علم اجمالی یا قیام حجت اجمالی بر تکلیف یعنی چه؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علم اجمالی یا قیام حجت اجمالی بر تکلیف یعنی چه؟

سلام
جمله ای در رساله است که معنی آن را متوجه نمی شوم.
طبق نظر آیت الله سیستانی در مساله بقای بر تقلید از میت:

اگر مجتهدى كه انسان از او تقليد مى كند از دنيا برود حكم بعد فوت او حكم زنده بودنش است , بنابر ايـن اگـر او اعلم از مجتهد زنده باشد بايد - با علم به اختلاف در مسائل محل ابتلا ولو اجمالا - بر تقليد او باقى بماند , و چنانچه مجتهد زنده اعلم از او باشد بايد به مجتهد زنده رجوع كند واگر اعلمیتی در میان آنها معلوم نباشد یا مساوی باشند مخیر است عمل خود را با فتوای هرکدام تطبیق نماید مگر در موارد علم اجمالی یا قیام حجت اجمالی بر تکلیف مانند موارد اختلاف در قصر و تمام که بنابر احتیاط واجب باید رعایت هر دو فتوا بنماید, و مراد از تقليد در صدر اين مساله صرف التزام به متابعت از فتواى مجتهد معين است نه عمل كردن به دستور او.

اگر ممکن است معنی این جمله را توضیح دهید:

مگر در موارد علم اجمالی یا قیام حجت اجمالی بر تکلیف مانند موارد اختلاف در قصر و تمام که بنابر احتیاط واجب باید رعایت هر دو فتوا بنماید

ممنون

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

kobram;474238 نوشت:
مگر در موارد علم اجمالی یا قیام حجت اجمالی بر تکلیف مانند موارد اختلاف در قصر و تمام که بنابر احتیاط واجب باید رعایت هر دو فتوا بنماید

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا به آدرس زیر برای پاسخ مراجعه فرمایید اگر باز هم نیاز به سؤال بود مطرح کنید .

http://www.askdin.com/thread8315-6.html#post408454

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سجاد;475082 نوشت:

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا به آدرس زیر برای پاسخ مراجعه فرمایید اگر باز هم نیاز به سؤال بود مطرح کنید .

http://www.askdin.com/thread8315-6.html#post408454

همیشه موفق و سلامت باشید

يعنی در چنین شرایطی باید طبق نظر مجتهد زنده عمل کرد يا ميـت؟

[="Tahoma"][="Black"]

kobram;475930 نوشت:
يعنی در چنین شرایطی باید طبق نظر مجتهد زنده عمل کرد يا ميـت؟

با تشکر از پاسخ شما

لطفا مسئله و مورد سؤالتان را دقیقا باز گو کنید و بفرمایید در چه موردی مشکل پیدا کرده اید تا بتوانیم دقیق تر راهنمایی کنیم .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

سجاد;475966 نوشت:

با تشکر از پاسخ شما

لطفا مسئله و مورد سؤالتان را دقیقا باز گو کنید و بفرمایید در چه موردی مشکل پیدا کرده اید تا بتوانیم دقیق تر راهنمایی کنیم .

همیشه سلامت و موفق باشید

ممنون که وقت می گذارید و جواب می دهید. به تاپیکی که گفته بودید مراجعه کردم و با معنی علم اجمالی... آشنا شدم. در آن مساله که مربوط به عدول بود گفته شده بود که در مسائلی که نظر دو مجتهد متفاوت است و علم اجمالی به بطلان عمل وجود دارد عدول جایز نیست و باید به فتوای مجتهد اول عمل کرد.
سوال من این است که اینجا که یکی از مراجع زنده و دیگری میت است، اگر دو مجتهد فتوای متفاوت داشته باشند و علم اجمالی به بطلان عمل پیش بیاید، ملاک عمل مجتهد زنده است یا مجتهد میت.

[="Tahoma"][="Black"]

kobram;476183 نوشت:
ممنون که وقت می گذارید و جواب می دهید. به تاپیکی که گفته بودید مراجعه کردم و با معنی علم اجمالی... آشنا شدم. در آن مساله که مربوط به عدول بود گفته شده بود که در مسائلی که نظر دو مجتهد متفاوت است و علم اجمالی به بطلان عمل وجود دارد عدول جایز نیست و باید به فتوای مجتهد اول عمل کرد.
سوال من این است که اینجا که یکی از مراجع زنده و دیگری میت است، اگر دو مجتهد فتوای متفاوت داشته باشند و علم اجمالی به بطلان عمل پیش بیاید، ملاک عمل مجتهد زنده است یا مجتهد میت.

با تشکر از توضیح شما

اگر هر کدام از مراجع زنده یا میت ، اعلم از دیگری باشد تکلیف تقلید از اوست .

اما اگر هر دو در حکم مساوی باشند - با رعایت شرایطی که در مسئله ذکر شده - مکلف مخیر است که به هر کدام رجوع کند .

اما اگر در رجوع به هر دو ، علم اجمالی به بطلان پیدا شود بنابر احتیاط واجب باید رعایت هر دو فتوای مرجع زنده و میت را بنماید.

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

سجاد;476515 نوشت:

با تشکر از توضیح شما

اگر هر کدام از مراجع زنده یا میت ، اعلم از دیگری باشد تکلیف تقلید از اوست .

اما اگر هر دو در حکم مساوی باشند - با رعایت شرایطی که در مسئله ذکر شده - مکلف مخیر است که به هر کدام رجوع کند .

اما اگر در رجوع به هر دو ، علم اجمالی به بطلان پیدا شود بنابر احتیاط واجب باید رعایت هر دو فتوای مرجع زنده و میت را بنماید.

همیشه سلامت و موفق باشید

یعنی اگر به عنوان مثال، جایی بر طبق نظر یکی از مراجع باید نماز را شکسته بخوانیم و بر طبق نظر دیگری کامل، یک نماز شکسته و یک نماز کامل بخوانیم که رعایت هر دو فتوا شده باشد.

ممنون

[="Tahoma"][="Black"]

kobram;476558 نوشت:
یعنی اگر به عنوان مثال، جایی بر طبق نظر یکی از مراجع باید نماز را شکسته بخوانیم و بر طبق نظر دیگری کامل، یک نماز شکسته و یک نماز کامل بخوانیم که رعایت هر دو فتوا شده باشد.

ممنون

با تشکر مجدد

بله همین طور است که فرمودید .

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است