صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دستاورد های انقلاب اسلامی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41068

  دستاورد های انقلاب اسلامی
  حقیقت‌پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس

  ]ایران پنجمین قدرت موشکی دنیا است[]
  نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: سرمایه بزرگ کشور در مسیر توسعه حقیقی ده‌ها برابر نفت و ذخایر زیرزمینی، ظرفیت‌های علمی است که امروز جوانان ما در این عرصه حضور پرنشاط دارند.

  به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، منصور حقیقت‌پور پیش از ظهر امروز در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برجسته استان اردبیل در دانشگاه محقق اردبیلی اظهار داشت: ما باید قدر این ذخایر علمی و پژوهشی مراکز علمی و دانشگاهی را بدانیم و این ظرفیت‌ها را بلاءاستفاده به حال خود رها نکنیم چرا که با تکیه بر پیشرفت‌های علمی می‌توان ایران را در دنیا قدرتمند و مقتدر نشان داد.
     

  وی خاطرنشان کرد‌: به جرات می‌توان گفت توانمندی علمی و پژوهشی ما جایگاه ممتاز ژئوپلیتیکی به ایران بخشیده است و به رغم مظلومیت علمی و پژوهشی در کشور توانسته‌ایم پوسته‌های مظلومیت این حوزه را بشکافیم تا از ظرفیت‌های ممتاز علمی و تحقیقاتی دانشجویان و جوانان استفاده کنیم.

  غرب در برابر قدرت علمی کشور زانو زده است

  نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر در مذاکرات هسته‌ای ژنو، غربی‌ها حقوق هسته‌ای و غنی‌سازی ما را به رسمیت شناختند به دلیل استخدام و اجاره کردن این ظرفیت و توان نبوده است بلکه ما به کوری چشم دشمنان در عرصه انرژی صلح‌‌آمیز هسته‌ای آنقدر توانمند شده‌ایم که امروز به برکت این توانمندی در دنیا اقتدار و صلابتمان را حفظ کرده و بر تقویت آن تاکید کردیم.

  حقیقت‌پور اظهارات اوباما را در اذعان به توانمندی علمی کشورمان قابل تامل خواند و گفت: رئیس جمهور آمریکا به صراحت اعلام کرد ظرفیت علمی و هسته‌ای ایران چیزی به مانند اینترنت نیست که با یک کلید روشن و یا خاموش کنیم بلکه این توان بومی شده و امکان گرفتن این قدرت از ایرانیان وجود ندارد.

  وی تصریح کرد‌: ملت ما به همت این جوانان پژوهشگر و پرتوان امروز به جمع کشورهای عضو باشگاه هسته‌ای پیوسته است که این خود وزن ژئوپلیتیکی و قدرت چانه‌زنی‌های ما در عرصه‌های مختلف فراهم کرده است.

  نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ابراز داشت: ما نباید نسبت به استعداد این جوانان غافل باشیم و یا دچار خوش‌خیالی شویم بلکه با اعتماد به آنها می‌توانیم در حوزه‌های مختلف استقلال واقعی این کشور را رقم بزنیم.

  ایران پنجمین قدرت موشکی دنیا است

  به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، حقیقت‌پور افزود: قوی‌ترین عامل بازدارندگی ما در برابر تهدیدات دشمنان توان و ظرفیت موشکی این کشور است به طوری که ایران اسلامی ما امروز قدرت پنجم موشکی دنیا است.

  وی تاکید کرد‌: اگر زمانی در این کشور 50 هزار مستشار آمریکایی اداره کشور را عهده‌دار بودند امروز به همت جوانان این مرز و بوم نه تنها هراسی از قدرت پوشالی غرب نداریم بلکه معتقدیم آمریکا‌یی‌‌ها در برابر قدرت علمی و نظامی ما زانو زدند و دیگر سخن از گزینه نظامی روی میز ماست خنده‌آور به نظر می‌رسد.

  این نماینده مجلس ادامه داد: پیشرفت ایران در سلول‌های بنیادی، پرتاب ماهواره و ارسال موجود زنده به فضا یک بستر تحول عظیم را فراهم کرده و این پیشرفت‌ها در سایه پژوهش به دست آمده است به طوری که سرمایه عظیم کشور در مسیر توسعه همه‌جانبه که ده‌ها برابر نفت و ذخایر زیرزمینی ارزشمند است ظرفیت علمی این کشور است.

  حقیقت‌پور گفت: بنده در دوران تصدی استانداری اردبیل برای اولین بار شورای هماهنگی واحدهای علمی و دانشگاهی را تشکیل دادم تا مسائل بر محور نقشه علمی استان و به شکل پژوهش محور تحقق پیدا کند و در کنار آن سعی کردم تمرین اداره استان بر پایه پژوهشی را به عنوان یک ایده موفق در پیش گرفته و در این مقطع 80 طرح پژوهشی در حوزه‌های مختلف برای کاربردی شدن مصوب شد.

  وی به برگزاری جلسه مشترک دانشگاه‌ها با مدیران اجرایی و حمایت از ظرفیت‌های علمی را در دوره‌های گذشته یادآور شد و عنوان کرد: استان اردبیل باید به شکل علمی و پژوهش محور مدیریت شده و به سمت جلو حرکت کند.

  به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان سخنان خود ابراز داشت: مجوز راه‌اندازی دانشگاه مهندسی فناوری‌های نوین و همچنین تاسیس پارک علم و فناوری اخذ شده است که با حمایت استاندار جدید اردبیل این دو مجموعه می‌تواند در کمترین زمان راه‌اندازی شود تا از ایده‌های جوانان پژوهش ‌محور استان اردبیل در حوزه اجرا استفاده شود.


 2. صلوات ها 11


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41068  با حضور امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی کشور

  رادار برد بلند آرش رونمایی شد
  فارس: مراسم رونمایی و آغاز بکار رادار قدرتمند و بومی آرش که بدست توانمند دانشمندان و افسران جوان قرارگاه پدافند هوایی خانم الانبیاء(ص) به بهره برداری عملیاتی رسیده است، امروز با حضور امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) در یکی از سایتهای راداری کشور انجام و وارد چرخه شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور شد.  امیر اسماعیلی در مراسم رونمایی از این پروژه با اشاره به ضرورت های پایش آسمان کشور گفت: این رادار مکمل رادار آرایه فازی 10 شهریور است و مراحل نگهداری و تعمیر آن بسیار ساده است.


  دستاورد های انقلاب اسلامیدستاورد های انقلاب اسلامی
  وی افزود: این رادار در عین سادگی، برد بسیار بلند و توان مناسبی را برای شبکه یک پارچه پدافندی فراهم خواهد کرد.

  فرمانده قرارگاه پدافند هوایی کشورگفت: رادار آرش مکمل توان راداری کشور در تمامی باندهای فرکانسی VHF، UHF و HF است و با استفاده از این رادار پیشرفته شبکه یکپارچه پدافندی کشور در مقابله با جنگ الکترونیک توانمندتر خواهد شد.


  دستاورد های انقلاب اسلامی
  فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) افزود: لذا رادار بومی آرش با توان بسیار پایین، برد بسیار بالایی را به شبکه پدافند هوایی کشور هدیه می‌کند.
  وی تاکید کرد: نگهداری و تعمیرات این رادار بسیار ساده است و تا پایان هفته در یکی از سایتهای کشور مستقر می‌شود.


 4. صلوات ها 7


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41068  به همت متخصصان ایرانی

  کاوشگرپژوهش حامل دومین موجودزنده به فضا پرتاب و بازیابی شد
  تهران- ایرنا- دانشمندان و متخصصان فضایی جمهوری اسلامی ایران امروز موفق شدند کاوشگر پژوهش حامل دومین میمون فضایی را به منظور توسعه تحقیقات فضایی با موفقیت به فضا پرتاب و بازیابی کنند.

  به گزارش ایرنا از سازمان فضایی ایران، کاوشگر پژوهش در نخستین روز ازهفته پژوهش با آخرین محموله زیستی حامل دومین میمون فضایی با نام فرگام، بامداد امروز توانست ماموریت زیر مداری خود را با موفقیت کامل پشت سر بگذارد تا جمهوری اسلامی ایران یک گام دیگر به اعزام انسان به فضا نزدیک تر شود.

  کاوشگر پژوهش که حامل یک میمون از نژاد رزئوس بود پس از طی یک مسیر زیرمداری تا ارتفاع 120 کیلومتر، در مدت زمان حدود 15 دقیقه توانست به زمین باز گردد و موجود زنده را سالم بازیابی کند.

  در طول این ماموریت دانشمندان فضایی کشور توانستند علایم محیطی داخل محموله زیستی از جمله صوت، تصویر، ترکیب گازی و علائم حیاتی موجود زنده نظیر نوار قلب و شاخصهای تعیین کننده وضعیت عمومی در طول پرواز زیر مداری را ثبت و کنترل نموده و در ایستگاه های زمینی آنها را لحظه به لحظه رویت کنند.

  این اطلاعات دریافتی به متخصصین کشورمان این فرصت را می دهد تا در زمینه های گوناگون از جمله زیست فضایی، فیزیولوژی، هوافضا و مهندسی پزشکی تحقیقات در حوزه فناوری فضایی تامین کنند.

  پرتاب کاوشگر پژوهش و بازیابی آن، گام بلند دیگری در راستای نزدیک شدن جمهوری اسلامی ایران به اعزام انسان به فضا به شمار می رود.

  از ویژگی های جدیداین کاوشگر می توان به استفاده از پرتابگر با سوخت مایع که به دلیل اعمال سطح شتاب و ارتعاش پایین تر بر محموله زیستی نسبت به پرتابگر های قبلی جهت ماموریت های حامل موجود زنده از قابلیت های بالا تری برخوردار است اشاره کرد.

  به کار گیری فناوری ضربه گیر فرود برای کاهش ضربه وارده به موجود زنده در زمان نشست، حداقل سازی زمان جستجو و نجات محموله و پاسخگویی مطلوب چتر نجات در مرحله پایانی پرواز از دیگر ویژگی های کاوشگر پژوهش به شمار می رود.
     

  در بهمن ماه سال 1391 دانشمندان ایرانی برای نخستین بار موفق شدند توسط ˈکاوشگر پیشگام ˈ اولین میمون را به فضا پرتاب و به سلامت بازیابی کنند. با تکرار این موفقیت و دستاوردهای جدید آن، جایگاه جمهوری اسلامی ایران در فناوری زیست- فضایی بیش از پیش تثبیت شد.

  جمهوری اسلامی ایران در سال 1387با پرتاب کاملا مستقل اولین ماهواره ایرانی با نام امید توانست وارد باشگاه فضایی جهان شود.

  محمد ابراهیمی چندی پیش درباره پرتاب کاوشگرها فته بود: فرستادن فضانورد به مدار زمین در دو مرحله ˈاعزام انسان به زیر مدار و اعزام مداری تقسیم بندی می شودˈ که این طرح هنوز به صورت رسمی آغاز نشده است.

  وی مساعد بودن شرایط جوی و آب و هوایی را از جمله الزامات اعزام موجود زنده به فضا عنوان کرد و گفت: دومین کاوشگر پیشگام پرتابی متفاوت از کاوشگر پیشگام یک خواهد داشت.

  رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه این کپسول زیستی حامل سوخت مایع خواهد بود اما کاوشگر آن همان کاوشگر پیشگام است، افزود: اکنون عملیات آماده سازی چند میمون از نژاد رزئوس در حال انجام است و علاوه بر این تست چند موجود زنده در ابعاد میمون نیز برای اعزام به فضا در دست انجام است.

  ابراهیمی در توضیح نوع سوخت حامل فضایی گفت: نوع سوختی که حامل های فضایی دارد در دو نوع جامد و مایع است که در پرتاب اولیه میمون فضانورد از سوخت جامد استفاده شد که شتاب بیشتری ایجاد می کنند اما سوختهای مایع شتاب کمتری دارند که برای سلامتی موجود زنده و حفاظت از آن سوخت مناسبتری محسوب می شود.

  وی تفاوت شتاب در استفاده از سوخت مایع نسبت به سوخت جامد را کاهش حدود 60 درصدی عنوان کرد و گفت: در سوخت مایع شتاب حامل فضایی 60 درصد کاهش می یابد و برای مثال اگر در حامل فضایی سوخت جامد شتاب 10 درنظر گرفته شده بود با سوخت مایع این شتاب به حدود 6 می رسد که این مقوله بسیار مفید است و ما را از نظر ساخت فضاپیما آماده تر می کند.

  رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی سازمان فضایی ایران تاکید کرد: موجود زنده ای که قرار است برای بار دوم به فضا فرستاده شود از همان نسل و نژاد میمون پیشگام - نژاد رزئوس - خواهد بود.

  ***9 گام برای اعزام فضانورد ایران به مدار

  مدیر پروژه اعزام انسان به فضا 9 گام اعزام نخستین فضانورد ایرانی در مدار زمین را موجودات کوچک، موجودات بزرگ، فضانورد به زیرمداری، موجودات کوچک در مدار، بازگشت کپسول زیستی از مدار، آمادگی برای فرستادن کپسول زیستی حاوی انسان به مدار، تست بدون سرنشین و تست باروبات و نهایتا فضانورد در مدار عنوان کرد.

  ابراهیمی افزود: میزان موفقیت در پروژه اعزام انسان به فضا به دو عامل ˈمیزان سرمایه گذاری در این بخشˈ و ˈمدیریت خوب و ظرفیت سازی برای جذب افراد توانمند بستگی دارد.


 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41068  ا حضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

  تلفن همراه امن و۱۱محصول دیگر درحوزه سایبری رونمایی شد
  همزمان با آغاز هفته پژوهش، از ۱۲ محصول بومی فناورانه در حوزه سایبری رونمایی و نمایشگاه صنعت بومی سایبری افتتاح شد.

  به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، همزمان با آغاز هفته پژوهش از 12 محصول بومی فناورانه در حوزه سایبری با حضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور رونمایی و نمایشگاه صنعت بومی سایبری افتتاح شد

  در حاشیه مراسم رونمایی از این محصولات راهبردی سردار دهقان در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت فوق العاده موضوع پدافند غیر عامل و سایبر در کشور ضرورت بومی سازی فناوری های سایبری و ابداع و خلق جدید در این حوزه اظهار داشت؛ بحمدالله امروز با اتکا به نبوغ و خلاقیت دانشمندان و متخصصان کشورمان گام های بسیار مثبت و بلندی در حوزه سایبر برداشته شده است.
     


  وزیر دفاع از شرکت صنایع الکترونیک ایران به عنوان یکی از پیشتازان حوزه سایبری یاد کرد و افزود: خلق جدید و بومی سازی فناوری های سایبری از اولویت های مهم وزارت دفاع به شمار می رود.

  سردار دهقان در ادامه گفت: با توجه به این رویکرد، بامأموریت دادن به صاایران به عنوان متولی این بخش در وزارت دفاع مصمم هستیم با شعار محوری «پیش به سوی زیر ساخت بومی امن» و با همکاری و هماهنگی همه دستگاه های ذیربط ضمن نهادینه سازی فناوری های مرتبط با حوزه سایبری، انشاءلله کشور را در این بخش به خودکفایی برسانیم.

  وزیر دفاع در تشریح 12 محصول فناورانه که امروز در حوزه سایبری رونمایی گردید، اظهارداشتند «سیستم عامل بومی و امن» که از دستاوردهای مشترک صاایران و شرکت های دانش بنیان و برخی دانشگاه ها به شمار می رود؛ می تواند یکی از دغدغه ها و نگرانی های جدی که عبارت از وابستگی زیر ساخت های حیاتی و حساس کشور به سیستم عامل خارجی است را بطور کامل رفع کند.

  وی محصول «ضد بدافزار پادویش» را از دیگر دستاورهای رونمایی شده برشمرد و افزود: این دستاورد که توسط یکی از شرکت های فناور داخلی طراحی و ساخته شده ،قادر است امنیت رایانه های شخصی و سازمانی را در مقابل انواع ویروس های مهاجم برقرار و تأمین کند.

  «تلفن همراه امن» از دیگر محصولاتی است که وزیر دفاع در تشریح آن گفت: از آنجا که از عمده ترین دغدغه ها و نیازهای کاربران تلفن همراه ، امنیت ارتباطات و عدم شنود مکالمات آنان است ،این محصول می تواند با ایجاد امنیت کامل و پایدار جلوی هرگونه مخاطره امنیتی و شنود را بگیرد.

  سردار دهقان در ادامه با اشاره به دو دستاورد دیگر رونمایی شده ، شامل «مسیر یاب بومی» و «سیستم انتقال نوری مخابرات» که توسط دو شرکت دانش بنیان و فناور کشورمان طراحی و ساخته شده است گفت: طراحی و ساخت این دو محصول چشم انداز امید بخشی را در رسیدن به زیر ساخت های بومی و امن ترسیم می کند .

  وی از «سامانه تشخیص تهدیدات سایبری» ،«مرکز عملیات امنیت»، «دیواره آتش پرسرعت و با ظرفیت بالا» و «دیواره آتش نرم افزار های کاربردی» به عنوان چهار محصول جدید در حوزه امنیت شبکه نام برد که قابلیت حفاظت از شبکه های سازمانی در مقابله با تهدیدات هکرها و عملیات نفوذ را فراهم می کند که امروز با رونمایی از آنها گامی موثری در این حوزه برداشتیم.

  وزیر دفاع با بیان اینکه از نیازهای مشترک وزارت دفاع، وزارت صنعت و معدن و دیگر بخش های صنعتی ،کنترل و نظارت بر زیر ساخت های صنعتی کشور می باشد «سامانه کنترل صنعتی بومی» که در این مراسم رونمایی شد می تواند این مإموریت مهم را انجام دهد.

  سردار دهقان در تشریح اهداف نمایشگاه صنعت بومی سایبری نیز گفت: این نمایشگاه با هدف شناسایی و ترویج محصولات و دستاوردهای تولید شده در حوزه سایبری کشور برپا شده و حضور بیش از «30 شرکت فناور» و معرفی بیش از «100 محصول جدید سایبری» در این نمایشگاه نشان از توانمندی و ظرفیت های بسیار خوبی است که در این حوزه راهبردی در کشورمان وجود دارد.

  وزیر دفاع در پایان با تشکر و قدردانی از همه دست اندرکارن و فعالان حوزه سایبری در کشور و اعلام آمادگی وزارت دفاع برای حمایت و پشتیبانی از آنان تصریح کرد: دستاوردها و محصولات رونمایی و ارائه شده در این مراسم و نمایشگاه، نماد بارزی از ناکارآمد سازی تحریم ها و جنگ سایبری دشمنان و نشان دیگری از امواج نشاط آفرین «ما می توانیم» است که چرخه پیشرفت علمی را در همه زمینه ها سرعت بخشیده و تحقق بخش تدابیر حکیمانه و رهنمودهای ارزشمند ،راه گشا و بن بست شکن رهبر فرزانه انقلاب اسلامی است.


 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41068  دستاورد های انقلاب اسلامیسردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

  خطای موشک‌های بالستیک را به ۲ متر رساندیم
  خبرگزاری تسنیم: وزیر دفاع از کاهش خطای موشک‌های بالستیک به ۲ متر و بکارگیری لیزر در هدایت موشک‌ها خبر داد.

  به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح شامگاه روز یکشنبه در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری، در ابتدا با گرامیداشت 16 آذر و با بیان اینکه من خود در دانشکده فنی دانشگاه تهران تحصیل کردم، به شهادت حسان القیس اشاره کرد و گفت: او رزمنده مجاهد کم صدایی بود که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز حرکت جهادی لبنان به طور خستگی‌ناپذیر و شبانه‌روزی در جهت ارتقای توان علمی، فنی و تسلیحاتی حزب‌الله تلاش کرد و مزدش را با شهادت به دست خبیث‌ترین انسان‌ها که همان صهیونیست‌ها هستند، دریافت کرد.
     


  وی درخصوص عملکرد صد روزه وزارت دفاع گفت: آنچه در این 100 روز اتفاق افتاده گام نخستی از برنامه‌های چهارساله وزرا در دستگاه اجرایی است و هنگامی که وزرا برنامه‌های خود را برای رای اعتماد به مجلس ارائه کردند، برای یک مقطع صد روزه نیز برنامه‌ریزی کرده بودند.

  وزیر دفاع با اشاره به تمرکز بر روی 4 حوزه تحقیقات دفاعی، تولیدات دفاعی، خدمات و دیپلماسی دفاعی، به حوزه تحقیقاتی اشاره کرد و اظهار داشت: حجم زیادی از پروژه‌ها از قبل در دست اجرا بود که باید 180 و اندی از آن در سال جاری به نتیجه می‌رسید. ما برای تمرکز حرکت در پروژه‌ها، اولویت‌بندی انجام دادیم و 17 پروژه را در دستور کار قرار دادیم که منجر به محصولاتی می‌شد که توان و اقتدار دفاعی ما را بالاتر می‌برد و در عرصه دفاع از منافع ملی، ما را در جایگاه بالاتر قرار می‌داد.

  سردار دهقان با اشاره به اینکه به غیر از 2 مورد، تمام این پروژه‌ها به نتیجه رسید، به حوزه تولیدات دفاعی اشاره کرد و گفت: در این زمینه با این نگاه که چگونه می‌توانیم توان بازدارندگی را در مقابل دشمنان به فعلیت برسانیم و نمود عینی‌تری پیدا کنیم تمرکزمان بر نوعی از سیستم‌های سلاحی شد. بر این اساس در هوا و فضا، صنایع دفاعی و هوایی و دریایی محصولات با همین کیفیت به نتیجه رسید و تحویل نیروهای مسلح شد.

  وزیر دفاع با بیان اینکه ما برای اینکه بتوانیم یک واقعیت متفاوتی را پیش ببریم تعهدات خود را پیش‌انداز کردیم، به حوزه خدمات اشاره کرد افزود: در وزارت دفاع تمامی بازنشستگان نیروهای مسلح تحت پوشش قرار می‌گیرند؛ ضمن اینکه بخش درمان، خدمات و ارتقای معیشت نیروهای مسلح بر عهده وزارت دفاع است. در این حوزه آنچه برای ما مهم بود، اولویت قراردادن برای خدماتی بود که بنابر دلایلی کمتر مورد توجه قرار گرفته بود.

  سردار دهقان ادامه داد: وزارت دفاع مطالبات بازنشستگان را از طریق سهام دولت به صورت نقد و سهام واگذار کرد. در حوزه معیشت نیز 2 سبد کالایی تعریف شد.

  وی به حوزه دیپلماسی دفاعی اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از محورهای اساسی برنامه بنده در هنگام اخذ رای از مجلس این بود که دفاع را مجموعه‌ای می‌بینم که هم در بعد سخت و هم نرم باید "تولید قدرت" کند و قدرت کشور را ارتقا دهد لذا دیپلماسی دفاعی در تداوم دیپلماسی کشور و سیاست خارجی مورد اهتمام قرار گرفت.

  وزیر دفاع با اشاره به دیدارش با مقاماتی از کشورهای عراق و عمان در ایران گفت: ما در این 100 روز علاوه بر نخست‌وزیر عراق و سلطان عمان، میزبان معاون نخست‌وزیر روسیه و همچنین یکی از مقامات چینی که به دعوت دبیر شورای عالی امنیت ملی به ایران سفر کرده بود، بودیم؛ این دیدارها یک نقطه آغازین برای فضای تحولی بود.

  سردار دهقان در خصوص طرح‌های کلان وزارت دفاع در این 100 روز گفت: در حوزه دفاع آنچه دشمن به عنوان محدودیت با محروم‌سازی و بازداشتن ما از دانش تحمیل می‌کرد، برای ما یک نعمت و فرصت بود که به خودمان برگردیم و داشته‌هایمان را بپرورانیم و به بار بنشانیم. این داشته‌ها باید متکی به ساختارها، سازوکارها و برآیندی بشود که بتوانند آنها را به محصول نهایی تبدیل کند.

  وی ادامه داد: امروز در وزارت دفاع با همه جرأت و حسی که از صحنه و عمل دارم، می‌گویم که فرزندان دانشمند مجاهد با فرهنگ و روحیه بسیجی و مدیریت جهادی تمامی گلوگاه‌های فناوری زیرساختی و آنچه که ما را می‌تواند به محصولی برساند، حل کردند و حتی در همین بازه زمانی اخیر که تحریم‌ها خیلی شدیدتر شد یک تمرکز روی تامین مواد اولیه در کشور صورت گرفت.

  وزیر دفاع با اشاره به کاهش اقلام مورد نیاز وزارت دفاع از 5 هزار قلم به هزار قلم اظهار داشت: بر این باور هستیم که ما هم توان، هم دانش و هم زیرساخت‌ها را داریم و می‌توانیم نیاز کشور را در صحنه نبرد احتمالی تامین کنیم که در صحنه عمل ما را نیروی برتر کند.

  سردار دهقان با بیان اینکه برای این اتفاق در 3 حوزه به شدت تمرکز داریم به تشریح این حوزه‌ها پرداخت و گفت:‌ یکی در حوزه دریا و در بحث زیرسطحی‌، سطحی و همچنین موشک‌ها و پرتابه‌هاست که در این زمینه می‌تواند به کار گرفته شود.

  وی ادامه داد: در این زمینه برد، دسترسی به دشمن، دقت نشانه روی و قدرت تخریب برای ما مهم است. برای اولین بار باید بگویم که امروز بدین نقطه رسیده‌ایم که از صفر تا 100 زیردریایی‌ها را خودمان طراحی و تولید می‌کنیم.

  وزیر دفاع با بیان اینکه زیرسیستم‌های زیردریایی‌ها اعم از رادارها، سیستم‌های مخابراتی و سیستم‌های تسلیحاتی را خودمان ایجاد می‌کنیم و آماده بکارگیری آن هستیم به زیرسطحی فاتح اشاره کرد و گفت: من رونمایی از این زیرسطحی را به تاخیر انداختم زیرا اعتقادم بر این است که باید محصولاتمان را هنگامی که الحاق صورت می‌گیرد و تحویل یگان بکارگیرنده می‌شود، رونمایی کنیم لذا این زیردریایی را رونمایی نکردیم.

  سردار دهقان با اشاره به هواپایه کردن موشک‌های دریایی نصب شده بر روی شناورها از جمله موشک‌های قادر و بصیر، تصریح کرد: خوراندن یک سیستم سلاح که زمین‌پایه یا دریا پایه است و هواپایه کردن آن و تطبیق آن با شرایطی که می‌خواهد کاملا متفاوت عمل کند، کاری جدی است ولی بحمدالله این پروژه نیز به نتیجه رسید.

  وی با تاکید بر اینکه در بحث ارتباطی باید قادر باشیم که در زمینه راداری تمام اهدافی که به سمت ما می‌تواند روانه شود کشف، ردگیری و در مورد مقتضی هدف قرار دهیم، گفت: ما بایستی رادارهایی با بردهای متفاوت و با قدرت اکتشاف متفاوت داشته باشیم که طی این مدت 3 نوع رادار را به محصول رسانیدم که به تولید انبوه برسد و تحویل نیروهای مسلح شود.

  وزیر دفاع ادامه داد: در حوزه ارتباطات توانسته‌ایم رنج‌های مختلف فرکانس با لحاظ جنبه‌های امنیتی که بتواند در مقابل دشمن در امان باشد و ارتباط پایدار و مطمئنی ایجاد کند آماده کنیم و مجموعه‌های فرماندهی متناسب با آن را سامان دهیم.

  سردار دهقان در ادامه به دستاوردهای در حوزه موشک‌های زمین به زمین اشاره کرد و اظهار داشت: به این نقطه رسیده‌ایم که دقت ثابت موشک‌های با برد بلندمان به حدی بالا رفته که می‌توانیم نقطه‌زنی کنیم. این موضوع در بحث موشک‌های بالستیک، تکنولوژی خیلی بالایی را می‌طلبد زیرا در موشک‌های بالستیک نسبت به برد، موشک‌ها درصدی از خطا را می‌پذیرند.

  وی ادامه داد: ما در یک مرحله خطای این موشک‌ها را 20 متر و امروز آن را با 2 متر به نتیجه رسانده‌ایم و انشاءالله خطای آن را به صفر هم خواهیم رساند.

  وزیر دفاع با اشاره به موضوع هدایت لیزری موشک‌ها تصریح کرد: امروز هدایت موشک‌ها را با لیزری و برد آنها افزایش پیدا کرده‌ است؛ همچنین قابلیت شلیک از روی بالگرد را نیز به آن اضافه کردیم؛ در حال حاضر گلوله‌های توپ هم هدایت‌پذیر است.

  سردار دهقان با اشاره به فعالیت‌های منحصر‌به‌فرد پهپاد فطرس گفت: فطرس امروز در کلاس هواپیماهای بدون خلبان بی‌نظیر است و مشابه کمتری دارد به خصوص در بحث قدرت حمل سلاح، مداومت پرواز، محیط‌بانی، عکس‌برداری و همچنین جنگ هوایی قابلیت‌های قابل توجهی دارد.

  وی با بیان اینکه نسل جدید پهپادهای بدون سرنشین در اختیار کشورهای محدودی است، اظهار داشت: بحث تکنولوژی نقطه پایان ندارد. مهم این است که این تکنولوژی‌ها را چگونه بر روی سلاح‌ها سوار کرده و از آنها بهره‌برداری عملیاتی کنیم.

  وزیر دفاع در این ارتباط با تاکید بر اینکه باید بر روی چند مولفه در ساخت هواپیماهای بدون سرنشین توجه و دقت بیشتری داشته باشیم، تصریح کرد: پهپادها به لحاظ سرعت پرواز، مداومت پروازی و رادارگریزی ضعف‌هایی دارند که اگر در این 3 بخش موفق به زدودن ضعف‌ها را باشیم می‌توانیم در ساخت نسل جدید پهپادها نیز موفق باشیم.

  دهقان اضافه کرد: امروز فناوری ساخت پهپاد فطرس در اختیار کشورهای معدودی است و فقط 2 یا 3 نوع از این مدل هواپیماهای بدون سرنشین در سایر کشورها وجود دارد ولی با این حال ما قانع نیستیم و به دنبال ساخت پهپادهایی با کمترین ضعف و ایراد هستیم که اگر در 3 مولفه‌ای که گفته شد ضعف‌های کمتری دیده شود می‌توانیم در ساخت پیچیده‌ترین پهپادها نیز موفق باشیم.

  وی در خصوص کارکردهای غیرنظامی پهپادها نیز گفت:‌ پهپادها در مصارف غیرنظامی نیز قابلیت‌های زیادی دارند از جمله در کنترل ترافیک، نقشه‌برداری و حوادث غیرمترقبه کارایی فراوانی دارند.

  وزیر دفاع در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه کشور ما در هیچ دوره‌ای هیچگاه تهدیدی برای سایر کشورها نبوده و رویکرد دولت تدبیر و امید در این زمینه چیست، گفت: وقتی بحث توان و اقتدار دفاعی می‌کنیم با امنیت و منافع ملی گره می‌خورد بنابراین نه منافع ملی ما تغییر کرده و نه تهدیدها کاهش یافته است. هدف دولت یازدهم این است که با همه کشورها به جز رژیم صهیونیستی تعامل سازنده داشته باشد و ما نیز با منطق از منافع‌مان در عرصه بین‌المللی دفاع می‌کنیم.

  دهقان اضافه کرد: البته ممکن است منافع ملی ما در تضاد با منافع دیگران در مناطق مشترک باشد اما هدف ما حفظ توسعه و ارتقای دفاعی‌مان است که این هدف نیز از گذشته بوده و تغییری نکرده و تغییر نخواهد کرد. ما با تمام توان در جهت توسعه توان دفاعی خودمان تا مرز رسیدن به بازدارندگی موثر به این معنا که هیچ نیروی خارجی به خود اجازه حمله خارجی را ندهد حرکت می‌کنیم.

  وی با بیان اینکه پاسخ ما در مقابل هر حمله خارجی پشیمان کننده خواهد بود، خاطرنشان کرد: سیاست ما دفاعی است و نگاه تهاجمی نداریم اما به اقتدار نظامی‌مان به گونه‌ای نگاه می‌کنیم که بازدارندگی موثر ایجاد کند تا دشمن بداند که قادر نیست با مجموعه دفاع ما مقابله کند.

  وزیر دفاع با اشاره به تجربیات ارزشمند 8 سال دفاع مقدس افزود: دنیا ایران را در 8 سال دفاع مقدس شناخت و درس خود را گرفت و فهمید که ملت ایران حاضر به ایستادن پای آرمان‌هایش است و در این راه از هیچ نیروی خارجی نمی‌ترسد و تحقیر و شکست را نمی‌پذیرد. ما در 8 سال دفاع مقدس در تحریم کامل بودیم و علاوه بر آن نیز آن چیزهایی که از قبل داشتیم پشتوانه قابل توجهی نداشتند اما با این حال پیروز و سربلند شدیم.

  دهقان افزود: ایران امروز به جایی رسیده است که از یک طرف منابع دفاعی قابل توجهی و از طرف دیگر نیروی مسلح قوی و پرتوان دارد بنابراین در موقعیتی هستیم که دشمنان ما نمی‌توانند به خود اجازه تعرض را بدهند.

  وی با اشاره به ایران‌هراسی دشمنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین 8 سال دفاع مقدس تصریح کرد: بعد از پایان جنگ نوعی از ایجاد یک فضای رعب، وحشت و هراس از ایران و توان دفاعی ما در دنیا و به خصوص در همسایگانمان به وجود آوردند تا یک حضور خود را در منطقه توجیه کنند و دو زمینه فروش سلاح خود را فراهم کنند و سوم اینکه قدرت دیگری متولد نشود که در برابر آنها عرض اندام کند.

  وزیر دفاع بر همین اساس خاطرنشان کرد: تعجب ما این است که به رقم تجربه تاریخی، کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس هنوز در مسیر نادرستی حرکت می‌کنند. زمانی امام به این کشورهای عربی هشدار داد که اگر صدام در جنگ با ما موفق شود روزی به تک‌ تک شماها حمله خواهد کرد و دیدیم که همینگونه شد و صدام پس از ایران به سمت کویت رفت، بنابراین ما تهدید نیستیم اما هیچ تهدیدی را نیز نمی‌پذیریم و هر تهدیدی را قاطعانه پاسخ خواهیم داد.

  دهقان در واکنش به برخی اظهارنظرهای نظامی علیه ایران و تهدید به حمله نظامی از سوی برخی کشورها گفت: پاسخ یاوه‌گویی‌ها را که نباید داد. امروز چند اتفاق افتاده که باید به آنها توجه کنیم. اینها 8 سال گفتند که در ایران آزادی نیست. انتخابات صوری است اما امسال تحت شعار مقام معظم رهبری ملت ما حماسه‌ای را خلق کردند که نقطه پایانی شد به یاوه‌گویی‌های دشمنان، آنهایی که می‌گفتند حکومت ایران مشروعیت سیاسی ندارد اما در برابر وحدت کلمه و انسجام داخلی در انتخابات اخیر ساکت شدند و دیگر حرفی به زبان نیاوردند و حتی در برخی اوقات دیدیم که دشمنان ما دچار شکاف شدند.

  وی افزود: واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران در فضای مشروعیت سیاسی و اتحاد و انسجام و در پیوند مردم با مقام معظم رهبری در جایگاه رفیعی قرار گرفته است.

  وزیر دفاع با اشاره به شکست‌های رژیم صهیونیستی در برابر حزب‌الله‌ در جنگ‌های 22 روزه و 33 روزه خاطرنشان کرد: روزی که رژیم صهیونیستی انگشت روی کشورهای عربی می‌گذاشت و آنها را تهدید می‌کرد سران کشورهای عربی کاری از دستشان بر نمی‌آمد اما امروز دیدیم که مقاومت حزب‌الله در جنگ 22 روزه و 33 روزه چگونه درس عبرت به رژیم صهیونیستی داد.

  دهقان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به افول قدرت آمریکا در مناطقی که نیروهای نظامی‌اش حضور دارند، گفت: هیمنه آمریکا افول کرده است و در ذهن همه شکسته شده است. ما تجربه دخالت، تجاوز و تعدی نظام سلطه را داشته‌ایم از 16 آذر تا پایان جنگ تحمیلی بنابراین ما نمی‌توانیم به آنها اعتماد کنیم. به نظامی که خود را ماهیتاً در برابر ما قرار می‌دهد تا هرجا موقعیت پیدا کند بیاید تسویه حساب کند، این نظام قابل اعتماد نیست. ما روز پای خود ایستاده‌ایم و این یاوه‌گویی‌های بیشتر مصرف داخلی دارند. در آمریکا لابی صهیونیستی و افراد جنگ طلب زیادی حضور دارند اما اگر عقل و منطق داشته باشند نمی‌گویند که فلان چیز روی میز است بلکه با زبان تکریم با ملت ما حرف می‌زنند.

  وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص اولویت‌های وزارت دفاع در دولت یازدهم در روزهای آینده گفت: البته این بحث مفصلی را می‌طلبد اما ما در بحث تولید قدرت و بحث ورود به نسل چهارم فناوری برنامه‌هایی داریم لذا به لحاظ ساختار و تکنولوژی و محصولات باید تحول داشته باشیم و در این زمینه به دنبال وزارتی کوچک، چابک، منعطف و توانمند در توسعه تکنولوژی و توانمند بکارگیری ظرفیت‌ها هستیم تا بتوانیم دفاع عظیمی با کمترین هزینه را برای مردم داشته باشیم.


 10. صلوات ها 6


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41068  محمد نادری مدیر پروژه ساخت سپردفاع سایبری

  سامانه سپردفاع سایبری ایران ساخته شد
  سپر دفاع سایبری ایرانی به نام شهپاد (شبکه هوشمند پوشش امنیت دفاعی) توسط متخصصان ایرانی راه اندازی شد.

  تسنیم: متخصصان ایرانی پس از سال‌ها مطالعه و تحقیق، اقدام به تولید و ارائه اولین محصول کاملا بومی تحت عنوان شهپاد کرده‌اند.

  این محصول که پس از ارائه اولین سامانه بومی مدیریت اطلاعات و رخدادهای امنیتی تحت عنوان CoreLog ارائه می‌گردد در حقیقت به مثابه یک سپر دفاع سایبری عمل کرده و فرایند حفاظت از کل سازمان‌ها را به صورت یکپارچه انجام می‌دهد.

  نادری مدیر این پروژه درباره این محصول گفت : ایده اولیه این سامانه از "سپرهای دفاع موشکی" گرفته شده که در کشورهای مختلف ایجاد شده و هدف آن جلوگیری از حملات موشکی است. در یک توضیح ساده، مکانیزم عملکرد شهپاد به این صورت است که هر سازمان نه تنها از طریق استقرار CoreLog از امنیت داخلی خود محافظت می‌کند بلکه به عنوان یک حسگر برای تامین امنیت کل شبکه گسترده سازمان‌ها در داخل کشور نیز عمل می‌کند.

  این روش محافظتی از فضای اطلاعاتی، توسط معدود کشورهایی در دنیا پیاده‌‌سازی شده یا در حال طراحی و پیاده‌سازی است. به عنوان مثال در سال 2011 دولت آمریکا و 2012 دولت روسیه دستور ایجاد سیستم مشابهی را صادر کرده‌‌اند. از این رو پیاده‌سازی این سامانه در ایران، کشور عزیزمان را در زمره کشورهای پیشرو در استفاده از این فناوری قرار می‌دهد.

  محمد نادری گفت: هر زمان که تهدیدی بر علیه یک سازمان و یا در حقیقت یک حسگر اتفاق می‌افتد بلافاصله حسگرهای دیگر خبردار شده و اقدامات لازم در خصوص پیشگیری از آن را اعمال می‌کنند. در این راهکار از مکانیزم‌های هوشمند تبادل اطلاعات بین حسگرها به منظور ایجاد امکان واکنش سریع استفاده شده است. همچنین این سامانه قابلیت اطلاع‌رسانی آنی به مراکز حساس و مهم کشور نظیر مرکز ماهر و مراکز عملیات امنیت در سطح کشوری را دارد.

  وی در پایان افزود: در این سامانه هوشمند، نگاه تولید کننده فراتر از حوزه امنیت سازمانی و بیشتر معطوف به نگاه دفاع از امنیت فضای سایبری در کشور بوده و از این منظر، این سامانه نسبت به امن‌سازی کل فضای سایبری کشور متعهد است. از این رو و با توجه به تاثیر ویژه این سامانه در تامین امنیت فضای سایبری کشور، شرکت بهین راهکار دست همکاری و حمایت به سوی سازمان‌های متولی و خصوصا دولت محترم در حمایت از استقرار این سامانه دراز کرده و از هر نوع همیاری به متولیان این حوزه در تامین امنیت کشور دریغ نخواهد کرد.


 12. صلوات ها 5


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41068  با حضور امیر سرلشکر عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش

  ناوهای نیزه و تبرزین با موشک های 200کیلومتری آمدند
  سه فروند ناو «نیزه»، «تبرزین» و «سیرجان» بعد از طی مراحل بازسازی، تعمیرات اساسی و ارتقاء سامانه‌های مختلف به ناوگان دریایی ارتش ملحق شدند.
  فارس: صبح امروز 2 فروند ناو موشک‌انداز و یک فروند ناو لجستیک نیروی دریایی ارتش با حضور امیر سرلشکر عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی، جمعی از فرماندهان، کارکنان و مسئولین این نیرو در منطقه دوم دریایی بوشهر پس از طی مراحل تعمیرات اساسی و ارتقاء توان دفاعی، به یگانهای رزمی نداجا ملحق شدند.
  * نیزه و تبرزین با موشک های 200کیلومتری آمدند

  ناوهای موشک‌انداز جمهوری اسلامی ایران «نیزه» و «تبرزین» هر دو از نسل شناخته شده‌ترین ناوچه قهرمان نیروی دریایی یعنی «پیکان» هستند که هردو در سال 1357 معرفی و در سال 1360 نیز به خدمت نیروی دریایی ارتش در منطقه دوم دریایی (بوشهر) درآمدند.

  قدرت مانور بالا و شجاعت این شناورها در عملیاتهایی نظیر «اشکان»، «شهید صفری» و «مروارید» و نیز مقابله آنها با پرنده‌ها و شناورهای رژیم بعث عراق در ایام دفاع مقدس برگ های زرینی در کارنامه دو شناور «نیزه» و «تبرزین» است.

  این شناورهای 47 متری با وزنی معادل 275 تن، از حداکثر سرعتی معادل 33 گره دریایی برخوردارند.

  تعمیرات اساسی ناوهای موشک‌انداز «نیزه» و «تبرزین» در خرداد سال 90 شروع و پس از 30 ماه کار مفید، به ترتیب با یک میلیون و 963 هزار و 2 میلیون و 675هزار نفر-ساعت به پایان رسید.

  در روند تعمیرات ناو موشک‌انداز «تبرزین»، 14هزار و 600 قطعه حساس و مهم بومی‌سازی، 8هزار و 400 قطعه سرویس، 6هزار و 200قطعه تعویض، 61 سامانه مهم تعمیر و 28 سامانه نیز به روزرسانی و بهینه‌سازی شده است.


  دستاورد های انقلاب اسلامی
  یک فروند ناوچه موشک انداز کلاس پیکان

  در مورد ناو موشک‌اندازه «نیزه» نیز 19هزار و 500 قطعه حساس و مهم بومی‌سازی، 11هزار و 200 قطعه سرویس، 8هزار و 300 قطعه تعویض، 75 سامانه مهم تعویض و 32 سامانه نیز به روزرسانی و بهینه‌سازی شده است.

  از مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه قدرت بازدارندگی این 2 شناور می‌توان به نصب و راه‌اندازی سامانه پرتاب موشک «نور» (با برد حدودا 120کیلومتر) و «قادر» ( با برد حدودا 200کیلومتر) و توپ 76میلیمتری (فجر27) و اتصال آنها به سامانه کنترل آتش یکپارچه، نصب و راه‌اندازی رادار ناوبری، بازسازی و نوسازی سیستم سکان و اورهال، نصب و راه‌اندازی 3 دستگاه موتور اصلی و 2 دستگاه ژنراتور اصلی و نیز تعمیر و هم‌راستاسازی سیستم تحرک شناور اشاره کرد.

  * مشخصات موشک سطح به سطح «نور»

  موشک نور با برد بیش از 120 کیلومتر از معروفترین موشک‌های کروز دریایی ایران است.


  دستاورد های انقلاب اسلامی
  این موشک، قابلیت شلیک از روی شناور و ساحل را دارد و بارها در رزمایش‌های نیروی دریایی ارتش و نیز سپاه از ساحل و از روی شناورها شلیک شده و اهداف دریایی را مورد اصابت قرار داده است.


  دستاورد های انقلاب اسلامی
  شلیک موشک نور از روی عرشه ناوشکن سبلان

  با ابتکار متخصصان داخلی در زمینه بروزرسانی، ارتقا و تحرک‌پذیری بیشتر این موشک، با استقرار سامانه راداری بر روی پرتابگر موشک نور، علاوه بر کم حجم شدن این سامانه، قدرت تحرک آن نیز بسیار بالا رفته است. موشک نور همچنین بر روی برخی جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش نصب شده است.

  این موشک که تا بحال از روی ناوهای مختلف نیروی دریایی ارتش پرتاب شده است.

  * مشخصات موشک سطح به سطح «قادر»

  موشک کروز «قادر» با بُرد بیش از 200 کیلومتر و قابلیت آماده سازی و واکنش سریع، می‌تواند اهداف دریایی از جمله ناوچه‌ها و ناوهای جنگی و اهداف ساحلی دشمن را منهدم کند.

  پرواز در ارتفاع پایین، قابلیت تخریب بالا، وزن کم، دقت عمل در انهدام اهداف مورد نظر از ویژگی‌های موشک قادر است.


  دستاورد های انقلاب اسلامی
  نمونه ساحل به دریای موشک قادر

  موشک قادر قابلیت شلیک از ساحل و از روی شناور با کلاس‌های گوناگون را دارد و با تجهیز نیروی دریایی ارتش و سپاه به این موشک پیشرفته توان عملیاتی این نیروها به نحو قابل توجهی افزایش یافته است.

  مدل هواپایه این موشک نیز در ماههای اخیر بر روی جنگنده‌های انتوم نیروی هوایی نصب شده است.

  * مشخصات توپ 76 میلیمتری فجر27

  توپ‌های 76 میلیمتری در ابتدا در ناوچه‌های رده پیکان به خدمت نیروی دریایی ارتش درآمدند و با توجه به کارایی عملیاتی بالای آنها، فناوری ساخت آن بومی شده و با نام فجر27 بر روی انواع ناوچه‌های رزمی دیگر نیز نصب و بکارگیری شد.

  نواخت تیر بالای این توپ در کنار دقت و سرعت واکنش بالا و سرعت در هدفگیری و شلیک به اهداف متعدد و تغذیه داده‌ای از انواع سامانه‌های الکترواپتیک و راداری، این توپ تمام خودکار را به سلاح کارامدی برای هدف قرار دادن اهداف سطحی تا برد 12 کیلومتر و اهداف هوایی تا 7 کیلومتر کرده است.


  دستاورد های انقلاب اسلامی
  توپ 76م.م فجر27 برروی ناوشکن جماران/ بازدید فرمانده کل قوا

  تعویض بیش از هزار و 195متر مربع سازه فولادی، بازسازی و نوسازی مخازن شناور و اماکن داخلی شامل اماکن زیست،‌ آشپزخانه و عایق‌کاری و پوشش قسمت‌های مختلف و نصب و راه‌اندازی کمپرسور هوای جدید و بازسازی کلیه سیستم‌های لوله‌کشی مرتب با هوای فشرده، سوخت، تهویه و آب شور و شیرین سیستم‌های اصلی و فرعی گوشه‌ای، بخش‌های دیگری از اقدامات انجام شده در فرآیند تعمیرات اساسی و الحاق این 2 شناور موشک‌انداز است.

  تعمیرات اساسی صورت گرفته و بهینه‌سازی سامانه‌های حساس و مهم به کار رفته در این شناورها، آنها را در زمره ناوهای ارتقا یافته و آماده برای مقابله با نبردهای هوایی و هرگونه تهدید موشکی قرار داده است.

  الحاق این شناورها به ناوگان نیروی دریایی ارتش در منطقه دوم بوشهر از نقطه‌نظر تاکتیکی، اهمیت ویژه‌ای دارد.

  * بازگشت غول 2هزار تُنی «سیرجان»

  یکی دیگر از یگانهای ملحق شده به نیروی دریایی ارتش در این منطقه، ناو پشتیبانی رزمی جمهوری اسلامی ایران «سیرجان» است.

  این ناو در سال 1358 معرفی و یک سال بعد نیز به ناوگان نیروی دریای منطقه دوم دریایی بوشهر ملحق شد.


  دستاورد های انقلاب اسلامی
  یک نمونه ناو لجستیک نیروی دریایی (هنگام)
  «سیرجان» 60 متر طول و 10 متر عرض دارد. ارتفاع تا عرشه اصلی 14 متر است و با داشتن 2هزار و 19 تُن وزن و سرعتی بالغ بر 14 گره دریایی، با حضور مداوم در مأموریت‌های عملیاتی، نقش بسزایی در حفاظت از آب‌های سرزمینی، منابع اقتصادی و حفظ خطوط مواصلاتی جمهوری اسلامی ایران ایفا کرده است.

  اگرچه عمر تقریبی این دست شناورها، چیزی در حدود 15 سال است، اما این شناور با بیش از 30 سال عمر خدمتی، در اردیبهشت ماه سال 91 تحت تعمیرات اساسی قرار گرفت و پس از 12 ماه کار مفید و باز صرف 328 هزار نفر-ساعت، در روند تعمیرات آن، 8500 قطعه حساس و مهم بومی‌سازی، 3300 قطعه سرویس، 2440 قطعه تعویض، 53 سامانه مهم تعمیر و 26 سامانه به‌روزرسانی و بهینه‌سازی شد.

  از جمله مهمترین اقدامات انجام شده بر روی ناو «سیرجان»، تعویض و نوسازی 100 تُن سازه فولادی مربوط به بدنه و مخازن، تعمیر و تعویض 640 متر سیستم لوله‌کشی و 62 عدد انواع والو سیستم‌های مختلف، بازسازی و نوسازی اماکن داخلی، پل فرماندهی، آشپزخانه، بازسازی کامل یخچال‌ها، تعمیرات اساسی موتورهای اصلی، نصب و راه‌اندازی سیستم سکان و همراستاسازی سیستم شافت و تونل شافت است.

  ابنها در حالیست که پرتعدادترین شناور رزمی نیروی دریایی ارتش در جنگ تحمیلی، هم اکنون با تغییرات درونی فراوان در حال تولید در کشور است که با ورود هر یک از آنها به خدمت، گام مهمی در جهت افزایش توان دفاعی و بازدارندگی کشورمان ایران، برداشته می‌شود.


 14. صلوات ها 6


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41068  موشک کروز چیست و چگونه عمل می کند؟
  موشک‌های کروز در سقف پروازی و ارتفاع مشخص از سطح به هدف برنامه‌ريزی شده اصابت می‌کنند و با يک برنامه‌ريزی دقيق، سريع و برق آسا دشمن را آماج قرار می‌دهند.

  به گزارش خبرنگار دفاعی - امنيتی باشگاه خبرنگاران، "موشک کروز" نوعی هواپیمای بی‌سرنشین هدایت شونده بوده که مسیر آن تا رسیدن به هدف قابل تغییر و هدایت است.

  در اغلب موشک‌های کروز در واقع از نوعی موتور جت استفاده می‌شود و بنابر تعریف نمی‌توان به آن‌ها موشک گفت.

  "موشک کروز" جنگ‌افزاری است که تاریخچه پیدایش آن به جنگ جهاني اول بازمي‌گردد. یکی از پیشرفت‌های عمده تسلیحاتی جنگ جهاني دوم نيز پیدایش موشک‌های آزاد پرواز هدایت نشده بود که در زمره سلاح‌های کمکی توپخانه به شمار می‌آمدند.

  اولین کشور پيشگام در این مورد اتحاد جماهیر شوروی سابق بود که در سال 1930 با نظارت مهندس پتروپاولوسکی در آزمایشگاه دینامیک گاز شهر لنینگراد آغاز شد.
     


  در همان سال 1930 طرح پژوهش موشک در کشور آلمان به‌ طور محرمانه و با نظارت سازمان پخش سلاح ارتش نازی آلمان در 35 کیلومتری شهر برلین آغاز شد.

  در سال‌های بعد کشورهایی مانند انگلستان، آمریکا، فرانسه و ... نسبت به تهیه و تحقیق و تولید و توسعه اين موشک اقدام کردند.

  از اينجا به بعد، موشک کروز را به معنای جستجوگر، گشت دریایی و ماجراجو و دیگر مفاهیم و اصطلاحات نظامی پیگیری می‌کنیم.

  عوامل مهمی چون صرفه اقتصادی، دقت، قابلیت انعطاف‌پذیری در سکوی پرتاب و مأموریت، موجب گسترش فراوان این موشک در دنیا شده است.

  *کاربردها
  برابر گزارش‌ وزارت جنگ آمریکا در سال 1996م. 130 نوع موشک کروز در اختيار 75 کشور قرار دارد که در 19 کشور مختلف ساخته می‌شوند.

  انگیزه اصلی سیاسی و نظامی برای گسترش فزاینده موشک‌های کروز، توجیه پذیری بیشتر آن‌هاست و در حال حاضر بیش از نیمی از سیستم‌های موشکی کروز در سرتاسر دنیا در حال تکمیل و توسعه برای حملات زمینی ، پیش‌بینی و پیکربندی می‌شوند.

  تا همین اواخر، موشک‌های کروز به عنوان جنگ افزارهای هسته‌ای با حداکثر برد متجاوز 500 تا 600 کیلومتر تعریف می‌شدند، اما کاربرد عمومی آن‌ها این تعریف را از دیدگاه کارشناسان نظامی و صنایع دفاعی گسترده‌تر ساخته؛ به گونه‌ای که طیف وسیعی از موشک‌ها را در بر می‌گیرد، از جمله موشک استیکس P - 15) ss - N - 2) روسیه و کرم ابریشم چینی (CssC - 2) و اگزوست فرانسوی (MM - 38/40) و هاریون آمریکایی (RGM/UGM - 84).

  هر موشک کروز را می‌توان با چهار ویژگی اصلی تعریف کرد و این موشک را از نیروی باددنشی (آیرودینامیکی) در طبقات پایین جَو (زیر 30 کیلومتر تا 100000 پا) استفاده می‌کنند.

  * قابلیت‌ها و عملیات انجام گرفته
  موشک کروز در حین پرواز قادر به تغییر ارتفاع و مسیر بوده و این عمل را می‌تواند چند دفعه تکرار کند.

  موشک حاصل سر جنگی در یک پرواز یک سو با بردی متجاوز از 50 کیلومتر به سوی هدفش می‌رود.

  موشک‌های کروز را می‌توان از طیف گسترده‌ای از سکویی با بردهای متجاوز از 50 تا 300 کیلومتر پرتاب کرد.

  این موشک‌ها کوچک‌تر از هواپیما بوده ولی از فن شناخت هواپیما استفاده شده است.

  موشک‌های کروز کوچک‌تر و ارزان‌تر از موشک‌های پرتابی (بالستیک) بوده و به‌ طور معمول قیمتی بین 10 تا 25 درصد هزینه یک موشک پرتابی با برد و محموله‌ای مشابه دارند.

  با پیدایش دستگاه تعیین موقعیت جهانی برای هواپیماها و سازگاری آن‌ها برای کاربرد موشک‌ها، موشک‌های کروز در بردهایی مشابه، دقت بهتری از موشک‌های پرتابی دارند.

  علت و انگیزه گسترش رشد فزاینده موشک‌های کروز در سه و چهار ساله اخیر پرواز موشکهای کروز آمریکایی تاماهاوک (بی جی ام - 109) در طی جنگ خلیج فارس بسوی هدفهایشان در بغداد بود.

  در جنگ‌ها چندین طرح و نمونه موشک‌های کروز به کار رفته است، از جمله موشک استیکس روسی ( SS - N -2) توسط مصر علیه اسرائیل غاصب در سال 1967 و در سال 1971 توسط هند علیه پاکستان به کار رفته است.

  همچنین کپی موشک‌های طرح استیکس، موشک‌های پدافند ساحلی (CCssC-2) با نام کرم ابریشم و (CssC-3) با نام " سیرساکر" و مدل‌های کشتی پرتاب (Css-N-1) اسکراب براش است و موشک (Css-N-2) " سف فلار" در جنگ تحمیلی هشت ساله رژيم بعثي عراق علیه ایران اسلامی به کار رفت.

  ضمناً کشور عراق با همین موشک‌ها در سال 1991 کشتی‌های متحدین غربی را هدف گرفت. آمریکا از همین نوع موشک در سال 1986 عليه کشور لیبی استفاده کرد و مردم بسیاری را کشت.

  اين رويدادها به روشنی نشانگر رشد و توسعه موشک‌های کروز در کشورهایی بود که تا سال 1991 علاقه بیشتری نسبت به توسعه موشک‌های پرتابی ابراز می‌داشتند.

  یادآور می‌شود موشک کروز سطح به سطح بوده است، ضمناً تعداد 44 فروند از این نوع موشک‌ها در روزهای 13 و 14 شهریور ماه 1375 از سوی نیروهای آمریکایی در خلیج فارس به اطراف شهر بغداد (مرکز نظامی عراق) شلیک شد.

  تعدادی از آن‌ها در سکوی پرتاب آتش نشده، تعدادی نیز عمل نکرده و شماری نیز دقت کافی نداشته و به هر حال جان عده‌ای از مردم بی‌گناه با این موشک‌ها گرفته شده است.

  هدایت موشک‌های کروز امروزی توسط کامپیوتری که در آن‌ها قراردارد انجام می‌شود. در این کامپیوترها مدلی از زمین و پستی و بلندی‌های آن تا هدف وجود دارد و موشک کروز با استفاده از سیستم موقعیت‌یاب ماهواره‌ای (مانند جی‌پی‌اس) و با حرکت در نزدیکی زمین و تغییر مکرر ارتفاع و مسیر خود به هدف می‌رسد.

  ردیابی و انهدام موشک‌های کروز با کلاهک اتمی به دلیل پرواز نزدیک به زمین برای سیستم‌های ردیاب و رادار مشکل است و به این دلیل جزو سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک محسوب می‌شوند.

  موشک کروز برای مخفی ماندن از دید سیستمهای راداری دارای دو خصوصیت است:

  سطح مقطع راداری کمی دارد که ردیابی آن‌را برای سیستم‌های ضد موشکی راداری مشکل می‌کند.

  به دليل استفاده از موتور توربوفن ، حرارت کمی تابش می‌کند و در نتیجه امکان قفل حرارتی روی آن نیز کم است.

  *معایب
  این موشک در عین داشتن تکنولوژی بالا، در مقابل انواع ضعیف‌تری از مبارزات الکترونیکی شکننده است.

  به معنای دیگر در جنگ الکترونیکی می‌توان با ارسال پالس‌های مخرب حاوی اطلاعات غلط (غیر حقیقی یا مجازی) آن را مورد هدف قرار داد، بدین صورت که بلندی‌ها را پست و پستی‌ها را ارتفاع نشان داد.

  در این حال مسیر حرکت موشک تغییر می‌کند، اما باز می‌توان فرکانس ارسالی ماهواره را برای موشک شناسایی کرد و به آن دستورات اشتباه داد.

  همچنین می‌توان آن را در بدو شلیک به کنترل خود درآورد، این امر بسیار ساده است. موشک کروز دارای دو بالچه قلاب‌دار است که به آن امکان سُر خوردن و دوام بیشتر پروازی را می‌دهد، اما در صورت عبور از هدف به علت سرعت بالا و داشتن پایانه سوختی دائم سوز نمی‌تواند مسیر رفته را باز‌گردد، که این هم از ضعف‌های آن است.

  این سامانه از سایت پرتاب در ناوها به علت سرعت در شلیک و تعدد پایانه‌های پرتابی به خوبی استفاده می‌شود، چون ناو یک هدف متحرک بوده و یافتن آن و هدف قرار دادنش سخت و گاهی غیر ممکن است.

  از مزایای این پرتابه می‌توان به شیرجه رفتن آن بر روی هدف اشاره کرد که این امر نشان‌دهنده کاربرد آن در زدن اهداف ثابت همچون ساختمان‌ها و سدها و سنگرها است.

  موشک‌های کروز می‌توانند تا ۴۵۰ کیلوگرم مواد منفجره حمل کنند.

  موشک کروز دارای چهار ویژگی زیر است:

  ۱- موشک در طبقات پایین جو (۳۰ کیلومتر یا ۱۰۰۰۰ پا) از نیروی برای آئرودینامیکی استفاده می‌کند.

  ۲- در حین پرواز قادر به تغییر مسیر و ارتفاع است و می‌تواند این کار را به دفعات تکرار کند.

  ۳- بردی بیشتر از ۵۰ کیلومتر دارد.

  ۴- در یک پرواز عادی یکسره، موشک در تمام مسیر هدایت شده و حامل انواع مختلفی از سر جنگی است. با تعریف فوق موشک‌های کروز امروزه طیف گسترده‌ای از موشک‌ها نظیر استیکس روسی، کرم ابریشم چینی، اگزوست فرانسه و هارپون آمریکا را در بر می‌گیرد.

  *هدایت
  نکته مهم در مورد موشک کروز این است که این موشک به ساعت‌ها پرواز نیاز دارد.

  با این وضعیت با توجه به هدایت اینرسی اولیه این امکان وجود دارد که موشک صدها متر از مسیر منحرف شود، زیرا اگرچه با هدایت از این نوع اینرسی امکان انحراف برای موشکی که دهها دقیقه پرواز می‌کند کم است، اما برای موشکی که ساعت‌ها باید ادامه طریق دهد مناسب نیست.

  برای رفع عیب باید نوعی تصحیح در مسیر انجام شود تا در عمل مکمل هدایت اصلی آن باشد.

  انواع روش‌هایی که در سامانه‌های هدایت کروز مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت اند از:

  *سامانه انطباق متقابل پشت سر هم جغرافیایی
  این سامانه بر اساس اطلاعات دقیق توپوگرافی از زمین استوار است. در این روش محوطه‌ای از سطح زمین به طول ۱۰ کیلومتر و به عرض ۲ کیلومتر به مربع‌های یکصد متری تقسیم و ارتفاع متوسط در هر کدام از آن‌را مشخص و به صورت ماتریس (۲۰۰۰ رقم مختلف و هر رقم مخصوص مربع خاصی از زمین مورد نظر) به صورت دیجیتال به حافظه رایانه وارد می‌شود.

  موشک وقتی به محوطه مورد نظر رسید ارقام اندازه‌گیری شده را با ارقام ارسالی از موشک در حافظه مقایسه می‌کند و با توجه به نتیجه مقایسه موقعیت محل شناسایی شده و دستور بعدی را از طریق دستگاه محاسبه به سامانه کنترل خودکار صادر می‌کند.

  بررسی‌های بعدی در زمانی که موشک به هدف نزدیک می‌شود انجام می‌گیرد و سرانجام انتخاب مسیر می‌شود. این روش هدایت برای زمین‌هایی که از عوارض و ناهمواری‌های زیاد برخوردارند مناسب می‌باشد.

  *سامانه CDS
  استفاده از خاصیت انعکاس امواج راداری در سطح زمین و یکسان نبودن آن در نقاط مختلف اساس این نوع هدایت را تشکیل می‌دهد. در این روش موشک علاوه بر رادار مجهز به دستگاهی است که نوع امواج راداری منعکس شده از نقاط مختلف زمین را تشخیص می‌دهد. موقعیت دقیق موشک نیز از طریق مقایسه ارقام موجود در حافظه و ارقام مشخص، تعیین می‌شود.

  *سامانه GPS
  در این روش موشک با استفاده از سامانه موقعیت‌یاب جهانی با دریافت فرکانس‌های حاوی اطلاعات ماهواره‌ای (سه یا چهار ماهواره) موجود در مدار زمین وانجام محاسبات موقعیت دقیق مکانی را محاسبه و تعیین می‌کند.

  *پنهان‌کاری
  موشک کروز برای مخفی ماندن از دید سیستم‌های راداری، داراي این خصوصیت‌ها است:

  ۱- سطح مقطع راداری کمی دارد که ردیابی آن را برای سیستم‌های ضدموشکی راداری مشکل می‌کند.

  2- به خاطر استفاده از موتور توربوفن، حرارت کمی تابش می‌کند و در نتیجه امکان قفل حرارتی روی آن نیز کم است.

  3- به خاطر پرواز در سطح پایین، عمدتاً از دید رادارها پنهان می‌ماند. ردیابی و انهدام موشک‌های کروز با کلاهک اتمی به دلیل پرواز نزدیک به زمین برای سیستم‌های ردیاب و رادار مشکل است و به این دلیل جزو سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک محسوب می‌شوند.

  *تقسیم بندی
  موشک‌های کروز را می‌توان از نظر اندازه، سرعت (فراصوتی یا فروصوتی)، اندازه و چگونگی پرتاب (از هوا، زمین، کشتی یا زیردریایی) تقسیم‌بندی کرد. غالباً هر موشک در انواع مختلفی طراحی شده و هر نوع متناسب با یک سکوی پرتاب خاص ساخته می‌شود. برخی اوقات انواع هوایی و زیردریایی اندکی از انواعی که از زمین یا کشتی پرتاب می‌شوند سبک‌تر هستند.

  موشک‌های کروز بسته به شیوهٔ پرتاب به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  1- زمین‌پایه
  2- هواپایه
  3- دریاپایه

  *موشک‌های کروز در کشورهای مختلف
  کره شمالی: این کشور نوعی موشک استیکس (کرم ابریشم) را در تیرماه 1363 با برد 160 کیلومتر آزمایش کرد. موشک نخستین، از این خانواده است و در اوایل دهه 1350 از چین وارد کره شمالی شد و کره شمالی در اواخر دهه 1360 فن شناخت ساخت آن را بدست آورد.

  چین: این کشور موشک (اچ- وای-ا) (سی-801- ساردین) و یا (سیss-ان-4) شبیه موشک اگزوست را در دهه 1350 توسعه داد و آن را در سال 1363 عملیاتی کرد و سپس نمونه بعدی آن موسوم به (اچ-وای-2) کمه آن (سی-802) است، با موتور توربوجت با برد 120 کیلومتر تولید کرد.

  این موشک‌های ضد کشتی را می‌توان از زمین، کشتی، زیر دریایی یا هواپیما پرتاب کرد. چین تعدادی از زیردریایی‌های رده " رومشووهان" خود را برای حمل و پرتاپ موشک‌های (سی-801) از محفظه‌های خارجی سازگار کرده و همچنین عمل را برای (ی-802) توسعه داد.

  ضمناً گزارش مجلات دفاعی دنیا از چین حاکی است که در سال 1373 توسعه نمونه بزرگتر از موشک (اچ- وای-2) با برد 180 کیلومتر در جریان بوده و مجدداً این کشور آزمایش پروفاز یک نوع موشک کروز را با برد 600 کیلومتر به اتمام رسانده است.

  تایوان: این کشور همانند دیگر کشورها، ساخت موشک‌های هیوفنک که عمدتاً تقلیدی از موشک‌های دیگراست را آغاز کرده و هیوفنک-2 شباهت کمی به موشک‌های پیش داشته و در واقع بیشتر شبیه موشک‌های هاریون (آرجی ام-84) آمریکایی است.

  اما این موشک هسیوفنک-2 دارای جوینده‌های دو منظوره فعال و فرو سرخ برای حمله نهایی و با بردی حدود 80 کیلومتر می‌باشد و ضمناً کشور تایوان نوع هیوفنک-3 را در مرحله توسعه دارد و احتمالاً با برد بیش از 300 کیلومتر خواهد بود.

  هند: توسعه موشک‌های کروز در هند چندین سال است که در حال بررسی بوده و برنامه‌های توسعه شامل نصب یک سر جنگی روی نمونه پرنده بدون خلبان لاکشیا است که توانایی یک موشک کروز را با بردی حدود 600 کیلومتر ارائه می‌دهد.

  کشور هند برنامه دیگری موسوم به کورال شامل نوع هندی موشک (اس اس-ان-2) (سان برن) برای نصب روی ناوشکن در پیش دارد و طرح دیگر هند موسوم به ساگریکا، یک موشک کروز زیردریایی یا کشتی پرتاب با برد حدود 300 کیلومتر دارد.

  پاکستان: این کشور بیشتر دارای موشک‌های هاریوهن و اگزوست بوده و اخيراً موشک‌های کروز چینی (کرم ابریشم) و موشک‌های (اچ-2) و (اچ-3) آفریقای جنوبی را به خدمت گرفته است.

  روسیه: کشور روسیه برنامه‌های طراحی و توسعه چندین موشک جدید کروز را در دست اجرا دارد که عبارتند از:

  موشک کروز فراصوت آلفا با برد 600 کیلومتر. طرح دیگری موسوم به (3-51ام) با یک موشک دو مرحله‌ای ضد کشتی که یک مجموعه سرجنگی فراصوت جدا شونده دارد و طرح‌های یاخوبت و بشسن با موتورهای رم جت با بردی تا 300 کیلومتر.

  اين کشور موشک (خ-101) برای جایگزینی موشک (ا-اس-15) کنت، با برد 300 کیلومتر را نيز در دست دارد.

  ضمناً جمهوری‌های اتحاد شوروی سابق بزرگ‌ترین زرادخانه موشک‌های کروز را در اختیار دارند و اکثر این موشک‌ها زیر نظر روسیه است، اما اوکراین و بلاروس و قزاقستان دارای موشک‌های کروز هوا پرتاب در تسلیحات نیروی هوایی خود هستند.

  فرانسه: یکی از چشمگیرترین برنامه‌ها با سرمایه‌گذاری رسمی دولتی طرح آپاچی است که رسماً در آذر ماه سال 1373 اعلام شد که سه نوع از موشک کروز است.

  طرح آپاچی در واقع یک محفظه مربع شکل با توانایی حمل مهمات خوشه‌ای با یک سر جنگی منفرد با مجموعه هدایتی در نوک دماغه و یک موتور جت در عقب موشک است و مدل اصلی آپاچی با برد 140 کیلومتر و حمل یک محموله 520 کیلوگرمی است.

  مرحله دوم و نمونه ضد تأسیسات زیر بنایی آپاچی (آ-آی) بسته به میزان حمل محموله با بردی بیش از 15 تا 400 کیلومتر خواهد داشت و مرحله سوم موسوم به اسکالپ دارای بردی بیش از 400 تا 600 کیلومتر خواهد بود.

  موشک‌های اولیه که تولید می‌شوند توسط هواپیما حمل خواهند شد و احتمال دارد بعدها برای پرتاب از کشتی یا زمین سازگار شود.

  به گفته سردار " احمد وحيدي" وزیر دفاع ايران، رونمايي از موشک جديد کروز هواپایه با برد بیشتر نسبت به نمونه‌های قبلی در دستور کار قرار دارد.

  جمهوري اسلامي ايران، موشک کروز دریایی " ظفر" را به خوبي امتحان کرده که از روی شناورهای تندروی سپاه شلیک شد و هدف مورد نظر را منهدم کرد.

  سامانه موشک کروز دریایی نصب شده بر روی شناورهای تندرو منطقه سوم نیروی دریایی سپاه از مهم‌ترين سامانه‌هاي موشکي ايران هستند.

  موشک ظفر ضد کشتی، کوتاه برد و راداری است و قادر است اهداف کوچک و متوسط را با دقت بسیار بالا هدف قرار داده و منهدم کند.

  از ویژگی‌های این موشک می‌توان به قابلیت نصب روی انواع شناورهای سبک و تندرو، وزن کم با قابلیت ضد جنگ الکترونیک بالا و قدرت تخریب فوق العاده اشاره کرد.

  این سامانه صددرصد بومی است و به دست توانمند متخصصان زبده و کارآمد داخلی ساخته شده است.

  موشک ظفر پس از شلیک با کاهش ارتفاع به مرحله کروز می رسد تا از دید دشمن پنهان بماند و در مرحله پایانی پس از کشف هدف، در ارتفاع پایین هدف را منهدم می کند.

  موشک ظفر قادر است هر سه ثانیه به صورت تکی و چند تایی اهداف را مورد اصابت قرار دهد.

  موشک‌های کروز در سقف پروازی و ارتفاع مشخص از سطح به هدف برنامه‌ريزی شده اصابت می‌کنند. اين موشک‌ها با يک برنامه‌ريزی دقيق، سريع و برق آسا دشمن را آماج قرار می‌دهند.

  به گفته یکی از مسئولان وزارت دفاع، اين موشک نسبت به موشک‌های کروز قبلی، دارای برد بلندتری است که تحولی در موشک‌های کروز به شمار می‌آيد.

  به گفته این مقام مسئول، موشک‌های کروز در سقف پروازی و ارتفاع مشخص از سطح به هدف برنامه ‌ريزی شده اصابت می‌کنند و اين موشک‌ها با يک برنامه‌ريزی دقيق، سريع و برق آسا دشمن را آماج قرار می دهند.

  موشک کروز پس از شلیک در ارتفاع پایین به حرکت در می‌آيد و به صورت پایدار و هوشمند به سمت هدف حرکت می‌کند، زيرا در خرج اصلی این موشک از موتور جت استفاده شده مقابله با آن به حداقل می رسد. دقت اين موشک به صورت 100% است.

  ایران، دومین کشور پس از آمریکا در ساخت موشک کروز دریایی است. بنا به گفته برخي از کارشناسان نظامي، دقت موشک‌هاي کروز ايران سه برابر موشک‌هاي کروز آمريکا است.


 16. صلوات ها 6


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41068  موشک‌های ایرانی؛ تیغ‌های آبدیده روز نبرد
  این امر بر کسی پوشیده نیست که موشک‌های ایران در روز نبرد قادر خواهند بود تمام منافع و پایگاه‌های آمریکا در منطقه و البته وجب به وجب سرزمین‌های اشغالی را مورد هدف قرار دهند.  دستاورد های انقلاب اسلامی

  کم کم به پایان دوره چهار ساله وزارت دفاع دولت دهم می‌رسیم، وزارتخانه‌ای که با هدایت سردار احمد وحیدی دستاوردهای بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف کسب کرد.

  سردار وحیدی با تاکید بر ارتباط و همراهی صنایع دفاعی با دانشگاه‌ها توانست از توان علمی کشور در پیشبرد اهداف وزارت‌خانه متبوعش بهره ببرد.

  در این رابطه گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری فارس، طی انتشار چند گزارش، دستاوردهای وزارت دفاع در این دوره چهارساله را در حوزه های دریایی، هوایی، زمینی، پدافند، موشکی، پهپاد و فضایی را مورد بررسی اجمالی قرار داده است.

  هرچند مواردی که ذکر می‌شود تنها گوشه‌ای از توان و دستاوردهای نظامی کشورمان است و قطعا پیشرفتهای دفاعی کشورمان به این موارد ختم نمی‌شود چراکه وزارت دفاع علاوه بر تامین نیازهای نیروهای مسلح، نقشی عمده در طراحی و ساخت سامانه های پیشرفته علمی و فناوری کشور ایفا می‌کند.

  آنچه در زیر می‌خوانید، مروریست اجمالی به چند نمونه از مهمترین دستاوردهای موشکی (زمین به زمین) این دوره چهارساله از وزارت دفاع که مهمترین نقش را در توانمند سازی بازوان قدرتمند نیروهای مسلح ایفا می‌کند.

  موشک‌هایی که در روز نبرد قادر خواهند بود تمام منافع و پایگاههای آمریکا در منطقه و البته وجب به وجب سرزمین‌های اشغالی را مورد هدف قرار دهند.

  برخی از این موشک‌ها اگر چه در دوره‌های قبل ساخته شده‌اند، اما در این مدت نیز ارتقاء توان و بهینه سازی و تولید انبوه آنها، موجب شده تا نیروهای مسلح کشورمان هیچ نگرانی از این بابت در صحنه نبردهای آینده نداشته باشند.

  ***
  * «قیام» دروازه ورود به عرصه جدید موشکی

  29 مرداد ماه سال 89 بود که برای اولین بار جدیدترین موشک بالستیک میان برد ایرانی با نام «قیام» با موفقیت تست و شلیک شد.

  ‌این موشک از کلاس جدید موشک‌های ایرانی بود که دارای ویژگی‌های فنی جدید و قدرت تاکتیکی منحصر به فرد است.

  «قیام» را دروازه ورود ایران به عرصه جدید در ساخت موشک‌های بالستیک نامیدند به طوری که می‌توان گفت تجربه بیش از یک ربع قرن صنعت دفاعی کشور در عرصه هوافضا در این موشک خلاصه می شود؛ موشکی که نداشتن بالک به عنوان یکی از ویژگی های آن، علاوه بر افزایش سرعت، قابلیت پرتاب موشک از انواع لانچرهای خاص را به آن می‌دهد.

  دستاورد های انقلاب اسلامی

  این موشک بالستیک بنا بر ماموریت‌های تعریف شده، می‌تواند اهداف را در فواصل مختلف مورد اصابت قرار دهد.

  سرعت آماده سازی و شلیک موشک قیام، یکی دیگر از ویژگی های مهم آن است و البته تمامی ویژگی‌ها از قبیل جنس، مواد و دیگر خصوصیات نیز در این موشک رادارگریز مد نظر قرار گرفته است.

  امروز میزان انبوهی از موشک بالستیک قیام توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (سازمان هوافضا و صنایع دفاع) تحویل نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شده است.

  * «فاتح» دقیق ترین موشک ایرانی

  فاتح را دقیق ترین موشک ایرانی معرفی کرده اند که به کارگیری سیستم هدایت و کنترل بسیار دقیق این موشک را قادر می‌سازد با دقت بالا به اهداف مورد نظر اصابت کند.

  دستاورد های انقلاب اسلامی

  افزایش برد و دقت، کاهش زمان مورد نیاز برای استقرار و پرتاب و سهولت در نحوه انبارداری در مناطق مختلف آب و هوایی را از ویژگی های نسل جدید موشک فاتح 110 عنوان کرد موشکی که به دست متخصصان داخلی صنایع هوافضای وزارت دفاع طراحی و تولید شده و از هیچ یک از موشکهای موجود در دنیا الگوبرداری نشده است.

  با بکارگیری این موشک‌ها، توان و تحرک عملیاتی یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه، به طور چشمگیری افزایش می یابد.

  * «زلزال» زلزله‌ای در پایگاههای آمریکایی

  زلزال با سوخت جامد از جمله مهمترین راکتهایی است که با برد حدود 300 کیلومتر می‌تواند اهداف و پایگاههای دشمن در اطراف ایران را در فواصل کوتاه مورد هجوم قرار دهد.

  برای اولین بار موشک‌های زمین به زمین زلزال از روی لانچرهای سه‌تایی در رزمایش پیامبر اعظم 6 شلیک شد که این امر شلیک تعداد بیشتری از موشک‌های زلزال در مدت زمان کم را امکان‌پذیر کرده و موجب می‌شود تا تعداد موشک‌های بیشتری برای شلیک در آنِ واحد آماده شوند.

  دستاورد های انقلاب اسلامی

  در رزمایش پیامبر اعظم 6، تعداد 9 فروند از این موشکها به صورت همزمان از روی لانچرهای سه تایی شلیک شدند.

  * «شهاب» کلیدواژه مرگ در سرزمین‌های اشغالی

  خانواده موشک‌های شهاب (شهاب1، 2 و3) را باید معروف ترین موشک های ایرانی در دنیا دانست.

  این موشک‌ها که در انواع میان برد و دوربرد ساخته شده اند، می توانند براحتی سرزمین های اشغالی را مورد هدف قرار دهند و شاید همین ویژگی بود که نام شهاب را به عنوان کلید واژه مرگ برای رژیم صهیونیستی در جهان جا انداخت.

  دستاورد های انقلاب اسلامی

  در رزمایش موشکی پیامبر اعظم(ص) 6 بود که برای اولین بار موشک شهاب از سیلوهای پرتاب موشک‌های بالستیک دوربرد از زیر زمین شلیک شد.

  با دستیابی به این فناوری پیچیده که طی 15 سال کار تخصصی به دست‌ آمده است، می‌توان انبوه موشک‌های دوربرد و بالستیک مانند شهاب را از نقاطی در زیر زمین به سمت اهداف از پیش تعیین شده پرتاب کرد.

  تکثر و جانمایی‌های متنوع این سیلوها به همراه سرعت عمل آماده‌سازی موشک در آنها می‌تواند یکی از ابزارهای مهم ایران برای یک ضربه متقابل و قاطع به هر متجاوز باشد. با استفاده از این سیلوها، امکان ردیابی محل موشک‌ها از سوی ماهواره‌های دشمن وجود ندارد.

  البته در ادامه توسعه موشک های دوربرد سوخت مایع شهاب، صنایع هوافضای وزارت دفاع موشک دیگری با نام قدر را نیز به تولید رساند که در واقع یکی از نمونه‌های خانواده شهاب محسوب می‌شود.

  دستاورد های انقلاب اسلامی

  برد این موشک تک مرحله ای در حدود 2000 کیلومتر عنوان شده و از ویژگی های آن زمان کوتاه‌تر آماده سازی در مقایسه با موشک های قبلی است.

  * «سجیل» انهدام هدف در 2000 کیلومتری

  کار ساخت موشک سجیل در دهه 70 شمسی و تحت عنوان پروژه عاشوراء آغاز شد.

  سجیل اولین موشک دوربرد سوخت جامد ایران بود که برخی کارشناسان آن را برترین موشک بالستک ایرانی می دانند که از سامانه پرتاب متحرک با قابلیت حمل موشک آماده پرتاب برخوردار است.

  دستاورد های انقلاب اسلامی

  این موشک به دلیل استفاده از سوخت جامد به سرعت و ظرف چند دقیقه آماده پرتاب شده و پس از شلیک نیز پرتابگر آن به سرعت محل را ترک می کند که این ویژگی باعث کاهش احتمال نابودی موشک قبل از پرتاب می شود. همچنین به دلیل شتاب بسیار بالای سجیل امکان ردگیری آن برای دشمن در فازهای اولیه پرتاب بسیار کم و عملآً شانس دشمن برای انهدام سجیل در طی پرواز ناچیز است.

  برد سجیل، 2000 کیلومتر عنوان و تاکنون در دو نمونه سجیل 1 و 2 معرفی شده است.

  دستاورد های انقلاب اسلامی

  سجیل جزو آن دسته از موشک‌های بالستیک کشور است که با خروج از جو و طی مسیر در چنین ارتفاعی به داخل جو بازگشته و با سرعت حدود 10 تا 12 ماخ (حدود3400 تا 4080 متر بر ثانیه) به سوی هدف سرازیر می‌شود که انهدام آن از سوی سامانه‌های دفاع هوایی موجود را ناممکن می‌سازد.

  * منبع: خبرگزاری فارس، دوشنبه 7 مرداد


 18. صلوات ها 7


 19. #10

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  خدمت به مردم کشورم
  نوشته
  7,195
  حضور
  60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  278
  صلوات
  41068

  موشك هايي كه قلب دشمن را نشانه گرفته اند
  تهران - شهاب، سجيل، زلزال، قادر، خليج فارس، مرصاد، صياد، فاتح، عاشورا، قدر، توفان، توسن، تندر، قاصد و نام هايي از اين دست، امروز به واژه هاي نام آشنا در راهبرد دفاعي كشور تبديل شده اند تا پس از سال ها تلاش در جهت خودكفايي، توان موشكي ايران را رقم بزنند.

  سياسي- دولت- دفاعي - امنيتي: به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، طي اين مسير جز با همت جوانان و شهيداني همچون حسن تهراني مقدم ها و ستاري ها، با اتكا به تجربيات دوران دفاع مقدس حاصل نشده است به نحوي كه امروز وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح با همكاري نهادهاي دفاعي كشور ساخت و توليد انواع موشك هاي برد كوتاه، متوسط (كروز) و برد بلند را وظيفه خود مي داند.
  سردار سرتيپ پاسدار «حسين سلامي» جانشين فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، درباره خصوصيت هاي موشك هاي ايران گفت كه آنها تهاجمي، تاكتيكي، راهبردي بازدارنده و دفاعي هستند.
  اين كه مسافت برد موشكي ايران تا دو هزار كيلومتر مي رسد، امروز واقعيتي انكار ناپذير است ولي به گفته سردار سرتيپ پاسدار «اميرعلي حاجي زاده» فرمانده هوافضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، اين موضوع به هيچ عنوان به معناي عدم توانايي براي افزايش برد موشك ها نيست بلكه احتياجي به بيش تر از اين ميزان برد، نداريم.

  ** راهي كه موشك هاي ايراني طي كردند
  تلاش ايران براي ساخت موشك به دوران جنگ تحميلي باز مي گردد زيرا تا پيش از انقلاب به دليل اتكاي قدرت نظامي كشور به تجهيزات وارداتي، در عمل اقدامي براي خودكفايي در اين عرصه صورت نگرفته بود.
  در سال هاي جنگ تحميلي امام راحل بارها بر تقويت روحيه خودباوري جوانان تاكيد داشتند و همين رويكرد بود كه سبب شد حضرت آيت الله خامنه اي كه در آن زمان نماينده رهبر معظم انقلاب در شوراي عالي دفاع بودند، دستور تشكيل سازمان تحقيقات و جهادخودكفايي را نيروهاي مسلح صادر كنند.
  اين اقدام را مي توان گام نخست ايران براي رسيدن به خودكفايي در حوزه تجهيزات نظامي و دفاعي به حساب آورد كه تا به امروز با همكاري وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح ادامه دارد.

  ** توليد اولين موشك ايراني

  سردار سرتيپ پاسدار «مجيد بكايي» جانشين وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح بر اين باور است كه نخستين موشك ايراني در اوايل سال ۱۳۶۷ و در زماني كه بيش از هميشه حملات رژيم بعث به كشورمان شدت يافته بود با موفقيت تست شد.
  بكايي گفت كه در دي و بهمن ماه سال ۱۳۶۶ حملات موشكي دشمن به شهرهاي ايران به اوج خود رسيد و شهيد اسلامي در اوايل سال ۶۷ با تلاشي بي‌ وقفه، عجيب و با اعتقاد قلبي به آرمان‌هاي والاي انقلاب اسلامي در يك شرايط بسيار سخت و خطرناك، اولين موشك ساخت ايران با برد بيش از ۱۷۰ كيلومتر را با موفقيت تست كرد.
  به گفته وي، بعد از تست اين موشك، شرايط جنگ كاملا عوض شد و كشورهايي كه حاضر نبودند با ايران همكاري كنند، تغيير موضع دادند و عملا ‌‌جنگ وارد مرحله جديدي شد.
  پس از پذيرش قطعنامه ۵۹۸ از سوي ايران و اعلام آتش بس، ساخت موشك در كشور باتوجه به شرايط خاص پس از جنگ كليد خورد.
  مي توان گفت با توجه به اين كه ايران در نبرد خود با رژيم بعثي عراق تاثير موشك هاي بالستيك و فناوري موشكي را در استراتژي دفاعي به خوبي درك كرده بود، بهترين روش براي ايجاد امنيت در مرزهاي خود را استفاده از استراتژي دفاع موشكي نامحدود دانست.
  اين برنامه ها بعد از جنگ تحميلي به طور گسترده اي ادامه يافت و پس از آن بود كه تمامي نيازهاي موشكي كنوني توليد شده در داخل كشور توسط متخصصان ايراني ساخته شدند.
  پس از استقرار دولت نهم وظيفه ساخت و توليد اين موشك ها برعهده وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح قرار گرفت.
  اين دانش تا جايي پيشرفت كرد كه متخصصان ايراني توانستند موشك هايي با سوخت جامد و مايع توليد كنند.
  ساختمان موشك هايي با سوخت جامد ساده و نگهداري آنها آسان است و از اين رو كاربردهاي گسترده اي در عرصه هاي نظامي و غير نظامي دارند.
  پايه و شالوده اصلي استفاده از اين نوع سوخت در سال هاي گذشته در موشك هاي عقاب و شاهين ۲ گذاشته شد و ايران از اين فناوري به صورت سيستماتيك براي توليد انواع موشك مورد نياز توپخانه هاي صحرايي خود از جمله فجر، نازعات و زلزال استفاده كرد.
  در مقابل، موشك هاي با سوخت مايع از نظر طراحي و ساختمان پيچيده تر از موشك هايي با سوخت جامد هستند و از مزاياي بيشتري از جمله امكان كنترل احتراق برخوردارند كه همين موضوع سبب كاربرد وسيع اين نوع موشك ها در فواصل دور شده است.
  در اين رابطه رييس سازمان فضايي كشور وعده داده است كه در آينده اي نزديك انواع ماهواره برها با سوخت مايع توليد و به فضا پرتاب خواهند شد.

  ** تولد موشك ميان برد شهاب
  «شهاب ۱» نخستين موشك ايراني بود كه پس از دوران جنگ با فناوري سوخت جامد توليد شد؛ زيرا استفاده از سوخت مايع احتياج به فناوري و دانش پيشرفته اي داشت كه بعدها در ساخت موشك هاي «شهاب ۲ و ۳» از آن استفاده شد و در موشك هاي شهاب ۴ ، ۵ و ۶ نيز در حال اجرا است.
  امروز به طور كلي موشك هاي ايراني براي استفاده در زمين، دريا و هوا در دو حوزه پدافندي (دفاعي) و آفندي(تهاجمي) تقسيم بندي مي شوند كه هر كدام از اين موشك ها بردهاي كوتاه، متوسط و بلند دارند.
  از نيمه دهه هشتاد خورشيدي كه قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) ارتش فعاليت خود را با محوريت حفاظت از آسمان كشور آغاز كرد، انواع موشك هاي پدافندي نيز در اختيار اين قرارگاه قرار گرفت تا در دفاع از نقاط حساس كشور از جمله مراكز هسته اي، نيروگاه ها، پالايشگاه ها، كارخانجات، مراكز سياسي و نظامي و ... مورد استفاده قرار گيرد.
  فقدان چنين سامانه اي در دوران جنگ تحميلي، باعث افزايش هزينه ها و فعاليت ها در نيروي پدافند هوايي ارتش شد به طوري كه آن زمان سامانه هاوك به عنوان تنها سامانه ميان برد پدافندي موجود در كشور مورد استفاده قرار مي گرفت، تا اين خلا را پر كند.
  با توجه به اين كه امروز حدود نيمي از تهديدات هوايي عليه كشورمان در ارتفاع متوسط برآورد مي شود، سامانه هاي پدافند هوايي ميان برد، در عمل به پركاربردترين ابزار پدافند هوايي كشور تبديل شده است.
  از اين رو استفاده تركيبي از سامانه هاي جديد و بومي نظير شاهين و صياد در كنار سامانه هاي قديمي اما بهينه سازي شده، روشي است كه طراحان راهبردهاي دفاع هوايي كشور دنبال مي كنند.

  ** جرقه توليد سامانه اس ۳۰۰

  در سال ۸۵ وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح قراردادي با دولت روسيه درباره خريد سامانه موشكي اس ۳۰۰ منعقد كرد؛ پيشينه اين قرارداد، سامانه پدافندي اس ۲۰۰ بود كه پيش از اين ايران از روسيه خريداري كرده بود و قصد داشت تا با تحويل گرفتن سامانه جديد، سيستم دفاعي كشور را روزآمد كند.
  اما روس ها از تحويل اين سامانه به بهانه فشار كشورهاي غربي امتناع كردن و از اين رو ايران تصميم گرفت نسخه بومي اين سامانه دفاعي را در كشور بهينه سازي كند.
  تصميم متخصصان داخلي براي روزآمد كردن و تحول كامل در سامانه اس ۲۰۰ سبب شد تا متخصصان كشورهاي صاحب سبك در پدافند را نيز شگفت زده كند.
  با اجراي چنين فعاليت هايي امروز نيروي پدافند هوايي كشورمان تجربه انهدام اهداف هوايي با سطح مقطع راداري كمتر از يك دهم مترمربع (RCS) مانند انواع پهپادهايي با سطح مقطع كوچك را نيز يافته اند.
  اين موضوع يعني طيف وسيعي از هواگردهاي نوين، شامل هواپيماهاي نسل چهارم پيشرفته (اسكن ايگل و RQ۱۷۰)، انواع هواگردهاي بدون سرنشين، بمب ها و موشك ها است.
  سامانه اس ۲۰۰ به دليل قابليت هاي موشكي خود نظير برد و سقف پرواز بسيار بالا، سرعت چشمگير بالغ بر ۲۵۰۰ متر بر ثانيه كه در جديدترين مدل هاي موشكي كاربرد دارد، عملا به عنوان يك سامانه استراتژيك در كشور تلقي مي شود؛ به خصوص توانايي آن براي درگيري با موشك هاي بالستيك نيز مورد توجه كارشناسان نظامي است.
  اين سامانه توانايي درگيري با اهدافي با بيشينه سرعت ۱۱۰۰ متر بر ثانيه را دارد كه شامل سريعترين هواپيماهاي نظامي فعلي و آينده نزديك است.
  اس۲۰۰ به عنوان دوربردترين سامانه دفاع هوايي كشور از اهميت بسياري براي افزايش محدوده خطر در راستاي مقابله با تهاجم دشمن برخوردار بوده و از اين رو گسترده ترين فناوري ها در آن بكار گرفته شده است.
  تبديل سامانه آنالوگ به ديجيتال و بازبيني رادارها از جمله تغييرات صورت گرفته در آن است كه باعث افزايش دقت، تحرك پذيري بيشتر، مقابله با جنگ هاي الكترونيكي و انهدام اهداف كوچكي چون پهپادها را به اس ۲۰۰ مي دهد.

  ** سامانه مرصاد

  سامانه‌ موشكي مرصاد در سال ۸۹ به سيستم پدافندي كشور اضافه شد؛ مرصاد يك سامانه موشكي ميان‌ برد است كه مي تواند هواپيماهاي مدرن را در ارتفاع پست و متوسط منهدم كند.
  قابليت مقابله با جنگ الكترونيك ( جنگال)، شبكه شدن با ساير سامانه‌هاي راداري و پدافندي، رادارهاي جستجو، تعقيب هدف، شبكه‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري، تحرك سكوهاي پرتاب موشك‌هاي شاهين و مركز كنترل و فرماندهي از ويژگي هاي اين سامانه است.
  «شاهين» نام موشك سامانه مرصاد است كه با برد حدود ۴۵ كيلومتر، تا ارتفاع ۵۰ هزار پايي را پوشش مي دهد و برد رادارهاي كشف هدف آن ۱۱۰ كيلومتر و رادارهاي تعقيب هدف ۸۰ كيلومتر است.

  **موشك شلمچه

  «شلمچه» موشك سطح به هواي ميان بردي است كه شباهت هاي بسياري به شاهين دارد و به طور انبوه توليد و از نوع راداري نيمه فعال است.
  شلمچه نسبت به موشك هاوك سرعت بيشتري دارد و در تركيب با سامانه مرصاد توانايي رديابي و اصابت به اهداف با سطح مقطع راداري (RCS) كم را دارا است.
  از ويژگي هاي اين موشك مي توان به برد متوسط، قابليت استفاده در برد كوتاه، سرعت زياد (حدود سه ماخ)، قدرت درگيري موثر با هدف و مقاوم در برابر جنگ الكترونيك را نام برد.

  **سامانه صياد

  سامانه پدافندي صياد يكي ديگر از سامانه هايي است كه توسط متخصصان داخلي وزارت دفاع ايران براي ارتقاء توان پدافندي كشور در ارتفاع متوسط و بالا طراحي و ساخته شده است.
  اين سامانه شامل موشك هاي ۲ مرحله اي بوده كه قابليت استفاده بر ضد انواع هواگردها از جمله هواپيماهاي بمب افكن را دارد.
  در نوع بهينه شده آن، سامانه صياد توان مقابله با جنگ الكترونيك را داشته و سيستم هاي هدايت راداري آن نيز به روز شده اند و مي تواند با سامانه هاي داراي سطح مقطع راداري كم نيز درگير شود.
  پدافند موشكي صياد با سر جنگي ۲۰۰ كيلويي، با سرعت ۱۲۰۰ متر بر ثانيه مي تواند هر هدفي را منهدم كند.

  *سامانه رعد
  سامانه پدافند هوايي «رعد» براي نخستين بار در سال ۱۳۹۰ در رژه هفته دفاع مقدس با عبور يگان محمول نيروي هوافضاي سپاه رونمايي شد؛ اين سامانه با هدف مقابله با هواپيماهاي آمريكايي ساخته شده و مي‌‌تواند اهداف را در فاصله ۵۰ كيلومتري و ارتفاع ۷۵ هزار پايي مورد تهاجم قرار دهد و مجهز به موشك‌هاي طائر۲ است.
  مي توان گفت كه سيستم راداري سامانه رعد، جزو مدرن‌ترين سيستم‌هاي موجود در جهان است و اين سامانه‌ داراي سيستم پرتاب چابك، پرتحرك و غيره بوده و ثابت و بسيار دقيق است كه مي‌تواند هواپيماهايي را كه با سرعت بالا حركت مي‌كنند، تعقيب و منهدم كند.

  *سامانه يا زهرا(س)
  سامانه پدافند هوايي موشكي برد كوتاه «يا زهرا(س)» ساخت سازمان صنايع هوافضاي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح ايران يكي از آخرين دستاوردهاي حاصله در زمينه رفع نيازهاي پدافندي كشور به صورت بومي است.
  نخستين محصول «يا زهرا(س)» شامل موشك و كپسول حمل و پرتاب در تابستان سال ۷۷ در نمايشگاه دستاوردهاي دفاعي به نمايش گذاشته شد و از آن پس در نمايشگاه هاي متعددي موشك اين سامانه با نام «شهاب ثاقب» در معرض ديد قرار گرفت.
  موشك ساخته شده در قالب پروژه يا زهرا(س) براي استفاده برضد اهدافي با ارتفاع پايين بخصوص بالگردها است.
  موشك سوخت جامد اين سامانه توانايي درگيري همزمان با ۳ هدف در ارتفاع پست با سرعت بالا در رسيدن به هدف، دقت و احتمال اصابت را دارد.

  *سامانه پدافندي حرز نهم
  سامانه پدافند هوايي «حرز نهم» يكي از دستاوردهاي مهم دفاعي ايران است كه امسال در سالروز آزادسازي خرمشهر رونمايي شد؛ اين سامانه موشكي، كوتاه برد و متحرك است كه مانند سامانه يازهرا از موشك ثاقب استفاده مي كند.
  رادار سامانه حرز نهم به صورت غيرفعال يا «پسيو» (Passive) عمل مي كند، يعني به جاي ارسال امواج به سمت هدف كه منجر به كشف محل خود سامانه مي شود از امواج ارسال شده توسط فرستنده هايي در محل هاي ديگر استفاده مي شود و سامانه تنها با اتكا به گيرنده راداري امواج بازگشتي از اهداف موجود در پهنه آسمان را دريافت كرده و بر مبناي آنها كار كشف و رديابي هدف را به انجام مي رساند.
  سامانه حرز نهم همانند ساير سامانه هاي دفاع هوايي ايران در شبكه يكپارچه پدافند هوايي كشور خدمت خواهد كرد و براي شناسايي زودهنگام تهديدات و اولويت بندي آنها از داده هاي فراهم شده توسط طيف وسيعي از رادارهاي دوربرد و ميانبرد در فركانس هاي مختلف شامل رادارهاي فعال و غيرفعال مانند مطلع الفجر۱و۲، كاشف۱و۲، رادار ملي، رادار عليم، غدير، ثامن، شهاب، سپهر بهره خواهد برد.
  سامانه حرز نهم از دقيق ترين سامانه هاي دفاع هوايي برد كوتاه متحرك با دو موشك است كه در حلقه آخر پدافند يك منطقه براي ايجاد يك نبرد مدرن قرار مي گيرد.
  به غير از اين پنج سامانه پدافندي، ايران از سامانه هاي ديگري از جمله هاوك، تور و سام نيز استفاده مي كند.

  **موشك هاي دوش پرتاب

  موشك قائم به عنوان يك موشك نيمه سنگين داراي توانايي انهدام اهداف كم سرعت و حركت كننده در ارتفاع پايين، خصوصا بالگردهاي مجهز به سطوح مقاوم زرهي است. نحوه هدايت اين موشك به جاي فرمان به خط ديد و انتقال دستورات از طريق سيم متصل به انتهاي موشك در توفان از نوع هدايت ليزري است.
  در زمينه سامانه هاي موشكي نيز انواع سامانه هاي دوش پرتاب سهند، ميثاق ۱و ۲ (در قالب پرتابگرهاي انفرادي و نمونه دوتايي رو خودرو) هم اكنون عملياتي بوده و در كنار موشك هاي راپيير، اف-ام-۸۰ و تور ام-۱سلاح هاي مهلكي براي انهدام بالگردها هستند.
  در كنار كاربرد گسترده دوش پرتاب ها عليه بالگردها كه توانايي آنها در جنگ هاي اخير به خوبي اثبات شده است.

  ** انواع راكت ها / راكت هاي آرش و فجر
  راكت در اصطلاح فني به موشكي گفته مي شود كه در طول مسير پرواز از هيچ سيستم هدايت پيشرفته اي بهره نمي برد و تنها سامانه هدايتي آنها با استفاده از نشانه روي بالستيك از روي سكوي شليك است.
  راكت ها معمولا در رديف نيروي توپخانه اي قرار دارند چون بيش از آن كه يك نيروي موشكي باشند يك نيروي توپخانه اي هستند كه با استفاده از راكتهاي برد بلند خود قادرند از مسافت هاي دور، اهداف دشمن را زيرآتش سنگين قرار دهند.
  راكت هاي زمين به زمين از جمله قديمي ترين سلاح هاي توپخانه اي هستند.
  پس از جنگ تحميلي نوعي از اين راكت ها با در ايران با نام آرش۱،۲،۳ و۴ توليد شد؛با توسعه خانواده راكت ها، راكت هاي فجر ۱، ۲، ۳ ،۴ و ۵ نيز به اين عرصه اضافه شدند و مي توان گفت كه اين راكت ها دوربردتر و مخرب تر از راكت هاي آرش هستند و به ترتيب از پرتابگرهاي ۱۲تايي، ۴ تايي و تكي شليك مي شوند.
  سامانه هوشمند راكتي سلاح فجر در سال ۱۳۸۷ به جمع تجهيزات دفاعي كشور اضافه شد.

  *زلزال
  راكت هاي زلزال نيز از قوانيني كه گفته شد بهره مي برند كه شامل ارزانتر بودن آنها نسبت به موشك ها، آسان بودن توليد، اجراي آتش سنگين روي اهداف دشمن و بي اثر كردن سامانه هاي ضدموشكي است.
  زلزال راكتي با سوخت جامد با برد كوتاه و فاقد سامانه هاي هدايت هوشمند است و مي توان گفت كه پايه توليد موشك استراتژيك سجيل است.

  ** خانواده بالستيك

  در ميان موشك هاي ايران، گروه موشك هاي بالستيك از اهميت بالايي برخوردارند كه دستيابي ايران به فناوري ساخت چنين موشك هايي بُهت كشورهاي غربي را به دنبال داشت.

  *فاتح-۱۱۰

  برنامه بلندمدت ايران براي توسعه موشك هاي برد بلند از سال ?? با ساخت موشك فاتح ۱۱۰ آغاز شد كه سرانجام در سال ۱۳۸۱ نخستين نسل از اين موشك آزمايش و دو سال بعد نسخه‌ بهينه‌ شده آن با برد معادل ۲۵۰ كيلومتر نيز تست شد.
  نسل سوم موشك فاتح در سال ۸۹ بابرد ۳۰۰ كيلومتر با موفقيت آزمايش و در اختيار نيروهاي مسلح گذاشته شد.
  فاتح ??? موشك بالستيك، تك مرحله‌اي، با سوخت جامد، زمين به زمين و با برد كوتاه است؛ مدل اصلي اين موشك حدود ??? تا ??? كيلومتر برد دارد و نسل چهارم آن كه در سال ???? معرفي شد داراي برد ??? كيلومتري و سيستم نقطه زني بر روي آن نصب شده است.

  *موشك شهاب
  موشك شهاب ۱ نخستين موشك بالستيك ميان برد با سوخت جامد و موتور دو مرحله اي ايران است. شهاب ۱ داراي بردي معادل ۳۰۰ تا ۱۳۰۰ كيلومتر و شهاب ۲ توانايي هدفگيري تا ۲ هزار كيلومتر را دارد و شهاب ۳ نيز بين ۲۲۰ تا ۳ هزار كيلومتر برد دارد.
  آزمايش‌هاي موشك هاي شهاب از سال ???? در رزمايش هاي پيامبر اعظم سپاه پاسداران انقلاب اسلامي آغاز شد و تا سال ۱۳۸۸ همواره مورد آزمايش قرار مي گرفت.
  اين موشك در سازمان هوا و فضاي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح ساخته شده و از ويژگي هاي آن مي توان به نصب GPS و سامانه موقعيت‌ياب جهاني در آن اشاره كرد كه اين سامانه مي تواند حتي پس از پرتاب‌شدن و در صورت نياز به تصحيح مسير، جهت و موقعيت موشك را تغيير داده و در نتيجه موشك به اهداف احتمالي بصورت دقيق برخورد كند.

  *موشك عاشورا
  اين موشك از نوع سوخت مايع و دوربرد است و شكل ظاهري كلاهك اين موشك مانند آخرين نمونه هاي شهاب سه اما داراي كاهش قطر در قسمت هاي بالاتر است.
  در اين موشك از زيرسامانه هاي بومي استفاده شده و قابليت حمل چند نوع سر جنگي تا برد ۲۰۰۰ كيلومتر يا بيشتر را دارد.

  *موشك قدر

  موشك قدر كه در سال ۱۳۸۶ معرفي شده در ادامه توسعه موشك هاي دوربرد سوخت مايع كلاس شهاب به توليد رسيد. برد اين موشك تك مرحله اي در حدود ۲۰۰۰ كيلومتر عنوان شده و از ويژگي هايش زمان كوتاه آماده سازي آن در مقايسه با موشك هاي قبلي براي پرتاب است.
  بدين تريب سرعت واكنش اين موشك بالاتر است. نمونه هايي از اين موشك مجهز به كلاهك خوشه اي و باراني نيز معرفي شده كه كلاهك اين موشك ها نيز از نوع جدا شونده است.
  *سجيل
  سجيل نخستين موشك دوربرد سوخت جامد ايران است كه راهبردي ترين موشك برد بلند كشورمان نيز محسوب مي شود؛ سامانه اين موشك استراتژيك، همواره آماده براي شليك است زيرا به دليل استفاده از سوخت جامد به سرعت و ظرف چند دقيقه آماده پرتاب شده و پس از شليك پرتابگر آن كه متحرك است، به سرعت محل را ترك مي كند.
  اين ويژگي باعث كاهش احتمال نابودي موشك قبل از پرتاب مي شود. همچنين به دليل شتاب بسيار بالاي سجيل امكان رهگيري آن براي دشمن در فازهاي اوليه پرتاب بسيار كم و عملا شانس دشمن براي انهدام سجيل در طول مدت پرواز ناچيز است.
  برد سجيل نيز ۲۰۰۰ كيلومتر بوده و تاكنون دو نمونه سجيل ۱ و ۲ معرفي شده است. اين موشك از نوع دو مرحله اي بوده كه پس از اتمام سوخت مرحله اول، اين بخش از موشك جدا شده و مرحله دوم روشن مي شود؛ سجيل در ?? آبان ???? با موفقيت آزمايش شد.

  **موشك هاي ضد زره
  *توفان

  پس پايان جنگ تحميلي با استفاده از تجارب ارزشمند به دست آمده در نبردهاي فراوان و نابرابر با نيروهاي پرتعداد زرهي عراق، ساخت نمونه هاي بومي از موشك هاي ضد زره در دسترس، آغاز شد.
  پس از آن بود كه موشك ضد رزه توفان ساخته شد كه البته روش هدايت، پرتابگر و شكل ظاهري اش صرف نظر از تفاوت هاي اندك در ابعاد، مشابه موشك تاو روسي بود.
  نسل هاي بعدي موشك هاي توفان يعني ۲ ، ۳، ۴، و ۵ نسبت به نمونه نخست آن پيشرفته تر هستند و از روش هدايت پيشرفته با استفاده از پرتوليزر استفاده مي كنند كه آنها را از آسيب پذيري در جنگ الكترونيك دشمن حفظ مي كند.

  * توسن
  موشك توسن از ديگر موشك هاي ضد زره است كه برد آن بين ۷۰ تا ۴۰۰۰ متر تعريف مي شود و بيشينه سرعت آن به كمك پيشران سوخت جامدش ۲۰۰ متر بر ثانيه، احتمال اصابت آن به هدف ۹۵ درصد برآورد مي شود.
  اين موشك در ايران علاوه بر استفاده با پرتابگر ثابت زميني روي ادواتي از جمله خودروهاي تاكتيكي سفير و نفربرهاي براق و بي-ام-پي-۲ نصب شده و هدايت آن نيز نيمه خودكار و سيمي بوده و كنترل آن از طريق بالك هاي دماغه است.

  ** تُندر
  ديگر موشك ضد زره ايران، تندر نام دارد كه مخصوص استفاده در تانك هاي تي-۷۲ است. اين موشك كه از لوله كاليبر ۱۲۵ ميليمتري توپ اين تانك شليك مي شود قابليت هدف قرار دادن اهداف ثابت و متحرك از جمله اهداف هوايي سرعت پايين را دارد؛ هدايت اين موشك از نوع «نيمه خودكار فرمان به خط ديد سوار بر پرتو ليزر» است.

  **دهلاويه

  دهلاويه آخرين موشك ضد رزه معرفي شده در كشور است كه توانايي هدف قرار دادن بالگردها را به صورت ليزري نيز دارد. از اين رو مانند خانواده موشك هاي توفان، تندر و توسن، اين سلاح را نيز بايد موشكي چند منظوره محسوب كرد.

  ***موشك هاي هوايي (دور ايستا)
  ** قاصد

  تلاش ها براي ساخت موشك هاي هوا به زمين، به سال هاي آخر جنگ تحميلي و تشكيل معاونت تحقيقات و جهاد خودكفايي در نيروهاي مسلح بازمي گردد؛ اين تلاش ها در ابتدا منجر به توليد خانواده موشك هاي هوا به سطح «ستار» كه از هدايت ليزري برخوردار بودند، شد.
  به موازات ساخت اين موشك ها، طراحي و توليد بمب ها و موشك هاي هدايت تلويزيوني نيز در دستور كار بود كه از جمله آنها مي توان به موشك هاي «زوبين» و بمب هدايت شوند «قدر» پرداخت.
  نمونه ديگر، پخش كننده مهمات كوچك با نام «كايت» بود كه به واقع اولين سلاح با پروفايل عملكرد دورايستا به حساب مي آيد.
  «كايت» با برخورداري از يك موتور راكتي كوچك و امكان حمل چند ده ريز مهمات در ابعاد نارنجك هاي دستي يا كمي بزرگتر، پس از شليك شدن از هواپيما و طي مسير و رسيدن بر فراز منطقه دشمن، اقدام به تخليه مهمات از منافذ تعبيه شده در دو طرف بدنه مي كرد.
  برد اين سلاح نيز چندان زياد نبود و به نظر نمي رسد از سامانه هدايت و هدفگيري برخوردار بوده باشد ‌اما طراحي، ساخت، آزمايش و كسب تجربه راهي بود كه براي رسيدن به يكي از بهترين تسليحات هواپايه نيروي هوايي ارتش و اولين سلاح با عملكرد نزديك به تسليحات دورايستا يعني بمب هدايت اپتيكي ۲۰۰۰ پوندي (۹۰۷ كيلوگرمي) قاصد بايد طي مي شد.
  بمب هاي قاصد كه داراي محموله انفجاري ۲۰۰۰ پوندي است تاكنون در سه نسل معرفي شده و جرم كل نمونه قاصد۱ به ۱۱۰۰ كيلوگرم مي رسد.
  نمونه دوم بمب قاصد براي حفظ قدرت تخريب و تأثير گذاري بالا براي رسيدن به بردهاي بيشتر طراحي شد.
  بال هاي بزرگ قاصد، امكان پرواز گلايد (سُرشي) را براي آن پديد مي آورد و به برد آن مي افزايد يعني هرچه از ارتفاع بالاتري پرتاب شود برد بيشتري خواهد داشت.
  نكته ديگر در مورد بمب هاي قاصد، دقت بسيار بالاي آنها است. همچنين، با بهره گيري از قابليت هاي تحليل تصوير، امكان تعقيب اهداف متحرك را حتي در صورت پرتاب از ارتفاعات بالا دارد. با هدايت خودكار امكان حمله به چندين هدف در پرواز يك جنگنده بمب افكن ممكن مي شود. قاصد۳ كه از نظر پيكربندي شباهت هاي محسوسي به نمونه هاي قبلي قاصد دارد، به لحاظ ظاهري داراي بال هاي كوچكتري نسبت به قاصد۱ است كه اين ويژگي امكان حمل تعداد بيشتري از موشك قاصد۳ را براي هواپيماها فراهم مي كند.

  ** نصر
  گونه اي ديگر از موشك هاي دوربرد ساخت ايران، موشك هاي هوا به سطح ضد كشتي است كه در قالب پروژه هاي مختلف روي جنگنده بمب افكن هاي اف-۴ فانتوم نيروي هوايي ارتش عملياتي شدند.
  موشك نصر با بهرگيري از پيشران سوخت جامد به برد بيش از ۴۰ كيلومتر دست مي يابد كه بسته به ارتفاع و سرعت هواپيماي پرتاب كننده افزايش نيز مي يابد.

  ** نور

  موشك نور نيز با بهره گيري از يك موتور توربوجت، برد ۱۲۰ كيلومتر و بيشتر دارد. طول و وزن اين موشك از نصر بيشتر است و احتمال اصابت آن به هدف نيز بسيار بالا است. برد ۱۲۰ كيلومتري اين موشك توان دور ايستايي فزآينده اي به نيروي هوايي كشورمان در مقابله با تهديدات دريايي دشمن مي دهد.
  پرواز در ارتفاع بسيار پايين سطح آب و قطر كم اين موشك ها شناسايي و هدف قرار دادن آنها را دشوار مي سازد.
  البته بايد گفت كه بمب ها و موشك خانواده قاصد نيز از توان بالايي در هدف قرار دادن شناورها برخوردار هستند؛ هرچند طراحي و عملياتي كردن انواع سلاح هاي دور ايستا، صرفا به موارد فوق محدود نمي شود.
  انواع جديد آن نيز از جمله موشك فكور نيز در دست ساخت است كه مسوولان سازمان هوافضاي وزارت دفاع قول داده اند به زودي از آن رونمايي كنند.

  *** موشك هاي دريايي
  ** سامانه نور

  در سال ۱۳۹۰ وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح موشك هاي جديدي را به نيروي دريايي ارتش تحويل داد كه از زمره سامانه‌هاي ‌موشكي‌ كروز قرار مي گيرد.
  اين موشك قابليت شليك از روي شناور و ساحل را دارد و بارها در رزمايش‌هاي نيروي دريايي ارتش و سپاه پاسداران از ساحل و از روي شناورها شليك شده و اهداف دريايي را مورد اصابت قرار داده است.
  با استقرار سامانه راداري روي پرتابگر موشك نور، علاوه بر كم حجم شدن اين سامانه، قدرت تحرك آن نيز بسيار بالا رفته است؛ موشك نور همانگونه كه گفته شد بر روي برخي جنگنده‌هاي نيروي هوايي ارتش نصب شده است.

  ** قادر

  يكي ديگر از موشك‌هاي كروز دريايي ايران قادر است كه خط توليد آن در سال ۱۳۹۰ افتتاح شد؛ موشك كروز دريايي قادر در كوتاه ترين زمان ممكن به توليد انبوه رسيد.
  اين موشك با قابليت آماده سازي و واكنش سريع مي‌تواند اهداف دريايي از جمله ناوچه‌ها و ناوهاي جنگي و اهداف ساحلي دشمن را منهدم كند؛ پرواز در ارتفاع پايين، قابليت تخريب بالا، وزن كم، دقت عمل در انهدام اهداف مورد نظر از ويژگي‌هاي موشك قادر است.
  موشك قادر قابليت شليك از ساحل و از روي شناور با كلاس‌هاي گوناگون را دارد.

  ** ظفر
  در دهه فجر سال ۱۳۹۰ خط توليد انبوه سامانه موشك كروز دريايي «ظفر» افتتاح شد؛ اين موشك ضدكشتي، كوتاه‌برد و راداري است كه مي تواند اهداف كوچك و متوسط را با دقت بسيار بالا هدف قرار داده و منهدم كند.
  موشك ظفر مي تواند روي انواع شناورهاي سبك و تندرو نصب شود و قدرت تخريب فوق‌العاده اي دارد؛ اين موشك پس از شليك با كاهش ارتفاع به مرحله كروز رسيده تا از ديد دشمن پنهان بماند و در مرحله پاياني پس از كشف هدف در ارتفاع پايين هدف را منهدم مي‌كند.

  * خليج فارس

  موشك خليج فارس موشكي بالستيك و هوشمند ضد اهداف دريايي است كه توانايي رهگيري و خنثي كردن اين موشك غير ممكن است؛ اين موشك هوشمند و بالستيك در حقيقت يك موشك مافوق صوت و كشتي‌ زن بوده و تفاوت آن با موشك‌هاي قبلي اين است كه ديگر موشك‌ها عمدتا با سرعتي زير صوت و به صورت كروز عمل مي‌كردند اما خليج فارس با سرعتي مافوق صوت و به صورت بالستيك از سطح زمين شليك شده و به صورت عمودي از ارتفاع بالا مي‌تواند هرگونه ناو و يا شناور دشمن را مورد هدف قرار دهد.
  موشك خليج فارس به صورت هدايت تركيبي عمل كرده به طوري كه جستجوگر آن در فاز نهايي بر روي هدف قفل مي كند و در اين حالت هرگونه شناور دشمن هيچ راه گريزي از اصابت اين موشك نخواهد داشت.
  موشك خليج فارس در تست‌هاي اوليه خود هدفي را مورد اصابت قرار داد كه سطح مقطع آن يك دهم اهداف شناوري بزرگ مثل ناوهاي هواپيمابر بود. اين موشك را مي توان در زمره موشك هاي استراتژيك ايران دانست.
  گفته مي شود اولين موشك زيرسطح به ساحل نيز كه مراحل تست آن با موفقيت انجام شده است به زودي به جمع توانمندي هاي موشكي ايران در حوزه دفاع دريايي اضافه شود.

  ** والفجر

  اين اژدر توانايي انهدام شناورهاي سنگين دشمن را دارد. اژدر والفجر كه از شناورهاي زيردريايي پرتاب مي شود، داراي قابليت عمليات در شرايط ناپايدار جوي و كاربرد در آب‌هاي كم عمق و عميق دريا بوده و مجهز به سيستم ايمني و تسليح پيشرفته است.
  سامانه اژدر والفجر در فرآيند طراحي و توليد خود انواع آزمايش هاي مهم ميداني دريايي شامل تست‌هاي كنترلي و فرمان پذيري و تست‌هاي دريايي آشيانه يابي و تست‌هاي آشكارسازي را با موفقيت انجام داده است.
  اسامي متنوعي كه در اين گزارش نام برده و بخشي از ويژگي هاي آنها ذكر شد، تنها گوشه اي از توان رزمي كشور در حوزه موشكي است كه در هشت سال اخير و در دولت هاي نهم و دهم به بار نشست.
  اين موفقيت در سايه ايمان و اعتقاد به خدا، رهنمودهاي فرماندهي معظم كل قوا براي تقويت روحيه خودباوري جوانان و متخصصان اين سرزمين، تلاش هاي دولت هاي خدمتگزار نهم و دهم و نيز با اتكا به تجارب هشت سال دفاع مقدس حاصل شده است.
  هم اينك انتظار مي رود كه با تلاش جوانان متعهد ايران اسلامي در آينده نيز روند اين موفقيت ها و دستاوردها با قدرت بيشتري تداوم يابد تا توان بازدارندگي جمهوري اسلامي ايران در حداعتلاي خود قرار گيرد.

  گزارش از حميد شهرياري


 20. صلوات ها 5


صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود