایشان از مبلغین اسلام و ارادتمندان به آستان ولایت بوده اند.
  آیت الله جوادی آملی پس از به پایان رساندن دوره ابتدایی در سال 1325 وارد حوزه علمیه آمل شد و تا سال 1329 در آن شهر به تحصیل علم پرداخت و پس از آن عازم حوزه علمیه مشهد شد ولی چون طلاب آنجا نسبت به علمای بزرگ مشهد تکریمی نداشتند، آنجا را ترک گفته و وارد حوزه علمیه تهران شد.
  ایشان با ورود به مدرسه مروی به خواندن رسائل و مکاسب اشتغال یافتند و پس از آن به فراگیری کفایة الاصول و علوم عقلی و نقلی پرداختند و پس از 5 سال عازم حوزه علمیه قم شدند و تاکنون در آنجا حضور داشتند.
  یکی از خدمات فرهنگی ایشان تاسیس موسسه تحقیقاتی و نشر اسراء در سال 1372 است. ایشان در مجلس خبرگان قانون اساسی و مجلس خبرگان رهبری در دوره های اول و دوم عضویت داشتند و همچنین یکی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بوده اند و هم اکنون امامت نماز جمعه شهر مقدس قم را برعهده دارند.
  از اساتید و دوستان ایشان می توان به آیت الله عزیرالله طبرسی، میرزامهدی محی الدین الهی قشمه ای، آیت الله بروجردی، امام خمینی (ره) و علامه سید محمد حسین طباطبایی و ... اشاره کرد. ایشان آثار و تالیفات بسیاری دارند از جمله: تسنیم، تفسیر قرآن کریم، تفسیر موضوعی قرآن کریم، رحیق مختوم، اسرارالصلوة، صهبای حج، ولایت فقیه و...
  انسان کامل که همان مقام رفیع آدمیت تامّ است، نه شخص خاصّ آدم (علیه‌السلام) همه اسمای تکوینی الهی را، به علم شهودی، نه حصولی، دارد و چنین علمی با یافتن معلوم همراه است


  در قسمت هایی از این کتاب می خوانیم: حضرت علی بن ابی‌طالب (علیه‌السلام) مصداق بارز انسان کامل و خلیفه تامّ الهی است. چنین انسانی به همه حقایق جهان امکان که همان مجالی اسمای حسنای خداوند و مظاهر صفات علیای اویند، آگاه است و به استناد آیه کریمه (و عَلّمَ ادمَ الأسماءَ کُلّها ثمّ عَرضَهُم علی الملائکةِ فقال أنبئونی بأسماءِ هۆلاءِ إن کُنتمْ صادقین). (سوره بقره، آیه31,)
  انسان کامل که همان مقام رفیع آدمیت تامّ است، نه شخص خاصّ آدم (علیه‌السلام) همه اسمای تکوینی الهی را، به علم شهودی، نه حصولی، دارد و چنین علمی با یافتن معلوم همراه است.

  ساختار بندی کتاب

  این کتاب شامل پنج فصل به شرح زیر است:
  1. فصل اول: شامل عناوین: انسان کامل، قرآن تکوینی است _ اطلاق کتاب الهی، بر موجود طبیعی و...
  2. فصل دوم: شامل عناوین: استحقاق علی بن ابیطالب (علیه السلام) برای معرفی قرآن _ عظمت اهل بیت (علیه السلام) _ علی (علیه السلام) از زبان خودش _ عظمت علمی و عملی علی (علیه السلام) _ هماهنگی حقیقت انسان کامل با حقیقت قرآن و...
  3. فصل سوم: بررسی نظام فاعلی قرآن، در نهج البلاغه
  4. فصل چهارم: شامل عناوین: بررسی نظام داخلی قرآن در نهج البلاغه _ چگونگی تفسیر قرآن در نهج البلاغه _ تفسیر قرآن به قرآن در حدیث رسول اکرم (صلی الله علیه و اله) و...
  5. فصل پنجم: بررسی نظام غایی قرآن در نهج البلاغه _ هدف آفرینش جهان و نظام غایی قرآن در نهج البلاغه و...
  سلام دوستان

 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935

  راهنما یک معیار برای خودشناسی!

  السلام علیک یا تالی کتاب الله و ترجمانه
  کتابشناسی علوم قرآنی

  وَ قالَ الرَّسُولُ یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً
  و پیامبر عرضه داشت: «پروردگارا! قوم من قرآن را رها کردند.
  سوره مبارکه فرقان آیه 30

  اگر انسان کامل بخواهد به شکل مکتوب در آید صورتش می‌شود قرآن کریم
  همان‌گونه که امیرالمۆمنین امام علی علیه‌السلام قرآن ناطق بودند
  حال اگر این قرآن قرائتش و تفکر در آیاتش قلوب ما را متحول نمی‌کند
  شک نکنید که زیارت انسان کامل، حضرت حجت علیه‌السلام هم قلوب ما را متحول نخواهد کرد!!
  اگر می‌خواهید حال خود را هنگام ملاقات حضرت حجت علیه‌السلام بدانید ببینید الآن در ملاقات با قرآن چه حالی دارید!

  کتاب‌ها می‌نویسند:
  این آیه ناراحتی و شکایت پیامبر اسلام صلّی اللّه علیه و آله را در پیشگاه خدا از کیفیت بر خورد با قرآن باز گو کرده، می‌گوید: «پیامبر بر پیشگاه خدا عرضه داشت: «پروردگارا! این قوم من قرآن را ترک گفتند و از آن دوری جستند» (وَ قالَ الرَّسُولُ یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورا)ً این سخن و این شکایت پیامبر صلّی اللّه علیه و آله امروز نیز همچنان ادامه دارد.1
  در خطبه‌ای از امیر المۆمنین علیه‌السلام آمده است: من آن ذکر هستم که از آن گمشده‌اند، و راهی هستم که از آن روی گردانیده‌اند، و ایمانی هستم که به آن کافر شده‌اند، و قرآنی هستم که ترک و مهجور شده است، و دینی هستم که آن را تکذیب کرده‌اند.2
  فضل بن شاذان از امام رضا علیه‌السلام روایت می‌کند که اگر [سائلی] بپرسد: چرا مأمور به خواندن قرآن در نماز شده‌اند؟ به پاسخ گفته می‌شود: برای آنکه قرآن مهجور نگردد و قراءت آن را کنار نگذارند و آن را متروک و ضایع و رها نکنند، و آن محفوظ شود، و در قلب‌ها و سینه‌ها باقی ماند و متلاشی و نابود نگردد و ناشناخته نماند.3
  کتابشناسی علوم قرآنی
  با تو می‌گویم:
  این بار سکوت آورده‌ام برایت. چیزی ندارم برای گفتن. سکوت می‌کنم و با تو می‌نشینم پای حرفهای مردی 3 که نادیده عزیز بود اما رفتنش سخت بود برای همه. هم برای کسانی که چهارشنبه‌های خیابان ایران، از شیرین‌ترین خاطراتشان بود و هم برای مثل منی که او را با صدایش، حرف‌هایش می‌شناختند؛ بی آنکه حتی یک بار پایشان به کلاس اخلاق چهارشنبه‌های مرد رسیده باشد. عجیب است کلمه‌های این بارش ... عجیب‌تر از همیشه ... لااقل برای من این طور بود. سنگ محک بود برای من این کلمات ... تا بدانم چند مرده حلاجم ...چقدر راست می‌گویم و دعاهای قنوتم چقدر واقعی هستند. که دعای عهد صبح‌ها، عادتند یا اشتیاقی که هر روز تکرار می‌شود ... مرد، همیشه راست می‌گفت. این بار اما جنس حرف‌هایش، جنس حقیقتی است که نمی‌توان انکارش کرد. مرد، حجت را بر مدعیان تمام کرد ...
  «اگر انسان کامل بخواهد به شکل مکتوب در آید صورتش می‌شود قرآن کریم
  همان‌گونه که امیرالمۆمنین امام علی علیه‌السلام قرآن ناطق بودند
  حال اگر این قرآن قرائتش و تفکر در آیاتش قلوب ما را متحول نمی‌کند
  شک نکنید که زیارت انسان کامل، حضرت حجت علیه‌السلام هم قلوب ما را متحول نخواهد کرد!!
  اگر می‌خواهید حال خود را هنگام ملاقات حضرت حجت علیه‌السلام بدانید ببینید الآن در ملاقات با قرآن چه حالی دارید!
  اگر مشتاق قرآنید می‌توانید امیدوار باشید که مشتاق حضرت حجت حقیقی هم هستید وگرنه اگر قرآن نزد شما مهجور است و با آن انسی ندارید و فکر می‌کنید که مشتاق حضرت حجت هستید، آن شخص امام زمان، زاده وهم و خیال خودتان است» 4

  نویسنده: زهرا نوری لطیف
  كارشناس شبكه تخصصی قرآن تبیان

  1. برگزیده تفسیر نمونه، ج3، ص 334
  2.البرهان فی تفسیر القرآن، تألیف سید هاشم بحرانی، ج 4، ص 132
  3. ترجمه عیون أخبار الرضا علیه‌السلام، ج2، باب 34، ص 221
  4.از سخنان آیت الله مجتبی تهرانی


  سلام دوستان

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935

  راهنما آراء قرآنی آیت الله خوئی(ره)

  فقیه برجسته، مرجع عالیقدر مرحوم آیت الله العظمی آقای خوئی (1317-1413 هجری قمری) علاوه بر نظرات مطرحی که در سه دانش فقه، اصول فقه و رجال دارند، در زمینة علوم قرآن هم داری نظرات ارزنده‌ای هستند که مورد توجه قرآن پژوهان معاصر قرار گرفته است.
  کتاب شریف «البیان فی تفسیر القرآن» یکی از مهمترین آثار قرآنی معاصر در فرهنگ شیعه است که به قلم این عالم بزرگ نگارش یافته است. در این نوشتار کوتاه سیری در این اثر ارزشمند کرده و مهمترین نظرات قرآنی ایشان را به صورت خلاصه در اختیار خوانندگان محترم قرار می‌دهیم. امید است که مطالعة آن مفید و سودمند باشد.

  کتابشناسی علوم قرآنی
  خوشبختانه این کتاب به فارسی هم ترجمه گشته و هموطنان عزیز هم می‌توانند برای مطالعة بیشتر به اصل کتاب مراجعه نمایند.
  «البیان فی تفسیر القرآن» از دو بخش تشکیل شده است: بخش اول آن مباحث مقدماتی است که مهمترین مسائل «علوم قرآنی[1]» در آن بحث و بررسی شده و بیشتر حجم کتاب را به خود اختصاص داده است.
  بخش دوم کتاب تفسیر سورة مبارکة حمد است. (متاسفانه آیت الله خوئی موفق به نگارش ادامة تفسیر ارزشمند خود نشدند.)
  عناوین اصلی بخش علوم قرآنی که ما در این نوشتار به گزارش کوتاه آن می‌پردازیم عبارتند از: در فضیلت قرآن، اعجاز قرآن، دربارة قاریان قرآن و قرائات مختلف، رد دیدگاه «تحریف قرآن»، جمع آوری قرآن، حجیت ظواهر قرآن، نسخ قرآن، مسئلة «بدا»، اصول تفسیر و حدوث و قدم قرآن.

  1- فضیلت قرآن

  در این بخش از کتاب، مۆلف آیات و روایات مربوط به منزلت و جایگاه قرآن را ذکر می‌نماید و با اشاره به حدیث ثقلین معتقد است که اهل بیت هستند که آگاه‌ترین مردم به منزلت قرآن می‌باشند. ایشان در آخر این بخش با اشاره به آیة «افلایتدبرون القرآن ام علی قلوب اقفالها»[2] و روایات وارده، تدبر در قرآن را سفارش اکید قرآن و سنت می‌داند. البته توضیحی دربارة معنای تدبر نمی‌دهند و ظاهراً آن را تفکر در معانی و مقاصد آیات الهی می‌دانند. [3]

  2- اعجاز قرآن

  «معجزه عبارت است از اینکه مدعی یکی از مناصب الهی برای اثبات ادعایش کاری که برخلاف قوانین طبیعی است و دیگران از انجام آن عاجز هستند، انجام دهد.[4]» بهترین معجزات، معجزه‌ای است که با برترین فن عصر مشابهت داشته باشد و به همین منظور معجزة پیامبر اسلام به بلاغت قرآن اختصاص پیدا کرد. البته پیامبر معجزات دیگری نیز داشتند اما برای فرد عرب که در آن زمان تنها به مسائل بلاغی احاطه داشت، راستی آزمایی این جنبه امکان پذیر بود.
  اصل «آموزة بدا» در آیة 39 سورة رعد مورد توجه قرار گرفته است. آنجا که می‌فرماید: «یمحو الله ما یشاء و یثبت و عنده ام الکتاب» خدا آنچه را بخواهد محو یا اثبات می‌کند، و اصل کتاب نزد اوست


  نکتة دیگر در این بحث اینکه چون دین اسلام دین ابدی بشریت است از این رو لازم است تا معجزة آن هم همیشه قابلیت اثبات آن را داشته باشد و از همین جهت قرآن و اعجاز همیشگی آن انتخاب شده است. البته اعجاز قرآن منحصر به جنبه‌های ادبی نیست بلکه از جنبه‌های دیگر هم معجزه می‌باشد.
  معارف قرآن، استقامت آن در عدم تناقض در آیات، نظام تشریعی قرآن، اخبارات غیبی قرآن و اشارة قرآن به برخی از اسرار خلقت از جمله جنبه‌هایی است که به طور حتم الهی بودن آن را می‌رساند. (توضیح هریک از این موارد و همچنین پاسخ به برخی از ایرادات مخالفان را در کتاب بخوانید.)

  3- درباره قاریان و قرائات مختلف قرآن

  معروف است که هفت قرائت از میان قرائات مختلف قرآن به صورت متواتر از پیامبر اکرم (صلی الله و علیه وآله) نقل شده است اما مۆلف این مطلب را نمی‌پذیرد و با بررسی تفصیلی زندگی این قاریان معتقد است که قرائات نقل شده توسط این افراد متواتر نیست، هرچند در نماز خواندن آنها- و نیز هر قرائت دیگری که نادر نبوده- مجاز می‌باشد.[5]
  ایشان تحقیق مبسوطی نیز دربارة روایت معروف نبوی «قرآن بر هفت حرف نازل شده است» دارند و معتقدند این حدیث ارتباطی به بحث تواتر قرائات ندارد و اساساً این حدیث به دلیل اشکالات متعددی که دارد، نمی‌تواند معنای صحیحی داشته باشد.

  4- رد دیدگاه تحریف قرآن

  در این بخش مۆلف به صورت عمیق به موضوع تحریف می‌پردازد و با اشاره به دلایلی چند از جمله آیة «انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون»[6] و حدیث ثقلین به نقد دیدگاه تحریف قرآن پرداخته و به شبهات پاسخ می‌دهند. متاسفانه یکی از شبهات دشمنان شیعه، اتهام تحریف قرآن است. از این رو آشنایی به دیدگاه علمای برجستة مذهب- همچون آیت الله خوئی- در این زمینه برای همه مفید است.
  کتابشناسی علوم قرآنی
  5- جمع آوری قرآن
  از آنجا که یکی از دلایل تحریف قرآن موضوع جمع آوری قرآن است، مۆلف در این بخش به بررسی این مسئله می‌پردازد. ایشان برخلاف نظر مشهور[7] معتقد است که قرآن کریم در زمان حیات خود پیامبر اعظم (صلی الله و علیه وآله) گرد آوری شده است. به نظر ایشان، اخبار و روایاتی که گردآوری قرآن را مربوط به زمان خلفا می‌داند دارای چند اشکال مهم است از جمله اینکه این اخبار با هم تناقض محتوایی دارند.
  6- حجیت ظواهر قرآن

  ایشان در این بخش به اثبات حجیت و اعتبار ظواهر قرآن پرداخته و به اشکالات «اخباری‌ها» که معتقدند فهم قرآن اختصاص به معصومین دارد و ما نمی‌توانیم مستقیما از قرآن بهره ببریم، رسیدگی می‌کنند. علما در علم اصول فقه به طور مبسوط به این مسئله می‌پردازند.

  7- نسخ قرآن

  یکی از مباحث مفصل علوم قرآن بحث آیات ناسخ و منسوخ است. آیات زیادی است که ادعا شده با آیات دیگر نسخ شده است. یعنی در ابتدا حکم موضوع به گونه‌ای نازل شده ولی پس از مدتی بنا به تغییر مصالح حکم عوض شده و آیة جدیدی دربارة آن آمده است. مۆلف 36 آیه از مواردی را که در آنها ادعای نسخ شده بررسی کرده و جز آیات 12 و 13 سورة مجادله[8] این ادعا را نپذیرفته است.

  8- بداء

  در این بخش مۆلف به صورت مختصر به آموزة «بدا» می‌پردازد و دیدگاه شیعه را در این موضوع تبیین می کند. اجمالا بدا به این معنی است که خداوند سه گونه حکم دارد: حکمی که کسی از آن اطلاع ندارد، حکمی که به پیامبر و فرشتگان ابلاغ کرده است و سوم حکمی که به آنها خبر داده که در خارج واقع می‌شود اما مشروط به اینکه مشیت الهی بر خلاف آن تعلق نگیرد. در مورد این قسم بدا وجود دارد. یعنی ممکن است مطلبی که به حسب ظاهر به نظر می‌رسید فلان گونه بشود در اثر خواست خدا به گونة دیگر واقع شود و این معنای بدا است. نتیجة این اعتقاد این است که خواست و ارادة خدا همیشه حاکم است و اینطور نیست که امکان تغییر اشیا برای خدا وجود نداشته باشد.[9]
  ایشان تحقیق مبسوطی نیز دربارة روایت معروف نبوی «قرآن بر هفت حرف نازل شده است» دارند و معتقدند این حدیث ارتباطی به بحث تواتر قرائات ندارد و اساسا این حدیث به دلیل اشکالات متعددی که دارد، نمی‌تواند معنای صحیحی داشته باشد


  اصل «آموزة بدا» در آیة 39 سورة رعد مورد توجه قرار گرفته است. آنجا که می‌فرماید: «یمحو الله ما یشاء و یثبت و عنده ام الکتاب» خدا آنچه را بخواهد محو یا اثبات می‌کند، و اصل کتاب نزد اوست.

  9- اصول تفسیر قرآن

  در آیات و روایات از تفسیر به رای کردن قرآن منع و نهی شده است. مفسر باید برای تفسیر قرآن از ظواهر آیات و حکم عقل فطری و نیز احادیث معتبر پیامبر و اهل بیت استفاده نماید. به نظر مۆلف حدیث معتبر حتی اگر متواتر یا علم آور هم نباشد می‌تواند قرآن را تفسیر نماید.[10] ایشان این مسئله را بر اساس مبنایی که در علم «اصول فقه» اتخاذ کرده استوار می‌نماید.

  10- حدوث و قدم قرآن

  اشاعره معتقد به قدیم و ازلی بودن کلام الهی بودند و معتزله و عدلیه قائل به حدوث آن. مۆلف در این بخش بحث کوتاهی در این زمینه دارند و به نقد دیدگاه اشاعره می‌پردازند. البته مۆلف معتقد است که این بحث از مسائل اصلی اسلام نبوده و بعدها سبب مشاجره میان مسلمانان شده است.
  امیدواریم که این فهرست کوتاه برای علاقمندان علوم قرآنی مفید باشد.
  سلام دوستان

 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935

  راهنما سوره‌ی انعام
  کتابشناسی علوم قرآنی


  "انعام"به معنى چهارپایان مى باشد و نام ششمین سوره قرآن است. نام این سوره از آیه 136آن گرفته شده است و در این سوره به چهارپایان و احکام مربوط به آنها از نظر حلال و حرام بودن گوشت اشاره گردیده است. بعضى موضوعات دیگرى که در این سوره بیان شده عبارتند از: مبارزه با شرک و بت پرستى، دعوت به اصول سه گانه توحید و نبوّت و معاد، و بیان کردار و اعمال و بدعت هاى مشرکان و مبارزه با آن. این سوره در مكّه نازل شده و 165 آیه دارد.

  فضیلت و خواص سوره انعام

  در فضیلت این سوره از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده است: «سوره انعام به یکباره بر من نازل شده و هنگام نزول ، هفتاد هزار فرشته که در حال تسبیح «سبحان الله» و تمجید «الحمدلله» گفتن هستند آنرا مشایعت و همراهی کردند. هر کس این سوره را بخواند این 70 هزار فرشته در شب و روز، به تعداد آیات سوره انعام بر او درود می فرستند.
  در روایتی دیگر از ایشان آمده است: «هرکس سوره انعام را قرائت نماید، برای او پاداشی از درّ، به وزن همه چهارپایانی که خداوند در دار دنیا آن را آفریده است، خواهد بود و به تعداد تمام درّها، صد هزار حسنه و صدهزار درجه به او عنایت می شود...»
  امام جعفر صادق علیه السلام نیز در این باره فرموده است: سوره انعام به صورت کامل و یکباره بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نازل شده است. پس آن را عظیم و عزیز بدارید. زیرا در 70 جای آن نام خداوند برده شده است و اگر مردم می دانستند چه آثار و برکاتی در این سوره نهفته است آن را رها نمی کردند.

  نشانه هایی برای افراد بی ایمان

  سوره الأنعام, آیات 95-99
  خداوند شكافنده دانه و هسته است، زنده را از مرده خارج میسازد و مرده را از زنده، این است خدای شما پس چگونه از حق منحرف میشوید؟ (95)
  او شكافنده صبح است و شب را مایه آرامش و خورشید و ماه را وسیله حساب قرار داده است، این اندازه گیری خداوند توانای دانا است. (96)
  او كسی است كه ستارگان را برای شما قرار داد تا در تاریكیهای خشكی و دریا بوسیله آنها هدایت شوید، نشانه‏ها(ی خود) را برای كسانی كه می‏دانند (و اهل فكر و اندیشه‏اند) بیان داشتیم. (97)
  او كسی است كه شما را از یك نفس آفرید، در حالی كه بعضی از انسانها پایدارند (از نظر ایمان یا خلقت كامل) و بعضی ناپایدار، ما آیات خود را برای كسانی كه می‏فهمند بیان نمودیم. (98)
  او كسی است كه از آسمان آبی نازل كرد و بوسیله آن گیاهان گوناگون رویانیدیم، از آن ساقه‏ها و شاخه‏های سبز خارج ساختیم و از آنها دانه‏های متراكم، و از شكوفه نخل خوشه‏ها با رشته‏های باریك بیرون فرستادیم و باغها از انواع انگور و زیتون و انار شبیه به یكدیگر و بیشباهت هنگامی كه میوه می‏كند به میوه آن و طرز رسیدنش بنگرید كه در آن نشانه‏هائی برای افراد با ایمان. (99)

  آثار و برکات سوره انعام

  1) در امان ماندن از آتش جهنم
  2) برآورده شدن حاجات
  3) بهبود بیماری
  4) طلب آمرزش ملائک
  5) تقویت حافظه
  6) جهت آشتی کردن
  سلام دوستان

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935  آشنایی با تفسیر "منة المنان فی الدفاع عن القرآن"

  کتابشناسی علوم قرآنی

  یکی از تفاسیر بسیار گرانمایهء شیعه که آشنایی با روش و مطالب آن می‌تواند بسیار مفید باشد، تفسیر "منة المنان فی الدفاع عن القرآن" است که متأسفانه تنها یک جلد از آن، جزء سی‌ام، به چاپ رسیده است.
  شهید محمد صدر، نویسندهء این کتاب، روشی نو در بیان مباحث تفسیری در پیش‌گرفته که آن را به کتابی جالب و خواندنی تبدیل نموده است.
  در این مجال به بررسی اجمالی این تفسیر پرداخته می‌شود.


  آشنایی با مۆلف

  سید محمد بن محمد صادق بن مهدی بن اسماعیل بن صدرالدین از نوجوانی خواندن علوم حوزوی را آغاز نمود و پس از ورود به دانشکده فقه در کنار علوم دینی؛ در زمینه تاریخ، علم النفس و زبان انگلیسی نیز موفقیت هایی را کسب کرد. در نهایت نیز بحث خارج فقه را از اساتید بزرگ و به نام دوران خویش فراگرفت.
  وی از جانب عالمانی چون آقا بزرگ تهرانی، میرزا حسین نوری، سید محمد صادق صدر و غیره اجازاتی دریافت کرد. اجازه اجتهاد نیز از سوی سید محمد باقر صدر به این عالم والا مقام داده شد. او از اساتید گران‌مایه‌ای چون سید محمد صادق صدر، سید محمد تقی حکیم، شیخ محمد تقی ایروانی، سید عبدالوهاب کربلایی (زبان انگلیسی)، دکتر حاتم کعبی (علم النفس)، دکتر فاضل حسین (تاریخ)، سید محمد باقر صدر، صدرا باکوبی، آیت الله خویی، محسن حکیم و سید روح الله موسوی خمینی کسب علم نمود.
  سید محمد صدر پس از مدتی خود به تربیت شاگردان اهتمام ورزید و علاوه بر دروس معمول حوزوی و تدریس خارج فقه، جلسات تفسیر هفتگی را نیز برگزار می نمود که کتاب گران سنگ «المنة المنان فی الدفاع عن القرآن» حاصل همین کلاس می باشد.
  سید محمد صدر پس از وصلت با دخترعموی خویش صاحب چهار فرزند به نام‌های مصطفی، مقتدی، مۆمل و مرتضی گردید.
  در نهایت رژیم بعثی عراق این عالم ارجمند را به همراه دو فرزندش به شهادت رسانده و جهان را در غروب ستاره درخشان دیگری فروبرد.
  کتب تفسیری همواره با مشکلی اساسی رو به روست و آن اینکه مۆلفان، اکثر مطالب و افکار خویش را در نصف اول قرآن بیان داشته و غالبا آیات آمده در نیمه دوم را به اول ارجاع می‌دهند و در نتیجهء مختصر شدن مطالب بخش دوم، مردم گمان می‌کنند که این قسمت از اهمیت کمتری برخوردار است

  آشنایی با کتاب

  عنوان کامل کتاب «منه المنان فی الدفاع عن القرآن» می باشد. زمان نگارش کتاب طبق آنچه شهید ذکر کرده اند 26 رمضان المبارک سال 1416 هجری قمری بوده است. در ذیل به بیان برخی از مهم‌ترین نکات پیرامون این کتاب تفسیری پرداخته می‌شود.

  ساختار کتاب

  این کتاب به سه بخش کلی تقسیم می شود:
  1 ـ مقدمه مۆلف در بیست بخش
  2 ـ مبحث بسمله
  3 ـ تفسیر سوره هایی از کلام الله، به ترتیب از آخر قرآن تا پایان سوره علق
  در این کتاب از جز 30 قرآن شروع به تفسیر شده است. شهید دو دلیل را برای این کار بیان کرده‌اند:
  1 ـ ترک تقلید از تکرار کار پیشینیان.
  2 ـ کتب تفسیری همواره با مشکلی اساسی رو به روست و آن اینکه مۆلفان، اکثر مطالب و افکار خویش را در نصف اول قرآن بیان داشته و غالبا آیات آمده در نیمه دوم را به اول ارجاع می‌دهند و در نتیجهء مختصر شدن مطالب بخش دوم، مردم گمان می‌کنند که این قسمت از اهمیت کمتری برخوردار است.

  وجه تسمیه

  ایشان کتاب خویش را منتی از جانب منان و رحمتی از سوی رحمان می‌دانند و سعی کرده‌اند تا عرصه‌هایی نو را در پیش چشمان قاریان گشوده و راهی قابل سیر را به آنان نشان دهند.

  پیش‌شرطی برای خوانندگان

  ایشان تنها دو گروه از افراد را شرعا جائز دانسته‌اند که آن را مطالعه نمایند:
  1 ـ دانشجویان دانشگاه‌ها و مانند آن
  2 ـ کسانی که اطلاعات کافی از علوم دینی متعارف در حوزه‌ها دارند.

  روش شناسی کتاب

  پس از بررسی هایی که بر روی این کتاب ارزشمند انجام گردید روش‌ها و شیوه‌هایی متداول در سراسر آن به شرح زیر به دست آمد:
  1. ذکر اسامی مختلف سوره
  در این زمینه ممکن است برخی موارد را اشاره نمایند:
  ـ اسم مشهور یا متداول در مصاحف
  ـ ذکر نام غیر مشهور از سوره
  ـ پیروی از طریق شریف رضی در مجازات القرآن و آن عبارت است از نام‌گذاری بر اساس عنوانی که در سوره به کار رفته است. برای مثال: «السورة التی ذکرت فیها البقرة»
  ـ نام‌گذاری بر اساس عرف که سوره‌ها را با عبارت ابتدایشان صدا می‌زنند. مانند «قل هو الله»، «إنا أنزلناه»
  ـ به جای قرار دادن نام برای سوره می‌توان به رقم در مصحف اشاره نمود.
  این موارد در تمام سوره ها به طور یکسان دیده نمی شود و ممکن است برخی کمتر از این تعداد عنوان داشته باشند.
  2. استفاده از شیوه سۆال و جواب در ذکر مطالب
  شهید سعی در بیان موارد دیر فهم و یا مشکل قرآن دارند و برای آسان‌تر شدن و جذاب گشتن، آن‌ها را به صورت سۆالی مطرح نموده و سپس به پاسخ می پردازند. در این شیوه ایشان از لفظ «سۆال» و «جوابه» استفاده نموده‌اند. البته گاه ممکن است «جوابه» را نیاورده باشد.
  3. ذکر مطالبی خارج از اسلوب سۆال و جواب
  این دست از مطالب عموماً در ابتدای شروع مباحث هر سوره آورده می شوند. برای مثال در ابتدای سوره فلق بدون آوردن «سۆال» مطالبی را ذکر کرده‌اند.
  4. قراردادن بخشی برای بیان وجوه اعرابی برخی آیات
  در این بخش نظرات و اقوال دیگران را ذکر کرده و سپس دیدگاه خویش را بیان می دارند.
  5. استفاده از الفاظی خاص در پاسخ به سۆالات
  ـ الوجه یا الوجهة: مواردی که چند وجه می‌تواند داشته باشد.
  ـ الأطروحة: شهید صدر در مقدمه دو تعریف از آن ارائه داده‌اند که خود بر این اعتقاد می‌باشند که دومی از اولی دقیق‌تر است:
  1. نظر محتملی است که فرد را به جمع‌آوری قرائن و دلائل بیشتری پیرامون خود فرامی‌خواند به گونه‌ای که به تدریج بر این نظر می‌رسد که همان رأی صحیح است.
  2. احتمالی است که بر اساس قاعده «إذا دخل الاحتمال بطل الاستدلال» برای استدلال متضاد آورده می‌شود.
  کتابشناسی علوم قرآنی
  ـ أقول: دلالت بر نظرات و اجتهادات شخصی آیت الله صدر دارد.
  ـ إن قلت – قلت یا قلنا: به وسیله إن قلت احتمالات یا سۆالات دیگری را مطرح می‌نماید و با استفاده از قلت یا قلنا بدان‌ها پاسخ می‌دهد.
  ـ الشکل: حالت‌های مختلف سۆال یا مورد سۆال‌شده را بیان می‌دارد.
  ـ القسم و التقسیم و الانقسام: اقسام مختلف و تقسیم‌بندی‌های متفاوت مطلب مورد نظر را بیان می‌دارد.
  از الفاظ دیگری چون الامر، الاحتمال، التفسیر، الفهم، المقدمه و الاشکال نیز استفاده نموده‌اند که به دلیل وضوح معنا و جلوگیری از طول کلام از پرداختن به آنها صرف نظر می‌شود.
  آنچه در نهایت بایستی اشاره نمود این است که ذکر این قبیل الفاظ به خواننده در جهت فهم بهتر مطالب و تفکیک آنان کمک کرده و به گونه‌ای دسته‌بندی‌شده آن‌ها را فرامی‌گیرد. این یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و شاخصه‌های تفسیری این عالم والا مقام می‌باشد که در بسیاری از تفاسیر وجود نداشته و یا به این گستردگی دیده نمی‌شود.
  6. توجه ویژه به اقوال علامه طباطبایی، عکبری، راغب، شریف رضی و قاضی عبدالجبار
  7. ذکر شواهد از آیات، روایات و اشعار عرب
  8. بررسی آیات خارج از سوره اما مرتبط با موضوع
  9. حل تعارض‌های ظاهری میان آیات
  10. وجود ارجاعات به مطالب قبل کتاب، سایر کتب خویش و آثار دیگر مۆلفان

  محتوای مطالب کتاب

  شهید سید محمد صدر براساس آیه *"مَّا فَرَّطْنَا فِی الكِتَابِ مِن شَیْءٍ " بر این نظر می‌باشند که در قرآن تمامی علوم وجود دارد. در نتیجه قرآن می‌تواند از قواعد عربی پیروی نماید یا خلاف آن را بیاورد. می تواند در موارد ضروری بر خلاف فصاحت سخن گوید با وجود آنکه این امر یکی از ویژگی‌های اصلی قرآن می‌باشد. همان‌گونه که شامل لغات عربی است سزاوار است از لغات دیگر اقوام نیز استفاده نماید. هم چنان که بر ظاهر شامل می‌شود می‌تواند محتوای باطنی را نیز دربرگیرد.
  با توجه به اینکه کتاب ایشان در زمره مشکل القرآن ها قرار می‌گیرد ادعا نموده‌اند که در آن تمام علوم اسلامی و بعضی از علوم طبیعی چون فیزیک، ستاره شناسی، تاریخ و غیره را استفاده نموده‌اند.
  با توجه به اینکه تنها یک جلد از کتاب ایشان تاکنون به چاپ رسیده، نمی‌توان نتیجه نهایی گرفت که آیا به تمام علوم اسلامی و برخی از علوم تجربی پرداخته‌اند یا خیر. لکن در بررسی همین یک جلد بسیاری از علوم یافته شد که به طور کلی می‌توان به دسته‌بندی‌های زیر اشاره کرد:
  1. علوم عقلی از قبیل کلام، فلسفه، اصول فقه
  2. علوم ادبی از قبیل نحو، صرف، لغت، اعراب، بلاغت
  3. بررسی های روایی
  روش مۆلف محترم در این کتاب ذکر اسامی مختلف سوره،استفاده از شیوه سۆال و جواب در ذکر مطالب، ذکر مطالبی خارج از اسلوب سۆال و جواب، قراردادن بخشی برای بیان وجوه اعرابی برخی آیات،استفاده از الفاظی خاص در پاسخ به سۆالات، توجه ویژه به اقوال علامه طباطبایی،عکبری،راغب،شریف رضی و قاضی عبدالجبار، ذکر شواهد از آیات،روایات و اشعار عرب،بررسی آیات خارج از سوره اما مرتبط با موضوع، حل تعارض‌های ظاهری میان آیات،وجود ارجاعات به مطالب قبل کتاب، سایر کتب خویش و آثار دیگر مۆلفان بوده است.ایشان ادعا نموده‌اند که در آن از تمام علوم اسلامی و بعضی از علوم طبیعی چون فیزیک،ستاره‌شناسی،تاریخ و غیره را استفاده نموده‌اند


  نظرات خاص شهید صدر


  آیت الله سید محمد صدر در کتاب خویش نظراتی بعضا متفاوت از سایر علما و مفسران بزرگ داشته و دلائلی را نیز ارائه فرموده‌اند که در این مجال به نقل عنوان برخی از آن‌ها اکتفا نموده و خوانندگان عزیز را به اصل کتاب برای آشنایی تفصیلی با آن‌ها ارجاع می‌دهیم:
  1. توجه به مبحث قرائات ارجح دانستن قرائت حفص از عاصم
  2. عدم اعتبار برای روایات سبب نزول
  3. قائل نبودن به وجود هدف واحد برای اکثر سور
  4. چگونگی نسق و سجع در قرآن

  چکیده

  کتاب تفسیر "منة المنان فی الدفاع عن القرآن" نوشتهء شهید محمد صدر در شمار مشکل قرآن‌ها قرار می‌گیرد. این کتاب به سه بخش کلی مقدمه، مبحث بسمله و تفسیر سوره هایی از کلام الله قابل تقسیم است.
  روش مۆلف محترم در این کتاب ذکر اسامی مختلف سوره، استفاده از شیوه سۆال و جواب در ذکر مطالب، ذکر مطالبی خارج از اسلوب سۆال و جواب، قراردادن بخشی برای بیان وجوه اعرابی برخی آیات، استفاده از الفاظی خاص در پاسخ به سۆالات، توجه ویژه به اقوال علامه طباطبایی، عکبری، راغب، شریف رضی و قاضی عبدالجبار، ذکر شواهد از آیات، روایات و اشعار عرب، بررسی آیات خارج از سوره اما مرتبط با موضوع، حل تعارض‌های ظاهری میان آیات، وجود ارجاعات به مطالب قبل کتاب، سایر کتب خویش و آثار دیگر مۆلفان بوده است.
  ایشان ادعا نموده‌اند که در آن از تمام علوم اسلامی و بعضی از علوم طبیعی چون فیزیک، ستاره‌شناسی، تاریخ و غیره را استفاده نموده‌اند.
  سلام دوستان

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935  نگاهي به كتاب: نگرشي نوين بر تاريخ و علوم قرآني

  نرگس پروازي‏ايزدي
  علوم قرآني از كهن‏ترين علوم اسلامي است كه دانشمندان مسلمان از سده‏هاي آغازين اسلام به تدوين آنها اهتمام داشته‏اند. با ورود مستشرقان به عرصه تحقيق در زمينه علوم اسلامي، بخشي از علوم قرآني كه به پديده وحي و نزول و چگونگي مراحل نزول و جمع و تدوين قرآن و مسائلي از اين قبيل مرتبط مي‏شد، تاريخ قرآن (The History of the Quran) نام گرفت. رفته‏رفته در ميان انديشمندان مسلمان معاصر نيز اين گرايش به‏وجود آمد كه در جهت رفع ابهامات و اشكالات طرح‏شده از سوي مستشرقان تحقيقات گسترده‏تري در اين زمينه انجام دهند. از اين‏رو، تاريخ قرآن به‏عنوان مبحثي جداگانه در علوم قرآني مطرح و مقالات و رساله‏ها و كتاب‏هاي فراواني در اين ارتباط تأليف شد. بعضي از قرآن‏شناسان و قرآن‏پژوهان نيز بخشي از مباحث علوم قرآني را با تاريخ قرآن تلفيق كردند تا براي دانشجويان و علاقه‏مندان سهل‏الوصول باشد. كتاب نگرشي نوين بر تاريخ و علوم قرآني حاصل كوشش سه‏تن از بانوان فرهيخته جامعه علمي ايران اسلامي است كه با چنين طرح و ساختاري تدوين شده است.
  كتاب حاضر از مقدمه ناشر، مقدمه موءلفان و يازده فصل فراهم آمده است. ناشر در مقدمه، تبويب نوين و جامعيّت و نحوه پردازش موضوعات و ساختار سيستماتيك كتاب را از جمله ويژگي‏هاي شگرف و زايدالوصف كتاب برمي‏شمرد و عنوان مي‏كند كه با معرفي اين كتاب از سوي استادان و مدرسين، دانشجويان از خريد چندين كتاب در واحدهاي درسي تاريخ قرآن، علوم قرآني و فهم قرآني [؟] بي‏نياز خواهند شد. هيئت موءلفان نيز در مقدمه كوتاهي انگيزه خود را از تأليف كتاب، اعتلاي فرهنگ غني قرآني و تهيه كتابي با تبويب و ساختار سيستماتيك براي تدريس در حوزه و دانشگاه بيان مي‏دارند. (31-51 ص)
  شش‏فصل نخستين كتاب به تاريخ قرآن و مباحث مربوط به آن اختصاص دارد. در فصل اول (31-51ص) به مباحثي پيرامون آيات و سور مي‏پردازد. ترتيب آيه‏ها و سوره‏ها و توقيفي‏بودن يا اجتهادي‏بودن ترتيب آن با استناد به احاديث از جمله مباحث فصل اول‏اند.
  فصل دوم (53-87 ص) حول محور كيفيت نزول قرآن و چگونگي جمع و تدوين آن در تاريخ خط قرآن دور مي‏زند. بررسي منشأ بروز اختلاف قرائات و علل و ميزان گسترش آن موضوع فصل سوم (91 - 127 ص) است.
  فصل چهارم (126 - 131 ص) به بررسي فواتح سوره‏ها و حروف مقطعه همراه با تفسيرهاي گوناگون علما و دانشمندان مسلمان و غيرمسلمان از اين حروف اختصاص دارد. فصل پنجم (151 - 172 ص) به بررسي پديده وحي در اسلام و دين‏هاي ديگر مي‏پردازد.
  در فصل ششم (175 - 189 ص) با عنوان "بررسي اسامي و عناوين قرآن كريم" بخشي از آرا و نظرات محققان متقدم و متأخر درباره ريشه لغوي واژه "قرآن" ذكر شده و خلاصه آن به صورت نمودار ارائه شده است. آن‏گاه به وجود معاني واژه "قرآن" در كلام الهي پرداخته شده و با استناد به آيات قرآني 9 اسم و 19 صفت براي قرآن بيان شده است.
  از فصل هفتم به بعد، برخي از مباحث علوم قرآني طرح و شرح گرديده است. بررسي ابعاد اعجاز قرآن كريم موضوع اصلي فصل هفتم (193 - 253 ص) مي‏باشد.
  فصل هشتم (257 - 276 ص) با اين عنوان آغاز شده است: محكم و متشابه كدام است؟ بررسي رويكردهاي مختلف نسبت به اين موضوع و نيز طرح و شرح آراي تفسيري پيرامون آيه 7 سوره آل‏عمران كه از ديرباز توجه همه مفسران و قرآن‏پژوهان را - به‏عنوان آيه‏اي كه دال بر وجود محكم و متشابه در قرآن است - به خود جلب كرده در اين فصل مورد بررسي و مداقه قرار گرفته است.
  فصل نهم (279 - 308 ص) به تعريف علم اسباب‏النزول و جايگاه آن در علوم قرآني اشاره دارد.
  در فصل دهم (311 - 348 ص) به بررسي اجمالي ناسخ و منسوخ پرداخته شده و آن را از چشم‏اندازهايي گوناگون موردتوجه قرار داده‏اند.
  فصل يازدهم (351 - 354 ص) تحت‏عنوان گذري كوتاه بر مبحث مطلق و مقيد در اصل مربوط به يكي از مباحث الفاظ در علم اصول است، و شايد به همين‏جهت محققان علوم قرآني كمتر يك باب مستقل را به اين موضوع اختصاص داده‏اند. در اين فصل، نمونه‏هايي از آيات قرآن كه به صورت مطلق بيان شده‏اند، اما سيوطي آنها را بر مقيد حمل كرده، آورده شده است.
  اين كتاب، نشانگر حضور فعال بانوان انديشمند و توانمند در عرصه پژوهش‏هاي قرآني است كه براي نخستين‏بار در زمينه علوم قرآني به همت اين بانوان قرآن‏پژوه ايراني تحقيق، تدوين و منتشر گرديده است. گذشته از اين، كتاب نگرشي نوين بر تاريخ و علوم قرآني داراي امتيازات متعددي است. نيمه اول كتاب (ف 1 تا ف 6) به مباحث تاريخ قرآن و نيمه دوم آن (ف 7 تا ف 11) به مباحث علوم قرآني اختصاص دارد. از آنجا كه اين كتاب براي استفاده دانشجويان و طلاّب حوزه و دانشگاه و به عبارت ديگر به‏عنوان كتاب درسي تهيه و تنظيم شده است، در آغاز هر فصلي ابتدا معاني لغوي و اصطلاحي و سپس ديگرمسائل مربوط به بحث موردنظر، بررسي شده است. اگر در مراحل حروفچيني، نمونه‏خواني، عنوان‏پردازي، صفحه‏آرايي و نمايه‏سازي كتاب نيز شتابزدگي رخ نمي‏داد، چه‏بسا اين كتاب مي‏توانست در نوع خود نوشتاري جامع و سودمند در زمينه تاريخ قرآن و علوم قرآني باشد.
  به نظر مي‏رسد در انتخاب عنوان كتاب نوعي تسامح صورت گرفته است، زيرا اگر اين عنوان اقتباسي از عناوين كتاب‏هاي ديگر مانند كتاب تاريخ‏القرآن و علومه تأليف آيت‏الله ميرمحمدي است، برگردان فارسي آن مي‏بايست به صورت "تاريخ قرآن و علوم آن" در مي‏آمد. "تاريخ قرآن" و "علوم قرآني "دو تركيب مستقل با دو معناي جداگانه‏اند كه نمي‏توان نيمه دوم يكي از اين دو تركيب را به حساب دلالت مذكور بر محذوف حذف كرد؛ زيرا از عطف اين دو عنوان به صورت "تاريخ و علوم قرآني" چنين برمي‏آيد كه اين كتاب مشتمل بر دو بخش است: يكي علم تاريخ و ديگري علوم قرآني، كه بديهي است اين برداشت اجتناب‏ناپذير، با ماهيت و محتواي كتاب در تناقض است.
  تبويب و فصل‏بندي نيمه اول كتاب مبتني بر شيوه متعارف تأليف كتاب‏هاي تاريخ قرآن نيست، اگر موءلفان محترم به شيوه متعارف ايراد و انتقادي داشته‏اند، جا داشت با صراحت دلايل خودشان را براي عدول از آن ارائه كنند. در نيمه دوم كتاب نيز علّت آوردن يا نياوردن بعضي مباحث و نحوه انتخاب آنها روشن نيست. هم‏چنين، با توجه به آن‏كه اين اثر به‏عنوان يك كتاب درسي تدارك شده است، بايد ابواب و فصول آن متناسب با سرفصل‏هاي دروس موردنظر تنظيم مي‏گرديد. درحالي‏كه براي مثال، مباحث مطلق و مقيد، عامّ و خاص، مجمل و مبين باهم در يك ترم و در يك واحد درسي تدريس مي‏شوند؛ اما در اين كتاب، تنها به مبحث مطلق و مقيد پرداخته شده است.
  به‏علاوه، رشته‏هاي الهيات و معارف اسلامي - به‏ويژه علوم قرآن و حديث - از معدود رشته‏هاي تحصيلي در علوم انساني است كه دانشجويان بسياري با تحصيلات كارشناسي در رشته‏هاي پزشكي، مهندسي، فني و... به همت علاقه‏مندي و در راستاي دانش‏افزايي در عرصه معلومات اسلامي براي ادامه تحصيل وارد آن مي‏شوند و از آنجا كه قرار نيست در دوره كارشناسي يك كتاب درسي به زبان فارسي خط‏به‏خط توسط دانشجو يا استاد در كلاس درس خوانده شود، تهيه و تنظيم كتاب درسي دقت و ظرافت و نگارش روان و بدون غلط را مي‏طلبد و اغلاط فراوان چاپي و غيرچاپي دانش‏پژوهان را با مشكلات گوناگون مواجه مي‏گرداند، از جمله اين‏كه در بسياري موارد غلط‏هاي متعدد، جملات و عبارات را نامفهوم مي‏سازند. چنان‏كه در صفحه 337، پاراگراف دوم مي‏خوانيم: «گفتيم كه بداء در علوم و تقدير است معلّق و مشروط كه آن را لوح محو و اثبات مي‏نامند واقع مي‏گردد...»؛ كلمه "تقديرات" به صورت "تقدير است" تايپ شده و در نتيجه جمله كاملاً نامفهوم شده است. هم‏چنين، در صفحه 230، سطر 9: «زرقاني غيب را به غيب راضي، حاضر و مستقبل تقسيم كرده است»؛ تبديل كلمه "ماضي" به "راضي" فهم عبارت را دشوار گردانيده است. البته موءلفان محترم با دقت‏نظري كه داشته‏اند، كوشيده‏اند تا بسياري از اغلاط چاپي و نگارشي در قسمت "غلط‏ياب" تصحيح گردد. اما بالطبع سودمندي غلط‏نامه (يا درست‏نامه) موكول به آن است كه خواننده كتاب ابتدا غلط‏هاي فراوان كتاب را به صورت دستي تصحيح كند و سپس به مطالعه آن بپردازد؛ بگذريم از اين‏كه در جاي‏جاي كتاب هم‏چنان غلط‏هاي فراواني به چشم مي‏خورد كه در "غلط‏ياب" نيامده است. با اين توضيحات اين سوءال مطرح است كه آيا موءلفان محترم نيز با ناشر هم عقيده‏اند كه اين كتاب دانشجويان را از خريد چند كتاب جهت واحدهاي درسي در اين زمينه بي‏نياز مي‏سازد؟!
  سلام دوستان

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935  امتیاز کتاب آداب الصلوة علامه مجلسی

  کتابشناسی علوم قرآنی
  آقا بزرگ تهرانی برای ملا محمدباقر مجلسی فقیه و محدث معروف کتابی به صورت رساله عملیه به نام آداب الصّلوه ذکر کرده که به زبان عربی است و نسخه‌های خطی آن در کتابخانه‌های علمای دینی ایران و عراق موجود است. این کتاب رساله عملیه است اما شامل اصول عقاید شیعه اثنی عشریه نیز هست که به طور خلاصه نگارش یافته است.


  آداب در فقه به مجموع رفتارها و حالت هایی گفته می شود كه فعل یا ترک آنها، -از دیدگاه شارع مقدّس- موجب كمال و حسن فعل یا موضوعى مى‌شود كه حکم شرعی به آن تعلّق گرفته است. آداب الصلاة نیز، به آداب نماز و مستحبّات و اذکار و ادعیه قبل و بعد و هنگام نماز گفته می شود. همچنین آداب الصلاة نامی است برای تعدادی از کتب که درباره آداب نماز، به زبان‌های فارسی و عربی نوشته شده است. که در این مقاله به شرح کتاب آداب الصلاة محمد باقر مجلسی می پردازیم:
  آداب الصلوة

  این کتاب که در فهرست شریف " الذریعه الی تصانیف الشیعه " به نام " آداب الصلوة " مذکور است با اینکه رساله عملیه فتوایه ای است (در قسمت مسائل غسل و وضو و نماز با تشخیص وظائف خاص مردان و زنان نمازگزار) اما شامل اصول عقاید شیعه اثنی عشریه نیز هست که به طور خلاصه نگارش یافته است.

  امتیاز این کتاب:

  شاهکار این کتاب ترجمه الفاظ و اذکار نماز و تفسیر سوره های حمد و توحید و قدر است که از قلم شیوا و توانای علامه مرحوم ملا محمدباقر مجلسی که یکی از علمای نامی و نویسندگان زبردست قرن یازدهم و دوازدهم هجری است، تراوش نموده است و گمان می رود که از حیث اسلوب و دقت و احتیاط کامل در نقل و انتخاب الفاظ عربی و برگرداندن آن ها به فارسی ساده ترین و گیراترین و سودمندترین کتابی بوده باشد که در این موضوع نوشته شده است.

  ابتدای رساله را علامه این گونه آغاز کرده:

  چون نماز از ارکان ایمان است، می باید که بنده مۆمن شرایط و آداب آن را بداند. از آن جمله می باید بداند که خداوندی دارد که همه آسمان ها و زمین ها و خلایق را آفریده است. و بداند که حق تعالی قادر است و مختار است و به قدرت کامله خود همه اشیا را از عدم به وجود آورده است... سپس وجوه اعجاز قرآن را بیان کرده که 6 مورد است:
  اول: از جهت فصاحت و بلاغت است که در اعلا مرتبه است.
  دوم: از جهت نظم و اسلوبی که نشنیده بودند مثل آن را.
  سوم: از جهت احاطه به جمیع علوم اولین و آخرین.
  چهارم: آنکه هر کتابی و هر حکایتی را که دو بار خوانند بار سوم نمی توان خواند و شنید بر خلاف قرآن که اگر صدهزار مرتبه خوانده شود رغبت زیاد می شود.
  پنجم: آن است که در قرآن مجید حق سبحانه و تعالی خبر از آینده بسیار داده است که همه واقع شد.
  ششم: آنکه شفای همه دردها است و دافع و رافع همه بلاها است.
  و سپس از دیگر معجزات پیغمبر (صلی الله علیه و اله) سخن به میان آورده و سپس از 12 امام گفته و بعد هم از سایر اخباری که در قرآن آمده و سۆال قبر و عذاب و ثواب قبر و قیامت و زنده شدن مردگان و جزای اعمال و بهشت و دوزخ که همگی حق است و هر انسان بالغ و عاقل باید بر آن باشد و ...
  این رساله به ترجمه الصلاة نیز خوانده می شود.
  آداب در فقه به مجموع رفتارها و حالت هایی گفته می شود كه فعل یا ترک آنها، -از دیدگاه شارع مقدّس- موجب كمال و حسن فعل یا موضوعى مى‌شود كه حکم شرعی به آن تعلّق گرفته است. آداب الصلاة نیز، به آداب نماز و مستحبّات و اذکار و ادعیه قبل و بعد و هنگام نماز گفته می شود. همچنین آداب الصلاة نامی است برای تعدادی از کتب که درباره آداب نماز، به زبان‌های فارسی و عربی نوشته شده است

  معرفی اجمالی نویسنده

  علامه ملا محمدباقر مجلسی در دارالسلطنه اصفهان، ابتدای سال 1308 متولد شد. تولد ایشان در خانواده ی علم و فضیلت و در عصر مرجعیت میرداماد فقیه و فیلسوف نامی اتفاق افتاد.
  علامه مجلسی در اواسط نیمه دوم سده ی یازدهم هجری و ده سال اول سده ی دوازدهم مشهورترین دانشمند فقیه و محدث نامی شیعه امامی، و شیخ الاسلام اصفهان و سرآمد علمای آن شهر عالم پرور بوده است.
  علامه سومین پسر ملا محمدتقی مجلسی است که او نیز از مفاخر علمای شیعه است و در اواخر حکومت صفویه با پشت کار فوق العاده و حوصله پر توانش توفیق یافت از راه تألیف و تصنیف کتاب ها و تدریس علوم و فنون اسلامی و تعلیم و تربیت شاگردان بسیار و اداره امور دینی شیعیان عصر خویش، آن چنان خدمت مثبت و سازنده ای به مردم مسلمان و شیعه ایران کند که هیچ مرجع روحانی دیگری چنین توفیقی نیافته است. کتاب های فارسی و عربی او به منزله ی ستون فقرات عقاید شیعه امامیه در سیصد سال گذشته است و از با ارزشترین آثار او می توان به حق الیقین در اعتقادات – عین الحیاة در اخلاق – حلیه الیقین در آداب احکام – حیاة القلوب در تاریخ پیامبران – جلاء العیون در تاریخ معصومین (علیهم السلام) اشاره کرد.
  علامه در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان سال 1110 ه.ق در اصفهان شهر خود به جهان باقی شتافت. ایشان را در کنار مسجد جامع، پایگاهش و نزدیک خانه اش، جنب پدر علامه اش ملا محمدتقی مجلسی مدفون کردند. آرامگاه او در کنار مسجد جامع اصفهان واقع است.

  ساختاربندی کتاب

  این کتاب شامل عناوین زیر می باشد:
  یادی از عظمت نماز – توحید و خداشناسی – نبوت؛ اعجاز قرآن مجید از راه های بی شماری است – امامت و رجعت، و تخطئه یکی از مترجمین کتاب اهل الشیعه – معاد جسمانی – احکام غسل جنابت، حیض، نفاس – احکام وضو- کیفیت مضمضه و استنشاق. گفتار مجلسی اول و شهید ثانی – اذان اقامه – احکام و ادعیه مربوط به ذکر تکبیرة الاحرام – یا – احکام و ادعیه مربوط به شروع نماز – احکام قرائت – تفسیر سوره حمد – معنی و متعلق بسم الله الرحمن الرحیم – مالک الیوم الدین و ملک یوم الدین – ثابت ماندن جوهر قرآن مجید، و مصون ماندن آن از تحریف و تغییر با وجود اختلاف قراء در لحن و خواندن آن – کلام آیة الله حلی در اینکه قرآنی که فعلا به دست داریم مطابق با قرآن امیرالمۆمنین (علیه السلام) است – " ایاک نعبد و ایک نستعین" اثبات امر بین الامرین و نفی جبر و تفویض می کند – معنی اهدنا صراط المستقیم – جواب این سۆال: آیا دین اسلام صراط مستقیم نیست؟ - جواب سۆالی دیگر – ترجمه سوره قدر – تفسیر سوره توحید – یک حدیث بسیار شریف در تفسیر لفظ "صمد" کلام شیخ کلینی و تأویل فلسفی آخوند ملاصدرا – احکام رکوع سمع الله لمن حمده دعاست نه حمد و ثنا – احکام سجده نماز – به حوا الله تعالی و قوته اقوم و اقعد گفتن به قصد ورورد اشکال دارد و حذف کلمه تعالی از آن لازم است- قنوت و کلمات فرج: " لا اله الا الله الحلیم الکریم ..." – تشهد و واجبات و مستحبات آن – بحث در لفظ شریف صلوات، و تعیین آل محمد (صلی الله علیه و آله) – تسبیحات اربع، و استغفار – در کیفیت سلام های آخر نماز، و تعیین مخاطب – لزوم سعی در داشتن اخلاص و قرائت صحیح برای نمازگزار- اشعار منسوب به مجلسی، احکام وصول به سکون، وقف به حرکت- تعقیبات مشترکه، و مختصه نماز و معنی و آداب تعقیب- سه تکبیر گفتن در حال دست بلند کردن و روایت مفضل بن عمر از حضرت صادق (علیه السلام) و خدشه در مضمون روایت دیگری- مراجعت جعفر طیار در اوائل سال هفتم هجری مقارن با فتح قلعه خیبر بود، ولادت حضرت سید الشهداء (علیه السلام) در سال سوم یا چهارم هجرت – ولادت شاه عباس و وفات مقدس اردبیلی و نامه نگاری محقق مزبور به شاه عباس، و خدشه در امکان آن از لحاظ تاریخ- معنی "سلام" و تفسیر جمله: " اللهم انت اسلام..." – آیا آیة الکرسی تا " و هو العلی العظیم" است یا تا " هم فیها خالدون" – حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است- اکسیر غم زدا یا دعای حضرت سید الشهداء (علیه السلام) و خواندنش بعد از نمازهای یومیه – تعقیب مخصوص هر یک از نمازهای یومیه – مستحب مۆکد بودن سجده شکر پس از اتمام نماز- کیفیت سجده شکر و ادعیه مربوط به آن – زیارت حضرت سید الشهداء (علیه السلام) از دور و کیفیت و آداب آن – در بیان بعضی ادعیه که خواندن آنها برای مسافر مستحب است – در احکام مخصوص زنان درباره نماز و مقدمات آن.
  سلام دوستان

 16. #9

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935  «علی را از زبان علی» بشناسیم

  10 کتاب خواندنی درباره حضرت امیرالمومنین(ع)

  موسسه کتابستان قم به تازگی یک بسته پیشنهادی که حاوی 10 کتاب خواندنی درباره امیرالمومنین علی (ع) است را معرفی کرده.

  کتابشناسی علوم قرآنی

  قدیس

  رمان «قدیس»، نگاهی تاریخی به بُعد حکومت‌داری حضرت امیرالمومنین علی(ع) در 5 سال دوران خلافت آن حضرت است. این رمان در اصل روایتی است از زندگی کشیشی که دوست دارد کلکسیونر کتب و اسناد خطی باشد و در این کار اشتیاق فراوانی برای جمع‌آوری کتاب‌های خطی دارد. خیلی‌ها بر این باور هستند که همیشه عشق آدم را نجات می‌دهد و حالا ما در رمان با همین پدیده مواجه هستیم. عشق کشیش به کتب خطی، او را به مردی تاجیک می‌رساند که می‌خواهد کتابش را بفروشد. اما همیشه در مسائلی که ارزش مادی داشته باشد، شیطنت هم وجود دارد. مرد تاجیک توسط یک عده جنایتکار کشته می‌شود و خانه کشیش هم مورد سرقت قرار می‌گیرد. این آغاز ماجرایی است که در نهایت کشیش را به مطالعه سرگذشت حضرت امیر(ع) علاقه‌مند می‌کند.
  کتاب «قدیس» اثری است به قلم ابراهیم حسن‌بیگی که نشر نیستان آن را منتشر نموده است.
  فروغ ولایت

  کتاب «فروغ ولایت» اثری از آیت‌الله شیخ جعفر سبحانی است که به سیره و روش حضرت امیر (ع) پرداخته است. نویسنده فرزانه، آیت‌الله جعفر سبحانی با تقسیم حیات نورانی حضرت أمیرالمومنین علیه السلام به پنج دوره، مهم ترین جریانات زندگی ایشان را ترسیم کرده است. این کتاب را موسسه امام صادق (ع) در 860 صفحه منتشر نموده است.
  علی از زبان علی

  حکایت زندگانی یک شخص آن زمان جذابیت پیدا می‌کند و شناخت از یک انسان فراتاریخ آن زمان واقعی‌تر بوده و به حقیقت نزدیک خواهد بود که از زبان خودش بیان شود. استاد شهیدی، که یکی از پژوهشگران معاصر تاریخ اسلام است، با آثار غنیّ و پرمحتوایی که در این زمینه از خود به جای گذاشته، توانسته به یکی از ماندگاران عصر تبدیل شود. این کتاب را انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی در 208 منتشر و روانه بازار کتاب نموده است.
  دانشنامه امام علی علیه‌السلام

  این اثر را پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر نموده، مجموعه‌ای کامل و بی نظیر برای محققان تاریخ و سیره أمیرالمومنین علیه‌السلام که در شش هزار صفحه و دوازده جلد، با همکاری مبرّزترین مورخان معاصر همچون آیت‌الله جوادی‌آملی، علامه عسکری، سیدجعفر مرتضی عاملی، استاد شهیدی، حجج اسلام دوانی، جعفریان، جاودان و ... زیر نظر حجت‌الاسلام علی‌اکبر رشاد تألیف شده است. نکته مهم اینکه این اثر صرفا جمع‌آوری مطالب تاریخی نیست، بلکه چینش موضوعات و نقل و تحلیل مباحث مربوطه، مبتنی بر دیدگاه‌های خاص تاریخی و اعتقادی شیعه است.
  کتابشناسی علوم قرآنی
  امیرالمومنین علی‌ابن‌ابی‌طالب علیه‌السلام

  «اگر همه درختان قلم شوند، همه دریاها مرکّب، همه ملائک حسابگر و همه آدمیان نویسنده شوند، هرگز نخواهند توانست فضائل علی بن ابیطالب علیه السلام را شمارش کنند.» سخن، با این روایت ناب نبوی آغاز می‌شود. نویسنده که از عالمان دین است، این حدیث شریف را بر دیدگان خود قرار می‌دهد و در پی بیان قطره‌ای از دریای فضائل حضرت امیرالمومنین علیه‌اسلام بر می‌آید. کتاب «امیرالمومنین علی‌ابن‌ابی‌طالب علیه‌السلام» اثر احمد رحمانی همدانی است که نشر منیر آن را در 1040 صفحه منتشر نموده است.
  اصحاب امام علی علیه‌السلام

  کتاب «اصحاب امام علی علیه‌السلام» اثری است تحقیقی که سیداصغر ناظم‌زاده قمی آن را تالیف نموده و انتشارات بوستان کتاب قم آن را در 2 جلد منتشر نموده است. این که در دورانی از تاریخ، شخصیت بزرگی چون امیرالمومنین علیه‌السلام با یاری چه کسانی توانست برگ مهمی از تاریخ را رقم زده و نقطه عطفی ماندگار ایجاد کند، اهمیت موضوع این کتاب را روشن می‌سازد. همچنین علاوه بر اهمیت اصل موضوع، آنچه که این اثر را ارزشی مضاعف می‌بخشد، اینست که با دسته‌بندی اصحاب حضرت أمیرالمومنین علیه السلام ، یاران صدیق و وفادار حضرتش را از آنانکه پس از مدتی، به هردلیلی از یاری ایشان کناره گرفته و اینان را از اصحابی که بعدها در جرگه مخالفان حضرتش برآمدند نیز جدا کرده و جنبه‌های مختلف حیات فردی، اجتماعی و سیاسی هریک از آنها را تبیین می‌کند. نویسنده در این اثر با تأکید و توجه بسیار بر منابع کهن، شناسائی هزار و 110 نفر از اصحاب را هدف قرار داده است.
  امام علی (ع) در قرآن

  کتاب «امام علی (ع) در قرآن» اثر علامه سیدمرتضی عسگری که موسسه علامه عسگری آن را چاپ نموده است. کتاب حاضر در پاسخ به شبهات یکی از علمای بزرگ وهابی است. او که در کتاب خود مساله امامت ائمه علیهم‌السلام را مورد تشکیک قرار داده است این سوال را مطرح میآ‌‌کند که اگر امامت تا این اندازه در اسلام مهم است به چه دلیل در قرآن به نام اهل بیت تصریح نشدهآ‌ است. علامه عسگری در این کتاب به این شبهه اساسی با استفاده از آیات قرآن و احادیث مورد قبول اهل سنت پاسخی مستدل داده است و اثبات کرده که اصل امامت در آیات متعدد قرآن ذکر شده است و دلیل عدم تصریح به نام اهل بیت علیهم‌السلام در قرآن را بیان میآ‌‌کند.
  المراجعات

  علامه سیدعبدالحسین شرف‌الدین از شخصیت هایی است که در زمینه مباحث کلامی میان شیعه و اهل سنت شهرت بسیاری دارد و میان علمای شیعه جایگاه ویژه ‌ای دارد. کتاب «المراجعات» که موسسه چاپ و نشر بین‌الملل آن را منتشر نموده، حاصل نامه های دو عالم بزرگ شیعه و اهل سنت یعنی علامه شرف‌الدین و شیخ سلیم البشری المالکی رییس وقت داشگاه الازهر مصر است. محتوای نامه ها اختلاف اساسی میان دو مکتب یعنی در مساله امامت می باشد.
  خصائص الائمه علیهم‌السلام

  کتاب «خصائص الائمه علیهم‌السلام» تألیف سید رضى، عالم نامدار شیعه و تدوین کننده نهج البلاغه است. موضوع‏ کتاب، زندگى و سخنان امیرمومنان على علیه‌السلام‏ است.این کتاب براى تحقیق در زندگى حضرت على علیه‌السلام کتابى ارزشمند و قابل توجه است. نگارش این کتاب موجب گشت تا سید رضى تصمیم به جمع آورى کتاب شریف «نهج البلاغه» ‏بگیرد و همین هم سبب ناتمام ماندن کتاب حاضر شد، زیرا همان گونه که از نام کتاب روشن است سید رضى تصمیم داشت در این کتاب زندگانى تمام ائمه علیهم‌السلام را بیاورد اما به امام علی (ع) اکتفا نمود.
  این کتاب را محمدعلی چلونگر علی‌بنائیان ترجمه انتشارات آستان قدس رضوی منتشر نموده است.
  امام علی (ع) و خوارج

  علامه سیدجعفر مرتضی عاملی بعنوان بزرگ مورّخ زمانه، دارای آثار تاریخی بسیاری است که در عصر حاضر، افقی نو فراروی خواننده قرار می‌دهد که مبتنی بر مبانی کلامی و روائی شیعه است. کتاب «امام علی (ع) و خوارج»، یکی از آثار ایشان است که به کالبد شکافی و جریان شناسی «خوارج» از گذشته تا به امروز می‌پردازد. این کتاب را محمد سپهری در 682 صفحه به فارسی ترجمه نموده است.
  سلام دوستان

 17. صلوات ها 2


 18. #10

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935  پیوند اعضا و مرگ مغزی در آینه فقه

  کتاب «پیوند اعضا و مرگ مغزی در آینه فقه» نوشته حجت‌الاسلام سید محسن مرتضوی از سوی انتشارات نسیم رضوان مشهد منتشر شد.

  کتابشناسی علوم قرآنی

  مولف در این کتاب، به بررسی زوایا و ابعاد مختلف فقهی «پیوند اعضا» و «مرگ مغزی» و ریشه‌های روایی آن در منابع اصیل پرداخته است. وی ضمن استفاده از منابع و مصادر دست اول و معتبر فقهی و روایی، اقوال و ادله فقهای فریقین (متقدمین و متأخرین) را ذکر، و در پایان هر بحث نیز، به نظرات مراجع معظم تقلید اشاره کرده است.
  وی در ابتدا به «مرگ مغزی» از دیدگاه فقهی پرداخته و دیدگاه فقها و دلایل ایشان را مورد بررسی قرار داده است و در ادامه نیز به موضوع «پیوند اعضا» پرداخته است.
  نویسنده معتقد است یکی از مسائل نوپیدا و جدید در حوزه مباحث پزشکی که امروزه کاربرد فراوانی پیدا کرده ، مسئله «پیوند اعضا» است که بسیار مورد توجه دانش پزشکی جدید است .
  وی عقیده دارد موضوع پیوند اعضا از منظر علم فقه با پرسش‌ها و مسائل زیادی روبرو است که شایسته است مورد کندوکاو بیشتر فقیهان و عالمان دینی قرار گیرد.
  مولف ضمن استفاده از منابع دست اول و معتبر فقهی و روایی، اقوال و ادله فقهای فریقین (متقدمین و متأخرین) را درباره «پیوند اعضا» و «مرگ مغزی» ذکر، و در پایان هر بحث نیز به نظرات مراجع معظم تقلید اشاره کرده است.

  این کتاب در سه بخش و یک خاتمه تنظیم شده است:

  در بخش اول آن حکم تکلیفی قطع و پیوند اعضا به لحاظ عنوان اولی مطرح شده است که در آن در ضمن پنج فصل مباحثی همچون پیوند اعضای میت مسلمان، پیوند اعضای میت کافر، پیوند اعضای انسان زنده، قطع و پیوند عضو از بیمار مرگ مغزی و قطع و پیوند عضو از حیوانات و کاشت عضو مصنوعی مورد بحث قرار گرفته است.
  حکم تکلیفی پیوند اعضا به لحاظ عنوان ثانوی بخش دوم این کتاب می‌باشد که درباره اقسام مختلف پیوند اعضا در هنگام ضرورت بحث شده است.
  بخش سوم به احکام وضعی پیوند اعضا اختصاص یافته است که ضمن چهار فصل به مباحثی چون خرید و فروش اعضای بدن، طهارت و نجاست عضو پیوندی و نماز خواندن با آن، احکام دیه و وصیت به پیوند اعضا پس از مرگ می‌پردازد.
  در خاتمه کتاب نیز، مسایلی چون پیوند اعضای تناسلی، پیوند عضو جدا شده در مقام اجرای حدود و قصاص، پیوند اعضای مسلمان به کافر و اعضای زن به مرد و پیوند اعضای انسان ناقص‌الخلقه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
  «پیوند اعضا و مرگ مغزی در آینه فقه» دومین کتاب مولف در موضوع مسائل مستحدثه پزشکی است. اولین کتاب وی با عنوان «کالبد شکافی در آینه فقه» در آذرماه 1392 توسط انتشارات بوستان کتاب قم منتشر شده است.
  کتاب «پیوند اعضا و مرگ مغزی در آینه فقه» به همت انتشارات نسیم رضوان مشهد در تیرماه 1393 با شمارگان 1000 نسخه و در قطع رقعی با 280 صفحه و به قیمت 9000 تومان روانه بازار كتاب شده است.
  سلام دوستان

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود