رازی که حضرت فاطمه زهراء به پی بردن به آن دعوت می‌کنند چیست ؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رازی که حضرت فاطمه زهراء به پی بردن به آن دعوت می‌کنند چیست ؟

به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر

ابتدا این دعای زیبا رو بخونید و پس از اون ترجمه‌اش رو (خودم ترجمه کردم)
«اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و سرّ المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک»
ایزدا, نماز کن بر فاطمه و شوهرش و پسرانش و رازی که به آن فرا می‌خوانند, به شمار آنچه که دانشت فرا گرفته است.

به نظر شما این چه سری هست که حضرت فاطمه زهراء و حضرت علی و دو پسر آن‌ها, به آن دعوت می‌کنند؟
من می‌دونم ولی اگر بگم بهم می‌گید پاگانیست!

Zillax;471975 نوشت:
این دعای زیبا رو بخونید... «اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و سرّ المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک»

سلام به شما پرسشگر گرامی

تا جایی که بنده بررسی کردم، این عبارت سندی ندارد و در هیچیک از روایات معتبر نیامده!

Zillax;471975 نوشت:
ابتدا این دعای زیبا رو بخونید و پس از اون ترجمه‌اش رو (خودم ترجمه کردم)
«اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و سرّ المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک»
ایزدا, نماز کن بر فاطمه و شوهرش و پسرانش و رازی که به آن فرا می‌خوانند, به شمار آنچه که دانشت فرا گرفته است.

1- ترجمه مذکور صحیح نیست؛ معنای درستی هم ندارد؛ «صل» در اینجا به معنای درود و سلام فرستادن است، نه نماز خواندن! یک نمونه در آیه معروف سوره احزاب است:

إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْليماً (احزاب/56)
خدا و فرشتگانش بر پيامبر درود مى‏ فرستند. اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد، بر او درود فرستيد و سلام گوييد و كاملًا تسليم (فرمان او) باشيد

«نماز خواندن خداوند بر بشر»، معنا و مفهومی ندارد!

2- نیز در متن این عبارت، به چیزی فراخوانده نشده، بنابراین ترجمه ی "که به آن فرا می‌خوانند"، جمله ای اضافه است.
3- «سرّ» هم در این عبارت، با «ال» همراه است (السرّ المستودع).

ترجمه صحیح این عبارت چنین است:
پروردگارا! بر فاطمه و پدرش و شوهرش و پسرانش، و رازی که در او به ودیعت نهاده شده، به آن تعداد که دانش تو در بر دارد، درود فرست.

Zillax;471975 نوشت:
به نظر شما این چه سری هست که حضرت فاطمه زهراء و حضرت علی و دو پسر آن‌ها, به آن دعوت می‌کنند؟
من می‌دونم ولی اگر بگم بهم می‌گید پاگانیست!

ممکن است منظور از «السر المستودع» (1) در این عبارت، «ذریه معصوم ایشان، یعنی امامان» باشند، زیرا ایشان مادر همه امامان هستند؛ امام حسن و امام حسین فرزند بلاواسطه ایشان هستند و بقیه امامان هم که از ذریه امام حسین هستند و از این نظر، فرزند با واسطه حضرت زهرا می باشند.

قرینه این معنا، تعبیری است که در یکی از زیارت های امام کاظم (علیه السلام) آمده که ایشان را به عنوان «سرّ مستودع الهی» خطاب نموده است: «السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا سِرَّ اللَّهِ الْمُسْتَوْدَع» (2‏)

پی نوشت
---------------------------
1- ابن اثر در النهابة در ماده «ودع» می گوید: «الْمُسْتَوْدَعُ: المكان الذى تجعل فيه الوديع»؛ مستودع، به مکانی گفته می شود که امانت و ودیعه را در آنجا قرار می دهند.
2- بحارالأنوار، ج 99، ص 16 ؛ زِيَارَةٌ أُخْرَى لِمَوْلَانَا أَبِي إِبْرَاهِيمَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ (علیه السلام)

صدیقین;472523 نوشت:
يُصَلُّونَ

ببینید, نمازی که می‌خونیم فکر می‌کنید به چه معناست ؟ به معنای وصل شدن و اتصال!
یعنی ما به خدا کانکت میشویم! یعنی با او ارتباط برقرار می‌کنم!
صل علی محمد هم یعنی وصلت و صله رحم و کلا ارتباط با این خاندان هست
نماز خوندم (صلاة) هم همین لینک بین عابد و معبود هست!
اون راز هم این هست که در روایتی آمده که به خدا مومنین را فاطمه (ص) شیر می‌دهند! (یعنی دی ان ایشون شبیه فرزندان جضرت فاطمه زهراء (ص) یعنی سادات هست!
حضرت فاطمه زهراء بر سر شیعیان حق مادری دارند, مادری که گویی به آن‌ها شیر داده است! جالب نیست ؟

Zillax;472551 نوشت:
ببینید, نمازی که می‌خونیم فکر می‌کنید به چه معناست ؟ به معنای وصل شدن و اتصال!
یعنی ما به خدا کانکت میشویم! یعنی با او ارتباط برقرار می‌کنم!
صل علی محمد هم یعنی وصلت و صله رحم و کلا ارتباط با این خاندان هست
نماز خوندم (صلاة) هم همین لینک بین عابد و معبود هست!

درست است که نماز نوعی ارتباط با خداست و درود و سلام بر پیامبر و خاندان پاکش هم نوعی ارتباط با آنهاست،

اما این بدان معنا نیست که «صل» در عبارت «اللهم صل علی فاطمه و ...» به معنای نماز خواندن باشد! نماز، عبادت مخصوص است و معنا ندارد که بگویید: "خدایا! بر فاطمه و پدرش و همسر و فرزندانش، نماز کن"! (که شما ترجمه کرده اید)

نماز خواندن خدا هیچ معنا و مفهومی ندارد! (این مطلبی روشن و بدیهی است و جای بحث ندارد)

ما که از جانب خودمان نباید کلمات عربی را معنا کنیم. باید به فرهنگ لغت عرب مراجعه کنیم. «صلّ» در اینجا به معنای درود و سلام است مانند آیه ای که در پست #2 مثال زدم.

Zillax;472551 نوشت:
اون راز هم این هست که...

عرض کردم که آن عبارت در روایت معتبری نیامده، بنابراین لزومی ندارد که ما درباره معنای آن کلمه بحث کنیم! تا گوینده این عبارت، چه معنایی اراده کرده باشد! یک احتمالش همان بود که در پست #3 عرض کردم. قرینه آن احتمال را هم توضیح دادم.

Zillax;472551 نوشت:
اون راز هم این هست که در روایتی آمده که به خدا مومنین را فاطمه (ص) شیر می‌دهند! (یعنی دی ان ایشون شبیه فرزندان جضرت فاطمه زهراء (ص) یعنی سادات هست! حضرت فاطمه زهراء بر سر شیعیان حق مادری دارند, مادری که گویی به آن‌ها شیر داده است! جالب نیست ؟
اولا بفرمایید این مطلب _که نارسا هم نگاشته اید_ در کدام روایت آمده؟! بنده چنین روایتی سراغ ندارم! لطفا منبع معتبری برای این مدعا بیان بفرمایید.

به فرض هم که چنین عبارتی در روایتی وجود داشته باشد، از کجا متوجه شدید که منظور از آن «سر مستودع»، این مطلب است؟!

موضوع قفل شده است