فرش نجس

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فرش نجس

سلام علیکم
ببخشید قسمتی از فرش نجس شده
وبنده میدونستم که این قسمت نجس شده
و فراموش کردم
حالا شک دارم پاک و نجاست در رد شدن به هم برخود کرده اند یاخیر
و شک دارم رطوبت یکی به دیگری انتقال پیدا کرده یا نه؟

مقلد آیت الله سیستانی هستم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

مختار.;476533 نوشت:
سلام علیکم
ببخشید قسمتی از فرش نجس شده
وبنده میدونستم که این قسمت نجس شده
و فراموش کردم
حالا شک دارم پاک و نجاست در رد شدن به هم برخود کرده اند یاخیر
و شک دارم رطوبت یکی به دیگری انتقال پیدا کرده یا نه؟

مقلد آیت الله سیستانی هستم

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله سيستاني:

فرش ياد شده كه قبلا نجس بوده همچنان نجس است ،اما ملاقي (يعني شئ كه با آن فرش بر خورد كرده است پاك مي باشد) چون شما نمي دانيد رطوبت سرايت كرده است ياخير در اين صورت براي شئ ملاقي حكم به طهارت مي شود.

با سلام . اين مشكل چند روزي است كه براي من پيش آمده و فرشي كه روي آن نماز مي خواندم نجس شده است و دقيقا هم نمي دانم كجاي آن نجس شده و امكان شستن فرش نيز تا مدتي وجود ندارد .
چند موضوع پيش مي آيد ( لطفا همه را مد نظر قرار دهيد ) :

1. در وبسايتي خواندم كه براي نماز خواندن فقط بدن و لباس و محل سجده بايد پاك باشد . آيا اين گفته حقيقت دارد ؟
  2. در صورت حقيقت داشتن مورد 1 با استفاده از يك حايل مثل سجاده مي شود مانع نجاست شد ؟
  3. آيا بعد از اين ، آن قسمتي از سجاده كه با نجاست (خشك) تماس داشته نجس مي شود ؟
  4. اگر محل سجده خشك باشد و بدن نيز خشك باشد نياز به استفاده از حايل هست ؟
مرجع : رهبر

به نام خدا

سلام عليكم

amirdin;551640 نوشت:
با سلام . اين مشكل چند روزي است كه براي من پيش آمده و فرشي كه روي آن نماز مي خواندم نجس شده است و دقيقا هم نمي دانم كجاي آن نجس شده و امكان شستن فرش نيز تا مدتي وجود ندارد .

در وبسايتي خواندم كه براي نماز خواندن فقط بدن و لباس و محل سجده بايد پاك باشد . آيا اين گفته حقيقت دارد ؟
در صورت حقيقت داشتن مورد 1 با استفاده از يك حايل مثل سجاده مي شود مانع نجاست شد ؟
آيا بعد از اين ، آن قسمتي از سجاده كه با نجاست (خشك) تماس داشته نجس مي شود ؟
اگر محل سجده خشك باشد و بدن نيز خشك باشد نياز به استفاده از حايل هست ؟

لطفا براي دريافت پاسخ به اين تاپيك مراجعه بفرماييد :

http://www.askdin.com/thread11198.html

چنانچه ابهامي باقي بود بفرماييد تا سوالتون رو ارجاع بدم .

amirdin;551640 نوشت:

1. در وبسايتي خواندم كه براي نماز خواندن فقط بدن و لباس و محل سجده بايد پاك باشد . آيا اين گفته حقيقت دارد ؟
  2. در صورت حقيقت داشتن مورد 1 با استفاده از يك حايل مثل سجاده مي شود مانع نجاست شد ؟
  3. آيا بعد از اين ، آن قسمتي از سجاده كه با نجاست (خشك) تماس داشته نجس مي شود ؟
  4. اگر محل سجده خشك باشد و بدن نيز خشك باشد نياز به استفاده از حايل هست ؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

1. براي نماز خواندن فقط بدن و لباس و محل سجده بايد پاك باشد، اين مطلب صحیح است.
  2. با استفاده از يك حايل مثل سجاده مي شود مانع نجاست شد ولی اگر مهر پاک باشد،نیازی به سجاده نیست.
  3. آن قسمتي از سجاده كه با نجاست (خشك) تماس داشته نجس نمي شود.
  4. اگر محل سجده خشك باشد و بدن نيز خشك باشد نياز به استفاده از حايل نیست.
موضوع قفل شده است