جمع بندی پدرم مرا از اعمال مستحبی نهی می کند، آیا می توانم مستحبات را انجام دهم؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پدرم مرا از اعمال مستحبی نهی می کند، آیا می توانم مستحبات را انجام دهم؟

باسلام و خسته نباشید

شبهای چهارشنبه دعای توسل میرم
شبهای جمعه زیارت کمیل و آل یاسین
و شب شنبه زیارت آل یاسین میرم

در کشور افغانستان زندگی میکنم، بخاطری که گاهی اوقات سر راه بعضی ها رو میگیرن و دزدی میکنن گاهی هم با چاقو و تفنگ تیر اندازی میکنن (در شبها) مانع میشه و میگه من راضی نیستم بری!

البته پدرم گاهی نماز شب میخونه و درس خونده هست

من عشق دارم برم دعا ولی پدرم مانع میشه؛ من پدر بشم با پسرم هر شب میرم به جای اینکه مانع بشم
بقیه مردم از خدا شونه بچشون بره ما که میریم مانع میشن
چیکار کنم؟

از لحاظ شرعی اگر بروم کار حرامی مرتکب شده ام؟

مرجع تقلید: ایت الله مکارم شیرازی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

user;478011 نوشت:
اسلام و خسته نباشید

شبهای چهارشنبه دعای توسل میرم
شبهای جمعه زیارت کمیل و آل یاسین
و شب شنبه زیارت آل یاسین میرم

در کشور افغانستان زندگی میکنم، بخاطری که گاهی اوقات سر راه بعضی ها رو میگیرن و دزدی میکنن گاهی هم با چاقو و تفنگ تیر اندازی میکنن (در شبها) مانع میشه و میگه من راضی نیستم بری!

البته پدرم گاهی نماز شب میخونه و درس خونده هست

من عشق دارم برم دعا ولی پدرم مانع میشه؛ من پدر بشم با پسرم هر شب میرم به جای اینکه مانع بشم
بقیه مردم از خدا شونه بچشون بره ما که میریم مانع میشن
چیکار کنم؟

از لحاظ شرعی اگر بروم کار حرامی مرتکب شده ام؟

مرجع تقلید: ایت الله مکارم شیرازی

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

اگر مخالفت با پدر در این زمینه موجب اذیت و آزار او گردد ، جایز نیست و نباید چنین مستحباتی را انجام دهید . (1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، استفتائات جدید ج 3 س 1561[/]

سلام علیکم
دوست عزیر رفع نگرانی پدر مومن شما و همچنین خواندن فردی این دعاها یقیناً نورانیتی به قلب شما می‌دهد که از دعای جمعی( که پدر مخالف باشد) بیشتر است

زاهدترين، با ورع‌ترين، عابدترين و با كوشش‌ترين مردم كيست؟

جواب در این پست آمده است:{{{ http://www.askdin.com/thread28170-3.html#post478224}}}

موفق باشید

میبینم پدرت ادم خوبیه و راهنماییش مهمتره هرچه خوب باشه همه کنترل بهتره میدونم دوست داری شرکت کنید میتونی کار دیگه انجام بدی
بابای منم نمیذاش برم اعتکاف و.... دیگه غصه نداره و گوش بده ثوابش زیاده
حرف پدر مومن بی دلیل نیست

سلام
اعمال مستخبی برای حوان زیاد خوب نیست
حایی خونده بودم اقای بهحت ره هم در حوانی مستخبات انحام میداد که وقتی پدرش متوجه شد فورا او را از این کار منع کرد و گفت فقط و فقط واجبات و تحصیل!

علتش رو من نمی دونم چیه ولی شاید باعث غرور و اینا بشه که میگن نخونین خدا اسمت و خط بزنه!... بازم دقیق نمی دونم.

باسلام و تشکر
سوال اول اینکه فرمودید

سجاد;478215 نوشت:
اگر مخالفت با پدر در این زمینه موجب اذیت و آزار او گردد ، جایز نیست و نباید چنین مستحباتی را انجام دهید . (1)

فتواست درسته؟ احتیاط واجب نیست؟

سوال دوم: اگر من طوری مستحبات رو انجام بدم که باعث اذیت آزار نشود چطور؟ مثلا بعضی شبها که حوزه نمیام زنگ میزنم میگم امشب خونه نمیام اونا خیالشون جمع هست که شب حوزه هستم، در حالی که از مستحبات من و بیرون رفتن من در مجالس خبر ندارن! اینطوری خبر هم نمیشن و اذیت هم نمیشن
اینطوری جایزه و بلا مانع از نظر آیت الله مکارم؟
باتشکر

[="Tahoma"][="Black"]

user;478627 نوشت:
باسلام و تشکر
سوال اول اینکه فرمودید
نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
فتواست درسته؟ احتیاط واجب نیست؟
سوال دوم: اگر من طوری مستحبات رو انجام بدم که باعث اذیت آزار نشود چطور؟ مثلا بعضی شبها که حوزه نمیام زنگ میزنم میگم امشب خونه نمیام اونا خیالشون جمع هست که شب حوزه هستم، در حالی که از مستحبات من و بیرون رفتن من در مجالس خبر ندارن! اینطوری خبر هم نمیشن و اذیت هم نمیشن
اینطوری جایزه و بلا مانع از نظر آیت الله مکارم؟
باتشکر

با عرض سلام و احترام مجدد

1. بله فتواست .
2. اگر این طوری باشد ، مانعی ندارد !

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

موضوع قفل شده است