نذر نماز شکر

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نذر نماز شکر

با سلام. چند وقت پیش به دلیل مشکل بزرگی که بین پدر و مادرم اتفاق افتاد( مشکل به حدی بود که مادرم مجبور شد از خانه برود و چند روزی را در منزل برادر بزرگترم سر کند )برای همین من که خیلی از این وضع غصه دار بودم نذر کردم که اگر مادرم دوباره به خانه برگردد و باز هم همه با خوشی دور هم جمع شویم من هزاران بار نماز شکر به جا می آورم حالا مادرم برگشته ولی مشکل و ناراحتی ما همچنان پابرجاست و گاهی هم شدت می یا بد لطفاً بفرمایید تکلیف این نذر من چه می شود؟آیا من باید به نذری که کردم (هزاران بار نماز شکر)عمل کنم؟اگر نظر شما در این مورد مثبت باشد من باید نذرم را اداکنم دقیقاً چند هزار نماز شکر باید به جا آورم؟ با تشکر

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

تقدیر;476668 نوشت:
با سلام. چند وقت پیش به دلیل مشکل بزرگی که بین پدر و مادرم اتفاق افتاد( مشکل به حدی بود که مادرم مجبور شد از خانه برود و چند روزی را در منزل برادر بزرگترم سر کند )برای همین من که خیلی از این وضع غصه دار بودم نذر کردم که اگر مادرم دوباره به خانه برگردد و باز هم همه با خوشی دور هم جمع شویم من هزاران بار نماز شکر به جا می آورم حالا مادرم برگشته ولی مشکل و ناراحتی ما همچنان پابرجاست و گاهی هم شدت می یا بد لطفاً بفرمایید تکلیف این نذر من چه می شود؟آیا من باید به نذری که کردم (هزاران بار نماز شکر)عمل کنم؟اگر نظر شما در این مورد مثبت باشد من باید نذرم را اداکنم دقیقاً چند هزار نماز شکر باید به جا آورم؟ با تشکر

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

امیدوارم مشکل شما به خیر و خوشی حل گردد .

این طور که از متن شما پیداست با بازگشت مادرتان باز هم متأسفانه خوشی در زندگی تان به وجود نیامده اگر این طور باشد نذر بر شما واجب نشده است .

توجه داشته باشید برای واجب شدن نذر غیر از مسئله ای که عرض شد ، شرایط دیگری هم وجود دارد که می توانید در رساله مرجع تقلیدتان مطالعه فرمایید .

همیشه موفق و سربلند باشید[/]

با سلام
من می خواستم شرایط نذر کردن رو بدون که چقدر و به چه اندازه نذر صحیح است برای مثال من دانشجو که خرجم با خانواده اس باید به چه صورت نذر کنم و یا اینکه اگه نذر کردم آیا همیشه می بایست اداد کنم و فقط یکبار کافی است و سوالاتی از این دست که من را از این حکم آشنا کند؟
مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

[="Tahoma"][="Black"]

omid_rch;624334 نوشت:
با سلام
من می خواستم شرایط نذر کردن رو بدون که چقدر و به چه اندازه نذر صحیح است برای مثال من دانشجو که خرجم با خانواده اس باید به چه صورت نذر کنم و یا اینکه اگه نذر کردم آیا همیشه می بایست اداد کنم و فقط یکبار کافی است و سوالاتی از این دست که من را از این حکم آشنا کند؟
مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

به صورت کلی احکام نذر و شرایط آن، چنین است:

مسألۀ 2272- «نذر» آن است كه كار خيرى را براى خدا بر عهدۀ خود قرار دهد، يا ترك كارى كه نكردن آن بهتر است.
مسألۀ 2273- نذر دو قسم است: نذرى كه به صورت «مشروط» انجام مى‌شود، مثلًا مى‌گويد: چنانچه مريض من خوب شود انجام فلان كار براى خدا بر عهدۀ من است (اين را «نذر شكر» گويند) يا اگر مرتكب فلان كار بد شوم فلان كار خير را براى خدا انجام خواهم داد (و آن را «نذر زجر» گويند)، دوم نذر مطلق است و آن اينكه بدون هيچ قيد و شرطى بگويد: «من براى خدا نذر مى‌كنم كه نماز شب بخوانم» و همۀ اينها صحيح است.
شرايط و احكام نذر
مسألۀ 2274- نذر در صورتى صحيح است كه براى آن صيغه خوانده شود، خواه به عربى باشد يا زبانهاى ديگر، بنابراين اگر بگويد چنانچه فلان حاجت من روا شود براى خدا بر من است كه فلان مقدار مال را به فقير بدهم، نذر او صحيح است، بلكه اگر بگويد نذر مى‌كنم براى خدا اگر فلان حاجت من روا شود فلان كار خير را انجام دهم، كافى است.
مسألۀ 2275- نذر در صورتى صحيح است كه از انسان بالغ و عاقل صورت گيرد و از روى اختيار و قصد باشد، بنابراين نذر از روى اجبار، يا به واسطۀ عصبانى شدن و از‌ دست دادن اختيار، صحيح نيست.
مسألۀ 2280- نذر در مورد كارهايى صحيح است كه انجام آن ممكن باشد.
مسألۀ 2281- كارى را كه انسان نذر مى‌كند بايد شرعاً مطلوب باشد، بنابراين نذر كار حرام، يا مكروه، يا ترك واجب و مستحب، صحيح نيست.
مسألۀ 2282- لازم نيست جزئيّات و خصوصيّات عملى كه نذر كرده مطلوب باشد، همين اندازه كه اصل آن شرعاً مطلوب باشد كافى است، مثلًا اگر نذر كند شب اوّل هر ماه نماز شب بخواند صحيح است و بايد به آن عمل كند، يا اگر نذر كند در محلّ خاصّى فقرا را اطعام نمايد بايد مطابق آن عمل نمايد.
مسألۀ 2283- كار مباحى كه انجام و ترك آن از هر جهت مساوى است نذر انجام آن صحيح نيست، ولى اگر انجام يا ترك آن از جهتى بهتر باشد و به همان منظور نذر كند صحيح است، مثلًا نذر كند غذايى بخورد كه براى عبادت قوّت گيرد يا غذايى كه مايۀ سستى بدن او براى انجام عبادت مى‌شود ترك نمايد.
مسألۀ 2284- هرگاه نذر كند روزه بگيرد ولى وقت و مقدار آن را معيّن نكند، چنانچه يك روز روزه بگيرد كافى است، همچنين اگر نذر كند نماز بخواند و مقدار و‌ خصوصيّات آن را معيّن نكند يك نماز دو ركعتى كفايت مى‌كند، نذر ساير كارهاى خير نيز همين‌گونه است.
مسألۀ 2286- اگر كسى از روى اختيار به نذر خود عمل نكند گناه كرده و بايد كفّاره بدهد و كفّاره نذر عبارت است از اطعام شصت فقير، يا دو ماه پى‌درپى روزه گرفتن، يا يك بنده آزاد كردن.
مسألۀ 2287- اگر نذر كند تا وقت معيّنى عملى را ترك نمايد بعد از گذشتن آن وقت مى‌تواند آن كار را به جا آورد و اگر پيش از گذشتن وقت از روى فراموشى يا اجبار انجام دهد چيزى بر او نيست، ولى لازم است تا آخر وقت نذر، آن عمل را به جا نياورد و اگر بدون عذر آن را به جا آورد بايد مطابق آنچه در مسألۀ پيش گفته شد كفّاره بدهد.
مسألۀ 2288- كسى كه نذر كرده عملى را مستمرّاً ترك كند و زمانى براى آن معيّن ننموده، چنانچه از روى اختيار آن را به جا آورد براى دفعۀ اوّل بايد كفّاره بدهد و اگر نذر او چنان بوده كه هر دفعه از آن عمل، مستقلًّا تحت نذر قرار داشته احتياط واجب آن است كه براى هر دفعه، كفّاره‌اى بدهد، امّا اگر چنين قصدى نداشته، يا شك كند قصدش چگونه بوده يك كفّاره بيشتر واجب نيست.
مسألۀ 2292- هرگاه نذر كند به زيارت يكى از امامان مثلًا به زيارت حضرت امام حسين عليه السلام مشرّف شود، اگر به زيارت امام ديگرى برود كافى نيست و هرگاه به واسطۀ عذرى نتواند آن امام را زيارت كند چيزى بر او نيست.
مسألۀ 2294- اگر چيزى براى حرم يكى از امامان يا امامزادگان نذر كند بايد آن را به مصارف حرم برساند، از قبيل تعميرات و فرش و روشنايى و خدّامى كه مشغول خدمت هستند و مانند آن، ولى اگر چيزى براى خود امام عليه السلام يا امامزاده نذر كرده بى‌آنكه نام حرم را ببرد، مى‌تواند علاوه بر امورى كه ذكر شد صرف مجالس عزادارى و سوگوارى يا نشر آثار آن بزرگواران، يا كمك به زوّار آنها يا هر كار ديگرى كه نسبتى با آنها دارد بكند.
مسألۀ 2296- هرگاه نذر كند اگر مريض او خوب شود يا مسافرش سالم بازگردد فلان كار خير را انجام دهد، چنانچه معلوم شود پيش از نذر كردن مريض او خوب شده، يا مسافر آمده است، عمل كردن به نذر واجب نيست.

اگر سؤالی باقی ماند بفرمایید تا پاسخ داده شود[/]

موضوع قفل شده است