جمع بندی اینطور نجاسات را می شستم، آیا پاک شده؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اینطور نجاسات را می شستم، آیا پاک شده؟

سلام
از قدیم به من میگفتن که چیز نجس با 3 بار شستن پاک میشه !!!
ولی چندی پیش رساله آیت الله مکارم رو دیدم که نوشته بود (چنین برداشت کردم_ خلاصش اینه):

اگر چیزی چه با بول چه غیر بول نجس شده باشد با یک بار شستن چه با آب قلیل چه کر پاک میشود! (البته احکام ظروف، حیوانات مثل سگ و خوک و شراب و... فرق میکنه برای اطلاعات بیشتر به رساله مراجعه کنید)

1- مثلا شلوار رو زیر شیر آب حمام خونمون میبردم خوب که خیس میشد و آب ازش جاری میشد، از زیر نَل میبردم کنار و دوباره و سه باره اینکارو میکردم؛ بدون اینکه شلوار رو فشاری بدم

2- یه تشت یا کاسه بزرگی رو پر از آب میکردم (و تا آخر کار باز میگذاشتم) طوری که لبریز میشد، سپس شلوار نجس رو توی این ظرف میکردم و چند ثانیه صبر میکردم، بعد از ظرف میکشیدم، صبر میکردم دوباره ظرف لبریز بشه، دوباره شلوار رو ظرف میگذاشتم، و چند ثانیه صبر میکردم و برای بار سوم این کارو میکردم.

اطلاعاتی در مورد شیر آب:

1- شیر آب حمام خونمون به یه تانکر آب کر وصل هست؛ گاهی که لباس نجس میشستم، کمی که لباس میشستم اصلا آبش تموم میشد و میگفتم دوباره بزنن آب کنن یعنی اگه وقتی که بعد چنین جریانی میشستم با آب جاری میشستم چون از طریق واتر پمپ آب از چاه میومد و من در حمام استفاده میکردم. البته امکان داره زود آب رو قطع میکردن و آب تانکر به 384 لیتر نمیرسد و من با کمتر از 384 لیتر میشستم

2- طبیعی هست که چون از اون تانکر 3 خانواده استفاده میکنن همیشه کر باقی نمیمونه و گاهی هم قلیل هست

در واقع من با این طرز شستن، گاهی از آب قلیل و گاهی از آب کر استفاده میکردم...

آیا لباسهایی که شستم پاک هست؟ نمازهایی که خواندنم درست هست؟ ازین پس میتوانم این چنین لباس آب بکشم و تطهیر کنم؟

مرجع تقلیدم آیت الله مکارم شیرازی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

user;474916 نوشت:
سلام
از قدیم به من میگفتن که چیز نجس با 3 بار شستن پاک میشه !!!
ولی چندی پیش رساله آیت الله مکارم رو دیدم که نوشته بود (چنین برداشت کردم_ خلاصش اینه):

اگر چیزی چه با بول چه غیر بول نجس شده باشد با یک بار شستن چه با آب قلیل چه کر پاک میشود! (البته احکام ظروف، حیوانات مثل سگ و خوک و شراب و... فرق میکنه برای اطلاعات بیشتر به رساله مراجعه کنید)

1- مثلا شلوار رو زیر شیر آب حمام خونمون میبردم خوب که خیس میشد و آب ازش جاری میشد، از زیر نَل میبردم کنار و دوباره و سه باره اینکارو میکردم؛ بدون اینکه شلوار رو فشاری بدم

2- یه تشت یا کاسه بزرگی رو پر از آب میکردم (و تا آخر کار باز میگذاشتم) طوری که لبریز میشد، سپس شلوار نجس رو توی این ظرف میکردم و چند ثانیه صبر میکردم، بعد از ظرف میکشیدم، صبر میکردم دوباره ظرف لبریز بشه، دوباره شلوار رو ظرف میگذاشتم، و چند ثانیه صبر میکردم و برای بار سوم این کارو میکردم.

اطلاعاتی در مورد شیر آب:

1- شیر آب حمام خونمون به یه تانکر آب کر وصل هست؛ گاهی که لباس نجس میشستم، کمی که لباس میشستم اصلا آبش تموم میشد و میگفتم دوباره بزنن آب کنن یعنی اگه وقتی که بعد چنین جریانی میشستم با آب جاری میشستم چون از طریق واتر پمپ آب از چاه میومد و من در حمام استفاده میکردم. البته امکان داره زود آب رو قطع میکردن و آب تانکر به 384 لیتر نمیرسد و من با کمتر از 384 لیتر میشستم

2- طبیعی هست که چون از اون تانکر 3 خانواده استفاده میکنن همیشه کر باقی نمیمونه و گاهی هم قلیل هست

در واقع من با این طرز شستن، گاهی از آب قلیل و گاهی از آب کر استفاده میکردم...

آیا لباسهایی که شستم پاک هست؟ نمازهایی که خواندنم درست هست؟ ازین پس میتوانم این چنین لباس آب بکشم و تطهیر کنم؟

مرجع تقلیدم آیت الله مکارم شیرازی

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

نمازهایی را که تا به حال با این لباسها خوانده اید اگر مطمئن بودید اینگونه تطهیر صحیح است ،نمازهای قبلیتان صحیح است.

در شستن لباسها با توضیحاتی که دادید :

به جهت اینکه در تطهیر لباس فشار شرط است واین امر را شما انجام نداده اید، فلذا لباسها پاک نشده است اما اگر مطمئن باشید که آب داخل لباس شده و از آن خارج شده است لباسها پاک می باشد.

تذکر:اگر چيزى نجس شود چنانچه آن را در ظرفى بگذارند و سه مرتبه آب روى آن بريزند و خالى کنند پاک مى شود و ظرف هم پاک مى گردد و اگر مانند لباس يا چيزى که فشار لازم دارد باشد، بايد در هر مرتبه آن را فشار دهند و ظرف را کج کنند تا آب، بيرون بريزد.

پی نوشت:
رساله آیت الله مکارم شیرازی،احکام طهارت ،مساله 187و182

همان،احکام نماز،شرایط لباس نمازگزار،تطهیر،مساله739

موضوع قفل شده است