جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خمس مالم را ندادم، چگونه محاسبه و پرداخت کنم؟

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1537

خمس مالم را ندادم، چگونه محاسبه و پرداخت کنم؟

سلام
    بخاطر غفلت خمس ام رو ندادم....

بنده در اینترنت کار میکردم؛ چون در خارج ایران زندگی میکنم، پولهایی که کار میکردم را به حساب دوستم در ایران واریز میکردم، شاید حدود 2 سال بشود که در حساب دوست خود پول میریزم و از پولهای حساب آن استفاده میکنم؛
    اطلاعاتی که دارم:

- در تاریخ 1390/7/30 شخصی به حساب دوستم 11 هزارتومان واریز کرد اطلاعات واریز رو مثل شماره حساب، تاریخ اسم و ... فرستاد ولی فقط شماره کارت آخرش 1178 بود که 1778 ارسال کرده بود و خواستار درج تبلیغات شد، فکر میکنم واریز شده ولی 100% مطمئن نیستم نه میتونم بگم شک دارم، نه میتونم بگم یقین دارم نه میتونم رد کنم اصلا هنگ کردم اینجا!

- از اون زمان تا اکنون در آمدهایی که داشتم یا در اینترنت خرج میکردم؛ یا نقد میکردم خرج میکردم.

- این روزا یعنی 1392/10/10 یه چیزی فروختم (که با این فروش تو حسابم 1223 هزارتومان خواهم داشت) که خریدار مقدار زیادی پولشو الان داده که فعلا شده 1153 و 70 هزار تومان دیگه رو چند روز بعد میده که میشه 1223 هزار تومان / خمسم رو چند روز دیگه میدم که باقی پول رو هم بده و خمسم رو از 1223 هزارتومان بدم.

با این توضیحاتی که دادم لطفا به سوالات زیر پاسخ بدید:

1- قبل از تاریخ 1390/7/30 نمیدانم در آمدهایی که داشتم چقدر بوده، به آن خمس تعلق میگرفته یا خیر؟ یا اصلا در آمد داشتم یا نداشتم؟ لازم به ذکره که از تاریخ 1390/4/23 سایت در آمد زای خود را ایجاد کردم، که در آمدهای اینترنتی خودم را یا خرج سایتها و اینترنت میکردم، یا اینکه نقد میکردم خرج میکردم.

2- الان باید چقدر خمس خود را پرداخت کنم؟ لازم به ذکر است که تا کنون اصلا خمس پرداخت نکردم؛ لطفا طوری حساب فرمایید که کلا حقی چه از حال چه از سالهای گذشته بر گردن بنده نباشد و به صورت کامل دین ادا شود.

3- چند تا دامنه اینترنتی دیگر هم دارم که تا کنون فروش نرفته، اونا هم خمس داره؟ اونا رو بفروشم با پول اونها یکجایی خمسمو بدم؟

3- همچنان بگید سال خمسی من با این توضیحاتی که دادم، کی هست؟

مرجع تقلید من: آیت الله مکارم شیرازی

2. صلوات ها 2

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام و یاد دوست

خمس مالم را ندادم، چگونه محاسبه و پرداخت کنم؟

کارشناس بحث: استاد نور

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات

نوشته
    4,864
    حضور
    47 روز 16 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17989

نقل قول نوشته اصلی توسط user نمایش پست ها
    سلام
    بخاطر غفلت خمس ام رو ندادم....

بنده در اینترنت کار میکردم؛ چون در خارج ایران زندگی میکنم، پولهایی که کار میکردم را به حساب دوستم در ایران واریز میکردم، شاید حدود 2 سال بشود که در حساب دوست خود پول میریزم و از پولهای حساب آن استفاده میکنم؛
    اطلاعاتی که دارم:

- در تاریخ 1390/7/30 شخصی به حساب دوستم 11 هزارتومان واریز کرد اطلاعات واریز رو مثل شماره حساب، تاریخ اسم و ... فرستاد ولی فقط شماره کارت آخرش 1178 بود که 1778 ارسال کرده بود و خواستار درج تبلیغات شد، فکر میکنم واریز شده ولی 100% مطمئن نیستم نه میتونم بگم شک دارم، نه میتونم بگم یقین دارم نه میتونم رد کنم اصلا هنگ کردم اینجا!

- از اون زمان تا اکنون در آمدهایی که داشتم یا در اینترنت خرج میکردم؛ یا نقد میکردم خرج میکردم.

- این روزا یعنی 1392/10/10 یه چیزی فروختم (که با این فروش تو حسابم 1223 هزارتومان خواهم داشت) که خریدار مقدار زیادی پولشو الان داده که فعلا شده 1153 و 70 هزار تومان دیگه رو چند روز بعد میده که میشه 1223 هزار تومان / خمسم رو چند روز دیگه میدم که باقی پول رو هم بده و خمسم رو از 1223 هزارتومان بدم.

با این توضیحاتی که دادم لطفا به سوالات زیر پاسخ بدید:

1- قبل از تاریخ 1390/7/30 نمیدانم در آمدهایی که داشتم چقدر بوده، به آن خمس تعلق میگرفته یا خیر؟ یا اصلا در آمد داشتم یا نداشتم؟ لازم به ذکره که از تاریخ 1390/4/23 سایت در آمد زای خود را ایجاد کردم، که در آمدهای اینترنتی خودم را یا خرج سایتها و اینترنت میکردم، یا اینکه نقد میکردم خرج میکردم.

2- الان باید چقدر خمس خود را پرداخت کنم؟ لازم به ذکر است که تا کنون اصلا خمس پرداخت نکردم؛ لطفا طوری حساب فرمایید که کلا حقی چه از حال چه از سالهای گذشته بر گردن بنده نباشد و به صورت کامل دین ادا شود.

3- چند تا دامنه اینترنتی دیگر هم دارم که تا کنون فروش نرفته، اونا هم خمس داره؟ اونا رو بفروشم با پول اونها یکجایی خمسمو بدم؟

3- همچنان بگید سال خمسی من با این توضیحاتی که دادم، کی هست؟

مرجع تقلید من: آیت الله مکارم شیرازی
    با سلام و عرض ادب

باتوجه به اینکه تاکنون سال خمسی نداشته اید ابتدا باید برای تعیین سال خمسی با دفتر مرجع تقلیدتان تماس بگیرید و با اجازه دفتر سال خمسی تعیین کنید سپس نسبت به سالهای قبل و اموال موجود محاسبه و مصالحه نمایید(برای تماس با دفتر آیه الله مکارم می توانید بااین شماره تماس بگیرید02537473)

موفق و موید باشید

7. صلوات ها 3

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1537

باسلام و تشکر
    من که استفتاء میکنم؛ این به ایمیل میاد
    "در حال حاضر یک روز از سال را به عنوان سال خمسی خود انتخاب نمایید و خمس خود را محاسبه و پرداخت کنید و در مورد محاسبه و تخمیس اموال، خمس منزل مسکوني و اسباب و اثاثيه منزل، و وسيله سواري (اگر داريد) را با شما مصالحه کرديم. بقيه اموال و دارايي خود را محاسبه نموده، بدهي هاي مربوط به آن را کسر کرده، خمس باقيمانده را يکجا يا تدريجاً پرداخت نمایید."

متوجه نشدم؛ چرا در استفتاء سال خمسی رو و مقداری که باید خمس بدم رو نمیگن!؟ من ایران نیستم که زنگ بزنم آخه... چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

9. صلوات ها 2

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1537

سلام
    خواهش میکنم نوشته های زیر رو با دقت بخونید؛ میترسم مدیون امام زمان و سادات نباشم

اطلاعاتی بیشتری الان دستم اومد 1390/7/30 مبلغ 11 هزار تومان داشتم، تاریخ 1391/7/28 یعنی 2 روز مونده بوده به تکمیل شدن 1 سال من 81.5 هزار تومان (هشتاد و یک و نیم هزار تومان) داشتم که تا جایی که یادم میاد تا 1391/7/30 چیزی نخریدم که کمتر شده باشه یا بیشتر شده باشه _ چیزی یادم نمیاد....
    خوب پس این سال میشه: 81.5 منفی 11 تقسیم بر 5 = 14.1 هزار تومان (ایشن از سال 90 الی 91) اینجوری درست حساب کردم؟

1391/7/30 که من 81.5 هزارتومان پول خمس نداده شده داشتم اگه اون زمان خمسمو میدادم طبق محاسبه بالا، 67.4 هزار تومان داشتم(81.5 منفی 14.1 که باید خمس میدادم= 67.4)؛ پس 1391/7/30 من فرضا 67.4 ت داشتم، در 1392/7/13 مبلغ 253 هزار تومان داشتم، که فکر میکنم تا به تاریخ 1392/7/30 این مقدار باقی بوده... (صد در صد یقین ندارم)؛ پس میشه 253 منفی 67.4 مساوی با 185.6 که تقسیم 5 کنم میشه 37.12 ت، این از خمس سال 91 الی 92، درس حساب کردم؟

الان هم که برج 11 سال 92 هست؛ یک ملیونی دارم؛ و این ضربه ای به حساب نمیزنه چون به تاریخ 30 مهر (اولین تاریخ در آمدم نرسیده)؛ درسته؟

خوب مجموعا 14.1 رو 15 میگیرم، 37.12 رو هم 38؛ 38 + 15 مساوی میشه با 53 هزارتومان
    آیا همین 53 هزارتومان خمس من از دو سال گذشته میشه و لازم نیست از یه ملیونی که الان دارم خمس بدم چون تاریخ ها تقریبا مشخص شد؛ درسته؟
    باتشکر

11. صلوات ها 2

نوشته
    4,864
    حضور
    47 روز 16 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17989

سلام
    خواهش میکنم نوشته های زیر رو با دقت بخونید؛ میترسم مدیون امام زمان و سادات نباشم

اطلاعاتی بیشتری الان دستم اومد 1390/7/30 مبلغ 11 هزار تومان داشتم، تاریخ 1391/7/28 یعنی 2 روز مونده بوده به تکمیل شدن 1 سال من 81.5 هزار تومان (هشتاد و یک و نیم هزار تومان) داشتم که تا جایی که یادم میاد تا 1391/7/30 چیزی نخریدم که کمتر شده باشه یا بیشتر شده باشه _ چیزی یادم نمیاد....
    خوب پس این سال میشه: 81.5 منفی 11 تقسیم بر 5 = 14.1 هزار تومان (ایشن از سال 90 الی 91) اینجوری درست حساب کردم؟

1391/7/30 که من 81.5 هزارتومان پول خمس نداده شده داشتم اگه اون زمان خمسمو میدادم طبق محاسبه بالا، 67.4 هزار تومان داشتم(81.5 منفی 14.1 که باید خمس میدادم= 67.4)؛ پس 1391/7/30 من فرضا 67.4 ت داشتم، در 1392/7/13 مبلغ 253 هزار تومان داشتم، که فکر میکنم تا به تاریخ 1392/7/30 این مقدار باقی بوده... (صد در صد یقین ندارم)؛ پس میشه 253 منفی 67.4 مساوی با 185.6 که تقسیم 5 کنم میشه 37.12 ت، این از خمس سال 91 الی 92، درس حساب کردم؟

الان هم که برج 11 سال 92 هست؛ یک ملیونی دارم؛ و این ضربه ای به حساب نمیزنه چون به تاریخ 30 مهر (اولین تاریخ در آمدم نرسیده)؛ درسته؟

خوب مجموعا 14.1 رو 15 میگیرم، 37.12 رو هم 38؛ 38 + 15 مساوی میشه با 53 هزارتومان
    آیا همین 53 هزارتومان خمس من از دو سال گذشته میشه و لازم نیست از یه ملیونی که الان دارم خمس بدم چون تاریخ ها تقریبا مشخص شد؛ درسته؟
    باتشکر
    با سلام و عرض ادب

همانطور که طبق استفتای دفتر مرجع تقلیدتان بیان شده اگر این مقدارپولی که ذکرکردید از پس اندازهایتان بوده و تاسرسال خمسی هم خرج نشده بوده است،خمس آن را حساب نمایید(چنانکه حساب کردید) و اگر یک میلیون هم در بین سال اضافه شده و هنوز سال خمسی برآن نرسیده خمس ندارد.

موفق و موید باشید
    .

13. صلوات ها 2

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1537

سلام
    ممنون
    خواهش میکنم محاسبه ای که کردم بخونید ببینید درست حساب کردم همون مقدار رو پرداخت کنم خمس از سال 90 تا امسال داده میشه؟
    خواهش میکنم...
    ممنون

15. صلوات ها 2

نوشته
    4,864
    حضور
    47 روز 16 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17989

سلام
    ممنون
    خواهش میکنم محاسبه ای که کردم بخونید ببینید درست حساب کردم همون مقدار رو پرداخت کنم خمس از سال 90 تا امسال داده میشه؟
    خواهش میکنم...
    ممنون
    با سلام و عرض ادب

بله صحیح بوده است.

موفق باشید

17. صلوات ها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری