جمع بندی آیا اینکه در حین خواندن فاتحه، با سنگ به قبر می زنند، دلیل شرعی دارد؟

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا اینکه در حین خواندن فاتحه، با سنگ به قبر می زنند، دلیل شرعی دارد؟

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب
ضمن خسته نباشید خدمت مدیران و کارشناسان گرامی سایت نورانی گفتوگوی دینی
:Gol:
سوالی داشتم از دوستان و کارشناسان عزیز:
[h=2]آیا اینکه در حین خواندن فاتحه، با سنگ به قبر می زنند، دلیلی اسلامی دارد؟[/h]پیشاپیش ممنون از پاسخگویی:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

حکیمانه;474962 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام و عرض ادب
ضمن خسته نباشید خدمت مدیران و کارشناسان گرامی سایت نورانی گفتوگوی دینی
سوالی داشتم از دوستان و کارشناسان عزیز:
آیا اینکه در حین خواندن فاتحه، با سنگ به قبر می زنند، دلیلی اسلامی دارد؟

پیشاپیش ممنون از پاسخگویی

با صلوات بر محمد و آل محمد
سلام علیکم ورحمه الله
کاربر گرامی در کتب حدیثی، روایتی در تأیید این کار وجود ندارند. ولی در مورد دست گذاردن بر روی قبر روایاتی آمده که از باب نمونه خدمت شما ارسال می گردد.:
1- مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَحْمَدَ قَالَ: كُنْتُ بِفَيْدَ «3» فَمَشَيْتَ مَعَ عَلِيِّ بْنِ بِلَالٍ إِلَى قَبْرِ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْمَاعِيلَ بْنِ بَزِيعٍ فَقَالَ عَلِيُّ بْنُ بِلَالٍ قَالَ لِي صَاحِبُ هَذَا الْقَبْرِ عَنِ الرِّضَا ع قَالَ مَنْ أَتَى قَبْرَ أَخِيهِ ثُمَّ وَضَعَ يَدَهُ عَلَى الْقَبْرِ وَ قَرَأَ إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ سَبْعَ مَرَّاتٍ أَمِنَ يَوْمَ الْفَزَعِ الْأَكْبَرِ أَوْ يَوْمَ الْفَزَعِ‏ « الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏3، ص:229».محمد بن احمد می گوید: در قلعه ای به نام« فید» در راه مکه بودم، که همراه علی بن بلال نشستم بر سر قبرمحمد بن اسماعیل بن بزیع ؛ علی بن بلال گفت :صاحب این قبر از امام رضا (ع) برای من نقل کرد که کسی که می آید بر سرقبر برادرش قرار دهد دستش را برقبر وبخواند سوره قدر راهفت مرتبه، ایمن می ماند از روز فزع اکبر.
2- حُمَيْدُ بْنُ زِيَادٍ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ سَمَاعَةَ عَنْ غَيْرِ وَاحِدٍ عَنْ أَبَانٍ عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ قَالَ: سَأَلْتُهُ‏ عَنْ وَضْعِ الرَّجُلِ يَدَهُ عَلَى الْقَبْرِ مَا هُوَ وَ لِمَ صَنَعَ فَقَالَ صَنَعَهُ رَسُولُ اللَّهِ ص عَلَى ابْنِهِ بَعْدَ النَّضْحِ قَالَ وَ سَأَلْتُهُ كَيْفَ أَضَعُ يَدِي عَلَى قُبُورِ الْمُسْلِمِينَ فَأَشَارَ بِيَدِهِ إِلَى الْأَرْضِ وَ وَضَعَهَا عَلَيْهَا ثُمَّ رَفَعَهَا وَ هُوَ مُقَابِلُ الْقِبْلَةِ.« الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏3، ص: 200» از امام صادق (ع) در مورد قرار دادن دست بر روی قبر میت سؤال کردم که این کار به چه معنا است؟ امام فرمودند: پیامبر اکرم (ص) این را برای پسرشان بعد از دفن انجام دادند. سپس از امام در مورد این که چگونه دست را بر روی قبر قرار دهیم سوال کردم؟ امام در پاسخ انگشت خود را به سمت زمین گرفتند و آن را بر روی زمین قرار داده و سپس بلند کردند» و این در حالی بود که رو به قبله بودند.
3- در کتاب « المزار الكبير» ابن المشهدي، ص: 601 آمده است که : وَ قَالَ الرِّضَا عَلَيْهِ السَّلَامُ: مَنْ أَتَى قَبْرَ أَخِيهِ الْمُؤْمِنِ ثُمَ‏ وَضَعَ‏ يَدَهُ‏ عَلَى‏ الْقَبْرِ وَ قَرَأَ: إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ سَبْعَ مَرَّاتٍ، أَمِنَ يَوْمَ الْفَزَعِ الْأَكْبَرِ .
فَإِذَا أَرَدْتَ زِيَارَةَ قَبْرِ أَخِيكَ الْمُؤْمِنِ فَاسْتَقْبِلِ الْقِبْلَةَ وَ ضَعْ يَدَكَ عَلَى الْقَبْرِ وَ قُلِ:اللَّهُمَّ ارْحَمْ غُرْبَتَهُ، وَ صِلْ وَحْدَتَهُ، وَ آنِسْ وَحْشَتَهُ، وَ آمِنْ رَوْعَتَهُ، وَ أَسْكِنْ إِلَيْهِ مِنْ رَحْمَتِكَ رَحْمَةً يَسْتَغْنِي بِهَا عَنْ رَحْمَةِ مَنْ سِوَاكَ، وَ أَلْحِقْهُ بِمَنْ كَانَ يَتَوَلَّاهُ‏ وَ اقْرَأْ: إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ سَبْعَ مَرَّاتٍ.
التماس دعا

احسنت به سوال و احسنت به جواب...

سلام علیکم:Gol:
تشکر می کنم از جناب مجید بابت پاسخگویی عالی، و تشکر می کنم از کاربرحکیمانه بابت سوال خوب و ایجاد مباحث مفید در سایت.
:hamdel:
در روایات برای زیارت کردن قبر، آدابی ذکر شده است که در پاسخ تفصیلی تعدادی از آنها بیان می شود. اما علاوه بر موارد مذکور در روایات، در میان عرف نیز سنت هایی وجود دارد. یکی از این سنت ها زدن سنگ به قبر است که گاه با این دلیل همراه است که مرده صدایمان را بشنود.
در کتاب های حدیثی، روایتی در تأیید این کار وجود ندارند. البته، در میان مردم به غیر از این سنت، سنت های دیگری نیز وجود دارد که بر آنها دلیل شرعی وجود ندارد، اما نبود دلیل شرعی به این معنا نیست که آنها را به صورت کلی رها کنیم؛ زیرا گاه، سنت هایی وجود دارد با این که منبعی شرعی ندارند، اما سنت حسنه ای هستند و عقل نیز آنها را تأیید می کند. علاوه بر این، انجام آنها احترامی برای مرده بوده که نه تنها بد نیست، بلکه باید در ترویج آن تلاش کرد و به یقین مورد پسند خداوند است.
پاسخ تفصیلی:
در روایات، تأکید بسیاری وجود دارد که مردگان را از یاد نبریم و برای آنها از این دنیا خیراتی بفرستیم. یکی از بهترین خیرات و هدیه ای که می توان از این دنیا برای آنها فرستاد، خواندن قرآن است که تأکید بسیاری نیز بر آن شده است. امام رضا (ع) فرمودند: «هیچ بنده مؤمنی نیست که قبر مؤمنی را زیارت کند و در آن جا سوره قدر را هفت مرتبه بخواند، مگر این که خداوند گناهان او و صاحب قبر را می بخشاید».[1]، [2]
خیرات برای مردگان و زیارت کردن قبرشان، سنت حسنه ای است که در میان مسلمانان رواج دارد. این عمل مطمئناً برای مرده نیز تأثیر به سزائی دارد و می تواند او را در حیات پس از مرگ کمک کند؛ لذا در روایات آمده است: «مردگان را زیارت کنید که همانا آنها از این عمل خوشحال می شوند».[3] حتی در بعضی از روایات توصیه شده است که به یاد مردگان باشید که این کار ثواب دارد.[4]
در روایات برای زیارت کردن قبر، آدابی ذکر شده است؛ بسیاری از این آداب، به جهت احترام گذاشتن به مرده و گاه برای به وجود آوردن ارتباط بین آنها است. به گونه ای که در بعضی از روایات آمده است وقتی به قبرستان می روید یک قبر را مشخص نموده و به زیارت آن روید: «شخصی از امام موسی کاظم (ع) سؤال کرد: مؤمنی که مرده باشد، آیا کسی که قبر او را زیارت می کند، آگاه بدان است. امام فرمود: بله و تا زمانی که بر سر قبر او است، مرده با او مأنوس گشته و آرامش می یابد و زمانی که بلند شده و از کنار قبر بلند می شود، وحشت به درون قبر می رود».[5]
از دیگر عواملی که سبب به وجود آمدن ارتباط بین کسی که بالای قبر بوده و کسی که در درون قبر است، می شود، دست گذاشتن بر روی قبر مرده است: راوی می گوید: از امام صادق (ع) در مورد قرار دادن دست بر روی قبر میت سؤال کردم که این کار به چه معنا است؟ امام فرمودند: پیامبر اکرم (ص) این را برای پسرشان بعد از دفن انجام دادند. سپس از امام در مورد این که چگونه دست را بر روی قبر قرار دهیم سوال کردم؟ امام در پاسخ انگشت خود را به سمت زمین گرفتند و آن را بر روی زمین قرار داده و سپس بلند کردند».[6]
اما علاوه بر موارد مذکور در روایات، در میان عرف نیز سنت هایی وجود دارد. یکی از این سنت ها زدن سنگ به قبر است که گاه با این دلیل همراه است که مرده صدایمان را بشنود. در کتاب های حدیثی، روایتی در تأیید این کار وجود ندارند. البته، به غیر از این سنت، برخی از سنت های دیگر نیز وجود دارند که بر آنها دلیل شرعی وجود ندارد، اما نبود دلیل شرعی بر سنت های عرفی، به این معنا نیست که سنت ها را به صورت کلی رها کنیم؛ زیرا گاه در میان مردم، سنت هایی وجود دارد با این که منبعی شرعی ندارند، اما سنت حسنه ای هستند و عقل نیز آنها را تأیید می کند. علاوه بر این، انجام آنها احترامی برای مرده بوده که نه تنها بد نیست، بلکه باید در ترویج آن تلاش کرد و به یقین مورد پسند خداوند است.
[4]. همان، ج 2، ص 159.
[5]. همان، ج 3، ص 228.
[6]. همان، ج 3، ص 200.

[=microsoft sans serif]بسم الله الرحمن الرحیم

[=microsoft sans serif]سلام و عرض ادب
ضمن تشکر از کارشناس محترم جناب مجید:Gol:
التماس دعا
:Gol:

سلام.بااجازه

درمورد این حرکت خاص نمیدونم ولی یکی از استادامون میگفتن بعضی از آداب طبق رسم به جامونده وبه نوعی عادت به مارسیده.
مثلا درمورد آب ریختن سرقبر وشستن قبر:این یک رسم از زمان قدیم دربین عرب ها بوده که آب میریختن تا پرنده ها بیان از سر قبر آب بنوشن وبرکت داشته باشه وکمکم دربین مسلمانان رواج پیدا کرده ومرسوم شده.

شاپرک;475278 نوشت:
درمورد این حرکت خاص نمیدونم ولی یکی از استادامون میگفتن بعضی از آداب طبق رسم به جامونده وبه نوعی عادت به مارسیده.
مثلا درمورد آب ریختن سرقبر وشستن قبر:این یک رسم از زمان قدیم دربین عرب ها بوده که آب میریختن تا پرنده ها بیان از سر قبر آب بنوشن وبرکت داشته باشه وکمکم دربین مسلمانان رواج پیدا کرده ومرسوم شده.

با صلوات بر محمد وآل محمد
با سلام و عرض احترام
در مورد ریختن آب روی قبر باید عرض کنم که یکی از مستحبات، که پس از خاک سپاری انجام آن توصیه شده است؛ ریختن آب روی قبر می باشد. که شخص رو به قبله بایستد واز ناحیه ی بالای سر میت تا روبروی پای او آب بپاشد وسپس از آنجا تا بالای سر او آب بپاشد. واگر آب زیاد آمد به وسط قبر بپاشد.
از امام کاظم(ع) نقل شده است:« پاشیدن آب روی قبر تا 40 روز یا 40 ماه مستحب می باشد.»(عروه الوثقی،ص144)
وامام صادق (ع) فرمودند:«تا وقتی که رطوبت آب، روی خاک قبر هست، عذاب قبر از میت دور می گردد.»(فروع کافی،ج3،ص200)
در ضمن کتابی به توفیق الهی در این زمینه نگاشته ام با عنوان« تکلیف آخر»که به بحث آداب احتضار تا قبر پرداخته شده و مورد بررسی ومداقه قرار گر فته است، وشما می توانید به آن مراجعه بفرمایید.

با عرض سلام و ادب
گل گذاشتن روی قبر چطور؟ آیا روایاتی در این زمینه داریم یا اینکه گذاشتن گل روی قبر و پرپر کردن آن هم یک سنت است و دلیل خاصی ندارد؟

رنگ خدا;484167 نوشت:
با عرض سلام و ادب
گل گذاشتن روی قبر چطور؟ آیا روایاتی در این زمینه داریم یا اینکه گذاشتن گل روی قبر و پرپر کردن آن هم یک سنت است و دلیل خاصی ندارد؟

با صلوات بر محمد وآل محمد
سلام علیکم
در نصوص دینی در این مورد سفارش و توصیه ای نیامده، و اصلاً چنین چیزی مطرح نشده است.امّا فرستادن هدایایی برای اموات از سفارشات دین مبین اسلام می باشد، چنان چه در روایتی از رسول خدا(ص) آمده است:« برای مردگان خود هدیه بفرستید!» بعضی صحابه عرض کردند: یا رسول الله، هدیه ی مردگان چیست؟ فرمودند:« دعا وصدقه»بعد فرمودند: ارواح مومنین هر جمعه به آسمان دنیا می آیند و مقابل خانه ها ومنزل های خود با آوازی حزین فریاد می کنند: ای اهل من و ای پدر من و مادر من و خویشان من! مهربانی کنید بر ما به آن چه بود در دست ما و عذاب و حساب آن برماست و نفعش برای غیر ما، مهربانی کنید بر ما به درهمی یا قرص نانی یا جامه ای، که خداوند بپوشاند شما را از جامه ی بهشت»
پس پیامبر گریست واصحاب نیز گریستند. سپس فرمود:« این ها برادران دینی شمایند که بعد از سرور و نعمت، زیر خاک پوسیده شدند، پس اینان به عذاب و هلاکت بر جان های خود ندا می کنند ومی گویند: وای بر ما، اگر آن چه را که در دست ما بود در طاعت ورضای خدواند انفاق می کردیم، اکنون محتاج به سوی شما نبودیم. پس با حسرت وپشیمانی بر می گردند وفریاد می زنند: زود بفرستید صدقه ی مردگان را!»(جامع الاخبار،ص 197و تکلیف آخر ص69-70)

خدا اموات همه را بیامرزد و قرین رحمت خود کند. و مارو هم بیامرزد وبعد ببرد....
شادی همه اموات صلوات .
اللهم صل علی محمد وال محمدوعجل فرجهم

جمع بندی
پرسش1:
سلام و عرض ادب
آیا اینکه در حین خواندن فاتحه، با سنگ به قبر می زنند، دلیلی اسلامی دارد؟

پاسخ:
با سلام وعرض ادب خدمت شما کاربر گرامی
در کتب حدیثی، روایتی در تأیید این کار وجود ندارند. ولی در مورد دست گذاردن بر روی قبر روایاتی آمده که از باب نمونه خدمت شما ارسال می گردد.:
1- مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَحْمَدَ قَالَ: كُنْتُ بِفَيْدَ «3» فَمَشَيْتَ مَعَ عَلِيِّ بْنِ بِلَالٍ إِلَى قَبْرِ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْمَاعِيلَ بْنِ بَزِيعٍ فَقَالَ عَلِيُّ بْنُ بِلَالٍ قَالَ لِي صَاحِبُ هَذَا الْقَبْرِ عَنِ الرِّضَا ع قَالَ مَنْ أَتَى قَبْرَ أَخِيهِ ثُمَّ وَضَعَ يَدَهُ عَلَى الْقَبْرِ وَ قَرَأَ إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ سَبْعَ مَرَّاتٍ أَمِنَ يَوْمَ الْفَزَعِ الْأَكْبَرِ أَوْ يَوْمَ الْفَزَعِ‏ « الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏3، ص:229».محمد بن احمد می گوید: در قلعه ای به نام« فید» در راه مکه بودم، که همراه علی بن بلال نشستم بر سر قبرمحمد بن اسماعیل بن بزیع ؛ علی بن بلال گفت :صاحب این قبر از امام رضا (ع) برای من نقل کرد که کسی که می آید بر سرقبر برادرش قرار دهد دستش را برقبر وبخواند سوره قدر راهفت مرتبه، ایمن می ماند از روز فزع اکبر.
2- حُمَيْدُ بْنُ زِيَادٍ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ سَمَاعَةَ عَنْ غَيْرِ وَاحِدٍ عَنْ أَبَانٍ عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ قَالَ: سَأَلْتُهُ‏ عَنْ وَضْعِ الرَّجُلِ يَدَهُ عَلَى الْقَبْرِ مَا هُوَ وَ لِمَ صَنَعَ فَقَالَ صَنَعَهُ رَسُولُ اللَّهِ ص عَلَى ابْنِهِ بَعْدَ النَّضْحِ قَالَ وَ سَأَلْتُهُ كَيْفَ أَضَعُ يَدِي عَلَى قُبُورِ الْمُسْلِمِينَ فَأَشَارَ بِيَدِهِ إِلَى الْأَرْضِ وَ وَضَعَهَا عَلَيْهَا ثُمَّ رَفَعَهَا وَ هُوَ مُقَابِلُ الْقِبْلَةِ.« الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏3، ص: 200» از امام صادق (ع) در مورد قرار دادن دست بر روی قبر میت سؤال کردم که این کار به چه معنا است؟ امام فرمودند: پیامبر اکرم (ص) این را برای پسرشان بعد از دفن انجام دادند. سپس از امام در مورد این که چگونه دست را بر روی قبر قرار دهیم سوال کردم؟ امام در پاسخ انگشت خود را به سمت زمین گرفتند و آن را بر روی زمین قرار داده و سپس بلند کردند» و این در حالی بود که رو به قبله بودند.
پرسش2:
درمورد آب ریختن برروی قبر و شستن قبر روایتی داریم؟

پاسخ:
در مورد ریختن آب روی قبر باید عرض کنم که یکی از مستحبات، که پس از خاک سپاری انجام آن توصیه شده است؛ ریختن آب روی قبر می باشد. که شخص رو به قبله بایستد واز ناحیه ی بالای سر میت تا روبروی پای او آب بپاشد وسپس از آنجا تا بالای سر او آب بپاشد. واگر آب زیاد آمد به وسط قبر بپاشد.
از امام کاظم(ع) نقل شده است:« پاشیدن آب روی قبر تا 40 روز یا 40 ماه مستحب می باشد.»(عروه الوثقی،ص144)
وامام صادق (ع) فرمودند:«تا وقتی که رطوبت آب، روی خاک قبر هست، عذاب قبر از میت دور می گردد.»(فروع کافی،ج3،ص200)
پرسش3:

پاسخ:
در نصوص دینی در این مورد سفارش و توصیه ای نیامده، و اصلاً چنین چیزی مطرح نشده است.امّا فرستادن هدایایی برای اموات از سفارشات دین مبین اسلام می باشد، چنان چه در روایتی از رسول خدا(ص) آمده است:« برای مردگان خود هدیه بفرستید!» بعضی صحابه عرض کردند: یا رسول الله، هدیه ی مردگان چیست؟ فرمودند:« دعا وصدقه»بعد فرمودند: ارواح مومنین هر جمعه به آسمان دنیا می آیند و مقابل خانه ها ومنزل های خود با آوازی حزین فریاد می کنند: ای اهل من و ای پدر من و مادر من و خویشان من! مهربانی کنید بر ما به آن چه بود در دست ما و عذاب و حساب آن برماست و نفعش برای غیر ما، مهربانی کنید بر ما به درهمی یا قرص نانی یا جامه ای، که خداوند بپوشاند شما را از جامه ی بهشت»
پس پیامبر گریست واصحاب نیز گریستند. سپس فرمود:« این ها برادران دینی شمایند که بعد از سرور و نعمت، زیر خاک پوسیده شدند، پس اینان به عذاب و هلاکت بر جان های خود ندا می کنند ومی گویند: وای بر ما، اگر آن چه را که در دست ما بود در طاعت ورضای خدواند انفاق می کردیم، اکنون محتاج به سوی شما نبودیم. پس با حسرت وپشیمانی بر می گردند وفریاد می زنند: زود بفرستید صدقه ی مردگان را!»(جامع الاخبار،ص 197و تکلیف آخر ص69-70)

موضوع قفل شده است