صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دلیل واجب بودن ختنه چیست؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  460
  حضور
  6 روز 5 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  914

  دلیل واجب بودن ختنه چیست؟
  سلام
  اینطور گفته میشود که ختنه عهدی است که خدا از حضرت ابراهیم علیه السلام گرفته است.
  آیا دلیل واجب بودن ختنه پایبندنی مسلمانان به عهد حضرت ابراهیم علیه السلام است؟
  یا اینکه این وجوب ارتباطی به پیروی از حضرت ابراهیم علیه السلام ندارد؟
  آیه یا روایتی که مبنای وجوب ختنه برای پسران است چیست؟

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  3,942
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11090  با نام الله
  دلیل واجب بودن ختنه چیست؟
  کارشناس بحث: استاد شعیب  دلی که نشد خانه یاس نرگس

  خراب است و و یران صفایی ندارد
 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,925
  حضور
  27 روز 14 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4489  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  ختنه کردن از نظر اسلام واجب است و اگر اين کار انجام نشد بعد از بلوغ بر خود فرزند واجب است اين کار را انجام دهد و اگر غير مسلماني که ختنه نشده است اسلام آورد، بر او واجب است اين کار را انجام دهد.(تحرير الوسيله، ج3، ص552 م4و5) ختنه در صحت برخي عبادات مانند طواف حج يا عمره شرط است و اگر انجام ندهد عبادتش باطل خواهد بود. درباره سؤال شما براساس پرس و جو و تحقيق از برخي منابع، گفته شده است كه وجود اين پوست زايد كه بعد از تولد به دليل هاي پزشكي زايد بلكه زيان بار است لذا در كشورهاي غربي نيز خيلي از افراد نه به دليل مذهبي بلكه به دليل پزشكي، ختنه مي كنند، قبل از تولد و در رحم مادر محل تجمع ميكروب هايي است كه اگر اين پوست نباشد، آلت تناسلي كه از جهت آسيب پذيري بسيار حساس است در رحم مادر آسيب مي بيند، به عبارت ديگر، وجود اين پوست قبل از تولد به عنوان سپر دفاعي است. يكى از سنت هاى حضرت ابراهيم (عليه السلام) كه مورد تأييد اسلام بلكه مورد تأييد تمام پيامبران بعد از حضرت ابراهيم(عليه السلام) واقع شده است سنت خِتان يا ختنه است. در روايات از طريق شيعه واهل سنت بر اين سنت تأكيد شده است. عن جعفر بن محمد عن ابيه عن آبائه عن على (عليه السلام) قال : قال رسول الله (صلىالله عليه وآله) : (إن الله عز وجل بعث خليله بالحنيفية وأمره بأخذ الشارب وقص الاظفار ونتف الابط و حلق العانة والختان)( وسائل الشيعه : 15 / 163 باب 52 از ابواب احكام اولاد). على (عليه السلام)از پيامبر (ص) نقل مى فرمايد: كه خداوند عز وجل حضرت ابراهيم(عليه السلام) را به روش پسنديده مبعوث كرد وبه كوتاه كردن سبيل وناخن وازاله موهاى زير بغل وتراشيدن موهاى بالاى عورت وختنه كردن سفارش كرد. هنگامى كه شخصى از امام صادق (عليه السلام) پرسيد : آيا جائز است كه به كارهاى خدايى ودر خلقت او دست ببريم ؟ حضرت فرمود : نه، او گفت : پس چرا ختنه مى كنيد وپوستى را كه خدا خلق كرده جدا مى كنيد ؟ آيا خدا اين پوست را اضافه وبر اساس غير حكمت آفريده است ؟ امام صادق (عليه السلام)فرمود : خلقت آن پوست بر اساس حكمت است و ازاله آن بر اساس حكمتى بالاتراست همان طورى كه وقتى بچه به دنيا مى آيد ، ناف او به مادرش وصل است اين هم مخلوق خدااست وخدا اين طور قرار داده ولى براى نجات فرزند ومادر ، خداوند حكيم دستور داده آن را قطع كنيم ، همين طور ناخن هاى انسان را خدا خلق كرده و بلند شدن آن ها بر اساس قانون خدا است و خدا مي توانست از اول ناخن ها را طورى بيآفريند كه هميشه به اندازه خاصى باشد ولى با اين حال چون بزرگ مى شود به ما دستور داده آن ها را كوتاه كنيم وهمين طور در مورد موهاى بدن .
  اين گونه دخالت ها در خلقت ، منافاتى با حكمت الهى ندارد وبر اساس مصلحتى بالاتر صورت مى گيرد(همان : 162 ). در كنز العمال كه از منابع اهل سنت است ازعلى (عليه السلام) نقل مى كند : (اختنوا اولادكم يوم السابع فانه اطهر واسرع نباتاً للحم واروح للقلب(كنز العمال : 16 / 436 ). فرزندان خود را در روز هفتم تولد شان ختنه كنيد زيرا باعث پاكيزگى بيشتر و باعث سرعت در رويش گوشت بر بدن و موجب شادمانى قلب مى شود. باز در حديث ديگر آمده : ختنه كردن باعث نضارت و خوش رنگى صورت و باعث لذت بيشتر در جماع مى شود(همان : 435 ). ختنه كردن در مردان باعث پاكيزگى آلت تناسلى مى شود چون وجود پوسته رويى باعث جمع شدن كثافات و ماندن بول زير پوست شده و باعث بيمارى و بوى بد مي شود(وسائل الشيعه : 15 باب 52 از ابواب احكام اولاد ص 161).

  فوائد بهداشتى وپزشكى ختنه:
  1 ـ آمار نشان مى دهد در بين مسلمانان ويهوديان كه ختنه مى كنند حتى يك مورد سرطان آلت ديده نشده است از نظر پزشكى امروزه ختنه به عنوان نوعى واكسن و پيشگيرى از سرطان سر آلت محسوب مى شود ولى در جاهايى كه ختنه نمى كنند مانند آمريكا 1 / 8 تلفات ناشى از سرطان ها مربوط به سرطان اندام هاى تناسلى است .
  2 ـ سرطان گردنِ رَحم (محل تماس آلت بارحم يا مهبل) در كسانى كه شوهرانشان مختون نبوده اند ، هنگام نزديكى مخصوصاً در زمانى كه زن به خاطر زايمان يا قاعدگى دچار التهاب ديواره مهبل بوده اند ، بيشتر اتفاق افتاده است.
  3 ـ سرطان پروستات نزد آنان كه ختنه مى كنند، كمتر است.
  4ـ پيلونفريت وآلودگى هاى چركى مجارى ادرارى از مثانه وكليه در ختنه شدگان كمتراست چون قطع پوست سبب مى شود دفع ترشحات به آسانى صورت گيرد ولى اگر ختنه نشده باشد چون آلت تناسلى در حالت نعوظ وسفت شدن در فشار آن پوسته قرار مى گيرد وسطح داخلى پوسته رشته هاى عصبى فراوانى فراگرفته و لذا آن را فوق العاده حساس ساخته ودر آن قسمت كه به تنه آلت مى چسبد ، غدد مترشحه فراوانى موجوداست كه ترشحات شيرى رنگ وغليظ ( smegma ) را بر روى حشفه پخش مى كند وهمين ترشحات است كه توانسته اند واكنش هاى سرطانى ايجاد نمايد. در اغلب موارد اين پوست بر حشفه وآلت فشار وارد مى آورد واز خارج شدن ادرار به طور كامل جلوگيرى نموده باعث حبس بول مى شود وقطره قطره بول خارج مى شود وسبب التهاب وتورم شده ، تجمع ترشحات غددى والتهاب وگرد وغبار و… باتوجه به تاريكى و رطوبت آن جا محل بسيارى مناسبى براى ايجاد عفونت مى شود و به تدريج عفونت را به داخل مجارى ادرار وكليه ها مى رساند.
  5 ـ آميزش براى ختنه شدگان لذت بخش تر است وبراى زن نيز لذت بخش تر است. 6ـ وجود شبكه عصبى والتهاب وخارش در ختنه نشدگان سبب مى شود كه همواره دستشان را براى خاراندن به آن جا بمالند وباعث آلودگى شود(دكتر سيد رضا پاك نژاد ، اولين دانشگاه وآخرين پيامبر : 16 / 149 به بعد باتلخيص). در باره تاريخچه ختنه در بين اقوام گذشته آمده است ،درميان مصريان واقوام قديم جنوب آفريقا ختنه رواج داشته در بين يهوديان وبرخى از مسيحيان از جمله مقررات مذهبى محسوب مى شود در بين يهود ختان واجب است وغالباً پسران خود را در هشت روزگى ختنه مى كنند ، به موجب روايات ما رسم ختنه از قديم بين اعراب وجود داشته است ، شيعيان وشافعى آن را واجب شمرده ومالكى آن را سنت شمرده و نزد عامه مسلمانان مهمترين نشانه مسلمانى شناخته مى شود (دائره المعارف بزرگ فارسى ( مصاحب) : 1 / 884). آيت الله خويى فرموده اند : (يستحب فى اليوم السابع ختانه ويجب الختان بعد البلوغ لو لم يختن قبله(منهاج الصالحين ج 2 / 284 ، مسئله 1382 ) مستحب است پسر را در روز هفتم از ولادت ختنه كنند و اگر او را ختنه نكرده باشيد بعد از بلوغ برخودِ او واجب است . آيت الله سيستانى (مد ظله ) نيز فرموده است : شرط صحت طواف در مردان ختنه كردن است(مناسك محشى : ص 212 ). اما در قرآن در مورد ختنه آيه اى نداريم ولى به صورت كلى خطاب به پيامبر(صلىالله وآله عليه)در مواردى مى فرمايد : از دين ابراهيم پيروى كن. در سوره نحل آيه 123 مى فرمايد (اوحينا اليك ان اتبع ملة ابراهيم حنيفاً) به تو وحى كرديم كه از آئين ابراهيم پيروى كن. ودر سوره آل عمران آيه 98 آمده است : (فاتبعوا ملة ابراهيم حنيفاً ) از كيش ابراهيم كه همان آئين پاك وبى آلايش بوده پيروى كنيد. از سنت هاى ابراهيمى(صلىالله وآله عليه) يكى همين ختنه بوده كه در روايات بدان اشاره شده است.


 6. صلوات ها 14


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,925
  حضور
  27 روز 14 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4489  با سلام
  این سه لینک هدیه دوست عزیز جنابGhamari به کاربران در بحث است
  سلامتی این بزرگوار صلوات(اللهم صل علی محمد و آل محمد)


  http://www.ravazadeh.com/fa/content/...-02-46-25.html

  http://www.ravazadeh.com/fa/content/...-03-25-00.html

  http://www.ravazadeh.com/fa/atfal/29...-question.html

 8. صلوات ها 6


 9. #5

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  460
  حضور
  6 روز 5 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  914  خواهشمندم از ارسال مطالب نامرتبط در پاسخ پرهیز فرمائید.
  سوال هیچ ارتباطی به مسائل پزشکی ندارد.
  بلکه سوال مشخص است. لطفا به سوال دقت کنید و فقط جواب سوال را بدهید و مطالب مشابه نامرتبط را از سایتهای دیگر کپی نکنید.
  آیا تشیع به دلیل پایبندی به عهد حضرت ابراهیم علیه السلام ختنه را واجب کرده است؟
  یعنی آیا تشیع خود را ملزم به پایبندی به عهد حضرت ابراهیم علیه السلام میداند یا خیر؟
  به عبارت دیگر دلیل این حکم شرعی پایبندی به عهدی است که حضرت ابراهیم علیه السلام کرده است؟ یا اینکه از نظر اسلام پایبندی به عهدهای حضرت ابراهیم علیه السلام با خدا واجب نیست و دلیل واجب بودن ختنه صرفا دستور اهل بیت است و هیچ ارتباطی به حضرت ابراهیم علیه السلام ندارد.
  سوال این است که دلیل شرعی وجوب ختنه چیست؟ یعنی آیه یا روایتی که از آن فهمیده میشود که ختنه واجب است چیست؟
  اینکه گفتید ختنه سنت حضرت ابراهیم علیه السلام بوده است معنای وجوب از آن فهمیده نمیشود. چون هر سنتی واجب نیست. مثلا ازدواج سنت است ولی واجب نیست.
  خواهشا سوال را اول با دقت بفهمید و بعد جواب دهید و از پیدا کردن و کپی کردن یک مطلب با عنوان ختنه بدون دقت کافی به منظور سوال خودداری کنید.
  بطور مشخص:
  دلیل واجب بودن ختنه در اسلام تشیع چیست؟ منظور حکمت و فلسفه و فواید ختنه نیست. بلکه دلیل فقهی و شرعی منظور است. یعنی پاسخ این سوال باید یک آیه یا حدیث باشد که نشان دهد چرا ختنه واجب است و مثلا مستحب نیست. پاسخ اصلا ربطی به مسائل پزشکی و حکمت این کار ندارد. دلیل شرعی برای واجب بودن ختنه چیست؟ یعنی مراجع تقلید از کجا فهمیدن که ختنه واجب است؟ و این وجوب آیا ارتباطی به پیروی از عهد بین حضرت ابراهیم علیه السلام و خدا دارد یا نه؟ و یا صرفا دستور اسلام است بدون توجه به اینکه حضرت ابراهیم علیه السلام چه عهدی داشته است.
  در ضمن آیا اصلا از نظر اسلام این حرف معتبر است که ختنه عهد (نه سنت مستحب. بلکه عهد به معنای وجوب) حضرت ابراهیم علیه السلام است؟

  (یک توضیح داخل پرانتز خارج از سوال: یکبار شد ما یک سوال بپرسیم درست و دقیق به همان سوال جواب بدهند؟ بنده شخصا از این نوع پاسخگویی رضایت ندارم. این پاسخی که داده شده به راحتی در اینترنت با گوگل قابل پیدا کردن است که ربطی هم به این سوال ما ندارد و یک مسئله دیگر را توضیح داده است. ما کی گفتیم فواید پزشکی ختنه چیست؟ در ضمن آخوندها صلاحیت پاسخ پزشکی دادن را ندارند. نمونه اش استمناء است که از نظر پزشکی هیچ ضرری ندارد (معلوم نیست این نظر واقعا درست باشد ولی به هر حال نظر علم پزشکی است) ولی آخوندها کلی ضررهای پزشکی برای آن مینویسند.
  شما خواهشا همان چیزی که تخصص خودتان است یعنی روایات و فقه را جواب بدهید و آنچه در سوال پرسیده شده را جواب بدهید. نمی خواهد اسلام را از نظر پزشکی ثابت کنید. چون تخصص ندارید و می آیید ابرویش را درست کنید میزنید چشمش را کور میکنید. وقتی یک ادعای پزشکی صحیح است که مقالات چاپ شده در مجلات علمی معتبر بین المللی آن را تایید کند. بدون نشان دادن چنین منبعی یک ادعای پزشکی ارزشی ندارد که معمولا نوشته های آخوندها در مورد مسائل پزشکی و علمی تجربی فاقد چنین منابع علمی (تجربی) معتبر است. )
  ویرایش توسط صدور انقلاب : ۱۳۹۲/۱۱/۱۸ در ساعت ۱۹:۴۲

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,925
  حضور
  27 روز 14 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4489  نقل قول نوشته اصلی توسط صدور انقلاب نمایش پست ها
  لیل واجب بودن ختنه در اسلام تشیع چیست؟ منظور حکمت و فلسفه و فواید ختنه نیست. بلکه دلیل فقهی و شرعی منظور است. یعنی پاسخ این سوال باید یک آیه یا حدیث باشد که نشان دهد چرا ختنه واجب است و مثلا مستحب نیست. پاسخ اصلا ربطی به مسائل پزشکی و حکمت این کار ندارد. دلیل شرعی برای واجب بودن ختنه چیست؟ یعنی مراجع تقلید از کجا فهمیدن که ختنه واجب است؟ و این وجوب آیا ارتباطی به پیروی از عهد بین حضرت ابراهیم علیه السلام و خدا دارد یا نه؟ و یا صرفا دستور اسلام است بدون توجه به اینکه حضرت ابراهیم علیه السلام چه عهدی داشته است.
  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  به نظر می رسد که جواب تمام سوالات شما در پست ابتدایی داده شده فقط به یک بار خواندن نیاز دارد.

  نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
  ختنه کردن از نظر اسلام واجب است و اگر اين کار انجام نشد بعد از بلوغ بر خود فرزند واجب است اين کار را انجام دهد و اگر غير مسلماني که ختنه نشده است اسلام آورد، بر او واجب است اين کار را انجام دهد.(تحرير الوسيله، ج3، ص552 م4و5)
  نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
  يكى از سنت هاى حضرت ابراهيم (عليه السلام) كه مورد تأييد اسلام بلكه مورد تأييد تمام پيامبران بعد از حضرت ابراهيم(عليه السلام) واقع شده است سنت خِتان يا ختنه است.
  نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
  در روايات از طريق شيعه واهل سنت بر اين سنت تأكيد شده است. عن جعفر بن محمد عن ابيه عن آبائه عن على (عليه السلام) قال : قال رسول الله (صلىالله عليه وآله) : (إن الله عز وجل بعث خليله بالحنيفية وأمره بأخذ الشارب وقص الاظفار ونتف الابط و حلق العانة والختان)( وسائل الشيعه : 15 / 163 باب 52 از ابواب احكام اولاد). على (عليه السلام)از پيامبر (ص) نقل مى فرمايد: كه خداوند عز وجل حضرت ابراهيم(عليه السلام) را به روش پسنديده مبعوث كرد وبه كوتاه كردن سبيل وناخن وازاله موهاى زير بغل وتراشيدن موهاى بالاى عورت وختنه كردن سفارش كرد. هنگامى كه شخصى از امام صادق (عليه السلام) پرسيد : آيا جائز است كه به كارهاى خدايى ودر خلقت او دست ببريم ؟ حضرت فرمود : نه، او گفت : پس چرا ختنه مى كنيد وپوستى را كه خدا خلق كرده جدا مى كنيد ؟ آيا خدا اين پوست را اضافه وبر اساس غير حكمت آفريده است ؟ امام صادق (عليه السلام)فرمود : خلقت آن پوست بر اساس حكمت است و ازاله آن بر اساس حكمتى بالاتراست همان طورى كه وقتى بچه به دنيا مى آيد ، ناف او به مادرش وصل است اين هم مخلوق خدااست وخدا اين طور قرار داده ولى براى نجات فرزند ومادر ، خداوند حكيم دستور داده آن را قطع كنيم ، همين طور ناخن هاى انسان را خدا خلق كرده و بلند شدن آن ها بر اساس قانون خدا است و خدا مي توانست از اول ناخن ها را طورى بيآفريند كه هميشه به اندازه خاصى باشد ولى با اين حال چون بزرگ مى شود به ما دستور داده آن ها را كوتاه كنيم وهمين طور در مورد موهاى بدن .
  اين گونه دخالت ها در خلقت ، منافاتى با حكمت الهى ندارد وبر اساس مصلحتى بالاتر صورت مى گيرد(همان : 162 ). در كنز العمال كه از منابع اهل سنت است ازعلى (عليه السلام) نقل مى كند : (اختنوا اولادكم يوم السابع فانه اطهر واسرع نباتاً للحم واروح للقلب(كنز العمال : 16 / 436 ). فرزندان خود را در روز هفتم تولد شان ختنه كنيد زيرا باعث پاكيزگى بيشتر و باعث سرعت در رويش گوشت بر بدن و موجب شادمانى قلب مى شود. باز در حديث ديگر آمده : ختنه كردن باعث نضارت و خوش رنگى صورت و باعث لذت بيشتر در جماع مى شود(همان : 435 ). ختنه كردن در مردان باعث پاكيزگى آلت تناسلى مى شود چون وجود پوسته رويى باعث جمع شدن كثافات و ماندن بول زير پوست شده و باعث بيمارى و بوى بد مي شود(وسائل الشيعه : 15 باب 52 از ابواب احكام اولاد ص 161)
  .

  روایات وجوب ختان و وجه وجوب آن ذکر شد.( این یعنی بیان علت حکم به وجوب توسط فقها)
  عرض شد که این سنت از زمان ابراهیم خلیل بوده و توسط اسلام تایید و امضاء شد.
  مزید بر اطلاع عرض کنم که احکام دین اسلام برخی تاسیسی و برخی امضایی است اسلام برخی از احکام را به صورت جدید آورده و برخی از رسوم و مراسمات ادیان گذشته که توحیدی بوده را امضاء و تایید کرده است که ختنه از آن جمله است.
  پس دین اسلام به عنوان کاملترین ادیان تمام آنچه را که در طریق هدایت و سلامت انسان بدان نیاز بوده چه در ادیان گذشته بدان اشاره شده باشد و چه نشده باشد را بیان فرموده است ویکی از آنها حکم ختان است که در دین ابراهیم خلیل بوده است. و اسلام آن را امضاء کرده است و اگر برفرض در دین ابراهیم هم نبود -برفرض- اسلام به صورت تاسیسی آن را بیان می فرمود.
  پس در کل تمامی احکام اسلامی منتسب به شارع مقدس و به طریق آیات و روایات معصومین به ما رسیده است چه تاسیسی و چه امضایی.
  اما در باب بیان نکات علمی و فلسفه ختنه باید عرض کنم آوردن آنها در پایان بحث برای تنبه وآگاهی به فلسفه این حکم بوده گر چه سوال جنابعالی در این رابطه نبوده است چرا که سوال در فضایی است که در معرض دید افراد مختلف قرار دارد.
  درباره بیان نکات پزشکی هم باید عرض کنم بیشتر این نکات مشهور بین قشر اطبا است و پایه و اساس علمی متقنی دارد علاوه بر این که برخی از اسرار این حکم از لحاظ پزشکی در روایات هم آمده است
  از این گذشته ما معتقدیم که احکام الهی تابع مصالح و مفاسد است اگر چیزی را خدا بر انسان واجب کرده حتما برای انسان مفید و دارای مصلحت است چه روحی چه جسمی و آنچه را که حرام ساخته حتما مفسده و زیان دارد اگر چه ما آن را ندانیم. 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۱
  نوشته
  95
  حضور
  1 روز 17 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  248  ختنه از جمله سنت های ابراهیمیست که بعدا توسط پیروان حضرت موسی ادامه پیدا کرد

  با تحریف مسیحیت توسط پولس این سنت برداشته شد

  ولی در اسلام ادامه پیدا کرد

  یا اباعبداللّه هرگز فراموش نمیکنیم از آن ساعتی که می خواستی از خواهرت زینب جدا شوی...

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  460
  حضور
  6 روز 5 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  914  نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  به نظر می رسد که جواب تمام سوالات شما در پست ابتدایی داده شده فقط به یک بار خواندن نیاز دارد.


  سلام علیکم
  چنین چیزی به نظر ما نمیرسد.  روایات وجوب ختان و وجه وجوب آن ذکر شد.( این یعنی بیان علت حکم به وجوب توسط فقها)

  لطفا صراحتا بفرمائید از کدام روایت وجوب (نه سنت بودن یا توصیه. چون سنت و توصیه لزوما به معنای وجوب نیست) ختنه توسط مراجع فهمیده شده است.


  عرض شد که این سنت از زمان ابراهیم خلیل بوده و توسط اسلام تایید و امضاء شد.
  عرض شد که سنت با وجوب و عهد فرق دارد. سوال در مورد وجوب و عهد است. نه در مورد سنت. بنابراین پاسخ بصورت سنت بدون ذکر دلیل واجب بودن نامرتبط میباشد.
  آیا از نظر شما و اساتید شما هر سنتی واجب است؟ مثلا ازدواج سنت است ولی آیا واجب است؟ یا دهها سنت مستحب دیگر. خواهشا به سوال دقت کنید.
  مزید بر اطلاع عرض کنم که احکام دین اسلام برخی تاسیسی و برخی امضایی است اسلام برخی از احکام را به صورت جدید آورده و برخی از رسوم و مراسمات ادیان گذشته که توحیدی بوده را امضاء و تایید کرده است که ختنه از آن جمله است.
  سوال در مورد سنت نیست. در مورد وجوب است. سنت با وجوب فرق دارد. یعنی شما میفرمائید هر سنتی واجب است؟ دلیل بر واجب بودن نیاز است. این هم که فرمودید ختنه از نظر اسلام واجب است (به نقل از امام خمینی ره) این هم بیان مجدد خود حکم است که در سوال اصلا خواسته نشده بود و دلیل وجوب حکم نیست.
  س دین اسلام به عنوان کاملترین ادیان تمام آنچه را که در طریق هدایت و سلامت انسان بدان نیاز بوده چه در ادیان گذشته بدان اشاره شده باشد و چه نشده باشد را بیان فرموده است ویکی از آنها حکم ختان است که در دین ابراهیم خلیل بوده است. و اسلام آن را امضاء کرده است و اگر برفرض در دین ابراهیم هم نبود -برفرض- اسلام به صورت تاسیسی آن را بیان می فرمود.
  آیا ختنه در دین ابراهیم علیه السلام واجب بوده است؟ صرفنظر از سنت بودن.

  اما در باب بیان نکات علمی و فلسفه ختنه باید عرض کنم آوردن آنها در پایان بحث برای تنبه وآگاهی به فلسفه این حکم بوده گر چه سوال جنابعالی در این رابطه نبوده است چرا که سوال در فضایی است که در معرض دید افراد مختلف قرار دارد.
  درباره بیان نکات پزشکی هم باید عرض کنم بیشتر این نکات مشهور بین قشر اطبا است و پایه و اساس علمی متقنی دارد علاوه بر این که برخی از اسرار این حکم از لحاظ پزشکی در روایات هم آمده است
  از این گذشته ما معتقدیم که احکام الهی تابع مصالح و مفاسد است اگر چیزی را خدا بر انسان واجب کرده حتما برای انسان مفید و دارای مصلحت است چه روحی چه جسمی و آنچه را که حرام ساخته حتما مفسده و زیان دارد اگر چه ما آن را ندانیم.

  به هر حال یک حرف پزشکی تا وقتی که مقالات علمی جدید آن را تایید نکنند اعتبار علمی نزد دانشمندان آن رشته ندارد. حتی اگر چیزی برخلاف مقالات علمی مجلات معتبر مشهور بین اطبا باشد (که معمولا بین پزشکان متخصص آن رشته چنین نیست) یا شما به آن اعتقاد داشته باشید.

  در ضمن برخی سوالات این موضوع که به نظر میرسد هنوز پاسخ داده نشده اند:
  آیا این صحت دارد که ختنه به دلیل عهد حضرت ابراهیم علیه السلام بر پیروان ایشان واجب شده است؟
  آیا تشیع خود را ملزم به پایبندی به عهد حضرت ابراهیم علیه السلام میداند یا خیر؟
  دلیل واجب بودن ختنه (نه سنت بودن)پایبندی به عهدی است که حضرت ابراهیم علیه السلام کرده است؟
  آیا از نظر اسلام پایبندی به عهدهای حضرت ابراهیم علیه السلام با خدا واجب هست یا نیست؟
  آیا تمام احکامی که در دین حضرت ابراهیم علیه السلام واجب بوده است برای ما مسمانان هم واجب است یا تغییراتی هم وجود دارد. مثلا یک حکمی در آن زمان واجب باشد و الان نباشد.
  آیا دلیل واجب بودن ختنه صرفا دستور اهل بیت است و هیچ ارتباطی به حضرت ابراهیم علیه السلام ندارد؟
  دلیل شرعی وجوب ختنه (نه سنت بودن) چیست؟ یعنی آیه یا روایتی که از آن فهمیده میشود که ختنه واجب است چیست؟

  لطفا هر سوال را بطور مجزا و دقیق پاسخ دهید و دقت کنید که سنت منظور نیست. بلکه وجوب منظور است. چون هر سنتی واجب نیست. بسیاری از سنتها مستحب هستند.

 16. صلوات


 17. #9

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  460
  حضور
  6 روز 5 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  914  نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالرحمن طالقانی نمایش پست ها
  ختنه از جمله سنت های ابراهیمیست که بعدا توسط پیروان حضرت موسی ادامه پیدا کرد

  با تحریف مسیحیت توسط پولس این سنت برداشته شد

  ولی در اسلام ادامه پیدا کرد
  آیا این سنت واجب است؟ دلیل؟
  لطفا منبع و مدرک در مورد برداشته شدن توسط پولس را بفرمائید.

 18. #10

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,925
  حضور
  27 روز 14 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4489  نقل قول نوشته اصلی توسط صدور انقلاب نمایش پست ها
  آیا این صحت دارد که ختنه به دلیل عهد حضرت ابراهیم علیه السلام بر پیروان ایشان واجب شده است؟
  آری
  في خبر محمد بن قدامة كما في الكافي قال: قلت لأبي عبد اللّه (عليه السلام): إنّ من عندنا يقولون إنّ إبراهيم (عليه السلام) ختن نفسه بقدوم فقال: سبحان اللّه ليس كما يقولون كذبوا على إبراهيم (عليه السلام) كيف ذاك، قال: إنّ الأنبياء تسقط عنهم غلفتهم مع سررهم اليوم السابع فلما ولد لإبراهيم من هاجر عيّرت سارة هاجر بما تعيّر به الإماء فبكت هاجر و اشتدّ ذلك عليها فلمّا رآها إسماعيل تبكي بكى لبكائها فدخل إبراهيم (عليه السلام) فقال: ما يبكيك يا إسماعيل فقال له: إنّ سارة عيّرت أمي بكذا و كذا فبكت فبكيت لبكائها فقام إبراهيم (عليه السلام) إلى مصلاه فناجى فيه ربه و سأله أنّ يلقي ذلك عن هاجر فألقاه اللّه عنها فلما ولدت سارة إسحاق و كان يوم السابع سقط عن إسحاق سرته و لم تسقط عنه غلفته فخرجت من ذلك سارة فلما دخل إبراهيم (عليه السلام) قالت له: ما هذا الحادث الذي حدث في آل إبراهيم و أولاد الأنبياء هذا ابني إسحاق قد سقطت عنه سرته و لم تسقط عنه غلفته إلى أن قال: فأوحى اللّه إليه أنّ يا إبراهيم هذا لما عيّرت سارة هاجر فآليت أنّ لا أسقط ذلك عن أحد من أولاد الأنبياء لتعيير سارة هاجر فأختن إسحاق بالحديد و أذقه حرّ الحديد، قال: فختنه إبراهيم (عليه السلام) بالحديد و جرت السّنّة بالختان في أولاد إسحاق بعد ذلك، و في العلل نحوه إلا أنّه قال: و جرت السّنّة في الناس.في خبر محمد بن قدامة كما في الكافي قال: قلت لأبي عبد اللّه (عليه السلام): إنّ من عندنا يقولون إنّ إبراهيم (عليه السلام) ختن نفسه بقدوم فقال: سبحان اللّه ليس كما يقولون كذبوا على إبراهيم (عليه السلام) كيف ذاك، قال: إنّ الأنبياء تسقط عنهم غلفتهم مع سررهم اليوم السابع فلما ولد لإبراهيم من هاجر عيّرت سارة هاجر بما تعيّر به الإماء فبكت هاجر و اشتدّ ذلك عليها فلمّا رآها إسماعيل تبكي بكى لبكائها فدخل إبراهيم (عليه السلام) فقال: ما يبكيك يا إسماعيل فقال له: إنّ سارة عيّرت أمي بكذا و كذا فبكت فبكيت لبكائها فقام إبراهيم (عليه السلام) إلى مصلاه فناجى فيه ربه و سأله أنّ يلقي ذلك عن هاجر فألقاه اللّه عنها فلما ولدت سارة إسحاق و كان يوم السابع سقط عن إسحاق سرته و لم تسقط عنه غلفته فخرجت من ذلك سارة فلما دخل إبراهيم (عليه السلام) قالت له: ما هذا الحادث الذي حدث في آل إبراهيم و أولاد الأنبياء هذا ابني إسحاق قد سقطت عنه سرته و لم تسقط عنه غلفته إلى أن قال: فأوحى اللّه إليه أنّ يا إبراهيم هذا لما عيّرت سارة هاجر فآليت أنّ لا أسقط ذلك عن أحد من أولاد الأنبياء لتعيير سارة هاجر فأختن إسحاق بالحديد و أذقه حرّ الحديد، قال: فختنه إبراهيم (عليه السلام) بالحديد و جرت السّنّة بالختان في أولاد إسحاق بعد ذلك، و في العلل نحوه إلا أنّه قال: و جرت السّنّة في الناس.  نقل قول نوشته اصلی توسط صدور انقلاب نمایش پست ها
  آیا تشیع خود را ملزم به پایبندی به عهد حضرت ابراهیم علیه السلام میداند یا خیر؟

  لزوما نه.
  تا جایی که آیات و روایات آن را برای ما تشریع کرده باشند برای ما لازم الاجرا است و آنجایی را که دستور نداده یا به طریق دیگر دستور داده برای ما هیچ پایبندی را نمی آورد برای مثال مثلا ابراهیم نمازش قوانیین خاصی داشته و روزه اش جور دیگر بوده و در دین ما به طرز دیگر . و ما ملزم به اجرای شریعت و سنن او نیستیم مگر همان مقدار را که اسلام برای ما دستور فرموده است
  . برای مثال همین ختنه کردن را.


  نقل قول نوشته اصلی توسط صدور انقلاب نمایش پست ها
  دلیل واجب بودن ختنه (نه سنت بودن)پایبندی به عهدی است که حضرت ابراهیم علیه السلام کرده است؟

  نخیر
  دلیل وجوب آن روایات بسیاری است که در این باب آمده است
  .


  نقل قول نوشته اصلی توسط صدور انقلاب نمایش پست ها
  آیا از نظر اسلام پایبندی به عهدهای حضرت ابراهیم علیه السلام با خدا واجب هست یا نیست؟

  نخیر
  مگر آن مقدار که دین اسلام آنها را تایید و امضا نموده است. و دستور به انجام نموده است.  نقل قول نوشته اصلی توسط صدور انقلاب نمایش پست ها
  آیا تمام احکامی که در دین حضرت ابراهیم علیه السلام واجب بوده است برای ما مسمانان هم واجب است یا تغییراتی هم وجود دارد. مثلا یک حکمی در آن زمان واجب باشد و الان نباشد.

  گفته شد که احکام دین اسلام جدای از ادیان گذشته و دین ابراهیم است و وجوب حکمی فقط به صرف بیان پیامبر و معصومین برای ما واجب می شود.
  به بیان دیگر احکام دین ابراهیم برای ما واجب نیست مگر آن چیزی که پیامبر آن را برای ما واجب کرده باشد . و حتما در اچکام ما نسبت به دین حضرت ابراهیم تفاوت ها و تغیراتی هست. و می تواند یک چیز در آن دین واجب یا حرام باشد که در دین ما نیست.


  نقل قول نوشته اصلی توسط صدور انقلاب نمایش پست ها
  آیا دلیل واجب بودن ختنه صرفا دستور اهل بیت است و هیچ ارتباطی به حضرت ابراهیم علیه السلام ندارد؟
  آری دلیل وجوب ختنه برای ما فقط دستور اهل بیت است.
  بدین معنا که اگر امروزه ختنه برای مسلمانان واجب است علتش دستور پیامبر و اهلبیت است نه سنت بودن در دین ابراهیم


  نقل قول نوشته اصلی توسط صدور انقلاب نمایش پست ها
  دلیل شرعی وجوب ختنه (نه سنت بودن) چیست؟ یعنی آیه یا روایتی که از آن فهمیده میشود که ختنه واجب است چیست؟
  دلیل وجوب ختنه روایات بسیاری است که به فعل امر دستور به ختنه داده اند و در حدیث 5 با الصراحه تاکید می کند که واجب است :
  1. صحيح عبد اللّه بن جعفر الحميري أنّه كتب إلى أبي محمد (عليه السلام) أنّه روي عن الصادقين (عليهما السلام) «أن اختنوا أولادكم يوم السابع يطهروا فإنّ الأرض تضج إلى اللّه عزّ و جلّ من بول الأغلف» و ليس جعلني اللّه فداك لحجّامي بلدنا حدق بذلك و لا يختنونه يوم السابع و عندنا حجّاموا اليهود فهل يجوز لليهود أن يختنوا أولاد المسلمين أم لا إن شاء اللّه؟ فوقّع (عليه السلام): السّنّة يوم السابع فلا تخالفوا السنن إن شاء اللّه.
  2.و خبر السكوني كما في الكافي و الخصال عن أبي عبد اللّه (عليه السلام) قال: قال رسول اللّه (صلّى اللّه عليه و آله)
  طهروا أولادكم يوم السابع فإنّه أطيب و أطهر و أسرع لنبات اللحم، الخبر.
  3. في خبر مسعدة بن صدقه كما في الكتاب المذكور و كتاب التهذيب عن أبي عبد اللّه (عليه السلام) قال:
  اختنوا أولادكم لسبعة أيّام فإنّه أطهر و أسرع لنبات اللحم.
  4. سؤال الزنديق حيث قال للصادق (عليه السلام): هل يعاب شي‌ء من خلق اللّه؟ قال: لا، قال: فإنّ اللّه خلف خلقا حزنا فلم غيّرتم خلق اللّه و جعلتم فعلكم في قطع الغلفة أصعب مما خلق اللّه و عبتم الأغلف و اللّه خلقه و مدحتم الختان و هو فعلكم أم تقولون أنّ ذلك كان من خلق اللّه خطأ غير حكمة؟ فقال أبو عبد اللّه (عليه السلام): ذلك من اللّه حكمة و صواب غير أنّه
  سنّ ذلك و أوجبه على خلقه كما أنّ المولود إذا خرج من بطن امّه وجدتم سرّته متصلة بسرّة امه كذلك أمر اللّه الحكيم فأمر العباد بقطعها و في تركها فساد بين المولود و الامّ و كذلك أظفار الإنسان أمر إذا طالت أن تقلم و كان قادرا يوم دبّر خلقة الإنسان أن يخلقها خلقة لا تطول، و كذلك الشعر في الشارب و الرأس يطول و يجزّ و ليس في ذلك عيب في تقدير اللّه عزّ و جلّ.
  5. مثل خبر غياث بن إبراهيم كما في الفقيه عن جعفر بن محمد عن أبيه (عليه السلام) قال: قال عليّ (عليه السلام): لا بأس بأن لا تختن المرأة، و أمّا الرجل
  فلا بدّ منه.
  و مثل صحيح الفضل بن شاذان كما في العيون عن الرضا (عليه السلام) أنّه كتب إلى المأمون «و الختان
  سنّة واجبةللرجال و ملزمة للنساء». 19. صلوات ها 5


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود