صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکم سب کننده به امام عادل

علاقه
    دفاع از حضرت زهرا (س)-سید عباس-اکبر بیرامی
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

حکم سب کننده به امام عادل

سلام علیکم
    یک مطلب عجیب و به صورت اتفاقی در کتاب اخلاف شیخ طوسی ج5ص340 دیدم چنین نوشته شده است:
    مسألة 5 : من سب الإمام العادل وجب قتله . وقال الشافعي يجب تعزيره . وبه قال جميع الفقهاء ( 4 ) . دليلنا : إجماع الفرقة وأخبارهم ( 5 ) ، وأيضا قول النبي عليه السلام : من سب عليا فقد سبني ومن سبني فقد سب الله ( 6 ) ومن سب الله وسب نبيه فقد كفر ، ويجب قتله . مسألة 6 : إذا وقع أسير من أهل البغي من المقاتلة ، كان للإمام حبسه ، ولم يكن له قتله . وبه قال الشافعي ( 7 ) . وقال أبو حنيفة : له قتله ( 1
    کسی که سب امام عادل کنه قتلش واجب
    و یکی از شروط ولی فقیه عادل بودنش است می خواستم بدانم الان اگر کسی سب به امام خمینی و امام خامنه ای بکند ما می توانیم او را بکشیم؟؟
    مرجع امام خامنه ای
    قابل توجه تهمت زنندگان ::
    ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
    نکند ظاهر و باطن و عالم الغیب بودند نعوذ بالله ؟؟؟
    امام سجاد ع می فرمایند:
    لاستحل رجال مسلمون دمی * یرون أقبح ما یأتونه حسنا
    ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

2. صلوات ها 3

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

حکم سب کننده به امام عادل

کارشناس بحث: استاد سجاد

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 2

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط ammarshia نمایش پست ها
    سلام علیکم
    یک مطلب عجیب و به صورت اتفاقی در کتاب اخلاف شیخ طوسی ج5ص340 دیدم چنین نوشته شده است:
    مسألة 5 : من سب الإمام العادل وجب قتله . وقال الشافعي يجب تعزيره . وبه قال جميع الفقهاء ( 4 ) . دليلنا : إجماع الفرقة وأخبارهم ( 5 ) ، وأيضا قول النبي عليه السلام : من سب عليا فقد سبني ومن سبني فقد سب الله ( 6 ) ومن سب الله وسب نبيه فقد كفر ، ويجب قتله . مسألة 6 : إذا وقع أسير من أهل البغي من المقاتلة ، كان للإمام حبسه ، ولم يكن له قتله . وبه قال الشافعي ( 7 ) . وقال أبو حنيفة : له قتله ( 1
    و یکی از شروط ولی فقیه عادل بودنش است می خواستم بدانم الان اگر کسی سب به امام خمینی و امام خامنه ای بکند ما می توانیم او را بکشیم؟؟
    مرجع امام خامنه ای
    با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤال شما

این سؤال را از دفتر معظم له استفتاء کردم هر وقت پاسخ دریافت شد در اینجا درج خواهم کرد ان شاء الله

همیشه سلامت و موفق باشید

7. صلوات ها 3

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8431

با سلام

در احادیث ، امام عادل به دو معنی بکار رفته یکی مقصود ائمه 12 گانه ودیگری مقصود سلطان یا حاکم عادل و البته که حکم مربوط به اولی است .

9. صلوات

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

شما مرجعتان شیعه هست و به حدیث ابوحنیفه و شافعی استناد میکنید؟

اگر قرار باشه مردم بخاطر سب ولایت ، بدون هیچ قانونی همدیگه رو بکشند که به امامت اشکال اساسی وارد خواهد بود؟
    امام خامنه ای: زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهایی را میزد که دوست میزند...
    آگاهی خود را بالا ببرید. نقش نخبگان و خواص اینست که این بصیرت را نه فقط در خودشان بلکه در دیگران هم بوجود بیاورند. رسا بگویید روشن بگویید، مبین بگویید آنچه را که میفهمید. سعی هم بکنید آنچه را که فهمیده اید درست باشد.

علاقه
    شعر
    نوشته
    683
    حضور
    13 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2275

نقل قول نوشته اصلی توسط ammarshia نمایش پست ها
    به نظر حقیر که امامان معصوم در زنده بودنشان هم کسی رو بخاطر سب خودشون نمی کشتند

و حتی در داستانها داریم که در مقابل سب
    محبت می کردند تا طرف رو جذب کنند

حالا هم اگر بخاطر سب امامی کسی را بکشند
    اثر معکوس در هدایت و منطقی بودن و اخلاقی بودن دین اسلام بر جای می گذارد

یا لطیف

12. صلوات

علاقه
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

نقل قول نوشته اصلی توسط .امین. نمایش پست ها
    شما مرجعتان شیعه هست و به حدیث ابوحنیفه و شافعی استناد میکنید؟

اگر قرار باشه مردم بخاطر سب ولایت ، بدون هیچ قانونی همدیگه رو بکشند که به امامت اشکال اساسی وارد خواهد بود؟
    برادر با تشکر از انتقادتون ولی گویا سخن بنده را خوب متوجه نشدید و متن را به دقت بررسی نکردید کتاب الخلاف مال شیخ طوسی است حضرت شیخ طوسی امده است نظرات علمای اهل سنت را هم اورده است ،اول نظر خودش را داده است بعد نظرات اهل سنت را بیان کرده است بنده هم متن را زدم تا کارشناس محترم بهتر بتواند جواب بدهد
    مسألة 5 : من سب الإمام العادل وجب قتله

این نظر شیخ طوسی ره است
    ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
    امام سجاد ع می فرمایند:
    ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

14. صلوات

علاقه
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

برادر من هیچ کسی حق سب به اهل بیت را ندارد هر کس توهین کند با اجازه مرجع تقلید و حکم جهاد گردنش را می زنیم
    مگر شاهین نجفی یا شیطان نجفی نبود که حکم ارتدادشون صادر شد شعر این شخص ناصبی توهین به حضرت نقی ع بود ..
    و کسی که به اهل بیت توهین کنه زنا زاده می شه و در کتاب علمای اهل سنت بسیار فراوان داریم از قول صحابه داریم:کنا نعرف لغیر ابیه ببغض علی بن ابی طالب ما می شناختیم زنازاده ها را به بغضی حضرت علی ع..و از این مطلب عجیب تر فرزنداشون را می بردند دم کوچه ها اگر از حضرت علی ع خوششان نمی امد می دانستند که زنا زاده است
    و برادر روایت زیر خیلی عجیب است :
    ما در كتاب‌هايشان داريم كه يكي از مشركين يكي از دختران پيغمبر را بر فرض اگر بگيريم كه دخترش باشد، زينب دختر رسول خدا را تهديد كرد، فقط و فقط تهديد كرد و او را ترساند، طبق اين حرفي كه آقاي سمعاني در الانساب، ج 4، ص 573 نقل مي‌كند كه آقاي عقبة بن نافع فقط شترش را رم داد و او را ترساند و او بچه‌اش را سقط كرد، پيغمبر بزرگوار اسلام دستور داد كه او را هر جا كه ديديد بكشيد. حكمش كشتن است. هر كسي او را ديد در هر جايي او را ديد او را بايد بكشد و حتي در برخي از روايات دارد كه اگر او در پرده كعبه هم آويزان بود او را بكشيد.
    متن روايت:
    عقبة بن نافع بن عبد القيس بن لقيط بن عامر بن أمية بن الظرب بن الحارث بن فهر بن مالك القيرواني يقال له صحبة ولم يصح شهد فتح مصر واختط بها وتولى الإمرة على المغرب لمعاوية بن أبي سفيان وليزيد بن معاوية وهو الذي بنى القيروان وأنزلها المسلمين روي أن أباه كان مع هبار بن الأسود حين نخس بزينب بنت رسول الله صلى الله عليه وسلم حين هاجرت وروي أن أباه هو الذي قال فيه النبي صلى الله عليه وسلم إن لقيتم نافعا وهبارا فاجعلوهما بين حزمتي حطب فأحرقوهما بالنار ثم قال إن لقيتموهما فاقتلوهما فإنه لا يعذب بعذاب الله.
    الأنساب ج 4، ص 573
    منبع سایت ولایت
    علاوه بر این ما در کتاب وسائل الشیعه ج18ص461 بابی داریم به اسم:27 - باب قتل من سب عليا عليه السلام أو غيره من الأئمة عليهم السلام ومطلق الناصب مع الأمن
    معنی قتل کسی که سب حضرت علی ع و یکی از ائمه بکند
    ویرایش توسط ammarshia : ۱۳۹۲/۱۱/۲۸ در ساعت ۱۶:۴۲
    امام سجاد ع می فرمایند:

16. صلوات

علاقه
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

و بنده هیچ وقت در کار مراجع عظام دخالت نمی کنم و هیچ وقت از خودم حکمی نمی دم ولی توجه شما را به روایتی جلب می کنم:
    ابن سليمان العامري قال : قلت لأبي عبد الله عليه السلام : أي شئ تقول في رجل سمعته يشتم عليا عليه السلام ويبرء منه ؟ قال : فقال لي : والله هو حلال الدم
    به حضرت صادق ع گفتند مردی به حضرت علی فحش می دهد حضرت فرمود :والله خونش حلال است
    وسائل الشیعه ج18ص462
    و روایات در این زمینه و سخنان علما بسیار است
    امام سجاد ع می فرمایند:

18. صلوات

علاقه
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

و اشخاص ناصبی نجس هستند :
    ( مسأله 95 ) : كافر و مرتد و يهود و نصارى ( 2 ) و مجوس و حربى و ناصبى و غير آنها نجس اند
    مجمع الرسائل(الشیخ جواهری) ص41
    امام سجاد ع می فرمایند:

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۹, ۰۶:۴۳ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری