جمع بندی جمع‌بندی

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جمع‌بندی

سلام علیکم میخواستم بدونم سجده یونسیه که باید400بار یک ذکر را گفت چه ثواب هایی دارد؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سمیع

لبیک;473804 نوشت:
سلام علیکم میخواستم بدونم سجده یونسیه که باید400بار یک ذکر را گفت چه ثواب هایی دارد؟

باسمه تعالی
باسلام خدمت شما و تشکر از سوالی که مطرح فرمودید:

ذکر یونسیه که از اذکار مورد اعتنا عرفا است، در بیانات دینی آثاری برای آن ذکر شده است:

1-برطرف شدن غم و اندوه و ناراحتی دارد:
امام صادق (علیه السلام ) فرمود: عجب دارم از كسى كه غم زده است ، چطور اين دعا را نمى خواند: لا اله الا انت سبحانك انى كنت من الظالمين چرا كه خدا به دنبال آن مى فرمايد: فاستجبنا له و نجيناه من الغم و كذلك ننجى المؤ منين (ما او را پاسخ داديم و از غم نجات داديم و اين گونه مؤ منان را نجات دهيم ).[1]

2-برآورده شدن حاجت:
مرحوم كلینى نقل مى‏كند: مردى خراسانى بین مكه و مدینه در ربذه به امام صادق(ع) برخورد و عرضه داشت: فدایت شوم من تاكنون فرزنددار نشده‏ام، چه كنم؟

حضرت فرمود: «هر گاه به وطن برگشتى و خواستى به سوى همسرت روى،آیه وَذَا النُّونِ إِذ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْهِ فَنادى‏ فِى الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّى كُنْتُ مِنَ الظّالِمِینَ‏ تا سه آیه را بخوان، إن شاء اللَّه فرزنددار خواهى شد.»[2]

class: story width: 100%

[TD="class: STresume"][/TD]
[TD="class: filed"][/TD]
[TD="class: STstory"]حضرت آيت‌الله العظمي اراكي نقل كرده است:

شاگرد سيدي داشتم كه بسيار مورد علاقه‌ام بود. وي به يكباره از حضور در درس من غيبت كرد. ماه‌ها و سال‌ها گذشت و من هيچ خبري از ايشان نداشتم. بعد از شش سال او را ديدم، پرسيدم كجا بودي؟ گفت: آقا تمام اين مدت دنبال پزشك بوده‌ام. غده‌اي در سرم پيدا شده و شش سال است كه به دنبال پزشكان از اين شهر به آن شهر مي‌روم. امروز آمده‌ام به حضرت معصومه(س) توسل پيدا كنم. به او گفتم: به اندازه كافي به وظيفه‌ات عمل كرده‌اي و دنبال درمان پزشكان بوده‌اي. اكنون اين دستور را به مدت چهل روز پشت سر هم انجام بده. هر روز ذكر يونسيه را چند مرتبه با حضور قلب تكرار كن و بگو «لا اله الا انت سبحانك اني كنت من الظالمين.» بعد از چهل روز، آن شاگرد نزد من بازگشت و گفت: من هر شب اين ذكر را به همان تعداد تكرار كردم. شب بيستم، در نيمه‌هاي ذكر بودم كه يك‌دفعه پرده از پيش چشمم برداشته شد. كارواني را ديدم كه از زمين به‌سوي آسمان مي‌رفتند و گويا درهاي آسمان باز مي‌شد و هركدام كه داخل مي‌رفتند از جلوي چشم من ناپديد مي‌شدند، تا نوبت به شخصي بسيار نوراني رسيد. او نگاهي به من كرد و فرمود: چه مي‌خواهي؟ گفتم: آقا جان سَرَم. پس اشاره‌اي به سرم كرد و فرمود: برخيز، تو را هيچ نيست. ناگهان خودم را در پشت بام در حال گفتن ذكر ديدم. بقيه ذكر را گفتم و احساس كردم هيچ اثري از درد در سرم نيست. پزشكان نيز اين مسئله را تأييد كردند و بيست شب ديگر اين ذكر را ادامه دادم.[3]

[/TD]

پی‌نوشت:
1-امالی ،صدوق،ص6
2-(كافى، ج‏6، ص‏10
3-آیینه صدق و صفا،رضا استادی

سؤال:
می خواستم بدانم سجده یونسیه که باید 400 بار یک ذکر را گفت چه ثواب هایی دارد؟

پاسخ:
ذکر یونسیه که از اذکار مورد اعتنا عرفا است، در بیانات دینی آثاری برای آن ذکر شده است:
1-برطرف شدن غم و اندوه و ناراحتی دارد:
امام صادق (علیه السلام )فرمودند: «عَجِبْتُ لِمَنِ اغْتَمَّ كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى قَوْلِهِ- لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ‏ فَإِنِّي سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ بِعَقَبِهَا- وَ نَجَّيْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ كَذلِكَ نُنْجِي الْمُؤْمِنِين‏(1)
عجب دارم از كسى كه غم زده است ، چطور اين دعا را نمى خواند: لا اله الا انت سبحانك انى كنت من الظالمين چرا كه خدا به دنبال آن مى فرمايد: فاستجبنا له و نجيناه من الغم و كذلك ننجى المؤ منين (ما او را پاسخ داديم و از غم نجات داديم و اين گونه مؤ منان را نجات دهيم.»
2-برآورده شدن حاجت:
مرحوم كلینى نقل مى‏ كند: مردى خراسانى بین مكه و مدینه در ربذه به امام صادق(علیه السلام) برخورد و عرضه داشت: فدایت شوم من تاكنون فرزنددار نشده ‏ام، چه كنم؟
حضرت فرمود: «إِذَا رَجَعْتَ إِلَى بِلَادِكَ وَ أَرَدْتَ أَنْ تَأْتِيَ أَهْلَكَ فَاقْرَأْ إِذَا أَرَدْتَ ذَلِكَ- وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ فَنادى‏ فِي الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ‏إِلَى ثَلَاثِ آيَاتٍ فَإِنَّكَ سَتُرْزَقُ وَلَداً إِنْ شَاءَ اللَّهُ (2)
هر گاه به وطن برگشتى و خواستى به سوى همسرت روى،آیه وَذَا النُّونِ إِذ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْهِ فَنادى‏ فِى الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّى كُنْتُ مِنَ الظّالِمِینَ‏ تا سه آیه را بخوان، إن شاء اللَّه فرزنددار خواهى شد.»

پی نوشت:
1.ابن بابويه، محمد بن على‏،الأمالي(للصدوق)،ص6،كتابچى‏،تهران‏،1376 ش‏.
2. كلينى، محمد بن يعقوب‏،الكافي(ط- الإسلامية)،ج6،ص10،دار الكتب الإسلامية،تهران‏،1407ق.

class: cms_table_story width: 100%

[TD="class: cms_table_STstory"][/TD]

موضوع قفل شده است