صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گام اول "تهذیب نفس"؛ گام اول را محکم برداریم...

نوشته
    55
    حضور
    20 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    322

گام اول "تهذیب نفس"؛ گام اول را محکم برداریم...

بسم الله..
    سلام؛

باز هم مش احمد با اون سوالای پیش پا افتاده و مسخرش...
    ببخشید خلاصه..

من توی این انجمن گشتم مطلبی برای شروع تهذیب نفس پیدا نکردم.. به نظر کارشناسان گرامی از کجا باید شروع کرد و با چه مواردی باید ادامه داد؟ یعنی اکتفا به ترک محرمات و انجام واجبات کافیه؟

سوالات من ادامه دارن و حس میکنم بدرد همسنهای خودم بخورن.. سوالهام توی این تایپیک ادامه دار خواهند بود از کارشناس محترم خواهش میشه تا آخر تایپیک با سوالات مش احمد همراه باشن..

با تشکر...
    یا زهرا//
    .::. پارسی سازی قالب وردپرس .::.
    .::. ساخت وبسایت
    .::.

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58288

با نام و یاد دوست

گام اول "تهذیب نفس"؛ گام اول را محکم برداریم...

کارشناس بحث: استاد سمیع

5. صلوات ها 5

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

نقل قول نوشته اصلی توسط مش احمد نمایش پست ها
    بسم الله..
    سلام؛

باز هم مش احمد با اون سوالای پیش پا افتاده و مسخرش...
    ببخشید خلاصه..

من توی این انجمن گشتم مطلبی برای شروع تهذیب نفس پیدا نکردم.. به نظر کارشناسان گرامی از کجا باید شروع کرد و با چه مواردی باید ادامه داد؟ یعنی اکتفا به ترک محرمات و انجام واجبات کافیه؟

سوالات من ادامه دارن و حس میکنم بدرد همسنهای خودم بخورن.. سوالهام توی این تایپیک ادامه دار خواهند بود از کارشناس محترم خواهش میشه تا آخر تایپیک با سوالات مش احمد همراه باشن..

با تشکر...
    یا زهرا//
    باسمه تعالی
    باسلام خدمت مش احمد گل

بله اولین گام در تهذیب نفس ترک محرمات و انجام واجبات است که تا انسان در این مرحله موفق نشود، انجام دادن مستحبات و نمازشب خواندن‌ها و قرآن خواندن‌ها، ... مثمر ثمر نخواهد بود .

در واقع ترک محرمات و انجام واجبات به منزله بذری می‌باشد که کشاورز در دل زمین پنهان نموده است و سایر ریاضت‌ها و امور مستحبی به منزله آبیاری و مراقبت‌های بعد از کشت بذر می باشد. آن مراقبت‌هایی که شبانه روز کشاورز می‌کشد زمانی نتیجه می دهد که او اولا بذر را در دل خاک قرار داده باشد و بعد با آب و سم و ...از آن بذر مراقبت کند و الا اگر بذری در کار نباشد بهترین آب، نور و سم مناسب، هیچ فایده‌ای در بر نخواهد داشت و فقط علف هرز سبز می شود.

چنانچه عارف کامل و مکمل مرحوم ملا حسینقلی همدانی(ره) در بیانی فرمودند:

«آنچه اين ضعيف از عقل و نقل استفاده نموده‌ام اينست كه اهمّ اشياء از براي طالب قرب جدّ و سعي تمام در ترك معصيت است. تا اين خدمت را انجام ندهي، نه ذكرت و نه فكرت به حال قلبت فائده‌اي نخواهد بخشيد»[1]
    موفق باشید.

پی‌نوشت:
    1-تذکرة المتقین ص190

7. صلوات ها 10

علاقه
    فلسفه و دانستن هر چه بیشتر
    نوشته
    795
    حضور
    20 روز 5 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    79
    صلوات
    2464

با سلام
    شاید یک نکته مهم که باید هم زمان با ترک معاصی انجام بشه و شاید مقدم هم باشه توبه واقعی و جبران گذشته هست
    عزم ترک معاصی هم نیاز به تفکر داره در مورد خود فرد -آخرت -عذاب-حسرت در مورد چیزی که تا به حال از دست داده-خجالت در برابر خداوندی که در محضرش به راحتی گناه کرده و ...(به احادیث و قرآن رجوع کنید)
    شاید ترک معاصی هم توفیق الهی بخواهد و برای کسب این توفیق شاید لازم باشه انسان به محضر خدا توبه کنه -التماس کنه- گریه کنه و از خدا کمک بخواد و بگه جز لطف خدا راهی برای نجاتش نمی بیند و...
    بیشتر از این عقلم نمی رسید شرمنده
    ویرایش توسط جوجه اردک زشت : ۱۳۹۲/۱۱/۲۰ در ساعت ۲۲:۳۵

9. صلوات ها 6

نوشته
    55
    حضور
    20 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    322

نقل قول نوشته اصلی توسط سمیع نمایش پست ها
    باسمه تعالی
    باسلام خدمت مش احمد گل

بله اولین گام در تهذیب نفس ترک محرمات و انجام واجبات است که تا انسان در این مرحله موفق نشود، انجام دادن مستحبات و نمازشب خواندن‌ها و قرآن خواندن‌ها، ... مثمر ثمر نخواهد بود .

در واقع ترک محرمات و انجام واجبات به منزله بذری می‌باشد که کشاورز در دل زمین پنهان نموده است و سایر ریاضت‌ها و امور مستحبی به منزله آبیاری و مراقبت‌های بعد از کشت بذر می باشد. آن مراقبت‌هایی که شبانه روز کشاورز می‌کشد زمانی نتیجه می دهد که او اولا بذر را در دل خاک قرار داده باشد و بعد با آب و سم و ...از آن بذر مراقبت کند و الا اگر بذری در کار نباشد بهترین آب، نور و سم مناسب، هیچ فایده‌ای در بر نخواهد داشت و فقط علف هرز سبز می شود.

چنانچه عارف کامل و مکمل مرحوم ملا حسینقلی همدانی(ره) در بیانی فرمودند:

«آنچه اين ضعيف از عقل و نقل استفاده نموده‌ام اينست كه اهمّ اشياء از براي طالب قرب جدّ و سعي تمام در ترك معصيت است. تا اين خدمت را انجام ندهي، نه ذكرت و نه فكرت به حال قلبت فائده‌اي نخواهد بخشيد»[1]
    موفق باشید.

پی‌نوشت:
    1-تذکرة المتقین ص190
    ممنون از استاد سمیع عزیز؛

اما خب یه نکته ای اینجا برای من پیش میاد... دیدن موی نامحرم گناه محسوب میشه دیگه!؟ شکی نیست که گناهه! الان من میخام از خونه برم بیرون... خب فرض کنیم اصلا توی مسیر به دانشگاه هم هیچ مورد برخوردی با هیچ خانمی نداشته باشی.. اما توی دانشگاه که دیگه واقعا اصلا نمیشه کناه نکرد! یعنی با نیت و قصد هم نمیبینی هاا.. اما خب کناهه! من کاری به بحث هایی که قراره پیش بیاد در مورد تفکیک جنسیتی و اینا کاری ندارم! الان من بعنوان یک جوون تحصیل کرده که بخواد گناه نکنه چه وظایفی دارم.. و یا در چه زمینه های دیگه ای میتونه برام مشکل پیش بیاد که نیاز به رفع اون داشته باشم؟ لطفا راهکار کاربردی و جزئی بگین و کلی نگین...

یا زهرا//

11. صلوات ها 4

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

ممنون از استاد سمیع عزیز؛

اما خب یه نکته ای اینجا برای من پیش میاد... دیدن موی نامحرم گناه محسوب میشه دیگه!؟ شکی نیست که گناهه! الان من میخام از خونه برم بیرون... خب فرض کنیم اصلا توی مسیر به دانشگاه هم هیچ مورد برخوردی با هیچ خانمی نداشته باشی.. اما توی دانشگاه که دیگه واقعا اصلا نمیشه کناه نکرد! یعنی با نیت و قصد هم نمیبینی هاا.. اما خب کناهه! من کاری به بحث هایی که قراره پیش بیاد در مورد تفکیک جنسیتی و اینا کاری ندارم! الان من بعنوان یک جوون تحصیل کرده که بخواد گناه نکنه چه وظایفی دارم.. و یا در چه زمینه های دیگه ای میتونه برام مشکل پیش بیاد که نیاز به رفع اون داشته باشم؟ لطفا راهکار کاربردی و جزئی بگین و کلی نگین...

یا زهرا//

باسمه تعالی
    مش احمد جان ، در دانشگاه هم می شود گناه نکرد . اتفاقا در چنین محیط هایی که اسباب معصیت وجود دارد، اگر انسان خویشتن داری نماید هنر است. اگر در هرجایی که هستیم در محیط دانشگاه، در اداره، در فضای مجازی و اینترنت و بدون اینکه کسی ما را ببیند... فقط به این نکته توجه داشته باشیم که در محضر الهی هستیم و خدا دارد ما را نگاه می کند و یا امام زمان علیه السلام دارد نگاه می کند. باور کنید خیلی حواس انسان جمع می شود که «وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ»، [توبه،105]؛ «و بگو: عمل كنيد به زودى خدا و پيامبرش و مؤمنان اعمال شما را خواهند ديد»
    اشاره به اينكه كسى تصور نكند اگر در خلوتگاه يا در ميان جمع عملى را انجام مى‏ دهد از ديدگاه علم خدا مخفى و پنهان مى‏ ماند، بلكه علاوه بر خداوند، پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم و مؤمنان نيز از آن آگاهند.
    توجه و ايمان به اين حقيقت چه اثر عميق و فوق العاده‏اى در پاكسازى اعمال و نيات دارد، معمولا اگر انسان حس كند حتى يك نفر مراقب او است وضع خود را چنان مى‏ كند كه مورد ايراد نباشد تا چه رسد به اينكه احساس نمايد كه خدا و پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم و مؤمنان از اعمال او آگاه مى‏ شوند.

13. صلوات ها 9

نوشته
    55
    حضور
    20 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    322

نقل قول نوشته اصلی توسط سمیع نمایش پست ها

باسمه تعالی
    مش احمد جان ، در دانشگاه هم می شود گناه نکرد . اتفاقا در چنین محیط هایی که اسباب معصیت وجود دارد، اگر انسان خویشتن داری نماید هنر است. اگر در هرجایی که هستیم در محیط دانشگاه، در اداره، در فضای مجازی و اینترنت و بدون اینکه کسی ما را ببیند... فقط به این نکته توجه داشته باشیم که در محضر الهی هستیم و خدا دارد ما را نگاه می کند و یا امام زمان علیه السلام دارد نگاه می کند. باور کنید خیلی حواس انسان جمع می شود که «وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ»، [توبه،105]؛ «و بگو: عمل كنيد به زودى خدا و پيامبرش و مؤمنان اعمال شما را خواهند ديد»
    اشاره به اينكه كسى تصور نكند اگر در خلوتگاه يا در ميان جمع عملى را انجام مى‏ دهد از ديدگاه علم خدا مخفى و پنهان مى‏ ماند، بلكه علاوه بر خداوند، پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم و مؤمنان نيز از آن آگاهند.
    توجه و ايمان به اين حقيقت چه اثر عميق و فوق العاده‏اى در پاكسازى اعمال و نيات دارد، معمولا اگر انسان حس كند حتى يك نفر مراقب او است وضع خود را چنان مى‏ كند كه مورد ايراد نباشد تا چه رسد به اينكه احساس نمايد كه خدا و پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم و مؤمنان از اعمال او آگاه مى‏ شوند.

شما چندتا دختر بشین جلوتون و با وضع حجاب افتضاح میتونید چیکار کنید؟ جلو نمیشه نشست چون دخترا میشینن.. عقب هم که همه پسرن... فقط با نیومدن کلاس میشه این مورد رو درست کرد!

15. صلوات ها 3

نوشته
    16
    حضور
    2 روز 4 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    86

با عرض سلام خدمت کارشناسان محترم

می خواستم بدونم که چه طور می شه فهمید که تو روز گناه می کنیم یا نه ؟!!

راستش رو بخواهیید من شب می یام ببینم که چه گناهی کردم می بینم تقریبا هیچی
    !!!!!!

این رو می دونم که دارم چرت می گم
    چون که اگر این طور بود من الآن اینجا نبودم .

یک روش و توضیح مفصل می خواستم درباره این که چه طور می تونیم آخر شب به حساب و کتاب نفس بپردازیم تا یک به واقعیت در باره اعمالمون برسیم؟

ویرایش توسط بهجت : ۱۳۹۲/۱۱/۲۶ در ساعت ۱۱:۱۰

17. صلوات ها 5

علاقه
    فلسفه و دانستن هر چه بیشتر
    نوشته
    795
    حضور
    20 روز 5 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    79
    صلوات
    2464

شما چندتا دختر بشین جلوتون و با وضع حجاب افتضاح میتونید چیکار کنید؟ جلو نمیشه نشست چون دخترا میشینن.. عقب هم که همه پسرن... فقط با نیومدن کلاس میشه این مورد رو درست کرد!
    سلام
    فقط با توکل به خدا و انجام وظیفه در هر لحظه میشه این مسئله رو حل کرد
    شاید ایراد شما این باشه که فکر میکنی قبل از انجام درست یک کار باید تمام جزئیاتش رو بدونی ولی بنظرم این حرف غلطه شما باید سعی کنی وظیفه شرعیت رو انجام بدی و در هر لحظه به یاد خدا باشی و متوسل به اهل بیت(علیهم السلام) در موقع لازم خدا کمک میکنه و کارت به درستی و بدون مشکل حل میشه (لازم نیست بدونی چطوری) البته به شرط انجام وظیفه ی شما
    نکنه فکر اینو بکنی یا عملتون غیر مستقیم این رو برسونه که حکم شرعی قابل اجرا نیست و این یعنی(نعوذ به الله) خدا اشتباه کرده و حکیم نیست و حکم غیر ممکن داده!!!
    اینها نظر بنده هست
    موفق باشید

19. صلوات ها 3

نوشته
    16
    حضور
    2 روز 4 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    86

نقل قول نوشته اصلی توسط بهجت نمایش پست ها
    با عرض سلام خدمت کارشناسان محترم

می خواستم بدونم که چه طور می شه فهمید که تو روز گناه می کنیم یا نه ؟!!

راستش رو بخواهیید من شب می یام ببینم که چه گناهی کردم می بینم تقریبا هیچی
    !!!!!!

این رو می دونم که دارم چرت می گم
    چون که اگر این طور بود من الآن اینجا نبودم .

یک روش و توضیح مفصل می خواستم درباره این که چه طور می تونیم آخر شب به حساب و کتاب نفس بپردازیم تا یک به واقعیت در باره اعمالمون برسیم؟

این جواب ما رو کارشناسان نمی خوان بدن؟

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)