جمع بندی ما شیعه هستیم یا محب؟!!

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ما شیعه هستیم یا محب؟!!

با عرض سلام و ادب و احترام

ابتدا می خوام بدونم تفاوت شیعه و محب در چیست؟

شیعیان چه ویژگی هایی دارند؟ محبین چه ویژگیهایی ؟

ما شیعه هستیم یا محب؟

با تشکر :Gol:

با نام الله

کارشناس بحث: استاد رئوف

باغ بهشت;476380 نوشت:
با عرض سلام و ادب و احترام

ابتدا می خوام بدونم تفاوت شیعه و محب در چیست؟

شیعیان چه ویژگی هایی دارند؟ محبین چه ویژگیهایی ؟

ما شیعه هستیم یا محب؟

با تشکر

:Gol:

با سلام خدمت شما دوست گرامی

سوال خوبی مطرح کردید. سوالی که کند و کاو در باب آن می تواند به تغییر در روش و شیوه زندگی ما منجر شود.

در اصطلاح شیعه به کسی می گویند که پس از پیامبر اکرم (ص) خلافت را از آن امیرالمومنین، علی (ع) می داند و معتقد است که جانشین بلافصل پیامبر، علی (ع) بوده است. همچنین علاوه بر خلافت ظاهری، مرجعیت علمی و بیان و شرح معارف نیز از جمله وظایف امام علی (ع) و امامان بعدی است. (البته در میان شیعیان نیز اختلافاتی وجود دارد ولی آنچه مشهور است، شیعه 12 امامی است.)

محب در اصطلاح به کسانی گفته می شود که اعتقاد فوق را ندارند ولی به جهت سیره و منش اهل بیت و نیز سخنان حکیمانه آنها، به اهل بیت ارادت خاصی دارند. چنین افرادی در میان اهل سنت نیز به وفور یافت می شود.

اما مسئله که در پاسخ به سوال شما باید مورد توجه قرار گیرد، این است که تعریف فوق تنها یک تعریف اصطلاحی است و باید به لوازم آن توجه کرد. کسی که امامان (ع) را جانشین پیامبر(ص) می داند، در عمل نیز طبق فرموده ی آنها عمل میکند و واقعا پیرو آنها می شود. از این رو ممکن است افرادی وجود داشته باشند که خود را شیعه بنامند ولی در عمل از معارف اهل بیت پیروی نکنند و عملا در مقام محب باقی بمانند.

در مورد شما و یا هر فرد دیگری، بنده نمی توانم نظری بدهم ولی می توانم این دعا را داشته باشم که همگی ما، از مرحله محب بودن عبور کنیم و با پیروی علمی از آموزه های اسلامی، شیعیان واقعی برای حضرات باشیم.

موفق باشید

سلام علیکم

ممنون جناب رئوف

راستش من بیشتر این سوال رو از اون جهت پرسیدم که در روایاتی که از معصومین علیهم السلام به ما رسیده اینگونه بیان شده که مثلا حضرت معصومه (سلام الله علیها ) در روز قیامت

شیعیان را شفاعت

می کنند و روایاتی از این قبیل که تنها به گروه شیعیان تعلق گرفته ... یعنی شفاعت شامل حال ما نمیشه(منظورم مایی که محبّیم )...

پس اینجوری تعداد محبین بیشتر از شیعیانه که !!!

اگه ما تابع و پیرو اهل بیت علیهم السلام باشیم لاجرم نباید گناه گنیم یا لا اقل کم گناه کنیم !!! در صورتی که اینطور نیست .

پس یعنی ما (خودم رو عرض می کنم ) شیعه نیستم؟

در روایت دیگری شنیدم که اگه کسی حبّ علی ابن ابی طالب درونش باشه او وارد آتش نمیشه ...

جمع بین این روابات چگونه است؟

حبّ امام علی علیه السلام رو داشتن و وارد آتش نشدن مساله خیلی بزرگیه !!! آیا همینکه من تو دلم حبّ ایشون رو داشته باشم کافی است؟

اگه اینطوره پس مسائل دیگه دین چی میشه ؟

جناب رئوف من قانع نشدم .میشه لطف کنید بیشتر توضیح بدید؟

ممنون

باغ بهشت;476704 نوشت:
سلام علیکم

ممنون جناب رئوف

راستش من بیشتر این سوال رو از اون جهت پرسیدم که در روایاتی که از معصومین علیهم السلام به ما رسیده اینگونه بیان شده که مثلا حضرت معصومه (سلام الله علیها ) در روز قیامت

شیعیان را شفاعت

می کنند و روایاتی از این قبیل که تنها به گروه شیعیان تعلق گرفته ... یعنی شفاعت شامل حال ما نمیشه(منظورم مایی که محبّیم )...

پس اینجوری تعداد محبین بیشتر از شیعیانه که !!!

اگه ما تابع و پیرو اهل بیت علیهم السلام باشیم لاجرم نباید گناه گنیم یا لا اقل کم گناه کنیم !!! در صورتی که اینطور نیست .

پس یعنی ما (خودم رو عرض می کنم ) شیعه نیستم؟

در روایت دیگری شنیدم که اگه کسی حبّ علی ابن ابی طالب درونش باشه او وارد آتش نمیشه ...

جمع بین این روابات چگونه است؟

حبّ امام علی علیه السلام رو داشتن و وارد آتش نشدن مساله خیلی بزرگیه !!! آیا همینکه من تو دلم حبّ ایشون رو داشته باشم کافی است؟

اگه اینطوره پس مسائل دیگه دین چی میشه ؟

جناب رئوف من قانع نشدم .میشه لطف کنید بیشتر توضیح بدید؟

ممنون

چند مطلب:

- اگر کسی مرتکب گناه شد، به معنای این نیست که دیگر شیعه نیست. زیرا شیعه مساوی با معصوم نیست. بلکه شیعه هم مانند هر مسلمانی ممکن است خدایی نکرده مرتکب گناهی شود. تفاوت در این است که شیعه به جهت پیروی از اهل بیت، بلافاصله زمینه توبه را فراهم می کند. توبه ای که به معنای پیشمانی از گناه و نیز عدم تکرار آن است. بنابراین اگر کسی مرتکب گناه شد، می تواند همچنان با توبه کردن از گناه، در زمره شیعیان باشد. بنابراین از شفاعت اهل بیت (ع) ناامید نباشید.

- مسئله دیگر این است که داشتن محبت اهل بیت، به پیروی از آنها منجر می شود. اساسا محب سعی می کند که چنانکه مورد پسند محبوب است رفتار کند و خصوصیات و روش و منش محبوب را در پیش بگیرد. از این رو هنگامی که گفته می شود که محب علی (ع) وارد جهنم نمی شود، از این باب است که محبت واقعی به پیروی از اهل بیت می انجامد و کسانی که چنین حبی داشته باشند، در عمل به سیره اهل بیت ملتزم هستند و در نتیجه واقعا انسان های صالحی خواهند بود. انسان هایی که خداوند وعده نجاب به آنها داده است.
در این باب، محب بودن صرف تعارف نیست بلکه از این روست که فرد واقعا علاقه مند (عاشق) اهل بیت باشد و طبق منش و رویه آنها عمل کند. آیا اگر کسی طبق روش و منش اهل بیت عمل کند، جهنمی می شود؟
بنابراین همان طور که در ابتدا گفتم، حب اهل بیت، می تواند به شیعه شدن منجر شود.

- با توجه به مطالب قبل، حب، صرف یک ادعا نیست و محب واقعی در پی محبوب حرکت می کند و از آنجایی که محبوب انسان صالحی است، محب نیز به انسان صالحی تبدیل می شود. بنابراین هیچ استبعادی ندارد که محبین اهل بیت، همگی بهشتی باشند. در مورد مسائل دیگر دین نیز مسئله به همین نحو است، یعنی محب واقعی، اگر واقعا در پی حقیقت باشد و از روی صداقت عمل کند، معارف دین را نیز از اهل بیت دریافت می کند. اما ممکن است به دلیلی موجه و عذری مقبول، برخی از معارف دین حق را نیابد ولی واقعا در پی حقیقت باشد، در این حالت، خداوند، فرد را به جهت آنچه که برایش تلاش کافی کرده اما به دست نیاورده، مواخذه نمی کند.

- با توجه به مطالبی که بیان شد، وجه جمع دو روایات هم روشن می شود. شیعیان مورد شفاعت اهل بیت واقع می شوند. محبان (به معنای واقعی کلمه) نیز به جهت آنکه پیروی اهل بیت هستند (هر چند بنا به عذری موجه به درجه شیعه بودن نرسند)، از آن رو که به جهت محبت از اهل بیت، به انسان های صالحی بدل شده اند، اهل نجات اند.

موفق باشید

سلام علیکم

کسی اگر حب اهل بیت یا امامان رو نداشته باشه
ولی انسان خوبی باشه
می ره جهنم ؟

چون محبت که الکی ایجاد نمیشه ؟
مثلا من از امام علی نقی چی دیدم که محبش باشم ؟ یعنی دوسش داشته باشم؟
اصلا نه عکسی ازش دیدم نه چیز قابل ملاحضه ای ؟

یا هو

دل ارام;476743 نوشت:
سلام علیکم

کسی اگر حب اهل بیت یا امامان رو نداشته باشه
ولی انسان خوبی باشه
می ره جهنم ؟

چون محبت که الکی ایجاد نمیشه ؟
مثلا من از امام علی نقی چی دیدم که محبش باشم ؟ یعنی دوسش داشته باشم؟
اصلا نه عکسی ازش دیدم نه چیز قابل ملاحضه ای ؟

یا هو

دو مطلب:

- اینکه اطلاع ما از امامان کم است، مطلبی است که باید سعی در جبران آن کنیم و با مطالعه این شناخت و این محبت ایجاد می شود.

- مطلب دوم این است که، همان طور که پیش از این بیان شد، اگر فردی با جدیت و از روی صداقت به دنبال حقیقت باشد ولی بنا به دلیل موجهی، به دین حق دست نیابد، این مسئله موجب عذاب او نمی شود.

موفق باشید

رئوف;476788 نوشت:

دو مطلب:

- اینکه اطلاع ما از امامان کم است، مطلبی است که باید سعی در جبران آن کنیم و با مطالعه این شناخت و این محبت ایجاد می شود.

- مطلب دوم این است که، همان طور که پیش از این بیان شد، اگر فردی با جدیت و از روی صداقت به دنبال حقیقت باشد ولی بنا به دلیل موجهی، به دین حق دست نیابد، این مسئله موجب عذاب او نمی شود.

موفق باشید

سلام علیکم

اگر من امامی رو خیلی دوستش داشته باشم بدون تحقیق

و بعد که تحقیق کردم نسبت به بعضی از عملکردهای او و اخلاقاش
دچار شک و تردید بشم
و این عشق و علاقه رو از دست بدم

تکلیفم چیه ؟

یا هو

رئوف;476788 نوشت:

لطفا دلیل قرانی این مساله رو بگین تا من خیالم راحت بشه ؟

یا هو

دل ارام;476811 نوشت:
سلام علیکم

اگر من امامی رو خیلی دوستش داشته باشم بدون تحقیق

و بعد که تحقیق کردم نسبت به بعضی از عملکردهای او و اخلاقاش
دچار شک و تردید بشم
و این عشق و علاقه رو از دست بدم

تکلیفم چیه ؟

یا هو

مسئله ای که مطرح می کنید، مفهوم بلامصداق است به عبارت دیگر، کسی پیدا نمی شود که از دیدن زیبایی، بدش بیاید و از اینکه گلی را ببیند، احساس تنفر پیدا کند.

با این حال، انسان مکلف است که در پی حقیقت باشد و در این راه صادقانه و از روی جدیت عمل کند و به هر آنچه حقیقت یافت، مکلف است.
البته مسئله بسیار دشوار است و حقیقت این است که انسان ها بسیاری از اوقات متاثر از محیط و تبلیغاتی که وجود دارد، واقع می شوند و علی رغم اینکه ممکن است بدانند که فلان مسئله درست است ولی به خاطر همرنگ شدن با جماعت و رسوا نشدن، از مسئله ای که حق بودن آن را می دانند، صرف نظر می کنند.
دشواری دیگر در این است که در مورد زندگی پیشوایان، باید تحقیق جامع کرد. ممکن است فردی یک حدیث ذکر کند که در آن محتوای عجیب و حتی زننده ای بیان شده باشد. باید دانست که در میان احادیث، احادیث جعلی نیز وجود دارد و باید به قدرت تشخیص احادیث صحیح از سقیم دست پیدا کرد. همچنین در میان احادیث صحیح نیز، باید بررسی نمود که این حدیث در چه شرایط و زمانی صادر شده است و مخاطب معصوم چه کسی بوده است. و نهایتا با در نظر گرفتن این امور و نیز امور دیگری که در کتب مفصل اسلامی بیان شده است، به دیدگاه و نظر اسلام برسیم.
بنابراین، چنین ساده نیست که به یک حدیث یا یک پاراگراف در یک کتاب تاریخی مراجعه کنیم و بعد نظرمان را در مورد امام، بیان کنیم.

موفق باشید

دل ارام;476813 نوشت:
لطفا دلیل قرانی این مساله رو بگین تا من خیالم راحت بشه ؟

یا هو

بر مدعای مذکور، علاوه بر اینکه دلیل عقلی وجود دارد. دلیل از قرآن هم می توان یافت. به طور مثال:

فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ (1)

پس بندگان مرا بشارت ده :آن کسانی که به سخن گوش می دهند و از بهترين آن پيروی می کنند ، ايشانند کسانی که خدا هدايتشان کرده و اينان خردمندانند

با توجه به این آیه، افرادی که در پی حقیقت بوده اند و سخن های مختلف را شنیده اند و سپس بهترین آنها را تبعیت کرده اند، کسانی هستند که خداوند آنها را هدایت کرده است. با توجه به این آیه، بر فرض هم فرد در جستجوی حقیقت خود، اشتباه کرده باشد، به جهت اشتباه ناخواسته، عذاب نمی شود.

موفق باشید

1. زمر. 17-18

سوال:
تفاوت شیعه و محب در چیست؟
ما شیعه هستیم یا محب؟

پاسخ:

در اصطلاح شیعه به کسی می گویند که پس از پیامبر اکرم (ص) خلافت را از آن امیرالمومنین، علی (ع) می داند و معتقد است که جانشین بلافصل پیامبر، علی (ع) بوده است. همچنین علاوه بر خلافت ظاهری، مرجعیت علمی و بیان و شرح معارف نیز از جمله وظایف امام علی (ع) و امامان بعدی است. (البته در میان شیعیان نیز اختلافاتی وجود دارد ولی آنچه مشهور است، شیعه 12 امامی است.)

محب در اصطلاح به کسانی گفته می شود که اعتقاد فوق را ندارند ولی به جهت سیره و منش اهل بیت و نیز سخنان حکیمانه آنها، به اهل بیت ارادت خاصی دارند. چنین افرادی در میان اهل سنت نیز به وفور یافت می شود.

اما مسئله که در پاسخ به سوال شما باید مورد توجه قرار گیرد، این است که تعریف فوق تنها یک تعریف اصطلاحی است و باید به لوازم آن توجه کرد. کسی که امامان (ع) را جانشین پیامبر(ص) می داند، در عمل نیز طبق فرموده ی آنها عمل میکند و واقعا پیرو آنها می شود. از این رو ممکن است افرادی وجود داشته باشند که خود را شیعه بنامند ولی در عمل از معارف اهل بیت پیروی نکنند و عملا در مقام محب باقی بمانند.

در مورد شما و یا هر فرد دیگری، بنده نمی توانم نظری بدهم ولی می توانم این دعا را داشته باشم که همگی ما، از مرحله محب بودن عبور کنیم و با پیروی علمی از آموزه های اسلامی، شیعیان واقعی برای حضرات باشیم.
اگر کسی مرتکب گناه شد، به معنای این نیست که دیگر شیعه نیست. زیرا شیعه مساوی با معصوم نیست. بلکه شیعه هم مانند هر مسلمانی ممکن است خدایی نکرده مرتکب گناهی شود. تفاوت در این است که شیعه به جهت پیروی از اهل بیت، بلافاصله زمینه توبه را فراهم می کند. توبه ای که به معنای پیشمانی از گناه و نیز عدم تکرار آن است. بنابراین اگر کسی مرتکب گناه شد، می تواند همچنان با توبه کردن از گناه، در زمره شیعیان باشد. بنابراین از شفاعت اهل بیت (ع) ناامید نباشید.

مسئله دیگر این است که داشتن محبت اهل بیت، به پیروی از آنها منجر می شود. اساسا محب سعی می کند که چنانکه مورد پسند محبوب است رفتار کند و خصوصیات و روش و منش محبوب را در پیش بگیرد. از این رو هنگامی که گفته می شود که محب علی (ع) وارد جهنم نمی شود، از این باب است که محبت واقعی به پیروی از اهل بیت می انجامد و کسانی که چنین حبی داشته باشند، در عمل به سیره اهل بیت ملتزم هستند و در نتیجه واقعا انسان های صالحی خواهند بود. انسان هایی که خداوند وعده نجاب به آنها داده است.
در این باب، محب بودن صرف تعارف نیست بلکه از این روست که فرد واقعا علاقه مند (عاشق) اهل بیت باشد و طبق منش و رویه آنها عمل کند. آیا اگر کسی طبق روش و منش اهل بیت عمل کند، جهنمی می شود؟
بنابراین همان طور که در ابتدا گفتم، حب اهل بیت، می تواند به شیعه شدن منجر شود.

با توجه به مطالب قبل، حب، صرف یک ادعا نیست و محب واقعی در پی محبوب حرکت می کند و از آنجایی که محبوب انسان صالحی است، محب نیز به انسان صالحی تبدیل می شود. بنابراین هیچ استبعادی ندارد که محبین اهل بیت، همگی بهشتی باشند. در مورد مسائل دیگر دین نیز مسئله به همین نحو است، یعنی محب واقعی، اگر واقعا در پی حقیقت باشد و از روی صداقت عمل کند، معارف دین را نیز از اهل بیت دریافت می کند.

موضوع قفل شده است