انجام پروژه های دانشجویی

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انجام پروژه های دانشجویی

هواللطیف

سلام و عرض ادب......

خسته نباشید

انجام پروژه های دانشجویی که در ازاش پول میگیرن ایرادی داره؟!

(آیت الله مکارم شیرازی)

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

maedeh-r;475948 نوشت:
خسته نباشید

انجام پروژه های دانشجویی که در ازاش پول میگیرن ایرادی داره؟!

(آیت الله مکارم شیرازی)

با سلام و عرض ادب

درصورتی که خلاف مقررات باشد جایز نیست ولی پول دریافت شده حلال است.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

سلام
میشه بفرمایید یعنی چی کار خلاف مقررات، جایز نیست ولی پولش حلال است؟
باتشکر

خیلی ممنون از پاسختون
ولی منم متوجه نشدم جایز نیست و پولش حلال است یعنی چه؟!
خب معلومه که دانشجو نباید پروژه اش رو بده بیرون انجام بدن دیگه!
منظور از مقررات اینه؟!؟

کلبه احزان;485144 نوشت:
سلام
میشه بفرمایید یعنی چی کار خلاف مقررات، جایز نیست ولی پولش حلال است؟
باتشکر

maedeh-r;485214 نوشت:
خیلی ممنون از پاسختون
ولی منم متوجه نشدم جایز نیست و پولش حلال است یعنی چه؟!
خب معلومه که دانشجو نباید پروژه اش رو بده بیرون انجام بدن دیگه!
منظور از مقررات اینه؟!؟

با سلام و عرض ادب

جایز نیست یعنی با انجام این کار معصیت کرده و گناه است اما در پولی که از این طریق بدست آورده است می تواند تصرف نماید و مالک آن پول می شود.

نور;485138 نوشت:
با سلام و عرض ادب

سلام
پول خلاف حلال است؟؟؟؟؟
مثل اینست که شما پول بگیری و در امتحان کنکور به جای یک نفر شرکت کنی و او وارد دانشگاه شود!!

متعلم;486601 نوشت:
سلام
پول خلاف حلال است؟؟؟؟؟
مثل اینست که شما پول بگیری و در امتحان کنکور به جای یک نفر شرکت کنی و او وارد دانشگاه شود!!

با سلام و احترام

دررسیدن به حکم شرعی قیاس جایز نیست و دراین مورد همانطور که بیان شد حقوق دریافتی حلال است.

موفق و موید باشید

نور;485138 نوشت:
با سلام و عرض ادب

با سلام
بنده از دفتر مقام معظم رهبری استفتا کردم، پاسخ این بود که این کار تقلب است و حرام است و پولی که دریافت می شود نیز اشکال دارد.

نور;485138 نوشت:

سلام
اگر دانشجو خود نیز کمک کند چطور؟
مرجع : آیت الله خامنه ای

سلام
ممنون از پاسختون.
دوستان این تاپیک رو هم مطالعه بفرمایید.http://www.askdin.com/thread6184.html

اگر دانش آموز یا دانشجویی در امتحانات با تقلب نمره قبولی گرفت و به مرحله بالاتر برود و از مزایای آن استفاده کند، حکم استفاده از این مزایا چگونه است؟

مقام معظم رهبری:
تقلب حرام است ولی اگر تخصص و مهارت لازم را برای کاری که برای آن استخدام شده دارد و مقررات استخدام رعایت شده، استخدام و دریافت حقوق اشکال ندارد.
حضرت آیت الله فاضل لنکرانی (ره):
مشکل است شرعا نمی تواند از این مزایا استفاده کند.
حضرت آیت الله بهجت(ره):
باید آن در را جبران کند.
حضرت آیت الله تبریزی (ره):
تقلب دروغ عملی است و جایز نیست و اگر کسی این کار را کرد و متصدی کاری شد که خبرویت نمی خواهد و مانند دیگران کار کرد مانعی ندارد و در صورتی که آن کار خبرویت می خواهد و شخص مذکور خبرویت ندارد ، تصدی آن جایز نیست.
حضرت ایت الله صافی گلپایگانی:
تقلب در هر امری جایز نیست.
حضرت ایت الله مکارم شیرازی:
در صورتی که در یکی دو ماده درسی تقلب کرده باشد (نه در همه دروس) هرچند کار خلاف کرده است ولی مدرک گرفته شده و ادامه تحصیل و استخدام با ان مدرک اشکال ندارد.
حضرت آیت الله سیستانی:
استفاده ی او اشکال ندارد گرچه عمل او جایز نیست.
منبع:
مسایل جدید ج٣

بنا به پاسخی که از دفتر مقام معظم رهبری به بنده دادند بستگی به مقررات آموزشی آن دانشگاه دارد.
اگر در مقررات آن دانشگاه، انجام پروژه با همکاری شخص دیگر، ایرادی ندارشته باشد می توان با همکاری صاجب پروژه، آن را انجام داد و پول نیز دریافت کرد
اما اگر بنا به مقررات دانشگاه، دانشجو موظف باشد به تنهایی پروژه را انجام دهد، این کار تقلب محسوب می شود و دریافت پول اشکال دارد.

نور;486710 نوشت:
با سلام و احترام

دررسیدن به حکم شرعی قیاس جایز نیست و دراین مورد همانطور که بیان شد حقوق دریافتی حلال است.

موفق و موید باشید

مدرک لیسانس یعنی آن شخص مجاز به استخدام در یک سازمان دولتی است

حال هر سوء استفاده‌ای که مثلا پیمانکار از عدم سواد آن لیسانسه برای نظارت بر پروژه، می کند منجر به ضررهای فراوان به بیت المال می‌شود

شما با این فتوا راه خلاف را باز می گذارید و می خواهید در ادارات فساد به واسطه‌ی مسئولین و ناظرین بی‌سواد ایجاد نشود!

اگر به شما طلبه ای مراجعه کند که برایش پایان نامه بنویسید با این فتوا انجام می‌دهید؟

neɠïn;486774 نوشت:
سلام
اگر دانشجو خود نیز کمک کند چطور؟
مرجع : آیت الله خامنه ای

با سلام و عرض ادب

درصورتی که خلاف مقررات باشد همانطور که بیان شد جایز نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

با عرض سلام خدمت اساتید گرامی...

سوالی داشتم در مورد انجام پروژه های دانشجویی و اون هم این که اگر ما قبل از انجام پروژه با خریدار (یا دانشجو یا هر کسی که ما پروژه رو برای اون انجام می دیم) شرط کنیم که ما در صورتی پروژه ی شما رو انجام می دیم که این پروژه به عهده ی خود شما گذاشته نشده باشه و ایشون هم با این شرط پروژه رو به ما واگذار کرده باشند ولی در واقع این طور نباشه و این فرد دروغ بگه آیا مسئولیتی به گردن ما هست یا خیر ؟ لطفا پاسخ رو در دو صورت زیر بفرمایید :
1) این که ما اصلا متوجه دروغ فرد نمی شیم (چه قبل از انجام پروزه و چه بعد از اون).
2) بعد از انجام پروژه و یا حین انجام پروژه متوجه می شیم که انجام این پروژه به خود فرد سپرده شده که واگذار کردنش به دیگران جایز نیست. تکلیف ما این وسط چیست.

مرجع بنده هم امام خامنه ای.

با تشکر پیشاپیش از پاسخ شما.

follower;589002 نوشت:
با عرض سلام خدمت اساتید گرامی...

سوالی داشتم در مورد انجام پروژه های دانشجویی و اون هم این که اگر ما قبل از انجام پروژه با خریدار (یا دانشجو یا هر کسی که ما پروژه رو برای اون انجام می دیم) شرط کنیم که ما در صورتی پروژه ی شما رو انجام می دیم که این پروژه به عهده ی خود شما گذاشته نشده باشه و ایشون هم با این شرط پروژه رو به ما واگذار کرده باشند ولی در واقع این طور نباشه و این فرد دروغ بگه آیا مسئولیتی به گردن ما هست یا خیر ؟ لطفا پاسخ رو در دو صورت زیر بفرمایید :
1) این که ما اصلا متوجه دروغ فرد نمی شیم (چه قبل از انجام پروزه و چه بعد از اون).
2) بعد از انجام پروژه و یا حین انجام پروژه متوجه می شیم که انجام این پروژه به خود فرد سپرده شده که واگذار کردنش به دیگران جایز نیست. تکلیف ما این وسط چیست.

مرجع بنده هم امام خامنه ای.

با تشکر پیشاپیش از پاسخ شما.

با سلام و عرض ادب

1. دراین مورد تکلیفی برعهده شما نیست و درآمد حاصله جایز است.
2. اگر در ابتدای کار یا در حین کار متوجه شوید که کارتان خلاف مقررات است جایز نیست و باید کار را واگذار نمایید.

نور;488132 نوشت:
درصورتی که خلاف مقررات باشد همانطور که بیان شد جایز نیست.

سلام علیکم
همانطور که مطلع هستید در تحصیلات تکمیلی بخشی از نمره درس به ارائه تحقیق تعلق می­گیرد، ولی متاسفانه برخی دانشجویان به جای انجام تحقیق، اقدام به خریداری این مقالات از مراکزی از سطح شهر می­کنند. این کار چه حکمی دارد؟
جایز نیست. دانشجو خودش باید پایان نامه بنویسد، خودش باید مقاله بنویسد و ارائه دهد. کمک گرفتن یا مشورت گرفتن از دیگران یا کسی که در این امور اطلاعاتی دارد و یا مثلا تحقیق میدانی در کتاب­ها و سایت­ها، اشکال ندارد؛ این متعارف است. اما اینکه پول به کسی بدهد که به جای او پایان نامه بنویسد، این جایز نیست و اصل کار خلاف است و پولی هم که دریافت می­شود حلال نیست.

حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده، سایت رسمی رهبری
http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=27605#50

نور;590326 نوشت:
با سلام و عرض ادب

2. اگر در ابتدای کار یا در حین کار متوجه شوید که کارتان خلاف مقررات است جایز نیست و باید کار را واگذار نمایید.

با سلام
میشه نظر آیت الله سیستانی در مورد انجام پروژه های دانشجویی رو هم لطف کنید
با تشکر

جوجه اردک زشت;790802 نوشت:
با سلام
میشه نظر آیت الله سیستانی در مورد انجام پروژه های دانشجویی رو هم لطف کنید
با تشکر

با سلام و عرض ادب

اگر منظورتان همان سوال قبلی مطابق با نظر آیه الله سیستانی باشد پاسخ ارائه شده مطابق با نظر آیه الله سیستانی هم همان است که بیان شد.
اما اگر منظورتان انجام پروژه های دانشجویی درجایی که خلاف مقررات است، می باشد حکم چنین است:

حرام است و نسبت به فردی که از این طریق نمره کسب کرده است اگر از نظر تخصص و توانائی انجام کار در حد مطلوب باشد حقوق حلال است و اگر تخصص لازم را در رابطه با کاری که به او واگذار می شود نداشته باشد پذیرفتن آن کار جایز نیست همچنین دستمزدی برای فردی که پروژه های خلاف مقررات را انجام داده است حلال نیست و باید برگرداند.

پی نوشت:
1. استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم
2. پایگاه اطلاع رسانی آیه الله سیستانی به آدرس:
http://www.sistani.org/persian/qa/search/12350

/

نور;791400 نوشت:
با سلام و عرض ادب

اگر منظورتان همان سوال قبلی مطابق با نظر آیه الله سیستانی باشد پاسخ ارائه شده مطابق با نظر آیه الله سیستانی هم همان است که بیان شد.

سلام بله منظورم همان هست که استارتر پرسیده بود
ولی شما نظر آیت الله مکارم و رهبری رو آورده بودید نه نظر ایت الله سیستانی
اینطوری که فهمیدم : این کار جایز نیست ولی در آمدش حلاله درسته؟

جوجه اردک زشت;791430 نوشت:
سلام بله منظورم همان هست که استارتر پرسیده بود
ولی شما نظر آیت الله مکارم و رهبری رو آورده بودید نه نظر ایت الله سیستانی
اینطوری که فهمیدم : این کار جایز نیست ولی در آمدش حلاله درسته؟

با سلام و احترام مجدد

طبق سوال استارتر پاسخ به نظر آیه الله سیستانی:

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

سلام
من تعدادی از پستهای این سایت خوب و سایر سایتها رو در مورد احکام انجام پروژه چک کردم و فهمیدم که کلا این کار هم خلاف قانون و همچنین پولی که از طریق اون بدست میاد نادرسته، جز مواردی که شما کمک کنید و خود فرد دانشجو کار اصلی رو انجام بده، که فکر میکنم اینطوری علاوه بر اینکه پولش درسته، شما تدریس کردید و شاید اجر زیادی هم داشته باشه.

اما فرض کنیم فردی پروژه دانشجویی و پایان نامه انجام داده باشه، حالا سوالم اینه که راه جبرانش چیه؟ دقیقا چیکار باید بکنه که تا این حرکت نادرستش پاک بشه؟ آیا با پس دادن پولهایی که از افراد گرفته مشکل حل میشه؟ اگر اون افراد در دسترس نبودن یا به هردلیلی قبول نکنن آیا میشه به فقرا و نیازمندا پول رو داد؟ اگر افرادی که پروژه هاشون انجام شده بگن که ما از کیفیت کار خیلی راضی و یا هرچی دیگه آیا باز هم استفاده از این پول اشکال داره ؟(البته فکر کنم جواب این سوال اینه که باز هم مشکل داره اما مطمئن نیستم) یه سوال مهم دیگه: فرض کنید فردی برای کسی پروژه انجام میده اون شخص هم میره و مدرکشو میگیره و بعد فردی که پروژه انجام داده میفهمه که پول درستی نیست باید پسش بده. سوالم اینه که در این حالت به نظر میرسه بیشترین ضرر رو فردی که پروژه رو انجام داده میکنه، چون هم کلی وقت گذاشته پروژه رو انجام داده و درس داده و البته کلی حرف خورده از طرف مقابلش حالا باید پول رو هم پس بده و اون طرف مقابل هم پول رو دوباره پس میگیره و هم اینکه مدرکشو گرفته. ممکنه بفرمایید که اگه با اون مدرک بخواد ترفیع رتبه بگیره یا کاری بدست بیاره پولش اشکال داره... اما خب باز خوندم که اکثریت مراجع عزیز فرمودن که میتونه مطالعه کنه خودش رو به سطح اون مدرک برسونه تا شایسته اون مدرک بشه که اونهم باز کار سختی نیست. چون معمولا افراد پایان نامشون رو به بیرون مسیپارن و درنهایت اکثرا پایان نامه رو باید خوب یاد بگیرن تا بتونن دفاع کنن وگرنه اصلا استاد راهنما اجاز نمیده که یک فرد بدون بلد بودن بره دفاع کنه و آبروش زیر سوال بره... ضمن اینکه من دیدم استادی رو که به فردی گفته دانشجویی دارم که نمیتونه کارشو انجام بده شما انجام میدی؟ بهتر نیست حداقل این پول به فقرا داده بشه؟ چون خوندم میشه پول نادرست یا حالا حرام رو به فقرا داد، حتی اگه دقیق نمیدونه تخمینی بزنه و بده...

عذر میخوام که طولانی شد، ولی به نظرم با توجه به اینکه این مساله خیلی فراگیر شده و حتی با بحث دکترای کنکوری این مساله مقاله و پایان نامه خیلی جدی تر شده، خیلی خوبه که همه جوانبش توضیح داده بشه تا افرادی که انجام ندادن بدونن و هم اینکه افرادی که انجام دادن بدونن چطور این اشتباه رو میتونن رفع کنن.
سایتتون خیلی خوبه، زحمت زیادی میکشید و اجرتون با خدا...
ارادتمند همه دوستان

شیعه1;798948 نوشت:
سلام
من تعدادی از پستهای این سایت خوب و سایر سایتها رو در مورد احکام انجام پروژه چک کردم و فهمیدم که کلا این کار هم خلاف قانون و همچنین پولی که از طریق اون بدست میاد نادرسته، جز مواردی که شما کمک کنید و خود فرد دانشجو کار اصلی رو انجام بده، که فکر میکنم اینطوری علاوه بر اینکه پولش درسته، شما تدریس کردید و شاید اجر زیادی هم داشته باشه.

اما فرض کنیم فردی پروژه دانشجویی و پایان نامه انجام داده باشه، حالا سوالم اینه که راه جبرانش چیه؟ دقیقا چیکار باید بکنه که تا این حرکت نادرستش پاک بشه؟ آیا با پس دادن پولهایی که از افراد گرفته مشکل حل میشه؟ اگر اون افراد در دسترس نبودن یا به هردلیلی قبول نکنن آیا میشه به فقرا و نیازمندا پول رو داد؟ اگر افرادی که پروژه هاشون انجام شده بگن که ما از کیفیت کار خیلی راضی و یا هرچی دیگه آیا باز هم استفاده از این پول اشکال داره ؟(البته فکر کنم جواب این سوال اینه که باز هم مشکل داره اما مطمئن نیستم) یه سوال مهم دیگه: فرض کنید فردی برای کسی پروژه انجام میده اون شخص هم میره و مدرکشو میگیره و بعد فردی که پروژه انجام داده میفهمه که پول درستی نیست باید پسش بده. سوالم اینه که در این حالت به نظر میرسه بیشترین ضرر رو فردی که پروژه رو انجام داده میکنه، چون هم کلی وقت گذاشته پروژه رو انجام داده و درس داده و البته کلی حرف خورده از طرف مقابلش حالا باید پول رو هم پس بده و اون طرف مقابل هم پول رو دوباره پس میگیره و هم اینکه مدرکشو گرفته. ممکنه بفرمایید که اگه با اون مدرک بخواد ترفیع رتبه بگیره یا کاری بدست بیاره پولش اشکال داره... اما خب باز خوندم که اکثریت مراجع عزیز فرمودن که میتونه مطالعه کنه خودش رو به سطح اون مدرک برسونه تا شایسته اون مدرک بشه که اونهم باز کار سختی نیست. چون معمولا افراد پایان نامشون رو به بیرون مسیپارن و درنهایت اکثرا پایان نامه رو باید خوب یاد بگیرن تا بتونن دفاع کنن وگرنه اصلا استاد راهنما اجاز نمیده که یک فرد بدون بلد بودن بره دفاع کنه و آبروش زیر سوال بره... ضمن اینکه من دیدم استادی رو که به فردی گفته دانشجویی دارم که نمیتونه کارشو انجام بده شما انجام میدی؟ بهتر نیست حداقل این پول به فقرا داده بشه؟ چون خوندم میشه پول نادرست یا حالا حرام رو به فقرا داد، حتی اگه دقیق نمیدونه تخمینی بزنه و بده...

عذر میخوام که طولانی شد، ولی به نظرم با توجه به اینکه این مساله خیلی فراگیر شده و حتی با بحث دکترای کنکوری این مساله مقاله و پایان نامه خیلی جدی تر شده، خیلی خوبه که همه جوانبش توضیح داده بشه تا افرادی که انجام ندادن بدونن و هم اینکه افرادی که انجام دادن بدونن چطور این اشتباه رو میتونن رفع کنن.
سایتتون خیلی خوبه، زحمت زیادی میکشید و اجرتون با خدا...
ارادتمند همه دوستان

با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ دقیق نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید.

موفق و موید باشید

نور;799067 نوشت:
با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ دقیق نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید.

موفق و موید باشید

سلام
مقام معظم رهبری
منتها من در قسمت دیگه ای از سایت اینطور جواب گرفتم:
"
طبق نظر رهبری:

اگر اجرت در مقابل کار حرام انجام شده،دریافت آن حرام بوده است.

واما در رابطه با پایان نامه ارائه شده : این موارد تابع قانون است.(باید ببینید قانون در این موارد چگونه حکم می کند) "

من فهمیده بودم که هزینه حاصله حرام هست و حتی در سوالم هم ذکر کردم و راه حل برگردوندن هزینه رو میخواستم بدونم. اینکه میشه به فقرا داد یا حتما باید به خود فرد برگرده؟
در مورد پایان نامه هم فکر میکنم فعلا قانون مشخصی وضع نشده... البته تا جاییکه من اطلاع دارم.
در هر صورت سپاس بابت زمان و انرژی که میذارید...

شیعه1;802099 نوشت:
سلام
مقام معظم رهبری
منتها من در قسمت دیگه ای از سایت اینطور جواب گرفتم:
"
طبق نظر رهبری:

اگر اجرت در مقابل کار حرام انجام شده،دریافت آن حرام بوده است.

واما در رابطه با پایان نامه ارائه شده : این موارد تابع قانون است.(باید ببینید قانون در این موارد چگونه حکم می کند) "

من فهمیده بودم که هزینه حاصله حرام هست و حتی در سوالم هم ذکر کردم و راه حل برگردوندن هزینه رو میخواستم بدونم. اینکه میشه به فقرا داد یا حتما باید به خود فرد برگرده؟
در مورد پایان نامه هم فکر میکنم فعلا قانون مشخصی وضع نشده... البته تا جاییکه من اطلاع دارم.
در هر صورت سپاس بابت زمان و انرژی که میذارید...

با سلام و عرض ادب

جهت دریافت پاسخ کامل به تاپیک زیر مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=27509
درآمد حرام را نمی توان تصرف کرد و باید به صاحبش برگردانده شود.

اگر ابهامی باقی ماند درخدمتتان هستم.

با سلام
در رشته های مهندسی یه سری پروژه هست که تا انجام نشن در مقطع لیسانس فارغ التحصیل نمشویم و این پروژه ها برای همه افراد یکسان هستند یعنی همه یک سری پروژه نرم افزاری یکسان ولی با اعداد متفاوت جهت یادگیری انجام میدهند و تا این پروژه ها انجام نشوند فارغ التحصیل نمیشویم
حال سوال من اینجاست در صورت انجام این پروژه ها حق الزحمه و نفس خود کار به چه صورت است.
با تشکر

مرجع آیت الله جوادی آملی

abbas.member;821874 نوشت:
با سلام
در رشته های مهندسی یه سری پروژه هست که تا انجام نشن در مقطع لیسانس فارغ التحصیل نمشویم و این پروژه ها برای همه افراد یکسان هستند یعنی همه یک سری پروژه نرم افزاری یکسان ولی با اعداد متفاوت جهت یادگیری انجام میدهند و تا این پروژه ها انجام نشوند فارغ التحصیل نمیشویم
حال سوال من اینجاست در صورت انجام این پروژه ها حق الزحمه و نفس خود کار به چه صورت است.
با تشکر

مرجع آیت الله جوادی آملی

با سلام و عرض ادب

اگر انجام این پروژه ها توسط دیگران خلاف مقررات تحصیلی نباشد اشکال ندارد.

استفتای شفاهی از دفتر آیة الله جوادی آملی در قم

با سلام
شخصی از من برای کارهای نرم افزاری پایان نامه کمک میخواهد.
من در ازای گرفتن مبلغی به ایشان روش کار با نرم افزار را توضیح میدهم.
بعد از این مرحله ممکن است به علت کمبود وقت تا دفاع یا کلا بی استعداد بودن طرف در یادگیری نرم افزار نتواند کار را انجام دهد و از من بخواهد این کار را انجام دهم.
با توجه به اینکه کار انجام شده درست نیست سوال این است: پول گرفته شده حلال است؟

مرجع تقلید: آیت الله مکارم شیرازی

کلبه احزان;821958 نوشت:
با سلام
شخصی از من برای کارهای نرم افزاری پایان نامه کمک میخواهد.
من در ازای گرفتن مبلغی به ایشان روش کار با نرم افزار را توضیح میدهم.
بعد از این مرحله ممکن است به علت کمبود وقت تا دفاع یا کلا بی استعداد بودن طرف در یادگیری نرم افزار نتواند کار را انجام دهد و از من بخواهد این کار را انجام دهم.
با توجه به اینکه کار انجام شده درست نیست سوال این است: پول گرفته شده حلال است؟

مرجع تقلید: آیت الله مکارم شیرازی

با سلام و عرض ادب

پاسخ به سوال در پست 3 آمده است:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=36381

موفق و موید باشید

نور;821951 نوشت:
با سلام و عرض ادب

اگر انجام این پروژه ها توسط دیگران خلاف مقررات تحصیلی نباشد اشکال ندارد.

استفتای شفاهی از دفتر آیة الله جوادی آملی در قم

اگر این کار خلاف مقررات تحصیلی باشد وجه دریافت شده حرام است؟؟؟

با سپاس

abbas.member;822037 نوشت:
اگر این کار خلاف مقررات تحصیلی باشد وجه دریافت شده حرام است؟؟؟

با سپاس

با سلام و عرض ادب

به طور کلی کیفیت تألیف پایان نامه تابع قوانین و مقررات مربوطه است؛ اگر طبق مقررات، پایان نامه باید توسط خود دانشجو تألیف شود، واگذاری آن به دیگری جایز نیست، همچنان که تألیف آن برای دیگری و کسب درآمد از آن، جایز نیست.

استفتای کتبی از دفتر مقام معظم رهبری به شماره استفتای 638946

متاسفانه این مورد خیلی رواج پیدا کرده

موضوع قفل شده است