منظور از اینکه اعلمیت ثابت شود چیست؟ مگر به جز خداوند کسی می داند واقعا چه کسی اعلم است؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
منظور از اینکه اعلمیت ثابت شود چیست؟ مگر به جز خداوند کسی می داند واقعا چه کسی اعلم است؟

سلام
من از یکی از مراجع موجود در لیست جامعه مدرسین تقلید می کنم!
الان که بیشتر تحقیق کردم به اعلمیت سه یا چهار مرجع و یکی از این سه یا چهار مرجع از همه بیشتر مشکوک شدم و مرجع حال حاضر من جز این مراجعی که به اعلمیت آنان مشکوک شدم نیست!
می ترسم اگر بیشتر تحقیقم را ادامه دهم باز به اعلمیت مراجع بیشتری مشکوک شوم!
حال وظیفه من چیست؟ آیا باید از مرجع خودم به یکی از مراجعی که به اعلمیت آنان مشکوک شدم عدول کنم؟
تا آنجا که اطلاع دارم در صورتی که مرجع دوم اعلمیتش ثابت شود واجب است به مرجع دوم رجوع شود. ولی همانطور که گفتم من فقط به اعلمیت آن سه یا چهار مرجع نسبت به مرجع حال حاضر خودم مشکوک شده ام!
لطفا دقیق بفرمایید منظور از اینکه اعلمیت ثابت شود چیست؟ مگر به جز خداوند کسی می داند کدام یک ار مراجع بزرگوار تقلید اعلم است؟
اگر من با اینکه همانطور که گفتم در حال حاضر از یکی از مراجع بزرگوار تقلید می کنم تحقیق کنم و ببینم مثلا دو نفر مرجع الف, سه نفر مرجع ب و یک نفر مرجع ت را معرفی می کند و حتی یکی نفر هم نسبت به یکی از همین مراجع الف و ب و ت "شهرت به اعلمیت "را نسبت می دهد ولی هیچ کدام مرجع فعلی مرجع فعلی مرا معرفی نمی کند آیا همین کافی است که بر من ثابت شود که مراجع الف و ب و ت از مرجع حال حاضر من اعلم هستند؟ یا نیاز به تحقیق بیشتری دارد؟ چون به نظر می رسد هر چه بیشتر تحقیق شود مسئله پیچیده تر می شود! البته منظور از تحقیق و پرسش از افرادی است که بتوانند مصداق عالم عادل باشند.
و پرسش آخر اینکه اگر کسی بگوید که با تحقیق مرجع تقلیدی را اعلم شناخته در صورتی که بتوان به این شخص اطمینان کرد, آیا می توان از نیتجه تحقیق او نیز استفاده کرد و همان مرجعی را که به ما معرفی کرده اعلم شناخت و دیگر خود تحقیق نکنیم؟
در پایان لارم به ذکر است چه آن مرجع بزرگواری که اکنون از ایشان تقلید می کنم و چه آن مراجع بزرگواری که نسبت به اعلمیت آن ها نسبت به مرجع خودم شک کرده ام همگی در یا در لیست جامعه مدرسین بوده و یا هستند.
با تشکر

با نام الله

کارشناس بحث: استاد شفا

salamm;478876 نوشت:
سلام
من از یکی از مراجع موجود در لیست جامعه مدرسین تقلید می کنم!
الان که بیشتر تحقیق کردم به اعلمیت سه یا چهار مرجع و یکی از این سه یا چهار مرجع از همه بیشتر مشکوک شدم و مرجع حال حاضر من جز این مراجعی که به اعلمیت آنان مشکوک شدم نیست!
می ترسم اگر بیشتر تحقیقم را ادامه دهم باز به اعلمیت مراجع بیشتری مشکوک شوم!
حال وظیفه من چیست؟ آیا باید از مرجع خودم به یکی از مراجعی که به اعلمیت آنان مشکوک شدم عدول کنم؟
تا آنجا که اطلاع دارم در صورتی که مرجع دوم اعلمیتش ثابت شود واجب است به مرجع دوم رجوع شود. ولی همانطور که گفتم من فقط به اعلمیت آن سه یا چهار مرجع نسبت به مرجع حال حاضر خودم مشکوک شده ام!
لطفا دقیق بفرمایید منظور از اینکه اعلمیت ثابت شود چیست؟ مگر به جز خداوند کسی می داند کدام یک ار مراجع بزرگوار تقلید اعلم است؟
اگر من با اینکه همانطور که گفتم در حال حاضر از یکی از مراجع بزرگوار تقلید می کنم تحقیق کنم و ببینم مثلا دو نفر مرجع الف, سه نفر مرجع ب و یک نفر مرجع ت را معرفی می کند و حتی یکی نفر هم نسبت به یکی از همین مراجع الف و ب و ت "شهرت به اعلمیت "را نسبت می دهد ولی هیچ کدام مرجع فعلی مرجع فعلی مرا معرفی نمی کند آیا همین کافی است که بر من ثابت شود که مراجع الف و ب و ت از مرجع حال حاضر من اعلم هستند؟ یا نیاز به تحقیق بیشتری دارد؟ چون به نظر می رسد هر چه بیشتر تحقیق شود مسئله پیچیده تر می شود! البته منظور از تحقیق و پرسش از افرادی است که بتوانند مصداق عالم عادل باشند.
و پرسش آخر اینکه اگر کسی بگوید که با تحقیق مرجع تقلیدی را اعلم شناخته در صورتی که بتوان به این شخص اطمینان کرد, آیا می توان از نیتجه تحقیق او نیز استفاده کرد و همان مرجعی را که به ما معرفی کرده اعلم شناخت و دیگر خود تحقیق نکنیم؟
در پایان لارم به ذکر است چه آن مرجع بزرگواری که اکنون از ایشان تقلید می کنم و چه آن مراجع بزرگواری که نسبت به اعلمیت آن ها نسبت به مرجع خودم شک کرده ام همگی در یا در لیست جامعه مدرسین بوده و یا هستند.
با تشکر

سلام عليكم

1-اگر تحقيقتان از طريق شرعي (عالم ،عادل، خبره ) بوده است واين اطمينان برايتان حاصل شده است كه مرجع اعلم بين اين چند نفر است مرجع تقليد خود را يكي از اين افراد مشكوك بايد قرار بدهيد واگر با تحقيق بيشتر امكان رسيدن به فرد اعلم برايتان است بايد از اعلم تقليد كنيددر ضمن وقتي در اعلميت چند نفر شك داريد يعني آن چند نفر براي شما مساوي محسوب مي شوندمگر اينكه بعضي از جهت اورعيت ترجيح داشته باشد.
2-منظور از اين كه ثابت شود اعلم كيست اين است كه شما از طريق شرعي به اين نتيجه برسيد كه فلان مرجع اعلم يا اگر مساوي هستند فلامن مرجع اورع (يعني در مقام فتوا بيشتر ورع دارد)است.(مراد اندازه توان بشر است نه اينكه در حقيقت چه كسي در اين عالم از همه اعلم هست كه اين را فقط خدا مي داندواين از ما خواسته نشده است.)

3-اگر از گفته او برايتان اطمينان حاصل مي شود مي توانيد به آن عمل كنيد.

شفا;479247 نوشت:

اگر تحقيقتان از طريق شرعي (عالم ،عادل، خبره ) بوده است واين اطمينان برايتان حاصل شده است كه مرجع اعلم بين اين چند نفر است مرجع تقليد خود را يكي از اين افراد مشكوك بايد قرار بدهيد واگر با تحقيق بيشتر امكان رسيدن به فرد اعلم برايتان است بايد از اعلم تقليد كنيددر ضمن وقتي در اعلميت چند نفر شك داريد يعني آن چند نفر براي شما مساوي محسوب مي شوندمگر اينكه بعضي از جهت اورعيت ترجيح داشته باشد.

با عرض سلام خدمت جناب استاد و تشکر از پاسخی که به پرسش من فرمودید.
می خواستم بدانم آیا منظور شما این است که شک داشتن نسبت به اعلمیت چند مرجع نسبت به مرجع کنونی به طوری که این شک از را های شرعی حاصل شده باشد, همان معنی اطمینان نسبت به اعلمیت آن چند مرجع نسبت به مرجع فعلی را می دهد؟
(منظور از راه های راههای شرعی حاصل شده باشد راه های نوشته شده در رساله عملیه یا همین موردی که فرمودید که می توان از نتیجه تحقیقات شخص مورد اطمینان استفاده کرد, می باشد)

شفا;479247 نوشت:

اگر تحقيقتان از طريق شرعي (عالم ،عادل، خبره ) بوده است واين اطمينان برايتان حاصل شده است كه مرجع اعلم بين اين چند نفر است مرجع تقليد خود را يكي از اين افراد مشكوك بايد قرار بدهيد واگر با تحقيق بيشتر امكان رسيدن به فرد اعلم برايتان است بايد از اعلم تقليد كنيددر ضمن وقتي در اعلميت چند نفر شك داريد يعني آن چند نفر براي شما مساوي محسوب مي شوندمگر اينكه بعضي از جهت اورعيت ترجيح داشته باشد.

می خواستم بدانم آیا منظور شما این است که شک داشتن نسبت به اعلمیت چند مرجع نسبت به مرجع کنونی به طوری که این شک از را های شرعی حاصل شده باشد, همان معنی اطمینان نسبت به اعلمیت آن چند مرجع نسبت به مرجع فعلی را می دهد؟
(منظور از راه های راههای شرعی حاصل شده باشد راه های نوشته شده در رساله عملیه یا همین موردی که فرمودید که می توان از نتیجه تحقیقات شخص مورد اطمینان استفاده کرد, می باشد)

salamm;479272 نوشت:

سلام عليكم

اگر با تحقيق شرعي به اين اطمينان رسيديد كه يكي از اين چند نفر اعلم هست وآن كسي كه از او تقليد مي كنيد جزء اين چند نفر نيست روشن است ،كه اين مرجعي كه از آن تقليد مي كنيد ج‍زء مراجع مشكوك اعلميت نيست ونمي تواند فرد اعلم باشد پس بايد مرجعتان به اعلم يا مشكوك اعلميت تغيير دهيد اما اگر اين شخص هم جزء افراد مشكوك اعلميت مي باشد طبق نظر مشهور مراجع تقليد نمي توانيد مرجع تقليد خود را تغيير دهيد.

شفا;479518 نوشت:
اگر با تحقيق شرعي به اين اطمينان رسيديد كه يكي از اين چند نفر اعلم هست وآن كسي كه از او تقليد مي كنيد جزء اين چند نفر نيست روشن است ،كه اين مرجعي كه از آن تقليد مي كنيد ج‍زء مراجع مشكوك اعلميت نيست ونمي تواند فرد اعلم باشد پس بايد مرجعتان به اعلم يا مشكوك اعلميت تغيير دهيد

با عرض سلام مجدد
معذرت میخوام که دوباره مزاحم شدم!
چگونه می شود بین اطمینان به اعلم بودن چند مرجع تقلید نسبت به سایر مراجع تقلید و مشکوک شدن به اعلم بودن چند مرجع تقلید نسبت به سایر مراجع تقلید جمع بندی نمود؟
اگر من از سه نفر کارشناس پرسیدم و هیچ کدام نام مرجع فعلی مرا به عنوان اعلم یا مشکوک به اعلم یا مشهور به اعلمیت نبردند مثلا دو نفر مرجع الف را اعلم معرفی کردند و یک نفر مرجع ب را اعلم دانسته ولی همان یک نفر احتیاطات واجب مرجع ب را به مرجع الف ارجاع می دهد و هیچ کدام از این کارشناسان مرجع تقلید فعلی من را به عنوان مرجع تقلید اعلم معرفی نکردند, آیا همین معنی اطمینان به اعلم تر بودن آن دویا سه مرجع نسبت به مرجع فعلی را می دهد؟ یا چون این احتمال وجود دارد که اگر از چند کارشناس دیگر بپرسیم و آن دو کارشناس نظر دیگری داشته باشند, اطمینان به اعلم تر بودن آن دویا سه مرجع نسبت به مرجع فعلی" حاصل نمی شود؟
(چه مرجع فعلی و چه مراجعی که نسبت به اعلمیت ایشان مشکوک شده ام همه یا در لیست مراجع جایز التقلید جامعه مدرسین بوده و یا هستند.)
اگر کسی با در تحقیقات خود با وجود نظرات متفاوتی راجع به اعلمیت مراجع تقلید (با وجود نظرات مخالف و موافق راجع به اعلمیت چند مرجع تقلید) در کل به این جمع بندی برسد که یک یا دو مرجع نسبت به همه احتمال اعلمیت بیشتری دارند, آیا باید به یکی از این دو مرجع به طور کامل عدول کند؟

سلام علیکم

با اجازه کارشناس محترم

آقا علی

آیا شما میخواهید در مسأله تقلید هم تقلید کنید؟ آیا دور پیش نمی آید؟ شما در مسأله تقلید اگر بخواهید تقلید کنید از چه کسی باید تقلید کنید؟

لطفا به اینجا مراجعه کنید.

[="Tahoma"][="Black"]

مهدی عباس زاده;481729 نوشت:
آیا شما میخواهید در مسأله تقلید هم تقلید کنید؟ آیا دور پیش نمی آید؟ شما در مسأله تقلید اگر بخواهید تقلید کنید از چه کسی باید تقلید کنید؟

سلام
میشه بیشتر توضیح بدید؟
مسئله تقلید همه جامعه از ولی فقیه (در احکام خاص و حکومتی) چه دوری داره؟[/]

تقلید از کسی دور ندارد بلکه تقلید در مسئله تقلید از هر مرجعی دور دارد خواه آقای x یا y باشد.

برای توضیح بیشتر به آدرس داده شده که باز هم برایتان میگذارم بروید:

آیا شرایط تقلید، تقلیدیست یا اجتهادی؟؟

[="Tahoma"][="Black"]

مهدی عباس زاده;481792 نوشت:
تقلید از کسی دور ندارد بلکه تقلید در مسئله تقلید از هر مرجعی دور دارد خواه آقای x یا y باشد.

برای توضیح بیشتر به آدرس داده شده که باز هم برایتان میگذارم بروید:

در مورد مسائل فقهی درسته، اما در مسائل اجتماعی و سیاسی و حکومتی و... همه حتی مراجع تقلید هم باید از ولی فقیه تبعیت داشته باشند.[/]

موضوع قفل شده است