جمع بندی نماز یا کلاس درس؛ کدام را انتخاب کنم؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نماز یا کلاس درس؛ کدام را انتخاب کنم؟

با سلام

کلاسی دارم که در وقت نماز است اگر بخواهم کلاس تا آخر باشم یک ساعت از زمان اذان نمازم دیرتر می شود اگر هم بین کلاس خارج بشم واسه نماز یه ربع ساعت از کلاس شامل مطالب مهم رو از دست می دهم (که مطالب گاهی عملی است گاهی تئوری )

به نظر شما چکار کنم ؟

با نام الله

[=arial]

کارشناس بحث: استاد

victoryone;478088 نوشت:
با سلام

کلاسی دارم که در وقت نماز است اگر بخواهم کلاس تا آخر باشم یک ساعت از زمان اذان نمازم دیرتر می شود اگر هم بین کلاس خارج بشم واسه نماز یه ربع ساعت از کلاس شامل مطالب مهم رو از دست می دهم (که مطالب گاهی عملی است گاهی تئوری )

به نظر شما چکار کنم ؟

سلام علیکم
نماز اول وقت مستحب است و ایرادی در تأخیر نماز در چنین مواقعی نیست.در عین حال می توانید از استاد برای خواندن نماز اجازه بگیرید و از دوستانتان مطالب جا مانده را بپرسید.

victoryone;478088 نوشت:
با سلام

به نظر شما چکار کنم ؟

سلام
دوست گرامی، اگر فقط برای خدا با استاد صحبت کنید و او قبول کند مطمئن باشید خداوند علمی به شما یاد می دهد که بسیار از در کلاس نشستن بالاتر است.

خودش می فرماید من خدا معلم شما می‌شوم:

وَاتَّقُوا اللَّهَ وَيُعَلِّمُكُمُ اللَّهُ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ ﴿البقرة: ٢٨٢﴾ ..... از خدا بپرهیزید! و خداوند به شما تعلیم می‌دهد؛ خداوند به همه چیز داناست.

البته اگر دوکلاس تشکیل می‌شود می‌توانید در آن یکی شرکت کنید

سلام من مدتیه این مسئله زیاد برام پیش میاد که هنگام اذان ظهر دقیقا باساعت شروع کلاسام همزمان میشه
تو همچین شرایطی واقعا نمیدونم باید چیکار کنم البته تا حالا اول نمازم رو خوندم بعد رفتم سر کلاس ولی خوب با تاخیر حاضر شدم چون مدرس هستم
یه خورده عذاب وجدان پیدا میکنم چون فکر میکنم حق دانشجو زایل میشه اینجوری
یا مثلا سه روز هفته من یه رشته ورزشی کار میکنم دقیقا ساعت اموزش من یه نیم ساعت بعد از اذان ظهره یعنی اگه بخوام بمونم بعد نماز برم دقیقا 45 دقیقا گاهی 1ساعت با تاخیر میرسم وهمیشه با مربیم سر این مسئله مشکل دارم میگه چرا شما همیشه تاخیر داری چرا سر ساعت حاضر نمیشید؟
ولی خوب هر کاری میکنم نمیتونم به نمازم بی اعتنا باشم حتما باید سروقت بخونم یعنی با صدای اذان باید شروع کنم
اگه حتی چند دقیقه بگذره عذاب وجدان میگیرم از دست خودم دلخور میشم کلا بعدش ارامش ندارم همش خودم سرزنش میکنم.

حالا برام سوال شده درسته من از زمان کلاسم بزنم به خاطر نماز حالا چه تدریس یا کلاس ورزش که میرم؟
امکانش هست به خاطر اینکه افراد دیگه ای مثل دانشجو یا مربی ورزش این وسط وقتشون زایل میشه من مرتکب گناهی شده باشم یا حقی گردم بیاد؟
حاال نمیدونم همچین مواقعی باید برم کلاس بعد بیام نمازم بخونم که واقعا برام سخته! یا اول نماز بخونم بعد برم کلاس باز مشکل دیگه ای پیش میاد؟

کلا موندم این وسط بلاتکلیف البته همیشه نمازم روترجیح دادم که نمیدونم کارم درست بوده یا نه؟:Ghamgin:

*آبی بیکران*;621593 نوشت:
سلام من مدتیه این مسئله زیاد برام پیش میاد که هنگام اذان ظهر دقیقا باساعت شروع کلاسام همزمان میشه
تو همچین شرایطی واقعا نمیدونم باید چیکار کنم البته تا حالا اول نمازم رو خوندم بعد رفتم سر کلاس ولی خوب با تاخیر حاضر شدم چون مدرس هستم
یه خورده عذاب وجدان پیدا میکنم چون فکر میکنم حق دانشجو زایل میشه اینجوری
یا مثلا سه روز هفته من یه رشته ورزشی کار میکنم دقیقا ساعت اموزش من یه نیم ساعت بعد از اذان ظهره یعنی اگه بخوام بمونم بعد نماز برم دقیقا 45 دقیقا گاهی 1ساعت با تاخیر میرسم وهمیشه با مربیم سر این مسئله مشکل دارم میگه چرا شما همیشه تاخیر داری چرا سر ساعت حاضر نمیشید؟
ولی خوب هر کاری میکنم نمیتونم به نمازم بی اعتنا باشم حتما باید سروقت بخونم یعنی با صدای اذان باید شروع کنم
اگه حتی چند دقیقه بگذره عذاب وجدان میگیرم از دست خودم دلخور میشم کلا بعدش ارامش ندارم همش خودم سرزنش میکنم.

حالا برام سوال شده درسته من از زمان کلاسم بزنم به خاطر نماز حالا چه تدریس یا کلاس ورزش که میرم؟
امکانش هست به خاطر اینکه افراد دیگه ای مثل دانشجو یا مربی ورزش این وسط وقتشون زایل میشه من مرتکب گناهی شده باشم یا حقی گردم بیاد؟
حاال نمیدونم همچین مواقعی باید برم کلاس بعد بیام نمازم بخونم که واقعا برام سخته! یا اول نماز بخونم بعد برم کلاس باز مشکل دیگه ای پیش میاد؟
کلا موندم این وسط بلاتکلیف البته همیشه نمازم روترجیح دادم که نمیدونم کارم درست بوده یا نه؟

سلام علیکم
در مواردی که شما مدرس هستید اگر راهی برای تغییر ساعت ندارید باید سر کلاس حاضر شوید و عدم حضور شما تضییع حقوق دیگران است اما در موردی که شما به کلاس می روید می توانید به مربی بگویید که من به خاطر نماز کمی دیرتر می آیم و ایشان اگر شما تنها شاگردش هستید،استراحت کند و اگر شاگردان دیگری هم هستند کارشان را شروع کنند و منتظر شما نباشند و شما مشکلی با شروع کار ایشان ندارید.

نماز اول وقت، چنان روزی و برکتی وارد زندگی می کنه که وصف ناپذیره
کلاس کیلو چنده! ولش کن

لبیک یا علی النقی;623057 نوشت:
نماز اول وقت، چنان روزی و برکتی وارد زندگی می کنه که وصف ناپذیره
کلاس کیلو چنده! ولش کن

این حرفا چیه میزنید شما.اقاشما ی روز تو هفته نمازتو ی ساهت دیرتر بخونی هیچ مشکلی پیش نمیاد.خدا اینقدرا هم سختگیر نیست

mehrdad1919;623093 نوشت:
این حرفا چیه میزنید شما.اقاشما ی روز تو هفته نمازتو ی ساهت دیرتر بخونی هیچ مشکلی پیش نمیاد.خدا اینقدرا هم سختگیر نیست

شما اگه همیشه هم سه ساعت دیرتر بخونی هیچ مشکلی پیش نمیاد.
قرار هم نیست مشکلی پیش بیاد!
ما هم کسی را از "پیش آمدن مشکل" نترسوندیم!
تو قیامت هم کسی مارو به خاطر انجام ندادن یک مستحب، مجازات نمی کنه!
ممکن است شخصی به بهشت برود اما هیچ مستحبی انجام نداده باشد.
اما بهشت و ایمان هم دارای مراتب مختلف اند.

آیت الله بهجت به نقل از یکی از اساتید خود فرمودند:
هرکس که همیشه نمازش را اول وقت خواند و به مقامات عالیه نرسید مرا لعنت کند!

من این جمله رو خطاب به افراد مؤمنی گفتم که خواهان افزایش ایمان اند.
حکم شرعی صادر نکردم که "اگه نخونی خدا میاد لِهت می کنه!"

حضرت امام سجاد علیه السلام:
شیعه ی واقعی، کسی است که در هنگام نماز "بی تاب" شود.

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

لبیک یا علی النقی;623106 نوشت:
شما اگه همیشه هم سه ساعت دیرتر بخونی هیچ مشکلی پیش نمیاد.
قرار هم نیست مشکلی پیش بیاد!
ما هم کسی را از "پیش آمدن مشکل" نترسوندیم!
تو قیامت هم کسی مارو به خاطر انجام ندادن یک مستحب، مجازات نمی کنه!
ممکن است شخصی به بهشت برود اما هیچ مستحبی انجام نداده باشد.
اما بهشت و ایمان هم دارای مراتب مختلف اند.

آیت الله بهجت به نقل از یکی از اساتید خود فرمودند:
هرکس که همیشه نمازش را اول وقت خواند و به مقامات عالیه نرسید مرا لعنت کند!

من این جمله رو خطاب به افراد مؤمنی گفتم که خواهان افزایش ایمان اند.
حکم شرعی صادر نکردم که "اگه نخونی خدا میاد لِهت می کنه!"

حضرت امام سجاد علیه السلام:
شیعه ی واقعی، کسی است که در هنگام نماز "بی تاب" شود.

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

عزیز من این اقا کلی سختی کشیده رفته دانشگاه هزینه کرده کلاس برداشته عمرشو گذاشته شما میگی بیخیال کلاس نمیخاد بری؟؟؟!!!دوست عزیز شما کلاستو برو بعد هم نمازتو بخون.شرایط شما اینطوری ایجاب میکنه الان

mehrdad1919;623109 نوشت:
این اقا کلی سختی کشیده رفته دانشگاه هزینه کرده کلاس برداشته عمرشو گذاشته

یادمه موقعی که دانشجوی کارشناسی بودم برخی از اساتید بی بهره از عقل و شعور، نزدیک اذان امتحان می گرفتن!
من هم در چنین امتحان هایی که چهارواحد هم داشت الکی سریع تند تند یه چیزی می نوشتم و سر هم می کردم و سریع بلند می شدم و برا نماز می رفتم.

عاقبت کار هم من شاگرد اول کلاس شدم و بدون کنکور وارد دوران ارشد شدم.

عزیز دل برادر! بهتر است باور کنیم که همه چیز، فقط و فقط دست خداست!
استاد و دانشگاه و همکلاسی و اینا همه اش بازیه!

اون سجود بعد وجود

جمع بندی
کلاسی دارم که در وقت نماز است اگر بخواهم کلاس تا آخر باشم یک ساعت از زمان اذان نمازم دیرتر می شود اگر هم بین کلاس خارج بشم واسه نماز یه ربع ساعت از کلاس شامل مطالب مهم رو از دست می دهم (که مطالب گاهی عملی است گاهی تئوری ) به نظر شما چکار کنم ؟

پاسخ
نماز اول وقت مستحب است و ایرادی در تأخیر نماز در چنین مواقعی نیست.در عین حال می توانید از استاد برای خواندن نماز اجازه بگیرید و از دوستانتان مطالب جا مانده را بپرسید.

موضوع قفل شده است