جمع بندی مصر محل مرگ و بی غیرتی است؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مصر محل مرگ و بی غیرتی است؟

با سلام و عرض ادب خدمت کارشناسان و دوستان در این سایت خصوصاً این انجمن.
در ابتدا خواستم عرض کنم اینکه سؤالات بنده ی حقیر را حمل بر بی احترامی یا زیر سؤال بردن معصومین، دین و کارشناسان این سایت(نعوذ بالله) نیست چون بنده تحقیقات و مطالعاتی در زمینه حدیث و فقه دارم در بعضی موارد به احادیثی بر میخورم که جای سؤال دارد.:hamdel:اما بعد سؤالی داشتم در مورد چند حدیث در کتب مختلف و معتبر که به اجماع چند فقیه بزرگ چون آیت الله بروجردی و آیت الله محسنی معتبر السند دانسته شده اند و این احادیث در مورد مصر میباشد در اصول کافی جلد 5 صفحه 318 آمده أحمد بن محمّد العاصمي عن عليّ بن الحسن التيمىّ عن عليّ بن أسباط عن رجل عن أبي عبد اللّه عليه السلام قال ذكرت له مصر فقال قال رسول اللَّه صلّى اللّه عليه و آله: أطلبوا بها الرّزق و لا تطلبوا المكث ثمّ قال أبو عبد اللّه عليه السلام مصر الحتوف تقيّض لها قصيرة الأعمار. همچنان در المستدرک نظیر این حدیث ذکر شده که برای من جای تعحب و تأمل داشت که چرا امام(ع) باید در مورد یک شهر و افراد این این سخنان را بزنند البته شاید کنایه امام از این سخنان چیز دیگری باشد که علت سؤال بنده نیز فهمیدن همین مطلب است اما جالبتر از آن در حدیثی دیگر بیان شده که امام (ع) سرشان را با گل مصر شستشو ندادند به علت ترس از خار و ذلیل شدن و بی غیرتی.
این احادیث از خبر واحد بودن بیرون است و صحت آن نیز تأیید شده حالا میتوان مصر و حتی خاک آن را محکوم این مسایل نمود در حالیکه در آنجا نیز مسلمانان هستند و مرگ و میر زود هنگام آنها همچنان ذلت و بی غیرتی آنان ثابت نیست.
با سپاس فراوان

برچسب: 

با نام الله

کارشناس بحث: استاد مجید

hamedshirzad22;470177 نوشت:
اما بعد سؤالی داشتم در مورد چند حدیث در کتب مختلف و معتبر که به اجماع چند فقیه بزرگ چون آیت الله بروجردی و آیت الله محسنی معتبر السند دانسته شده اند

با صلوات بر محمد وآل محمد
وعرض سلام وادب
58- أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدٍ الْعَاصِمِيُّ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَسَنِ التَّيْمِيِّ عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَسْبَاطٍ عَنْ رَجُلٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: ذَكَرْتُ لَهُ مِصْرَ فَقَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص اطْلُبُوا بِهَا الرِّزْقَ وَ لَا تَطْلُبُوا بِهَا الْمَكْثَ ثُمَّ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع- مِصْرُ الْحُتُوفِ تُقَيَّضُ لَهَا قَصِيرَةُ الْأَعْمَارِ.( الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏5 ؛ ص318)
اما در مورد سند روایت که فر مودید:«معتبر السند است»:
أحمد بن محمد العاصمي؛‏ ثقه وامامی است،عَلِيِّ بْنِ الْحَسَنِ بن فضال التَّيْمِيِّ ؛فطحی،ثقه جلیل قلما روی عن ضعیف،عَلِيِّ بْنِ أَسْبَاطٍ بن سالم؛ فطحی ثقه وفی رجوعه عن الفطحیه کلام.
پس روایت ضعیف ونوع اتصال آن مرسل، ونوع سند آن؛ عادی می باشد.
نکته دوم:با توجه به این که روایت در کافی شریف در
« كِتَابُ الْمَعِيشَة» مطرح شده است استنباط می شود که معنای مصر در این روایت به معنای شهر باشد، نه کشور مصر .
نکته سوم: حال اگر منظور از «مصر » در این روایت کشور مصر باشد،روایت بعدی کتاب جامع أحاديث الشيعة این نکته را اشاره می کند که:«
و بإسناده عن الحسن بن محبوب عن داود الرّقيّ عن أبى عبد اللّه عليه السلام قال كان أبو جعفر عليه السلام يقول نعم الأرض الشام و بئس القوم أهلها اليوم و بئس البلاد مصر أما انّها سجن مَنْ سخط اللَّه عليه من بنى إسرائيل و لم يكن دخل (دخول- خ) بنى إسرائيل مصر إلّا من سخطه من معصية اللَّه لأنّ اللَّه عز و جل قال‏ «ادْخُلُوا الْأَرْضَ الْمُقَدَّسَةَ الَّتِي كَتَبَ اللَّهُ لَكُمْ» يعنى الشام فأبوا أن يدخلوها فعصوا فتاهوا «5» في الأرض أربعين سنة و ما كان خروجهم من مصر و دخولهم الشام إلّا من بعد توبتهم و رضى اللَّه عنهم الخبر.» طبق روایت بدترین بلاد مصر است زیرا مورد غضب الهی قرار گرفته است ودر روایات دیگر نیز داریم که حضرت با سپاهیان خود از سر زمین قوم عاد گذر می کردند سپاهیان خواستند توقف کنند حضرت مانع توقف آن ها شدند وفرمودند این منطقه مورد عذاب الهی واقع شده ولذا با سرعت از آن بگذرید.و مصر نیز جزء سر زمین هایی است مورد سخط الهی قرار گرفته وعذاب الهی در آن نازل شده است.بنابر این توقف در آن نهی شده است.
و در کتاب امين الاسلام طبرسی با نام« الآداب الدينية للخزانة المعينية» آمده است:« و لا تتك في الحمّام فإنّه يذيب شحم الكليتين، و لا تسرح في الحمّام فإنّه يرقق الشعر، و لا تغسل رأسك بالطين فإنه يسمج الوجه، و لا تدلّك بالخزف، فإنّه يورث البرص، و لا تمسح وجهك بالإزار فإنّ ذلك يذهب بماء الوجه، و روي أنّ ذلك طين مصر و خزف الشام، و لا تستك في الحمام فإنّه يورث و باء الأسنان؛ در حمام تكيه نكن زيرا آن، چربى كليه‏ ها را از بين مى‏ برد. و در حمام موى را شانه نكن كه موجب سست شدن موى مى‏ گردد. سر را با گل مشوى زيرا صورت را زشت مى ‏كند. و سفال را به بدن خود مالش مده كه باعث برص مى ‏شود. صورتت را با پارچه زبر مالش نده كه اين صورت را خشك مى‏ كند.(و در روايتى آمده است كه آنچه در باره گل و سفال گفته شد مخصوص به گل مصر و سفال شام است.)

[=Traditional Arabic]
[=A Titr]

ممنون از کارشناس محترم و خوب این گروه جواب ارسالی شما را دریافت کردم و در مورد سند اشتباه از من بوده چون در کتاب احادیث المعتبر فی جامع احادیث الشیعه این حدیث را غیر معتبر دانسته اما من چون کلمه "لیس" را متوجه نشده بودم فکر کردم حدیث معتبر است به هر حال از توضیحات شما ممنون.

من قصد داشتم برم مصر دیگه پشیمون شدم

موضوع قفل شده است