فیلم رستاخیز و نشان دادن چهره حضرت عباس ، علی اکبر و قاسم علیه السلام! !

تب‌های اولیه

43 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فیلم رستاخیز و نشان دادن چهره حضرت عباس ، علی اکبر و قاسم علیه السلام! !

[="Tahoma"][="Black"]با عرض سلام و احترام خدمت همه دوستان و بزرگواران

کاربر محترمی سؤال فرموده :

سلام و وقت بخیر
جناب سجاد یه سوال دارم
حتما شما هم فیلم رستاخیزو شنیدید که جدا از بحث تحریفاتش چهره های حضرت عباس(علیه السلام) و حضرت علی اکبرو حضرت قاسم رو نشون دادن و علما و مردم هم به این کار اعتراض کردن حالا بعضی از افراد میگن که این کار ایرادی نداره چون قبلا هم در فیلم امام علی(علیه السلام) به این که دست اون حضرت رو نشون داده بودن اعتراض شده بود ولی الان عادی شده و از فیلم تجلیل هم می کنن این هم یه چند وقت دیگه عادی میشه از یه طرف هم که علما میگن هتک حرمت هست ولی راستش خودم هم نمی تونم بفهمم از چه نظر هتک حرمت هست؟ و نمی دونم به کسانی که میگن این کار ایرادی نداره و شما سخت گیری می کنید چه جوابی باید بدم! میشه شما راهنمایی کنید؟
ببخشید قبلا هم چهره ی حضرت یوسف و حضرت مریم رو نشون داده بودن! و متاسفانه بازیگر نقش حضرت مریم کسی هست که وضعیت حجاب و آرایشش خیلی بده!

حقیر پاسخ دادم :

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

جواب سؤال رو خودتون دادید:

ببخشید قبلا هم چهره ی حضرت یوسف و حضرت مریم رو نشون داده بودن! و متاسفانه بازیگر نقش حضرت مریم کسی هست که وضعیت حجاب و آرایشش خیلی بده!

از این نظر هتک حرمت است که کسی به عنوان حضرت مریم سلام الله علیها معرفی می شود و مردم خصوصا برای اولین بار که با چنین چهره ای برخورد می کنند هر وقت بخواهند حضرت مریم را تصور کنند ، این چهره را به یاد می آورند اما چنین چهره ای بعد ها در نقش های متناقض و گاه بسیار بد ظاهر می شود و با این کار به راحتی حرمت شخصیتی که با این چهره معرفی شده ، شکسته می گردد .

همیشه موفق و سلامت باشید

[/][/]

سجاد;479149 نوشت:
از این نظر هتک حرمت است که کسی به عنوان حضرت مریم سلام الله علیها معرفی می شود و مردم خصوصا برای اولین بار که با چنین چهره ای برخورد می کنند هر وقت بخواهند حضرت مریم را تصور کنند ، این چهره را به یاد می آورند اما چنین چهره ای بعد ها در نقش های متناقض و گاه بسیار بد ظاهر می شود و با این کار به راحتی حرمت شخصیتی که با این چهره معرفی شده ، شکسته می گردد .

با سلام خدمت شما استاد بزرگوار
توضیح زیبا و کوتاهی دادین
واقعا برام جالب و مفید بود
خدا حافظتون باشه انشالله

فتوای حضرت ایت الله العظمی روحانی که در سایتشان هست هم دوستان گرامی نگاهی بیندازند
http://www.rohani.ir/page-7386.htm

سجاد;479149 نوشت:

سلام

بزرگوار من فکر می کنم نشان ندادن شخصیت اصلی فیلمها مثلا حضرت محمد یا بقیه امامان
تاثیر گذاری ان فیلم را بسیار کم می کند

و یک علت معروف نبودن و شناخته نبودن چهره های مذهبی همین عدم نمایش چهره ها انها می باشد

مثلا ببینید فیلم حضرت یوسف که ان حضرت را نشان می دهد چقدر زیباتر و تاثیر گذار تر می شود
نسبت به فیلمی به نام تنها ترین سردار

واقعا در فیلمی که چهره نقش اصلی ان نشان داده نمی شود تماشاگر نمی تواند ارتباط زیادی با نقش اصلی برقرار کند

و شاید این ارتباط برورد به سمت نقش های دیگر

مثلا در فیلم امام علی قطام ماندگار تر در ذهن مردم شد تا امام علی

یا لطیف

[="Tahoma"][="Black"]سلام
دفاع کارگردان این فیلم از تحریفات تاریخی که صورت داده چی بوده؟ آیا از کارشناس استفاده شده؟ منابعی که معرفی شده چیا هستن؟
[/]

[="Black"]سلام من فقط آمدم بگم که سینمای ما سینمای اسلامی نیست
شما توجه کنید توی مراسماتی که تلویزیون نشون میده خانومها رو از دور نشون میده یا فقط صداشون رو نشون میده

بعضی ها رو هم که از دور هم نشون میده معلوم نیس طرف زنه مرده چیه!!

پوشش نادرستی دارن

حالا جدای اینها چه توقعی هست که بخوایم بگیم عجب!!!

آیت الله مکارم شیرازی هم ظاهرا نامه ای دادن

در سایت رهبر عزیزمان هم خطاب به سینما جند اینفوگراف درست کردن که زیباست[/]

[="Black"]یه فیلم هم در مورد امام خمینی (ره) در حال ساخت هست
بازیگران خانوم رو من شنیدم که اونا هم در اجتماع پوشش درستی ندارن
[/]

سخن حضرت ایت الله العظمی مکارم شیرازی را هم که در سایت ایشون بیانیه ای امده است نگاه کنید :
[=BMitra][h=1]انتشار نامه معظّم له به رئیس سازمان سینمایی کشور[/h]
[=BMitra]
پس از استفتاء جمع کثیری از مؤمنین و مقلّدین از معظّم له در مورد فیلم رستاخیز و نمایش چهره تعدادی از شهدای کربلا در آن، معظّم له نامه ای به ریاست سازمان سینمایی کشوری ارسال کردند که در ذیل برای اطلاع عموم ارائه می کنیم
[=BMitra]پس از استفتاء جمعی کثیری از مؤمنین و مقلّدین از معظّم له در مورد فیلم رستاخیز و نمایش چهره تعدادی از شهدای کربلا در آن، معظّم له نامه ای به ریاست سازمان سینمایی کشوری ارسال کردند که در ذیل برای اطلاع عموم ارائه می کنیم:
ریاست محترم سازمان سینمایی کشور جناب مستطاب آقای ایوبی
با اهداء سلام و تحیّت:
عدّه قابل توجهی به دفتر ما شکایت کرده اند که چرا در فیلم رستاخیز چهره حضرت قمر بنی هاشم و جمعی دیگر از شهدای کربلا علیهم السلام به طور مشخص نشان داده شده و می دانیم این کار آثار نامطلوبی دارد و نیز به بعضی از وقایع تاریخی آن ایراد کرده اند. آیا بنا بر این است که سازمان سینمایی قداست مقدّسات را بشکند و از خطوط قرمز بگذرد!!!

تاریخ انتشار : « 1392/11/26 »
http://makarem.ir/news/?typeinfo=4&lid=0&mid=322900&catid=0&start=1&PageIndex=0

سجاد;479149 نوشت:
با عرض سلام و احترام خدمت همه دوستان و بزرگواران

سلام و وقت بخیر
جناب سجاد یه سوال دارم
حتما شما هم فیلم رستاخیزو شنیدید که جدا از بحث تحریفاتش چهره های حضرت عباس(علیه السلام) و حضرت علی اکبرو حضرت قاسم رو نشون دادن و علما و مردم هم به این کار اعتراض کردن حالا بعضی از افراد میگن که این کار ایرادی نداره چون قبلا هم در فیلم امام علی(علیه السلام) به این که دست اون حضرت رو نشون داده بودن اعتراض شده بود ولی الان عادی شده و از فیلم تجلیل هم می کنن این هم یه چند وقت دیگه عادی میشه از یه طرف هم که علما میگن هتک حرمت هست ولی راستش خودم هم نمی تونم بفهمم از چه نظر هتک حرمت هست؟ و نمی دونم به کسانی که میگن این کار ایرادی نداره و شما سخت گیری می کنید چه جوابی باید بدم! میشه شما راهنمایی کنید؟

حقیر پاسخ دادم :

همیشه موفق و سلامت باشید

به نام خدا.

جناب سجاد عزیز ، پس چرا نمایش چهره ی پیامبران (ع) و دیگر اولیا الهی مشکلی ندارد و با آن مخالفت نمیشود؟

من به خاطر دارم که در فیلمی که در مورد حضرت ابراهیم (ع) ساخته شده بود ، بازیگر نقش حضرت ابراهیم (ع) دقیقا کسی بود که در باقی فیلم ها نقش منفی داشت و بازیگر نقش شیطان ، کسی بود که همیشه در نقش روحانیون بازی میکند! ولی کسی اعتراض نکرد!

ستایشگر :Gol:

ستايشگر;479364 نوشت:
من به خاطر دارم که در فیلمی که در مورد حضرت ابراهیم (ع) ساخته شده بود ، بازیگر نقش حضرت ابراهیم (ع) دقیقا کسی بود که در باقی فیلم ها نقش منفی داشت و بازیگر نقش شیطان ، کسی بود که همیشه در نقش روحانیون بازی میکند! ولی کسی اعتراض نکرد!

سلام
دکتر محمد صادقی -بازیگر نقش حضرت ابراهیم (ع)- از بازیگرانی نیستند که همیشه نقش منفی بازی کنن و بنده اکثر قریب به اتفاق نقش هایی که از ایشون دیدم مثبت بوده. آقای فخرالدین صدیق شریف هم که در نقش شیطان بازی کردند اکثراً نقش های مثبت داشتند و در لباس روحانی زیاد ایشون رو دیدیم.
اما نکته اصلی اینجاست که در حال حاضر ارتباطات رسانه ای نسبت به زمانی که فیلم ابراهیم خلیل الله اکران شده بود (تقریباً 9 سال پیش) بسیار گسترده تر شده و مسلماً اگه همین گستردگی در سال 1384 وجود داشت صدای انتقادات به فیلم ابراهیم خلیل الله هم به گوش ما و شما می رسید. به علاوه حضرت عباس (ع) در مقایسه با حضرت ابراهیم (ع) در بین ما شیعیان جایگاه بسیار ویژه تری دارند و بعید نیست که اینقدر حساسیت روی شخصیت و قداست ایشون در بین ما وجود داشته باشه.

سلام.دلایل خوبی دوستمون اقا سجاد گفتن. همین الان بگن مالک اشتر خدایش تصویر چه کسی میاد توی ذهن! جز این دو ایراد (درست دینمدار نبودن و بودن در نقشهای منفی ) ، ایراد دیگه ی هم هست؟

بابا حداقل مالک اشتر از نقش عمر در سریال عمر بهتر است که فساداش دامن گیر شده است ..لیوان پر را هم نگاه کنید
بازیگر که باید پولش را در بیاره نمیشه که مفت خوری کنی و پول بیاد باید کار کنی.

سجاد;479149 نوشت:

حقیر پاسخ دادم :
همیشه موفق و سلامت باشید

با سلام
شما بزگوارین استاد سجاد
جوابی که شما فرمودین یکی از دلائلی میتونه باشه ، اینجور به نظر میاد که باید دلیل محکمتری از اینا باید باشه ، صرف اینکه ممکنه یه بازیگر بکر بیارن و بعد ایشون تو زرد از آب در بیاد پس .... نیست.

علما و مجتهدین که ما مقلد اونا هستیم و بعضی مسائل هرچند علتشو ندونیم تقلید از اون برامون لازمه ، دلائل محکمتری حتما ارائه دادن یا دارند.

بازی خوب اقای ارجمند در نقش مالک رو کی میتونه انکار کنه؟ چرا باید تجسس کارهای بعد این فیلم کار خوب ایشون رو زیر سوال ببره ؟!

قضاوت در امور و رفتار دیگران بخدا کار آسونی نیست.

ریحانه النبی;479663 نوشت:
بازی خوب اقای ارجمند در نقش مالک رو کی میتونه انکار کنه؟ چرا باید تجسس کارهای بعد این فیلم کار خوب ایشون رو زیر سوال ببره ؟!
اولا ایشونو یه مثال کردم. بعدشم منظور من به این نیست که ایشون ادم بدین. یا کار ایشون زیر سوال رفت. من در مورد اخلاق و عقیده بازیگران نقشهای انسانهای مقدس چیزی نگفتم.

سلام....ببخشید چرا دعوا می کنین ...
درسته قضاوت اصلا راحت نیست ...
درسته یکم هتک حرمتم شده ....
ولی مام نباید انتظار زیادی از کسی داشته باشیم آدما تا جایی که بتونن احترام می ذارن حالا آدم بعضی وقتا نمیتونه اون طوری که شایسته هست جلوه بده ....به جای این که نقد کنین تشویق کنین نه این که بی خیال شینا نه ولی از جز جز فیلم نقد نکنین ...می فهمین بقیه دشمنا چی می گن؟ می گن : ببخشید عین سگو گربه پاچه همو می گیرن چون دینشون همش نقده بعد می گن اسلام دین خوبیه ...البته اعتقاد دارم که نقد باعث بهتر شدن فیلمای بعدی می شه و احترام حفظ میشه ولی مراعاتم لازمه....
موفق باشید ...بد برداشت کردن موقوف ....

روح سبز;479623 نوشت:
سلام.دلایل خوبی دوستمون اقا سجاد گفتن. همین الان بگن مالک اشتر خدایش تصویر چه کسی میاد توی ذهن! جز این دو ایراد (درست دینمدار نبودن و بودن در نقشهای منفی ) ، ایراد دیگه ی هم هست؟

با سلام
خوب همین تغییر دادن تجسمات معنوی افراد و محدودکردن دامنه گسترده آن به چهره یک بازیگر مسئله مهمیه ، به قولی، چه اصراری داریم تصورات مردمی که از کودکی با امام حسین (ع) خو گرفتند را با تخیلات خود تخریب کنیم؟ اجازه بدهیم مردم در خلوت خود، با مطالعه تاریخ و پای منبرها حادثه کربلا را برای خود تصویر کنند و معرفت خود را با مطالعه زندگینامه و کتب خاصی که در مورد ائمه (ع) نوشته شده بالا ببرند نه با
این فیلمها،
حالا حتما میخواهیم فیلم بسازیم ؟ خوب این نیاز به مطالعه کامل و قدرت کارگردان دارد ،در فیلم محمد رسول الله ساخته مصطفی عقاد ،چهره ای از پیامبر دیده نشد با اینحال حضورش کاملا احساس میشد و تاثیر معنوی فیلم بینظیر بود، پس حقیقتا لزومی به نشان دادن چهره نیست بلکه تاثیر آن برعکس است تا جائیکه گفته میشود که فیلم رستاخیز علیرغم هزینه های زیاد نتوانست مخاطبینش را متاثر کند و اگر مخاطب تحت تاثیر قرار نگیرد خود به خود منجر به کمرنگ نمایی بزرگترین واقعه شیعی میشود و این یعنی توهین.

علی ;479569 نوشت:

سلام
دکتر محمد صادقی -بازیگر نقش حضرت ابراهیم (ع)- از بازیگرانی نیستند که همیشه نقش منفی بازی کنن و بنده اکثر قریب به اتفاق نقش هایی که از ایشون دیدم مثبت بوده. آقای فخرالدین صدیق شریف هم که در نقش شیطان بازی کردند اکثراً نقش های مثبت داشتند و در لباس روحانی زیاد ایشون رو دیدیم.
اما نکته اصلی اینجاست که در حال حاضر ارتباطات رسانه ای نسبت به زمانی که فیلم ابراهیم خلیل الله اکران شده بود (تقریباً 9 سال پیش) بسیار گسترده تر شده و مسلماً اگه همین گستردگی در سال 1384 وجود داشت صدای انتقادات به فیلم ابراهیم خلیل الله هم به گوش ما و شما می رسید. به علاوه حضرت عباس (ع) در مقایسه با حضرت ابراهیم (ع) در بین ما شیعیان جایگاه بسیار ویژه تری دارند و بعید نیست که اینقدر حساسیت روی شخصیت و قداست ایشون در بین ما وجود داشته باشه.

به نام خدا.

و سلام بر شما جناب علی.

بله. جایگاه حضرت ابراهیم (ع) با حضرت عباس (ع) برای ما شیعیان یکی نیست و ما روی خاندان رسول خدا (ص) حساب ویژه ای باز میکنیم. اما اگر نمایش چهره ، به دلیل اینکه فرداش ممکنه بازیگر بره یه فیلم دیگه بازی بکنه هتک حرمت هست ، برای همه ی پیامبران (ع) و اولیا الهی هتک حرمت هست دیگه ( بحث مقدار نیست. بحث وجود هست ) پس چرا توهین به پیامبران (ع) بد نیست؟ با توجه به اینکه یکی از معترضین به این وضعیت فرج الله سلحشور هست که خودش ید طولایی در نمایش چهره ی پیامبران (ع) داره.

حرف بنده این هست که جلوگیری از نمایش ، درست یا غلط ، به هدف جلوگیری از هتک حرمت ، باید برای همه باشه. نباید بگیم چون ما شیعه هستیم و کاری به بقیه نداریم ، توهین به حضرت یوسف (ع) اشکال نداره ، توهین به حضرت عباس (ع) اشکال داره!

[="Tahoma"][="Black"]

ستايشگر;479926 نوشت:
بله. جایگاه حضرت ابراهیم (ع) با حضرت عباس (ع) برای ما شیعیان یکی نیست و ما روی خاندان رسول خدا (ص) حساب ویژه ای باز میکنیم. اما اگر نمایش چهره ، به دلیل اینکه فرداش ممکنه بازیگر بره یه فیلم دیگه بازی بکنه هتک حرمت هست ، برای همه ی پیامبران (ع) و اولیا الهی هتک حرمت هست دیگه ( بحث مقدار نیست. بحث وجود هست ) پس چرا توهین به پیامبران (ع) بد نیست؟ با توجه به اینکه یکی از معترضین به این وضعیت فرج الله سلحشور هست که خودش ید طولایی در نمایش چهره ی پیامبران (ع) داره.

صحبت بنده منافاتی با اشتباه بودن هتک حرمت به سبب نشان دادن چهره پیامبران نداره، اون هم کار اشتباهی هست و نباید در سینمای ما وجود داشته باشه. اما فکر نمیکنم تقصیرش به گردن کارگردانان یا مردم باشه. سیاست گذاران سینما باید پیگیرش بشن که متأسفانه با این رویکردی که توی جشنواره فجر امسال دیدیم انتظار زیادی نمیشه داشت.[/]

سجاد;479149 نوشت:
با عرض سلام و احترام خدمت همه دوستان و بزرگواران

سلام و وقت بخیر
جناب سجاد یه سوال دارم

حقیر پاسخ دادم :

همیشه موفق و سلامت باشید

من متاسفم از اینکه تلاش میشه با شلوغ بازی , یک نظر شخصی رو بعنوان یک حکم قطعی قرار داد

برادر محترم هتک حرمت از نظر کی و با چه پیش زمینه ای؟
با سلیقه کی و با چه شاخصی؟
با کدام قانون و مشابهت و چه تفسیری و نسبیتی؟

و متاسفم از اینکه عوام فریبی دامنگیر شده و علما از ترس موج ایجاد شده از طرف عوام , جرات اظهار نظر پیدا نمیکنند

ammarshia;479267 نوشت:
فتوای حضرت ایت الله العظمی روحانی که در سایتشان هست هم دوستان گرامی نگاهی بیندازند

مرحبا به این کارشناس روشن ضمیر که اعلام میکنه این نظر من است و نه یک حکم فقهی و اعتقادی

دل ارام;479268 نوشت:
سلام

بزرگوار من فکر می کنم نشان ندادن شخصیت اصلی فیلمها مثلا حضرت محمد یا بقیه امامان

و یک علت معروف نبودن و شناخته نبودن چهره های مذهبی همین عدم نمایش چهره ها انها می باشد

مثلا ببینید فیلم حضرت یوسف که ان حضرت را نشان می دهد چقدر زیباتر و تاثیر گذار تر می شود

واقعا در فیلمی که چهره نقش اصلی ان نشان داده نمی شود تماشاگر نمی تواند ارتباط زیادی با نقش اصلی برقرار کند

یا لطیف

ضمن تشکر از شما باید عرض کنم
دوستان فقط بلدند انتقاد کنند و اگر از آنها با در نظر گرفتن شرایط , نظریه بخواهید , قادر نیستند که خلاقانه , راهکار ارائه کنند
درد سینما در بین ما مدعیان مذهبی بودن اینه که به توانایی های اون ایمان داریم , اما باهاش مخالفت میکنیم و یک شیر بدون یال و دم و اشکم میسازیم

علی ;479299 نوشت:
سلام
دفاع کارگردان این فیلم از تحریفات تاریخی که صورت داده چی بوده؟ آیا از کارشناس استفاده شده؟ منابعی که معرفی شده چیا هستن؟

عجب سوالایی میپرسی شما

مگه میشه تو ایران کسی جرات کنه فیلم مذهبی , بدون نظر کارشناس بسازه

منتها چون زور مخالفین بیشتر , دارن اسم تحریف رو اون میزارن

وقتی در مسلمات تاریخ اسلام اینقدر اختلاف هست و تعبیر و تفسیرهای گوناگون وجود داره چطور به خودمون اجازه میدیم یه بدبخت رو به راحتی متهم به تحریف کنیم ( دلیلش سکوت کارشناسان واقعی هست )

خانوم شمالی;479317 نوشت:
سلام من فقط آمدم بگم که سینمای ما سینمای اسلامی نیست
شما توجه کنید توی مراسماتی که تلویزیون نشون میده خانومها رو از دور نشون میده یا فقط صداشون رو نشون میده

بعضی ها رو هم که از دور هم نشون میده معلوم نیس طرف زنه مرده چیه!!

پوشش نادرستی دارن

حالا جدای اینها چه توقعی هست که بخوایم بگیم عجب!!!

آیت الله مکارم شیرازی هم ظاهرا نامه ای دادن

در سایت رهبر عزیزمان هم خطاب به سینما جند اینفوگراف درست کردن که زیباست

اگر خوب بخواهید بدونید سینما و نمایشگری اصلا" اسلامی نمیتونه باشه
در محیطی که زن و مرد حالتها و روشهای خاصی رو برای نمایش اجرا میکنند , قطعا" با احکام اسلامی هیچ تناسبی نداره پس تلاش نکنیم سینمای اسلامی بسازیم
سینما تواناییهای خودش رو داره و مذهبیون در مقابلش مجهولات زیادی دارن که نه میتونن ردش کنن و نه میتونن تاییدش کنن و مخالفین هم به نحو مطلوب دارن ازش بهره میبرن

شما حساب کن اگه همین فیلم 300 رو به نفع ایران در ایران ساخته بودن اول از همه پان ایرانیسمها بابای طرف رو بخاطر تحریف تاریخ و داشتن داستان جعلی در میاوردن و اصلا" به نتایج جهانی اون برای عالی نشون دادن ایرانیا توجهی نمیکردن و بعد از اون مذهبیون و یا طرفداران اقوام ایرانی برای سازنده شمشیر از رو میبستن که شعارهای ملی و طرفداری از سلاطین دادی و نمیدونم از این چیزا

دیده ها را باید شست

روح سبز;479623 نوشت:

متاسفانه اشکال در خود ماست که علاقه به مقدس سازی داریم , طرف یه بازیگره حالا شما هی میخای بهش بگی آقا , تو همونی بمون که تو فیلم بودی

بنده خدا , ما که تو عالم واقعیت خلیفه خدا هستیم , تو نقشمون باقی نمیمونیم , انوقت برای سینما قانون میسازیم؟

سلام شب خوش

والا بنده خیلی سینمایی نیستم ولی به نظرمن هم کلا کار درستی نیست.
چندوقت پیش یه قسمتی از فیلم مختارنامه رو دیدم که برای پخش تلویزیون سانسور شده بود مربوط به قسمت حضرت عباس ع. اصلا کار درستی نبود به نظر من درنهایت این اتفاق توهین میشه به شخصیت های بزرگ
به نطر من اولا به این اندازه سینمای ما توانایی نداره که بخواد فیلم تاثیر گذار وخیلی خوب در شان این عزیزان بسازن دوما سینماییون ما اصلا مذهبی نیستند واین اصلا با فیلم های مذهبی سازگاری نداره.
[SPOILER]چادر سرشون میکنن نیم متر رو زمینه[/SPOILER]

[="Tahoma"][="Black"]

دل ارام;479268 نوشت:
سلام

یا لطیف

با عرض سلام و احترام و تشکر از اظهار نظرتان

سخنان شما تا حدود زیادی قابل قبول است اما بحث ما در این نیست که چه کنیم یک فیلم تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد که البته به جای خود اهمیت دارد ، مطلب این است که با بخاطر این تأثیر گذاری یا هر انگیزه دیگری ، خدای نخواسته مرتکب هتک حرمت این بزرگواران نشویم که کاری حرام محسوب می گردد .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

ستايشگر;479364 نوشت:
به نام خدا.

جناب سجاد عزیز ، پس چرا نمایش چهره ی پیامبران (ع) و دیگر اولیا الهی مشکلی ندارد و با آن مخالفت نمیشود؟

با تشکر از پاسخ شما

تا آنجا که ما یادمان هست در ابتدای امر خیلی هم اعتراض شد اما خب شاید این اعتراض ها به گوش همه افراد نرسیده باشد و البته بین پیامبران و اولیاء الهی و اهل بیت علیهم السلام و ... از این حیث تفاوت هایی هست .

به هر حال نمایش چهره مقدسان در رسانه های تصویری ، یک امر دینی است و قطعا ارائه آن به متخصص و استفاده از نظرات تخصصی مشاوران دینی مورد اعتماد مراجع عظام می تواند در صحت عملکرد عاملان آن که البته معمولا دلسوز و متدین هستند بسیار مؤثر و راه گشا باشد .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

روح سبز;479623 نوشت:

ریحانه النبی;479663 نوشت:
با سلام
شما بزگوارین استاد سجاد
جوابی که شما فرمودین یکی از دلائلی میتونه باشه ، اینجور به نظر میاد که باید دلیل محکمتری از اینا باید باشه ، صرف اینکه ممکنه یه بازیگر بکر بیارن و بعد ایشون تو زرد از آب در بیاد پس .... نیست.

علما و مجتهدین که ما مقلد اونا هستیم و بعضی مسائل هرچند علتشو ندونیم تقلید از اون برامون لازمه ، دلائل محکمتری حتما ارائه دادن یا دارند.

قضاوت در امور و رفتار دیگران بخدا کار آسونی نیست.

بنده در پاسخ تنها مثالی عرض کردم و مشکلاتی که در تصویر سازی از چهره مقدسان وجود دارد عموما بخاطر منتهی شدن به هتک حرمتی که عرض کردم موجب چنین اظهار نظر و فتاوایی از سوی مراجع عظام تقلید شده است .

موضوع هتک حرمت به ائمه علیهم السلام و دیگر مقدسات مگر مسئله کم اهمیتی است !؟

قطعا یک مجتهد و مرجع تقلید اگر این مسئله برای او احراز شود فتوا به حرمت آن خواهد داد و اختلاف نظری در این باب وجود ندارد .

در بیان کاربر محترم -که از ایشان تشکر می کنم - هم مورد مهمی تبیین شده است که گاهی ممکن است به حد هتک حرمت نرسد اما ناشایست بودن تصویر سازی ها از چهره معصومان علیهم السلام را تا حدودی روشن می کند :

تارک دنیا;479898 نوشت:
با سلام
خوب همین تغییر دادن تجسمات معنوی افراد و محدودکردن دامنه گسترده آن به چهره یک بازیگر مسئله مهمیه ، به قولی، چه اصراری داریم تصورات مردمی که از کودکی با امام حسین (ع) خو گرفتند را با تخیلات خود تخریب کنیم؟ اجازه بدهیم مردم در خلوت خود، با مطالعه تاریخ و پای منبرها حادثه کربلا را برای خود تصویر کنند و معرفت خود را با مطالعه زندگینامه و کتب خاصی که در مورد ائمه (ع) نوشته شده بالا ببرند نه با این فیلمها،
حالا حتما میخواهیم فیلم بسازیم ؟ خوب این نیاز به مطالعه کامل و قدرت کارگردان دارد ،در فیلم محمد رسول الله ساخته مصطفی عقاد ،چهره ای از پیامبر دیده نشد با اینحال حضورش کاملا احساس میشد و تاثیر معنوی فیلم بینظیر بود، پس حقیقتا لزومی به نشان دادن چهره نیست بلکه تاثیر آن برعکس است تا جائیکه گفته میشود که فیلم رستاخیز علیرغم هزینه های زیاد نتوانست مخاطبینش را متاثر کند و اگر مخاطب تحت تاثیر قرار نگیرد خود به خود منجر به کمرنگ نمایی بزرگترین واقعه شیعی میشود و این یعنی توهین.

به هر حال ما منکر زحمات این کارگردان محترم - که اتفاقا از بستگان دور بنده هم هستند - و دیگر کارگردان های متدین نیستیم و به هیچ وجه انگیزه کسی را زیر سؤال نمی بریم اما در نگاهی منصفانه باید گفت هتک حرمت هایی که مسلم است در این نمایش ها صورت می گیرد که البته مصادیق و موارد آن ، می تواند محل بحث و نظر قرار گیرد .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

moaqfe;480147 نوشت:
من متاسفم از اینکه تلاش میشه با شلوغ بازی , یک نظر شخصی رو بعنوان یک حکم قطعی قرار داد
برادر محترم هتک حرمت از نظر کی و با چه پیش زمینه ای؟
با سلیقه کی و با چه شاخصی؟
با کدام قانون و مشابهت و چه تفسیری و نسبیتی؟
و متاسفم از اینکه عوام فریبی دامنگیر شده و علما از ترس موج ایجاد شده از طرف عوام , جرات اظهار نظر پیدا نمیکنند

با تشکر از اظهار نظر شما

اما چرا این طور صحبت می کنید بزرگوار !؟

همین نکته را می توان با بیان محترمانه تری هم گفت ؛ شلوغ بازی چرا ؟! کجای این مطلب ، شلوغ بازی بود ؟!

عوام فریبی !!؟

شما شاید با این سایت هنوز آشنایی ندارید که چنین اظهار نظری می فرمایید .

بزرگوار اگر نکته ای برای استفاده دیگران دارید با توضیح کافی بفرمایید در خدمتتان هستم .

همیشه موفق و سلامت باشید

moaqfe;480156 نوشت:
متاسفانه اشکال در خود ماست که علاقه به مقدس سازی داریم , طرف یه بازیگره حالا شما هی میخای بهش بگی آقا , تو همونی بمون که تو فیلم بودی

بنده خدا , ما که تو عالم واقعیت خلیفه خدا هستیم , تو نقشمون باقی نمیمونیم , انوقت برای سینما قانون میسازیم؟

سلام دوست خوبم.
من احساس می کنم شما بجای حل مشکل همش سعی می کنید صورت مسئله رو حل کنید.
مثل در همین جوابتون.
کسی هست که وقتی به اینترنت میره متاسفانه می ره به سایتای غیر اخلاقی پیشنهاد شما چی؟
معلومه حدالامکان ناید اینترنت بره یا وقتی میره با همراه بره.
ما مقدس سازی می کنیم تو ذهنمون پس نباید شرایطش رو فراهم کنیم.
مساله دوم که مهمتره اینه بحث سر اینه که افرادی مثل علمدار کربلا بقدری بزرگ هستند که ما اونارو نباید به تصویر بکشیم برای اینکه به قول خودتون ما مقدس سازی می کنیم و متاسفانه با همین اخلاق بدمون عظمتشون رو میاریم پایین.
راستی قانون محدودیته ولی لازمه.

[="Tahoma"][="Black"]

moaqfe;480148 نوشت:
مرحبا به این کارشناس روشن ضمیر که اعلام میکنه این نظر من است و نه یک حکم فقهی و اعتقادی

کجا اعلام کرده است که حکم فقهی نمی دهم !؟

اتفاقا از ایشان که یک مرجع دینی هستند استفتاء شده و ایشان هم در مقام پاسخ به یک سؤال شرعی ، اظهار نظر کرده اند و اظهار نظر یک مرجع دینی در مقام پاسخ به یک سؤال شرعی چیزی جز افتاء نیست ، لطفا دوباره ملاحظه بفرمایید:

[=&quot]پاسخ حضرت آیت الله العظمی سید محمد صادق روحانی به این سوال که آیا نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) اشکال دارد یا خیر را نقل می کنیم :[=&quot]
[=&quot] [=&quot]باسمه جلت اسمائه، [=&quot]انسان مرکب از جسم و روح است و تمام فضائل حسنه متعلق به روح است نه جسم بلکه جسم فرمان بردار روح است و هرچه او دستور دهد عمل می کند بنابراین شخصیت و عظمت افراد به روح است. [=&quot]در روایات وارد شده است که اول ما خلق الله العقل و خدای متعال فرمود : و عزتی و جلالی ماخلقت خلقا احب الی منک ایاک آمر و ایاک اثیب و عقل جوهر ملکوتی نورانی است که خدای متعال او را از نور عظمت خودش خلق کرده است و تمام موجودات را از ظلمت عدم به واسطه او نور وجود عنایت فرمود، و لذا پیغمبر (ص) هم می فرمودند : اول ما خلق الله نوری و در روایات دیگر ـ روحی ـ و از نور پیغمبر (ص) انوار انبیاء و اولیاء الله خلق شده اند و یکی از اولیاء بزرگ حضرت ابوالفضل سلام الله علیه است که دارای مقامات عالیه می باشند و هیچ فیلم و نمایش و تصویری ممکن نیست بتواند اندکی از مقام عالی آن حضرت را نشان دهد. [=&quot]بنابراین به نظر من صورت حضرت را نشان ندهند زیرا این کار نه تنها در بیان فضائل و برجستگی های شخصیت ایشان موثر نیست بلکه ممکن است به دلایل مختلف حتی در دراز مدت تاثیر منفی نیز در ذهن افراد بگذارد.

[=&quot]محمد صادق روحانی

موفق و مؤید باشید

[/]

سجاد;480219 نوشت:

با تشکر از پاسخ شما

تا آنجا که ما یادمان هست در ابتدای امر خیلی هم اعتراض شد اما خب شاید این اعتراض ها به گوش همه افراد نرسیده باشد و البته بین پیامبران و اولیاء الهی و اهل بیت علیهم السلام و ... از این حیث تفاوت هایی هست .

به هر حال نمایش چهره مقدسان در رسانه های تصویری ، یک امر دینی است و قطعا ارائه آن به متخصص و استفاده از نظرات تخصصی مشاوران دینی مورد اعتماد مراجع عظام می تواند در صحت عملکرد عاملان آن که البته معمولا دلسوز و متدین هستند بسیار مؤثر و راه گشا باشد .

همیشه موفق و سلامت باشید

به نام خدا.

ممنون از جواب شما.

جناب سجاد ، بنده با سوال دیگری هم مواجه شدم اگر لطف بفرمایید این رو هم توضیح بدید بیشتر ممنون و متشکر ( یا مُچکــّر! :Nishkhand: ) میشم.

اینکه نظر فقهی و حکم شرعی هست که مراجع باید بگن رو قبول دارم ، اما سوال بنده این هست که چطور نمایش چهره ی معصومین (ع) و انبیا (ع) ، حالا چه به صورت نقاشی و چه به صورت نمایش فیلم ، توهین به این عزیزان هست؟ منظورم اینه که اگر از افراد خوش سیما ( مثل جناب زندگانی که نقش حضرت سلیمان نبی (ع) رو بازی کردند ) استفاده بشه ، چرا توهین هست؟ چون تماشاگر ، گرچه از اون به بعد با شنیدن نام آن معصوم (ع) یا پیامبر (ع) چهره ی اون بازیگر در اون نقش در ذهنش زنده میشه ، اما کاملا میتونه تمایز قائل بشه بین نقش های مختلف بازیگر. مثلا الان وقتی میگن "مالک اشتر" ، تقریبا همه یاد "داریوش ارجمند" میوفتند. اما هیچکس بین "حشمت فردوس" و "مالک اشتر" تشابه قایل نمیشه!

بنده نمیگم حکم مراجع غلطه ها! میخوام ببینم چرا توهین هست. این قسمتش برای من قابل درک نیست.

moaqfe;480152 نوشت:
مگه میشه تو ایران کسی جرات کنه فیلم مذهبی , بدون نظر کارشناس بسازه

منتها چون زور مخالفین بیشتر , دارن اسم تحریف رو اون میزارن

وقتی در مسلمات تاریخ اسلام اینقدر اختلاف هست و تعبیر و تفسیرهای گوناگون وجود داره چطور به خودمون اجازه میدیم یه بدبخت رو به راحتی متهم به تحریف کنیم ( دلیلش سکوت کارشناسان واقعی هست )

سلام
تحریفات تاریخی که توی این سریال وجود داره مثل نحوه شهادت حضرت علی اصغر (ع) و حضور پسر حر در کربلا و آب آوردن حضرت عباس (ع) رو بنده تا به حال در هیچ یک از مقاتل و نقلها نخوندم و نشنیدم. دست اندرکاران این فیلم اگه حتی یک بار تو مجلس عزای امام حسین (ع) شرکت کرده بودند اینطور وقایع رو نشون نمی دادند. اگه شما سندی بر تأیید وقایع این فیلم مثل 20 ساله بودن حضرت قاسم و شهادت حضرت علی اصغر (ع) به دست چندین کماندار و نه حرمله دارید خوشحال میشم ارائه بدید.

سجاد;480215 نوشت:
با عرض سلام و احترام و تشکر از اظهار نظرتان

سخنان شما تا حدود زیادی قابل قبول است اما بحث ما در این نیست که چه کنیم یک فیلم تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد که البته به جای خود اهمیت دارد ، مطلب این است که با بخاطر این تأثیر گذاری یا هر انگیزه دیگری ، خدای نخواسته مرتکب هتک حرمت این بزرگواران نشویم که کاری حرام محسوب می گردد .

همیشه سلامت و موفق باشید

سلام و عرض ادب
و تشکر

مطلب دیگری که مناسب دیدم اینجا بیان کنم
این است که 30 سال است به دختران و زنان جامعه می گوییم از حضرت فاطمه الگو بگیرید

بعد فکر نمی کنیم از کسی که مردم نمی شناسند چطوری الگو بگیرند

مثلا ببینید فیلم اوشین که ساخته شد تمام کشور شد اوشین
و چقدر در ان زمان خانمها رفتند به سمت ارایشگری

[SPOILER]البته از بزرگترها شنیدم [/SPOILER]

این تاثیر شگرف فیلم را بر مردم نشان می دهد

حالا واقعا چند تا فیلم خوب و تاثیر گذار از حضرت فاطمه ساخته شده ؟
البته اگر هم ساخته شود باز می گویند ان حضرت را نباید نشان داد
که باز تاثیر خواسته شده را ندارد

کارشناسان می گویند یک ثانیه فیلم بیشتر از هزار کلمه اثر می گذارد

به نظر حقیر که این چیزها تعصبات دست و پاگیر است و منطقی نیست

یا لطف

دوستان این فیلم نباید چهره ی این بزرگواران رو نشون میداد که نشون داده.
ازشون شکایت نکردن؟:Gol:

moaqfe;480156 نوشت:

من همچین حرفی نزدم که شما در یک نقش بمون . که البته میشه همچین کاریم کرد!

دل ارام;480378 نوشت:
سلام و عرض ادب
و تشکر

مطلب دیگری که مناسب دیدم اینجا بیان کنم
این است که 30 سال است به دختران و زنان جامعه می گوییم از حضرت فاطمه الگو بگیرید

بعد فکر نمی کنیم از کسی که مردم نمی شناسند چطوری الگو بگیرند

مثلا ببینید فیلم اوشین که ساخته شد تمام کشور شد اوشین
و چقدر در ان زمان خانمها رفتند به سمت ارایشگری

[SPOILER]البته از بزرگترها شنیدم [/SPOILER]

این تاثیر شگرف فیلم را بر مردم نشان می دهد

حالا واقعا چند تا فیلم خوب و تاثیر گذار از حضرت فاطمه ساخته شده ؟
البته اگر هم ساخته شود باز می گویند ان حضرت را نباید نشان داد
که باز تاثیر خواسته شده را ندارد

کارشناسان می گویند یک ثانیه فیلم بیشتر از هزار کلمه اثر می گذارد

به نظر حقیر که این چیزها تعصبات دست و پاگیر است و منطقی نیست

یا لطف

البته هیچ سنخیتی در این مثال دیده نمیشود،

ولی مفهوم جمله درست است، ما از حضرت فاطمه چی میدونیم یا به جوونا چی عرضه شد در این رابطه ،

جز اینکه ایشون از بچگی یتیم شد، 9 ساله بودند که ازدواج کردند(با مقتضیات اصلا جور نیست)،سه روز غذا نخوردند ، کتک خوردند و با کتک این و آن و هم نهایتا شهید شدند.

الگویی که از آنحضرت بعنوان حجاب که بانوی دو عالم هستند چی عرضه میشه!! حجاب ایشان در مقابل نا بینا(چقدر تو این فضا و مقتضیات میتونه تاثیر گذار باشه)؟!!

هر وقت ما پای منبر رفتیم صحبت از خطبه غرا ایشان در مسجد کوفه شد گفتند حیف که الان وقت نیست وگرنه پیامهای این خطبه ...

ما چند تا روضه و جلساتی که عموما در آن شرکت می کنند مثل ایام محرم بخصوص دهه اول، سه شب احیا ماه رمضان، ایام اعتکاف(که باید رو کیفیت حضور جوونا خیلی خوب کار بشه) داشتیم که خطبه این عزیز رو برامون بگن، خطابه حضرت زینب که در مسجد اموی و در مسیر اسارت ایشون بیان کردند گفته بشه و نکته ها رو تعمیم بدن و ترویج کنن؟!!

فقط نهی کردن از کارها ثمره ای نخواهد داشت کنارش باید امری حتما گذاشته بشه.

ببخشید که کمی از بحث اصلی خارج بود :khejalat:

ریحانه النبی;480755 نوشت:
البته هیچ سنخیتی در این مثال دیده نمیشود،

ولی مفهوم جمله درست است، ما از حضرت فاطمه چی میدونیم یا به جوونا چی عرضه شد در این رابطه ،

جز اینکه ایشون از بچگی یتیم شد، 9 ساله بودند که ازدواج کردند(با مقتضیات اصلا جور نیست)،سه روز غذا نخوردند ، کتک خوردند و با کتک این و آن و هم نهایتا شهید شدند.

الگویی که از آنحضرت بعنوان حجاب که بانوی دو عالم هستند چی عرضه میشه!! حجاب ایشان در مقابل نا بینا(چقدر تو این فضا و مقتضیات میتونه تاثیر گذار باشه)؟!!

هر وقت ما پای منبر رفتیم صحبت از خطبه غرا ایشان در مسجد کوفه شد گفتند حیف که الان وقت نیست وگرنه پیامهای این خطبه ...

ما چند تا روضه و جلساتی که عموما در آن شرکت می کنند مثل ایام محرم بخصوص دهه اول، سه شب احیا ماه رمضان، ایام اعتکاف(که باید رو کیفیت حضور جوونا خیلی خوب کار بشه) داشتیم که خطبه این عزیز رو برامون بگن، خطابه حضرت زینب که در مسجد اموی و در مسیر اسارت ایشون بیان کردند گفته بشه و نکته ها رو تعمیم بدن و ترویج کنن؟!!

فقط نهی کردن از کارها ثمره ای نخواهد داشت کنارش باید امری حتما گذاشته بشه.

ببخشید که کمی از بحث اصلی خارج بود

سلام

متاسفانه تنها چیزی که از ایشون زیاد عرضه می شه
حجاب ایشون در مقابل نابینا
که اونم سوال برانگیزه برای جوانها
که مثلا حالا چی که جلوی نابینما با حجاب باشیم
مسخره است از نظر ما

چرا چون حضرت رو نمی شناسند
حضرت و خلاصه کردن فقط در حجاب

خوب این مساله واقعا چقدر می تونه بر جوانان اثر گذار باشه !!!!!

واقعیت زندگی ایشون در پرده ای از ابهامه

شخصیت ایشون اصلا شناخته شده نیست

مبارزات اجتماعی ایشون و ان شخصیت تاثیر گذار ایشون رو هیچ کس نمی دونه

در حالی که اگر با یک فیلم زیبا و خوش ساخت و هنری همه این ها به تصویر در بیاد

قطعا تاثیر خیلی زیادی خواهد داشت

همون مثالی که زدم رو دقت کنید فیلم اوشین رو که نشون داد تمام کشور شد اوشین

حالا چرا نباید یک چنین فیلمی از فاطمه ص ساخته بشه
که واقعا مردم رو تحت تاثیر قرار بده

یا لطیف

ستايشگر;480240 نوشت:
اینکه نظر فقهی و حکم شرعی هست که مراجع باید بگن رو قبول دارم ، اما سوال بنده این هست که چطور نمایش چهره ی معصومین (ع) و انبیا (ع) ، حالا چه به صورت نقاشی و چه به صورت نمایش فیلم ، توهین به این عزیزان هست؟ منظورم اینه که اگر از افراد خوش سیما ( مثل جناب زندگانی که نقش حضرت سلیمان نبی (ع) رو بازی کردند ) استفاده بشه ، چرا توهین هست؟ چون تماشاگر ، گرچه از اون به بعد با شنیدن نام آن معصوم (ع) یا پیامبر (ع) چهره ی اون بازیگر در اون نقش در ذهنش زنده میشه ، اما کاملا میتونه تمایز قائل بشه بین نقش های مختلف بازیگر. مثلا الان وقتی میگن "مالک اشتر" ، تقریبا همه یاد "داریوش ارجمند" میوفتند. اما هیچکس بین "حشمت فردوس" و "مالک اشتر" تشابه قایل نمیشه!

سلام
شاید یه دلیلش این باشه که از نظر روانشناسی,ممکنه بعدها تاثیر خوبی نداشته باشد.
البته این موضوع در مورد تمام بزرگان تاریخی هم صادقه!
مثلا شما میرزا کوچک خان جنگلی یا نواب صفوی یا .......... را در نظر بگیرید.
خواه نا خواه بازیگر این اشخاص در ذهن شما نقش می بندد. حالا چند سال دیگه در دنیای واقعی یا در یک فیلم دیگر ممکن است این بازیکن عمداً یا سهواً یا کلاً بر اساس ماهیت شغلی که دارند, در یک نقش کاملاً منفی ظاهر شوند.
به نظر حقیر این موضوع باعث کم شدن اثر فیلم بر روی عموم جامعه (و نه خواص) باشه.
چه بسا الآن عموم مردم با شنیدن نام حضرت حمزه (ع) عموی پیامبر اکرم خواه نا خواه یاد آنتونی کوئین (بازیگر هالیوودی) بیافتن که یک شخصیت سلحشور و دینی و از حامیان بزرگ پیامبر اکرم بود (در فیلم محمد رسول الله -ص-)و حالا ممکنه در یک فیلم دیگر مشغول عیاشی و یا هرزگی باشه!
ولی با توجه به قداست و طهارت غیر قابل قیاسی که ما برای خاندان حضرت محمد (ص) قایل هستیم , معمولا اجازه داده نمی شود که تصویری از سیمای بازیگر در آن نقش دیده گردد.
فیلم محمد رسول الله (ص) یک نمونه بارز و جاودانه از ساخت فیلمهای با این مضموم است که عدم وجود تصویر از پیامبر به هیچ وجه از ارزش و اثر گذاری اون فیلم کم نکرد و چیزی که اون خلأ رو پوشوند هنر و تجربه دست اندرکارن فیلم بود.

عارف";480980 نوشت:

فیلم محمد رسول الله (ص) یک نمونه بارز و جاودانه از ساخت فیلمهای با این مضموم است که عدم وجود تصویر از پیامبر به هیچ وجه از ارزش و اثر گذاری اون فیلم کم نکرد و چیزی که اون خلأ رو پوشوند هنر و تجربه دست اندرکارن فیلم بود.

سلام
با اینکه خودمم مخالفت کردم با نشون دادن چهره معصومین در فیلم ولی از نظر من فیلم محمد رسول الله رو اصلا فیلم خوبی نمیبینم. اولا مثل یه بازی کامپیوتری اول شخص نشون میداد پیامبرو انگار که قهرمان فیلم ما هستیم. بعد انقد ایشون و حضرت علی رو نشون ندادن که انگار اصلا نبودن. یا اصلا حرف نمیزدن و دیگران جای ایشون صحبت میکردن این خیلی از ارزش ایشون کم میکنه. من این فیلمو نه تنها خوب بلکه بشدت توهین امیز هم میدونم. دلیل بزرگترشم اینه.شما جز جنگ چیزی دیگه از پیامبرتون توی این فیلم دیدین؟

روح سبز;480987 نوشت:
سلام
با اینکه خودمم مخالفت کردم با نشون دادن چهره معصومین در فیلم ولی از نظر من فیلم محمد رسول الله رو اصلا فیلم خوبی نمیبینم. اولا مثل یه بازی کامپیوتری اول شخص نشون میداد پیامبرو انگار که قهرمان فیلم ما هستیم. بعد انقد ایشون و حضرت علی رو نشون ندادن که انگار اصلا نبودن. یا اصلا حرف نمیزدن و دیگران جای ایشون صحبت میکردن این خیلی از ارزش ایشون کم میکنه. من این فیلمو نه تنها خوب بلکه بشدت توهین امیز هم میدونم. دلیل بزرگترشم اینه.شما جز جنگ چیزی دیگه از پیامبرتون توی این فیلم دیدین؟

سلام
البته هدف در این تاپیک نقد فیلم مورد اشاره نیست.
در مورد فیلم فقط اشاره کنم که این فیلم حداق 35 سال پیش ساخته شد و یک سنی آن را ساخت . حتی در آن زمان درایران هم اینقدر که الآن بحث بین شیعه و سنی هست نبود (البته در بین عموم جامعه)
با این حال هدف من در بیان مسائل مربوط به نشان دادن چهره معصومین در فیلمهاست و نه نقد فیلم.
حالا این مواردی که شما فرمودید ربطی به چهره داشت؟
اتفاقا شاید این تبهر کارگردان را نشان میده که بدون صدا و صوت بتونه منظور را خوب انتقال بده
البته پر مسم است که اگر چهره یا صدای واقعی وجود داشته باشه بهتره ولی به دلایلی که در پست قبلی عرض کردم ممکنه شر آن بیش از خیرش گردد.
در مورد فیلم محمد رسول الله هم فقط یک نکته عرض کنم که منظور من حقایق تاریخی نبود بلکه به عنوان یک اثر هنری عرض کردم .
موفق باشید

به قول یکی از دوستان در چند پست قبل تر یا کسیو از انسانهای مقدس نشون ندیم یا اگه دادیم همه رو نشون بدیم.

حرف به حقیه خدایش.

بیاید از دید هر دو طرف به قضیه نگاه کنیم

حالا از منظر یه فیلم ساز ببینیم قضیه رو
کسای که اینجور فیلم ها رو میسازن حتما دوست دارن تاثیر گزار باشن.و البته ادمی درست و حتما شیعه هستن.چهره قهرمان . حرفهای قهرمان و کلا همه چیز شخصیت پردازی خیلی اثر داره توی مخاطب. وقتی شخصیت پردازی بسیار قوی باشه اونم در کنار یک روایت و داستان ناب ببیننده خود به خود جذب قهرمان یا قهرمانهای فیلم میشه.حالا اگه این فرد مسلمون باشه باعث میشه توی دینش محکم تر بشه. و اگه غیر مسلمون چه میشه؟یه غیر مسلمون یا یه ادم که کلا بدون دینه وقتی ببینه عجب یه انسان مثل من ببین چقدر شجاع و با حقه و انسان دوست که بخاطر انسان دوستی هزار تکه شده و یا هزار سختی و درد کشیده.

ما از کجا میدونیم ائمه الان راضین یا ناراضی؟

فکر کنم هممون اینو شندیدن که یه روزی که مثل همیشه پیامبر و اصحابشون اطرافشون بودن پیامبر دست میزارن روی یکی از پاهاشون و عرض میکنن این پای من شبیه چیه؟ یکی میگه شبیه کوه یکی میگه فلان و فلان چیز خوبه. بعد که هر کی چیزی گفت پیامبر میگه این پای من سبیه اون یکی پای منه.یا یه نفر میاد از هی از حضرت تعریف میکنه و گنده گنده حرف میزنه.بعد حرفاش حضرت علی ع میگه از اونی که به زبون گفتی کمترم و از اونی که توی دلت راجبم میگی بیشترم.روایت ها و حدیث های از این قبیل خیلی زیاده
معصومین ما دوست ندارن غیر عادی جلوه داده بشن.

همه ما الان عاشق شخصیت مختار هستیم چرا چون خوب جلوه داده شده. راحت بگم خوب شخصیت پردازی شده.حداقل 80 درصد مثل مختار واقعی.یه بنده خدای میگفت یه دادش داشته 8 یا 7 ساله. عاشق شخصیتهای هالیودی.بتمن و مرد عنکبوتی و ...میگفت مختار که میزاشت دیونه این ادم شده بود هر روز میفتاد جون میگفت من مختارم!میخوام انتقام اماممو بگیرم!

یا مثلا دیدن ملت چطور عاشق جومونگ هستن؟ مگه ما کم قهرمان داریم چرا ما نمیتونیم خوب جلوه کنیم؟ شاید بخاطر همین ایراد گیری ماست!؟فکر کنم امسال بود که سریال حضرت علی ع رو باز پخش کردن. به چشم میدیدم و میشنیدم که اطرافیانم که قبلا اصلا سریال رو ندیده بودن (البته خودمم زمان پخش اول سریال 10 ساله بودم) اصلا سریال جذبشون نمیکرد.هی میگفتم متوجه نمیشیم داره چی میشه. سریال امام رضا ع بهتر بود !!!اینو خودتون بگین چرا سریال امام رضا بیشتر مخاطب داره؟

شاید این قشر فیلم ساز بگه نشون ندادن چهره معصومین یه جورای انوراو از بقیه جدا میکنه. و نباید اینجور بشه تا همه ببینن اونم بشریه مثل همه که با تلاشهای خودش و نظر لطف خدا به همچین مقامی رسیده . و شاید بخوان با این کار ادمهای که خارج از دین ما هستنم به طرف دین خودمون بکشن. البته بشری که فیلم واقعا زیبا ساخته شه بنظر من توی دنیا خیلی ناحقی شده در ساخت زندگی اولیای خدا.
از یه طرف اون هالیود لعنتی میاد حضرت عیسی رو بخوات عادی جلوه بده میاد مشروب خورش میکنه تا بگه ببین اونم مثل ماست پس دوستش داشته باشین. و یا اینور دنیا سینمای ایران اسلامی میاد انقد عجیب نشون میدنشون که ادم فکر میکنه اصلا اینا مخلوقانی جدا از ادم هستن.

حضرت علی ع میفرمایند احمق رو راحت میشه شناخت. چون یا داره افراط میکنه یا تفریط!

مگه نه اینکه خدا توی قران فرمودند که من از جنس و میان خودتان کسی رو به پیامبری بر گزدیم که فردا ما بهانه نیاریم که چرا فرشته فرستادی مارو هدایت کنه مگه ما ادما چی کم داشتیم که از خودمون کسی رو برا هدایت قرار ندادین؟

اصلا مگه ما چند قرنه تعزیه نداریم؟ مگه همون ادمی که نقش امام حسین رو بازی میکنه نمیشناسیمش مگه توی عمرش گناه نکرده مگه چهرشو ندیدیم؟

شما با خودت تصور کن یه ادم بی دین یا مسیحی کشورهای دیگه به فرض عاشق همچین فیلمهای بشن و عاشق قهرمانش و توی اتاقشون عکس مثلا امام حسین ع رو بزنن به دیوارشون.میدونین این یعنی چی؟ یعنی شروع علاقه مند شدن به دین اسلام.
همیشه دیدم خیلی از ادما دنبال جنبه های شخصیتی قهرمان فلان فیلم ،خارج از فیلم هم هستن. و اگه این قهرمان واقعیت عینی و تاریخی داشته باشه مخاطب بشدت جزبش میشه.شما نگا کنین فیلمهای قهرمان پرور هالیودی چطور ادمای مسلمون و شیعه رو که تو دینیشون محکم بودن رو جذب کردن.
پس میشه حق داد بهشون.
منتظر نظر دوستان هستم.

اما از دید مخالفین نشون دادن چهره اولیای خدا
اولین مخالفت از اینکه ما توی ذهن خود اولیای خدا رو به زیباترین چهره ممکنه که میشه دید رو میبینیمو و از اینکه یه نفر میاد چهره اولیا رو بیرون از ذهن ما نشون میدن و مخالف تصورات ماست واکنش منفی میده مغز ما و کاملا هم طبیعیه.یا مثلا مخالفین میگن اصل اینکه رفتارو کردار و داستان واقعی از ایشون نشون بدین .نیازی نیست چهره مشخص باشه .و این حرف غیر منطقی نیست.

فرض کنید من سالی یکبار یه فیلم راجب حضرت علی ع میسازم هر دفعه هم یه چهره برای بازی نقش حضرت علی ع قرار میدم[=Times New Roman]! چه اتفاقی میفته؟ البته وقتی کسی مثلا سریالی به زیبای مختار ساخته سازنده دیگه ی در سالهای بعد نباید بیاد باز مختار بسازه. اولا دیگه مخاطبی نداره چون سریال قبلی مختار ( یعنی همین مختار نامه الان ) عالی کار شده و کسی سریال جدید رو نمیپسنده.بعد از اون دیگه چی مونده که بخوان نشون بدن؟ پس کار بیهوده یه تکراری.
مگه غیر از اینکه تاریخه و مذهبه و هر کس بخوات میتونه از روش فیلم بسازه؟ مثلا مگه فیلم حضرت محمد ص قبلا نساختن؟ الانم گارگردان داخلی خودمون داره میسازه حتی شنیدم یه کشور عربی در حال ساختشه[=Times New Roman].

داستان اختصاصی یک نویسنده نیست که [=Times New Roman]. مثلا من الان پاشم بتمن بسازم چه اتفاقی میفته؟
حالا نظر مخالف این حرفا این میتونه باشه که [=Times New Roman]: چه اشکال داره که اینجوری بشه[=Times New Roman].
مگه فیلمی مثل [=Times New Roman]007 قهرماناش هی عوض نشده؟ منم قبول دارم خیلی فیلمها قهرمانهاش عوض شده شخص دیگه ی جایگزین شده ولی ایا تاثیر منفی نداشته؟ چرا داشته.ما نباید اولیا خدا رو کم در نظر بگیریم.از دید من سینمای ایران هنوز اصلا قابلیت ساخت همچین فیلمهای رو نداره. و دیگه نباید تا قوی نشده سراغ ساخت همچین فیلمهای بره.چرا؟ببینید مثلا فیلم سلیمان ع . مگه چهره حضرت مشخص نیست مگه اون همه هزینه نشد؟ چقد اثر گذار بود؟فیلم جوری بنظر میمود که انگار شدیدا تحت تاثیر فیلمی مثل ارباب حلقه ها هست.فیلم برای منه مثلا مذهبی اصلا جالب نبود چه برسه بخوایم کسی که خارج از دین هستو جذبش کنیم.

از دید من مشکل نشون دادن یا ندادن جسم و چهره اولیا نیست از دید من مشکل از روش کلی ساخت اینجور فیلمهاستمن خدارو شکر میکنم که سریال یا فیلمی از بانوی بزرگ عالم هستی حضرت فاطمه س ساخته نشده . چرا اینو میگم چون اگه برین توی جمع غیر مذهبیون و باهاشون اشنا بشین متوجه میشین. اونا دائم از فضائل و بزرگی اولیا از مذهبیا شنیدن. وقتی سریال یا فیلمو ببینن میگن همین بود اون ادم و شروع میکنن به مسخره بازی.که چی؟ فیلمی بسازن که حضرت فقط کسیه که چادر داره؟ همین ؟ برای یکی از 5 نور هستی بخش جهان همین فضیلت رو داره فقط؟ مثلا همین سریال کلید اسرار و غیره . درسته داستانش واقیعه ولی شیوه روایتشون خیلی ضعیفه. انگار دارن برا بچه ها قصه تعریف میکنن.حالا برین یه سریال دینی امریکای ببینین. طرف یه کلمه حرف سادش صدتا متلکه به دین اسلام. من به اقایون سازنده های اینچنین فیلمهای ضعیفی میگم این کارا هنر نیست. بساز بفروش هنر نیست. هنر بزن و در رو نیست. هنر خیلی سنگین تر از حرفاست.

من سریال مختار رو از تیتراژ شروعش تا اخر تیتراژ پایانی سریال ستایش میکنم.مثلا اون صحنه که حسین ع خون علی اصغر ع به اسمون میپاشه اسمون به رنگ خون ایشون در میاد و بارون میگیره و فقط یکی از این قطرات بارون میشه مختار!!!

موضوع قفل شده است