صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا پیروان ادیان الهی مانند مسیحی و کلیمی به بهشت میروند؟؟؟

علاقه
    شارژ ایرانسل-نت-چایی-فلافل
    نوشته
    532
    حضور
    48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4042

آیا پیروان ادیان الهی مانند مسیحی و کلیمی به بهشت میروند؟؟؟

سلام
    چند روز پیش با یکی از اعضا سر موضوعی بحثمون شد و من برای این که خیالم راحت بشه از کارشناسان محترم میپرسم......

آیا پیروان ادیان الهی مانند مسیحی و کلیمی به بهشت میروند..آیا اگر به دستورات کتابشان عمل کنند رستگار میشوند؟یا به جهنم میروند////

أوْشَكُ دَعْوَةً‌ وَ أسْرَعُ إجابَةُ دُعاءُ الْمَرْءِ لاِخیهِ‌ بِظَهْرِ الْغَیبِ.
    دعایی كه بیشتر امید اجابت آن می رود و زودتر به اجابت می رسد،‌ دعا برای برادر دینی است در پشت سر او.

التماس دعا

2. صلوات ها 10

3.  

نوشته
    1,578
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    61
    آپلود
    31
    گالری
    0
    صلوات
    9349

این بحث بحث مشکلیه ، در این باره بعضی دایره رو تنگ تنگ می گیرن و بعضی گشاد گشاد ، خود من سعی می کنم با یه رویکرد رحمانی به قضیه نزدیک بشم ، جمع بندی فعلی خود من بر اساس یه اخلاق نیت گرای معتدله ، توی این رویکرد اخلاقی نیت اصله ولی در عین حال از ظاهر عمل هم غفلت نمیشه ، از این منظر کسایی که صادقانه نیت اطاعت و بندگی حق تعالی رو داشتن و در حد خودشون دنبال مطلب رفتن ، امید می ره که اهل سعادت باشن ، اگر چه ممکنه بدلیل از دست دادن بهترین الگوی کلی اعمال ظاهری از بعضی مراتب بالای سعادت محروم بشن ...
    ویرایش توسط seyedziya : ۱۳۸۸/۱۲/۲۵ در ساعت ۱۹:۴۲

هُوَ الأَوَّلُ وَ الآخِرُ وَ الظَّاهِرُ وَ الْبَاطِن...(الحدید، 3.)

وبلاگ من

5. صلوات ها 9

نوشته
    96
    حضور
    15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    785

اتفاقا این سوال شما برای من هم همیشه سوال بوده ، مثلا یکی که انصافا با وجدان و اهل عمل به دستورات دینش هست ، اما مسلمان نیست ولی نه از روی لجاج و عناد ، بلکه طبق دین گذشتگان خودش پیش رفته ، ولی از هر نیکی و فداکاری دریغ نمی کنه آیا باز هم عذاب می شه یا اینکه به بهشت میره مثل یک مسلمان؟؟؟
    لالا لالا ... گل زیبا
    دلم خون شد از این دنیا
    نگام بر در شب و روزه
    نیومد مهدی ام از راه

7. صلوات ها 10

نوشته
    2,644
    حضور
    1 روز 12 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11247

اين گونه افراد اگر جاهل قاصر باشند، يعني دسترسي به حقّانيّت شيعه و ولايت اميرالمؤمنين(ع) نداشته باشند، معذور خواهند بود و مورد عفو خدا قرار خواهند گرفت.
    اگر دسترسي به پيدا كردن راه حقّ داشته ولي كوتاهي كرده اند، به آنان جاهل مقصّر مي گويند. در اين صورت اعمالشان قبول نيست و در روز قيامت معذّب خواهند بود. رواياتي كه در زمينه عدم پذيرش اعمال اينان وارد شده، ناظر به اين گونه افراد است.
    از امام سجاد(ع) آمده است: "اگر شخصي به اندازه عمر نوح به عبادت بپردازد و بين ركن و مقام در مسجدالحرام، دائم در نماز و روزه باشد، بدون ولايت اهل بيت، هيچ نفعي به حال او نخواهد داشت".(1)
    در روايت ديگر از رسول اكرم(ص) نقل شده است كه اگر شخصي بين ركن و مقام نماز بخواند، در حالي كه نسبت به اهل بيت بغض داشته باشد،‌وارد جهنم خواهد شد.(2)
    استاد مطهري مي گويد: آيات و رواياتي كه دلالت مي كند اعمال منكران نبوت يا امامت مقبول نيست، ناظر به آن است كه انكارها از روي عناد و لجاجت و تعصب باشد، اما انكارهايي كه صرفاً عدم پذيرش است و منشأ عدم پذيرش قصور (دسترسي نداشتن به حق) است، نه تقصير(كوتاهي)، مورد نظر آيات و روايات نيست. اين گونه منكران از نظر قرآن كريم، مستضعف و "مرجون لأمرالله"(3) به شمار مي روند. بنابراين نمي توان براي همة افراد اهل کتاب رادخول در جهنم را ثابت كرد، بلكه بايد بين آن ها فرق گذاشت. چون از انگيزه انكار امامان و يا وضع افراد اطلاع نداريم، نمي توانيم در مورد آن ها قضاوتي داشته باشيم تنها مي توانيم بگوييم امرشان به خداوند واگذار شده است و خداوند به گونه اي كه حكمت و رحمتش ايجاب مي كند، عمل خواهد كرد.
    1. لطف الله صافي، امامت و مهدويت، ج 1، ص 130.
    2. بحارالانوار، ج 27، ص 173.
    3. توبه (9) آيه 106.

9. صلوات ها 14

علاقه
    شارژ ایرانسل-نت-چایی-فلافل
    نوشته
    532
    حضور
    48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4042

نقل قول نوشته اصلی توسط گمنام نمایش پست ها
    اين گونه افراد اگر جاهل قاصر باشند، يعني دسترسي به حقّانيّت شيعه و ولايت اميرالمؤمنين(ع) نداشته باشند، معذور خواهند بود و مورد عفو خدا قرار خواهند گرفت.
    اگر دسترسي به پيدا كردن راه حقّ داشته ولي كوتاهي كرده اند، به آنان جاهل مقصّر مي گويند. در اين صورت اعمالشان قبول نيست و در روز قيامت معذّب خواهند بود. رواياتي كه در زمينه عدم پذيرش اعمال اينان وارد شده، ناظر به اين گونه افراد است.
    از امام سجاد(ع) آمده است: "اگر شخصي به اندازه عمر نوح به عبادت بپردازد و بين ركن و مقام در مسجدالحرام، دائم در نماز و روزه باشد، بدون ولايت اهل بيت، هيچ نفعي به حال او نخواهد داشت".(1)
    در روايت ديگر از رسول اكرم(ص) نقل شده است كه اگر شخصي بين ركن و مقام نماز بخواند، در حالي كه نسبت به اهل بيت بغض داشته باشد،‌وارد جهنم خواهد شد.(2)
    استاد مطهري مي گويد: آيات و رواياتي كه دلالت مي كند اعمال منكران نبوت يا امامت مقبول نيست، ناظر به آن است كه انكارها از روي عناد و لجاجت و تعصب باشد، اما انكارهايي كه صرفاً عدم پذيرش است و منشأ عدم پذيرش قصور (دسترسي نداشتن به حق) است، نه تقصير(كوتاهي)، مورد نظر آيات و روايات نيست. اين گونه منكران از نظر قرآن كريم، مستضعف و "مرجون لأمرالله"(3) به شمار مي روند. بنابراين نمي توان براي همة افراد اهل کتاب رادخول در جهنم را ثابت كرد، بلكه بايد بين آن ها فرق گذاشت. چون از انگيزه انكار امامان و يا وضع افراد اطلاع نداريم، نمي توانيم در مورد آن ها قضاوتي داشته باشيم تنها مي توانيم بگوييم امرشان به خداوند واگذار شده است و خداوند به گونه اي كه حكمت و رحمتش ايجاب مي كند، عمل خواهد كرد.
    1. لطف الله صافي، امامت و مهدويت، ج 1، ص 130.
    2. بحارالانوار، ج 27، ص 173.
    3. توبه (9) آيه 106.
    خیلی ممنون از جواب کاملتون دوست عزیز
    أوْشَكُ دَعْوَةً‌ وَ أسْرَعُ إجابَةُ دُعاءُ الْمَرْءِ لاِخیهِ‌ بِظَهْرِ الْغَیبِ.
    دعایی كه بیشتر امید اجابت آن می رود و زودتر به اجابت می رسد،‌ دعا برای برادر دینی است در پشت سر او.

التماس دعا

11. صلوات ها 8

نوشته
    133
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    791

با سلام خدمت دوستان خوب و محترم

با تشكر از حامد به خاطر سوال خوبش

دوستان و همكاران زحمت كش پاسخ مناسب را ارائه نموده اند فقط جهت تكميل بحث به يك آيه اشاره مي شود .

ان الذين آمنوا و الذين هادوا و النصاري و الصابئين من آمن بالله و اليوم الاخر و عمل صالحا فلهم اجرهم عند ربهم و لا خوف عليهم و لا هم يحزنون (بقره / 62 )

آيه فوق راه نجات همه انسانها با هر آئيني كه باشند را به خوبي مشخص نموده است و آن عبارتست از ايمان به خدا و عمل صالح ( كه البته مطابق با وحي و دستورات الهي باشد نه هر عملي كه نزد گروهي ارزش محسوب گردد.) و ايمان به آخرت .

بنا بر اين همه انسانها اعم از مسلمان ، يهودي ، نصارا و صابئين به دو دسته مومن واقعي و غير واقعي تقسيم مي گردد .

و راه نجات براي مومنان واقعي ؛ كه به اعتقادات خود كه مطابق با وحي بوده عمل نموده اند ؛ باز و هموار است .

اين دسته از افراد از دو گروه تشكيل مي شوند .

1- دانشمندان هر قوم و انسانهاي آگاه كه با توجه به علوم موجود به حقانيت دين ( كه همان اسلام است - ان الدين عند الله الاسلام ) پي برده و مسلمان شده و اعمالشان طبق وحي است پس نگراني نخواهند داشت .
    2- انسانهاي بي اطلاع از حقانيت اسلام كه از رسيدن به آئين كامل اسلام باز ماندند و البته در اين مسير كوتاهي هم ننمودند ؛ اين گروه نيز اگر به همان قدر ازدستورات الهي كه در آئيين خود بدان رسيده اند عمل كنند انشاءلله اهل نجات خواهند بود .

اما آندسته از عالمان و دانشمندان و آگاهان كه پي به كمال دين برده ولي به خاطر منافع خويش يا تعصبات جاهلي حق را نديده گرفتند و يا بدنبال حقيقت نرفتند قاعدتا بايد پاسخگوي اعمال زشتشان باشند .

خداوند از هر كسي به اندازه اي انتظار دارد كه به او از كمالات عنايت نموده است .

اميد كه ما نيز بتوانيم به ازاي نعمتهايي كه خدا به ما عنايت كرده درست عمل كنيم تا انشاءلله سعادتمند گرديم .

موفق باشيد .
    ویرایش توسط ایمان : ۱۳۸۸/۱۲/۲۵ در ساعت ۲۳:۳۸

13. صلوات ها 8

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    1,261
    حضور
    31 روز 4 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    85
    صلوات
    3149

سلام
    دوست من آقای حامد عزیز
    به عقل من و به بضاعت من تنها شرط مسلمان بودن است
    و در نگاه من آنکه تسلیم عقل است مسلمان است
    و اما عقل ....

علاقه
    موسیقی رپ - علوم دینی و فلسفی - زبان انگلیسی
    نوشته
    253
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1204

ببینید سوالی مطرح کردید که در چند سال گذشته مورد سوال بسیاری از متفکران دینی بوده !!!
    دین پژوهی به نام "جان هیک" معتقد به پلورالیسم دینی هست و به پیروی از اون بعضی متفکران و روحانیون ما هم دنباله ی این قضیه رو گرفتند ظاهراً نسبت بهش رای مثبت دارند !! (دکتر سروش و دکتر کدیور)
    اما مثلاً دکتر رحیم پور ازغدی یکی از متفکران دینی داخل ایران کتابی دارد با نام "مدارا ، نه از راه پلورالیسم" و شما اگر به سخنرانی های ایشون گوش بدید متوجه می شید که ایشون رای منفی نسبت به پلورالیسم دارند !
    شاید به جرأت بشه گفت هیچ مرجعی در این باره نظر قطعی نداره و من فقط شنیدم (تأکید می کنم که شنیدم) که آیت الله مصباح یزدی هم مخالف پلورالیسم دینی هست و ... !
    به هر حال لطفاً این تاپیک رو خوب مطالعه بکنید تو این تاپیک من کلی سوال رو مطرح کردم که کارشناسان محترم، جنابان "طاها و صدیق" به خوبی پاسخ دادند !!

حسین
    بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود !
    اما افسوس که به جای افکارش ،
    زخم های تنش
    را نشانمان دادند !!!
    و بزرگترین درد او را بی آبی معرفی کردند !!!!!!

16. صلوات

علاقه
    موسیقی رپ - علوم دینی و فلسفی - زبان انگلیسی
    نوشته
    253
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1204
    حسین
    بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود !
    اما افسوس که به جای افکارش ،
    زخم های تنش
    را نشانمان دادند !!!
    و بزرگترین درد او را بی آبی معرفی کردند !!!!!!

18. صلوات

نوشته
    157
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    436

[QUOTE=HAMED-DJ;14329]سلام

آیا پیروان ادیان الهی مانند مسیحی و کلیمی به بهشت میروند..آیا اگر به دستورات کتابشان عمل کنند رستگار میشوند؟یا به جهنم میروند////
    [/QUOTE

با سلام خدمت حامد که این سوال را مطرح نموده اند در پاسخ به این سوال باید قران در این زمینه می فرماید :" لا تُكَلَّفُ نَفْسٌ إِلاَّ وُسْعَها : ما از هر کسی به اندازه توانایی های خود او تکلیف می خواهیم "(بقره -233) و این نیز لازمه عدل الهی است ، لذا خداوند در حق کسانی که در مناطق دیگر به سر می یبرند و پیروادیان دیگری می باشند هیچ اجحافی نخواهد کرد و بر اساس توانایی های آنها بازخواست خواهد کرد . یعنی اگر واقعا در شرایطی و یا در مکانی به سر می برند که مثلا اسمی از اسلام و پیامبر گرامی اسلاو نشنیده اند و به اصطلاح " مستضعف فکری "هستند ، خداوند عادل هرگز از آنان اسلام را نمی خواهد و بر اساس دین و شریعت خود آنها با آنان رفتار خواهد کرد .
    البته نه تا جایی که پای مسائل اساسی به میان آید ؛ مثلا نمی توان پذیرفت شخصی کافر باشد ویا مشزک باشد و بگوید من مستضعف فکری بودم چرا که توحید ازمسائل کاملا عقلی است و آدمی با کمی تلاش و زحمت و مطالعه می تواند به این سوال که آیا این عالم خالق دارد یا نه پاسخ دهد ؛ لذا مسائلی که با صریح عقل در تضاد با شد هرگز از آدمی قابل قبول نیست لو اینکه در بدترین مناطق زمین زندگی کند.

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)