جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اینطور نجاسات را می شستم، آیا پاک شده؟

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1536

اینطور نجاسات را می شستم، آیا پاک شده؟

سلام
    از قدیم به من میگفتن که چیز نجس با 3 بار شستن پاک میشه !!!
    ولی چندی پیش رساله آیت الله مکارم رو دیدم که نوشته بود (چنین برداشت کردم_ خلاصش اینه):

اگر چیزی چه با بول چه غیر بول نجس شده باشد با یک بار شستن چه با آب قلیل چه کر پاک میشود! (البته احکام ظروف، حیوانات مثل سگ و خوک و شراب و... فرق میکنه برای اطلاعات بیشتر به رساله مراجعه کنید)

1- مثلا شلوار رو زیر شیر آب حمام خونمون میبردم خوب که خیس میشد و آب ازش جاری میشد، از زیر نَل میبردم کنار و دوباره و سه باره اینکارو میکردم؛ بدون اینکه شلوار رو فشاری بدم

2- یه تشت یا کاسه بزرگی رو پر از آب میکردم (و تا آخر کار باز میگذاشتم) طوری که لبریز میشد، سپس شلوار نجس رو توی این ظرف میکردم و چند ثانیه صبر میکردم، بعد از ظرف میکشیدم، صبر میکردم دوباره ظرف لبریز بشه، دوباره شلوار رو ظرف میگذاشتم، و چند ثانیه صبر میکردم و برای بار سوم این کارو میکردم.

اطلاعاتی در مورد شیر آب:

1- شیر آب حمام خونمون به یه تانکر آب کر وصل هست؛ گاهی که لباس نجس میشستم، کمی که لباس میشستم اصلا آبش تموم میشد و میگفتم دوباره بزنن آب کنن یعنی اگه وقتی که بعد چنین جریانی میشستم با آب جاری میشستم چون از طریق واتر پمپ آب از چاه میومد و من در حمام استفاده میکردم. البته امکان داره زود آب رو قطع میکردن و آب تانکر به 384 لیتر نمیرسد و من با کمتر از 384 لیتر میشستم

2- طبیعی هست که چون از اون تانکر 3 خانواده استفاده میکنن همیشه کر باقی نمیمونه و گاهی هم قلیل هست

در واقع من با این طرز شستن، گاهی از آب قلیل و گاهی از آب کر استفاده میکردم...

آیا لباسهایی که شستم پاک هست؟ نمازهایی که خواندنم درست هست؟ ازین پس میتوانم این چنین لباس آب بکشم و تطهیر کنم؟

مرجع تقلیدم آیت الله مکارم شیرازی

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58287

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۴/۰۱/۲۹ در ساعت ۰۶:۱۶ دلیل: تغییرکارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 3

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,117
    حضور
    52 روز 22 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11214

نقل قول نوشته اصلی توسط user نمایش پست ها
    سلام
    از قدیم به من میگفتن که چیز نجس با 3 بار شستن پاک میشه !!!
    ولی چندی پیش رساله آیت الله مکارم رو دیدم که نوشته بود (چنین برداشت کردم_ خلاصش اینه):

اگر چیزی چه با بول چه غیر بول نجس شده باشد با یک بار شستن چه با آب قلیل چه کر پاک میشود! (البته احکام ظروف، حیوانات مثل سگ و خوک و شراب و... فرق میکنه برای اطلاعات بیشتر به رساله مراجعه کنید)

1- مثلا شلوار رو زیر شیر آب حمام خونمون میبردم خوب که خیس میشد و آب ازش جاری میشد، از زیر نَل میبردم کنار و دوباره و سه باره اینکارو میکردم؛ بدون اینکه شلوار رو فشاری بدم

2- یه تشت یا کاسه بزرگی رو پر از آب میکردم (و تا آخر کار باز میگذاشتم) طوری که لبریز میشد، سپس شلوار نجس رو توی این ظرف میکردم و چند ثانیه صبر میکردم، بعد از ظرف میکشیدم، صبر میکردم دوباره ظرف لبریز بشه، دوباره شلوار رو ظرف میگذاشتم، و چند ثانیه صبر میکردم و برای بار سوم این کارو میکردم.

اطلاعاتی در مورد شیر آب:

1- شیر آب حمام خونمون به یه تانکر آب کر وصل هست؛ گاهی که لباس نجس میشستم، کمی که لباس میشستم اصلا آبش تموم میشد و میگفتم دوباره بزنن آب کنن یعنی اگه وقتی که بعد چنین جریانی میشستم با آب جاری میشستم چون از طریق واتر پمپ آب از چاه میومد و من در حمام استفاده میکردم. البته امکان داره زود آب رو قطع میکردن و آب تانکر به 384 لیتر نمیرسد و من با کمتر از 384 لیتر میشستم

2- طبیعی هست که چون از اون تانکر 3 خانواده استفاده میکنن همیشه کر باقی نمیمونه و گاهی هم قلیل هست

در واقع من با این طرز شستن، گاهی از آب قلیل و گاهی از آب کر استفاده میکردم...

آیا لباسهایی که شستم پاک هست؟ نمازهایی که خواندنم درست هست؟ ازین پس میتوانم این چنین لباس آب بکشم و تطهیر کنم؟

مرجع تقلیدم آیت الله مکارم شیرازی
    سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

نمازهایی را که تا به حال با این لباسها خوانده اید اگر مطمئن بودید اینگونه تطهیر صحیح است ،نمازهای قبلیتان صحیح است.

در شستن لباسها با توضیحاتی که دادید :

به جهت اینکه در تطهیر لباس فشار شرط است واین امر را شما انجام نداده اید، فلذا لباسها پاک نشده است اما اگر مطمئن باشید که آب داخل لباس شده و از آن خارج شده است لباسها پاک می باشد
    .

تذکر:اگر چيزى نجس شود چنانچه آن را در ظرفى بگذارند و سه مرتبه آب روى آن بريزند و خالى کنند پاک مى شود و ظرف هم پاک مى گردد و اگر مانند لباس يا چيزى که فشار لازم دارد باشد، بايد در هر مرتبه آن را فشار دهند و ظرف را کج کنند تا آب، بيرون بريزد.

پی نوشت:
    رساله آیت الله مکارم شیرازی،احکام طهارت ،مساله 187و182

همان،احکام نماز،شرایط لباس نمازگزار،تطهیر،مساله739

7. صلوات ها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری