جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا باید خمس بدهم؟

نوشته
    4
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    14

آیا باید خمس بدهم؟

سلام خواهش میکنم باتوجه به وضعیتی که شرح میدم بگید ما باید خمس بپردازیم یا نه ؟ من خودم فکر میکنم که باید بدیم اما شوهرم میگه هنوز به ماتعلق نمیگیره شوهرم کارمنده و درآمد خوبی هم داره خداروشکر . ما به تازگی یه خونه خریدیم که فقط حدود بیست میلیون تومانش از خودمون بوده و بقیه اش رو وام گرفتیم و تا حدود شش هفت سال دیگه هم باید قسطاشو بدیم . از طرفی قسطهای دیگه ای هم هست که باید بپردازیم . یعنی نصف بیشتر درآمدمون صرف پرداخت اقساط میشه . و ما بقی هم صرف مخارج ماهیانه و هم چنین پس انداز بر ا روز مبادا میشه . آخه یه مقدار از پول خونه رو هم از رهنش دادیم . و تا چند وقت دیگه هم باید این پول رهن رو پس بدیم . البته درآمد دیگه ای هم داریم چون شوهرم دانشجوی بورسیه هم هست از دانشگاه هم یه مبلغی رو تا سه سال میگیره . و اون رو هم پس انداز میکنیم برا همون روزمبادایی که گفتم ! حالا لطفا بگید که ما باید خمس بپردازیم و اگه آره از چه زمانی حساب کنیم؟

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

آیا باید خمس بدهم؟

کارشناس بحث: استاد نور

5. صلوات ها 2

نوشته
    4,857
    حضور
    47 روز 14 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17978

نقل قول نوشته اصلی توسط محب اهل بیت نمایش پست ها
    سلام خواهش میکنم باتوجه به وضعیتی که شرح میدم بگید ما باید خمس بپردازیم یا نه ؟ من خودم فکر میکنم که باید بدیم اما شوهرم میگه هنوز به ماتعلق نمیگیره شوهرم کارمنده و درآمد خوبی هم داره خداروشکر . ما به تازگی یه خونه خریدیم که فقط حدود بیست میلیون تومانش از خودمون بوده و بقیه اش رو وام گرفتیم و تا حدود شش هفت سال دیگه هم باید قسطاشو بدیم . از طرفی قسطهای دیگه ای هم هست که باید بپردازیم . یعنی نصف بیشتر درآمدمون صرف پرداخت اقساط میشه . و ما بقی هم صرف مخارج ماهیانه و هم چنین پس انداز بر ا روز مبادا میشه . آخه یه مقدار از پول خونه رو هم از رهنش دادیم . و تا چند وقت دیگه هم باید این پول رهن رو پس بدیم . البته درآمد دیگه ای هم داریم چون شوهرم دانشجوی بورسیه هم هست از دانشگاه هم یه مبلغی رو تا سه سال میگیره . و اون رو هم پس انداز میکنیم برا همون روزمبادایی که گفتم ! حالا لطفا بگید که ما باید خمس بپردازیم و اگه آره از چه زمانی حساب کنیم؟
    با سلام و عرض ادب

کسی که درآمد دارد هرچند به مقدارمختصر، باید سال خمسی داشته باشد اگر تاسرسال خمسی پول یا مواد خوراکی و .. باقی مانده باشد به همان مقدار خمس تعلق میگیرد و اگر ازموارد مذکور چیزی باقی نمانده باشد خمس ندارد درصورتی که تاکنون سال خمسی نداشته اید برای تعیین و محاسبه یا مصالحه مخارج قبلی با دفتر مرجع تقلیدتان تماس بگیرید.

موفق و موید باشید

7. صلوات

نوشته
    4
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    14

سلام خیلی ممنونم از توجهتون
    یه سوال دیگه اینکه آیا به پس اندازها هم خمس تعلق میگیره ؟
    خب مثلا ممکنه کسی کلی این در و اون در میزنه و جوری رو پس اندازش سرمایه گذاری میکنه تا بتونه تا دوسال دیگه بدهی اش رو پس بده . اونوقت باید هر سال یک بار هم خمسش رو از دست بده ؟
    اگه اینطوره برام خیلی عجیبه میشه خواهش کنم بیشتر توضیح بدید

9. صلوات ها 2

نوشته
    4,857
    حضور
    47 روز 14 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17978

نقل قول نوشته اصلی توسط محب اهل بیت نمایش پست ها
    سلام خیلی ممنونم از توجهتون
    یه سوال دیگه اینکه آیا به پس اندازها هم خمس تعلق میگیره ؟
    خب مثلا ممکنه کسی کلی این در و اون در میزنه و جوری رو پس اندازش سرمایه گذاری میکنه تا بتونه تا دوسال دیگه بدهی اش رو پس بده . اونوقت باید هر سال یک بار هم خمسش رو از دست بده ؟
    اگه اینطوره برام خیلی عجیبه میشه خواهش کنم بیشتر توضیح بدید
    با سلام و تشکر از شما

به پس اندازهایی که درآمدتان باشد و تاسرسال خمسی باقی مانده است خمس تعلق میگیرد برای اطلاع بیشتر از فلسفه خمس می توانید تاپیک های زیر را مطالعه نمایید:
    http://www.askdin.com/forum211.html
    http://www.askdin.com/forum264.html

موفق و موید باشید

11. صلوات ها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۹, ۰۴:۱۷ : 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری