جمع بندی مطیع ساختن نفس

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مطیع ساختن نفس

[="Arial"][="Black"]راستش تو این چند روز خیلی تو فکر این موضوع هستم ...... اذکاری هستند که باعث میشه نفست اردش دست خودت باشه ...اون ذکر هارو گفتم اما هنوز به نتیجه ای نرسیدم
خیلی دوست دارم که اون حس و حال بندگی که انسان تو اوج عاشقی

• :hamdel:

هستش رو بهش برسم
بعضی از ذکر هارو گفتم اما نشد .........این موضوع رو گذاشتم تا اگه کسی به این حالت ها رسیده دست منم بگیر و راهنماییم کنه......
اگه کسی هست کمکم کنه

• :ok:

[/][/]

با نام الله

کارشناس بحث: استاد

raz7373;471444 نوشت:
[=arial black]راستش تو این چند روز خیلی تو فکر این موضوع هستم ...... اذکاری هستند که باعث میشه نفست اردش دست خودت باشه ...اون ذکر هارو گفتم اما هنوز به نتیجه ای نرسیدم
خیلی دوست دارم که اون حس و حال بندگی که انسان تو اوج عاشقی

• :hamdel:
[=arial black] هستش رو بهش برسم
بعضی از ذکر هارو گفتم اما نشد .........این موضوع رو گذاشتم تا اگه کسی به این حالت ها رسیده دست منم بگیر و راهنماییم کنه......
اگه کسی هست کمکم کنه

• :ok:

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید و با اجازه کارشناس محترم، جناب استاد

اگر لذت ترک لذت بدانی /دگر لذت نفس لذت ندانی

با توجه به اینکه اذکار به ذکر لفظی،قلبی و عملی تقسیم می شوند، به تعبیر عارف کامل حضزت آیة الله العظمی بهجت:

«هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست. هیچ ذکر عملی، بالاتر از ترک معصیت در اعتقادیّات و عملیّات نیست»

بنابراین برای اینکه مهار نفس را در اختیار داشته باشیم فقط ذکر لفظی کفایت نمی کند بلکه باید در تمام زندگی خود در خلوت و جلوت، ذکر عملی را پیاده کرد تا بندگی نفس کنار گذاشته شود و حس و حال شیرین بندگی حق تعالی آغاز شود.

سلام
يك حديثي از حضرت امام رضا عليه السلام در موردي كه شما خواستيد ديدم و عمل كردم بسيار موثر است به شرط تداوم
حضرت مي فرمايند( نقل به معني):
براي كشتن( مهار) هواي نفس ، در موقع خواب در بستر دست( راست) خود را بر سينه بگذاريد و 100 بار ذكر " يا مُميت" گفته شود.
مطلب ديگر كه بسيار براي اجتناب از گناه مفيد است ايجاد محبت بين خود و خدا با توجه و تذكر به نعم الهي است كه خداي رحمان به ما داده

پرسش:
خیلی دوست دارم که اون حس و حال بندگی که انسان تو اوج عاشقی است را داشته باشم، بعضی از ذکر هارا گفتم اما نشد. چه باید کرد؟
پاسخ:

اگر لذت ترک لذت بدانی /دگر لذت نفس لذت ندانی

با توجه به اینکه اذکار به ذکر لفظی،قلبی و عملی تقسیم می شوند، به تعبیر عارف کامل حضزت آیة الله العظمی بهجت:

«هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست. هیچ ذکر عملی، بالاتر از ترک معصیت در اعتقادیّات و عملیّات نیست»

بنابراین برای اینکه مهار نفس را در اختیار داشته باشیم فقط ذکر لفظی کفایت نمی کند بلکه باید در تمام زندگی خود در خلوت و جلوت، ذکر عملی را پیاده کرد تا بندگی نفس کنار گذاشته شود و حس و حال شیرین بندگی حق تعالی آغاز شود.

موضوع قفل شده است