جمع بندی به عرفان و سیر و سلوک علاقمندم آیا نیازی به استاد در نشان دادن طریق و سلوک هست؟

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به عرفان و سیر و سلوک علاقمندم آیا نیازی به استاد در نشان دادن طریق و سلوک هست؟

سلام

آنچه مینویسم از روی شوق و خیال نمینویسم.

18 سال سن دارم، ساکن افغانستان هستم و در یکی از حوزه ها مشغول تعلیمم و طلبه ام (دو سه ماهی)/ مدتیست به عرفان و سیر و سلوک و طی طریق سخت علاقمندم؛ چندی پیش صفحات نخست از کتاب معراج السعاده رو خوندم و بر این آتش افزود

از طرف دیگه به اهل بیت (ع) خیلی علاقمند هستم در مجالس روضه شرکت میکنم متأسفانه پدرم میگه راضی نیستم نمیدونم شاید اینم امتحان باشه ولی برام خیلی سخته؛ نتونم مجلسی برم داغش به دلم میمونه چرا نتونستم برم

نمیدونم آیا نیازی استاد در نشان دادن طریق و سلوک هست؟ میدونم گفته شده بهترین استاد اخلاق نماز هست و .... تنها هم میشه ولی من دوست دارم نیاز به مرشد و راهنمایی داشته باشم؛ مگر عرفای به جا رسیده استاد نداشتند؟

ممنون میشم توضیحات کاملی در این خصوص بدهید
باتشکر

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سمیع

user;478484 نوشت:
سلام

آنچه مینویسم از روی شوق و خیال نمینویسم.

18 سال سن دارم، ساکن افغانستان هستم و در یکی از حوزه ها مشغول تعلیمم و طلبه ام (دو سه ماهی)/ مدتیست به عرفان و سیر و سلوک و طی طریق سخت علاقمندم؛ چندی پیش صفحات نخست از کتاب معراج السعاده رو خوندم و بر این آتش افزود

از طرف دیگه به اهل بیت (ع) خیلی علاقمند هستم در مجالس روضه شرکت میکنم متأسفانه پدرم میگه راضی نیستم نمیدونم شاید اینم امتحان باشه ولی برام خیلی سخته؛ نتونم مجلسی برم داغش به دلم میمونه چرا نتونستم برم

نمیدونم آیا نیازی استاد در نشان دادن طریق و سلوک هست؟ میدونم گفته شده بهترین استاد اخلاق نماز هست و .... تنها هم میشه ولی من دوست دارم نیاز به مرشد و راهنمایی داشته باشم؛ مگر عرفای به جا رسیده استاد نداشتند؟

ممنون میشم توضیحات کاملی در این خصوص بدهید
باتشکر

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید

این ذوق و شوق شما جای تحسین دارد و باید آن را حفظ کنید.

بله به طور کلی در مسیر سیر و سلوک، نیاز به استاد است آنهم نه هر استادی بلکه استاد کامل و مکملی که پایبندی کامل و دقیق به شریعت و دستورات دین داشته باشد و بتواند باطن انسان را بخواند و طبق آن دستورالعمل بدهد و البته چنین انسان‌هایی نادرند به این لینک هم سری بزنید:http://www.askdin.com/thread34266.html

ولکن اولا شما در درجه اول بایدسفت و سخت مراحل علمی خود را بالا ببرید که عارف کامل حضرت آیه الله سید علی قاضی(ره) که از عرفای بزرگ شیعه بودند افرادی را به شاگردی در مسیر سیر و سلوک خود می پذیرفتند که به حد مرجعیت رسیده بودند

و ثانیا استاد اصلی دستورات شریعت و پای بندی جدی به آن دستورات، یعنی انجام واجبات و ترک محرمات است و نباید ما آنها را دست کم بگیریم که این امور به منزله پاشیدن بذر در دل زمین است و بقیه امور مستحبی و دستور العمل‌ها و ریاضت‌ها و نمازشب خواندها به منزله آبیاری آن بذر می باشد . زمانی آبیاری جواب می دهد که ما بذر را در زمین پاشیده باشیم و الا اگر بذری در کار نباشد، آبیاری کردن مثمر ثمر نخواهد بود
و به فرموده علامه طباطبایی(ره) از علمای بزرگ شیعه: «بزرگترین ریاضت دینداری است. (1) چون ریاضت های دیگر در حد یک اربعین است ولی دینداری تا آخر عمر انسان ادامه دارد.
بنابراین در راه سیر و سلوک مهم ترین استاد و مرشد راه، شریعت و رعایت کردن کامل دستورات آن است و در کنار انجام واجبات و ترک محرمات، از مستحبات و نوافل مخصوصا نماز شب نباید غافل ماند که اثری بس شگرف در ترقی انسان در بعد معنوی دارند

و استاد بعدی در درجه دوم، پیران و خضرهای راه هستند. که اگر تشنگی انسان جدی باشد حق تعالی آن‌ها را در مسیر انسان قرار می دهد.
موفق باشید

پی نوشت:
1-صراط سلوک ص131

باسلام و تشکر

سمیع;478704 نوشت:
اولا شما در درجه اول بایدسفت و سخت مراحل علمی خود را بالا ببرید

چشم دروس حوزوی رو ادامه میدم

سمیع;478704 نوشت:
و استاد بعدی در درجه دوم، پیران و خضرهای راه هستند.

درجه اول که همان دینداری، ترک محرمات و ورع در مقابل آن و انجام واجبات هست؛ این مرحله چقدر باید دوامدار باشه؟ چقدر طول میکشه از این مرحله به مرحله بعدی بریم؟

سمیع;478704 نوشت:
امور مستحبی و دستور العمل‌ها و ریاضت‌ها و نمازشب خواندها

لطفا امورات مستحبی، دستورالعمل ها و ریاضتهای شرعی و برجسته تر را که مورد توجه عارفان بوده بگید
باتشکر

user;480542 نوشت:
باسلام و تشکر

چشم دروس حوزوی رو ادامه میدم

درجه اول که همان دینداری، ترک محرمات و ورع در مقابل آن و انجام واجبات هست؛ این مرحله چقدر باید دوامدار باشه؟ چقدر طول میکشه از این مرحله به مرحله بعدی بریم؟

لطفا امورات مستحبی، دستورالعمل ها و ریاضتهای شرعی و برجسته تر را که مورد توجه عارفان بوده بگید

باتشکر

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید :

1-چشمتان بی بلا باشد.

2-درجه اول که همان دینداری، ترک محرمات و ورع در مقابل آن انجام واجبات، تا آخرین لحظه عمرمان باید ادامه داشته باشد. مرحوم ملا حسینقلی همدانی (ره) از بزرگ‌ترین عرفای اسلامی که حدود 300تن از اولیاء الهی را تربیت کرد؛ می فرماید:
«و آنچه اين ضعيف از عقل و نقل استفاده نموده ام ، اين است كه اهم اشياء از براي طالب قرب ، جد و سعي تمام در ترك معصيت است. تا اين خدمت را انجام ندهي ، نه ذكرت و نه فكرت به حال قلبت فايده نخواهد بخشيد، چرا كه پيشكش و خدمت كردن كسي كه با سلطان در عصيان و انكار است ، بي فايده خواهد بود»[1]
و این مساله را باید بسیار جدی بگیریم

2- نماز شب خواندن بسیار توصیه شده است

عارف کامل و مکمل مرحوم آقای قاضی (ره) در نامه‌ای به یکی از شاگردانش می‌نویسد:
«اما نماز شب، پس هیچ چاره و گریزی برای مومنین از آن نیست، و تعجب از کسی است که می خواهد به کمال دست یابد و در حالی که برای نماز شب قیام نمی کند و ما نشنیدیم که احدی بتواند به آن مقامات دست یابد مگر به وسیله نماز شب»[2]

آیت الله قاضی در نامه ای به آیت الله طباطبایی می فرمودند: « دستورالعمل، قرآن کریم است؛ فیه دواء کل دواء و شفاء کل عله و دوا کل غله علماً و عملاً و حالاً. آن قره العیون مخلصین را همیشه جلوی چشم داشته باشید و با آن هادی طریق مقیم و صراط مستقیم سیر نمایید و از جمله سیرهای شریف آن قرائت است به حسن صورت و آداب دیگر، خصوص در بطون لیالی...»

و در طول شبانه روز اگر انسان بتواند یک سجده‌ای هر چند مختصر داشته باشد بسیار مفید است و در بیانات دینی هم به این امر سفارش شده است.

پی‌نوشت:
1. محمد بهاری، تذكرة المتقین، ص 177، و نیز چلچراغ سالكان،‌ ص 111.

2-کتاب آب حیات،محمد حسین اکبری ساوجی،ص67

سلام- سیرسلوک خیلی دوست دارم و ولی به غعلت مشکلات خانواده ام نمیتونم شروع کنم وقتی نزدییکش میشم مدتی کوتاه .... بدلایل اتفاقات نظیر دعوای عصبی و......... از بین می رود

ای خدا اااااااا داغونم تا کی پایان شود این درد بی سابقه

دلم میخاد دور از زندگی خانواده زندگی با معنوی به سبک اسلامی شروع کنم و صبح میرم سرکار بعد از ظهر تو خونه اشپز کردن و نماز خوندن و رفیق همخونه داشتن با هم حرفزدن و... بدون وجود دعوا فحش و....
استاد چیزی حرف زدنش نداری مثل اینکه با من همدردی کردی...

*"مهندس محمد جواد"*;480604 نوشت:
وقتی نزدییکش میشم مدتی کوتاه .... بدلایل اتفاقات نظیر دعوای عصبی و......... از بین می رود

سلام

مشکل فوق را با درج یک سئوال از کارشناس حل کنید تا بتوانید مرحله اول که ترک معصیت یا انجام عبادت است را داشته باشید

موفق باشید

احسنت داداش خوشم اومد ان شاء الله ما هم چنین توفیقاتی نصیبمان بشود
حاجی جان الان استاد پیدا نمیشه والله کم پیدا میشه یا اصلا پیدا نمیشه
تو تهران الا ماشاء الله در هر یک متر همه زبده العارفین هستند و عمده المکاشفین هستند:ok::ok:هر کس یک نظر مضخرفی می دهد و ذات مقدسشان بریء از هرگونه علم است:Nishkhand:
والله استاد بوده است که دانشجوی بدبخت می خواسته بخوابه می گفته تو قبر برای همیشه می خوابی اخه این قدر جهل ،جهل تا چه حد
یا می گند استادی بوده است می گفته انرزی های منفی را از شما می گیرم و انرزی مثبت می دهم و نشانه اش اینکه ساعت 10 نصف شب کنار چشمتون یک چیزی می شه
اینا زیاده
و سعی کنید در علوم پیچیده قدم نگذارید یا طلبه داره المغنی می خونه اومده به یکی از اساتید اخلاق گفته این قسمت کتاب فتوحات مکیه ابن عربی را بگو نفهمیدم ، بابا گردو بازی که نیست اگر ندانی گمراه می شوی از همین عرفان ..
یا کسی که صاحب کرامات بوده است و مریض را شفا می داده است این عالم که می خواسته برود طرف عرفان عملی(به گمانم) امام خمینی ره گفته است که نروید (قریب به همین مضامین )
ما در این حد هم داریم
ولی انچه که بنده از اساتید و علما شنیده ام کتاب معراج السعاده کولاک می کند و کتاب والد گرامی نویسنده معراج السعاده به اسم جامع السعادات و کتاب المحجه البیضا ملا محسن فیض کاشانی که مورد تایید است

متعلم;480843 نوشت:
سلام

مشکل فوق را با درج یک سئوال از کارشناس حل کنید تا بتوانید مرحله اول که ترک معصیت یا انجام عبادت است را داشته باشید

موفق باشید

سلام - اره راست میگی گام اول و راه اصلی ترک تمامی گناهه و سپس انجام واجبات و مستحبات و.......................
و ولی میگم عادت همیشه خانواده برخورد جدی دعوا و .... من وقتی راحت نباشم انجام دادنش اصرار دارن و طرفی برادر بزرگم اذیتم میکنه مثل بچه و... هیچ گوشم بهم نمیده که اذیت نشم هی چیزام میدزده وسط رایانه مزاحمت و.... بسیار موارد و و میگن احترام بزرگتر وجبه اگر رعایت کنم گیرم میده تا دعوا و فحش بیارم من خودم این چند معرض فشارهای عصبی ام گاخی وقتا ...در همه چیز اونا مثل بچه یا پشه میچیسبه بهم اگر دعوا کنم باز پشه میاد مگر داغون کننده نیست ... اعصابم یه تار نمومنده پاره میکنه دعوا میکنم و خودم معرض جاهایی که چیزهای که اعصابم خورد میکنه دارم این چند ساله همه جای حتی تو مدرسه ام معلمی داغونم میکرد اون رفتار و اخلاق خوب نبود ههیی نمره منفی میداد بهم و اعتراض میکنم دفاع میکردم و....
حاضرم پرونده زندگیم رو ......................

دوست عزیز من هم گفته سمیع جان رو دارم کاملا درست است...

*"مهندس محمد جواد"*;480880 نوشت:
سلام - اره راست میگی گام اول و راه اصلی ترک تمامی گناهه و سپس انجام واجبات و مستحبات و.......................
و ولی میگم عادت همیشه خانواده برخورد جدی دعوا و .... من وقتی راحت نباشم انجام دادنش اصرار دارن و طرفی برادر بزرگم اذیتم میکنه مثل بچه و... هیچ گوشم بهم نمیده که اذیت نشم هی چیزام میدزده وسط رایانه مزاحمت و.... بسیار موارد و و میگن احترام بزرگتر وجبه اگر رعایت کنم گیرم میده تا دعوا و فحش بیارم من خودم این چند معرض فشارهای عصبی ام گاخی وقتا ...در همه چیز اونا مثل بچه یا پشه میچیسبه بهم اگر دعوا کنم باز پشه میاد مگر داغون کننده نیست ... اعصابم یه تار نمومنده پاره میکنه دعوا میکنم و خودم معرض جاهایی که چیزهای که اعصابم خورد میکنه دارم این چند ساله همه جای حتی تو مدرسه ام معلمی داغونم میکرد اون رفتار و اخلاق خوب نبود ههیی نمره منفی میداد بهم و اعتراض میکنم دفاع میکردم و....
حاضرم پرونده زندگیم رو ......................

سلام
من متخصص نیستم ولی می‌دانم قرار دادن چنین برادری کنار شما برای ارتقای شما است!... حتماً می پرسی که چگونه؟
دعوای برادر با شما علتش به وجود عیب در برادر یا خود شما بر می گردد!
اگر او مشکلی دارد باید با توجه به سیره‌ی معصومین به رفع مشکل او بپردازید( شاید مثل برخورد امام حسن علیه السلام با مرد شامی!)
اگر بیماری روانی دارد او را پیش یک متخصص ببرید.
در مجموع رفتار خوب شما با بداخلاقی او، بلاخره او را متنبه می کند.... و در این مدت شما باید برای او دعا کنید... جلوی پای او بلند شوید... به او بلند سلام کنید....احوالش را بپرسید....
با او دست بدهید...برایش هدیه بخرید(مثل کتاب مورد نیازش و ...) .... باهم به گردش بروید...و کارهای دیگری که تنش‌ها را برطرف کند.

راهکارهای بهتر را با گفتن جزئیات به مشاور از او بخواهید

موفق باشید

متعلم;481324 نوشت:
سلام
من متخصص نیستم ولی می‌دانم قرار دادن چنین برادری کنار شما برای ارتقای شما است!... حتماً می پرسی که چگونه؟
دعوای برادر با شما علتش به وجود عیب در برادر یا خود شما بر می گردد!
اگر او مشکلی دارد باید با توجه به سیره‌ی معصومین به رفع مشکل او بپردازید( شاید مثل برخورد امام حسن علیه السلام با مرد شامی!)

با او دست بدهید...برایش هدیه بخرید(مثل کتاب مورد نیازش و ...) .... باهم به گردش بروید...و کارهای دیگری که تنش‌ها را برطرف کند.

راهکارهای بهتر را با گفتن جزئیات به مشاور از او بخواهید

موفق باشید[/quote

سلام-

نقل قول:

اون هیچ توجهی نمیکنه نماز نمیخونه اصلا هیچم گوشش بدهکار نیست
اون اذیت میکنهه مشکل قبول نکردنه
نیازهای براورده میکنم مگر مشکلی به دیگران و ما نیاید بله و او برعکس ...
نانم داریم اون درک نمیکنه
انتظار ادم شدنش داریم چنانکه پینوکیو ادم شد

سلام
پس علاوه بر مشورت گرفتن از مشاور، به او احترام بگذارید... و در نماز شب برایش دعا کنید.

جوانان باید آثار دینداری را در اخلاق و رفتار ما ببینند... تا به دین جذب شوند..... نه فقط در عبادات ما!

موفق باشید

سؤال:
یک طلبه جوان هجده ساله هستم و مدتی است که به عرفان و سیر و سلوک علاقمند شدم. آیا نیازی به استاد در نشان دادن طریق و سلوک هست؟

پاسخ:
بله به طور کلی در مسیر سیر و سلوک، نیاز به استاد است آن هم نه هر استادی؛ بلکه استاد کامل و مکملی که پایبندی کامل و دقیق به شریعت و دستورات دین داشته باشد و بتواند باطن انسان را بخواند و طبق آن دستور العمل بدهد و البته چنین انسان‌هایی نادر هستند.

و لکن باید بدانید استاد اصلی دستورات شریعت و پای بندی جدی به آن دستورات، یعنی انجام واجبات و ترک محرمات است و نباید ما آنها را دست کم بگیریم که این امور به منزله پاشیدن بذر در دل زمین است و بقیه امور مستحبی و دستور العمل‌ها و ریاضت‌ها و نمازشب خواندها به منزله آبیاری آن بذر است. زمانی آبیاری جواب می‌دهد که ما بذر را در زمین پاشیده باشیم و الا اگر بذری در کار نباشد، آبیاری کردن مثمر ثمر نخواهد بود
به فرموده علامه طباطبایی (قدس سره) از علمای بزرگ شیعه: «بزرگترین ریاضت دین‌داری است.» (1) چون ریاضت‌های دیگر در حد یک اربعین است ولی دینداری تا آخر عمر انسان ادامه دارد.
بنابراین در راه سیر و سلوک مهم ترین استاد و مرشد راه، شریعت و رعایت کردن کامل دستورات آن است و در کنار انجام واجبات و ترک محرمات، از مستحبات و نوافل مخصوصا نماز شب نباید غافل ماند که اثری بس شگرف در ترقی انسان در بعد معنوی دارند
و استاد بعدی در درجه دوم، پیران و خضرهای راه هستند. که اگر تشنگی انسان جدی باشد حق تعالی آن‌ها را در مسیر انسان قرار می دهد.

پی نوشت:
1.محیطی، علی، صراط سلوک، ص 131،قائم آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم).