صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا حقیقتا سایت اسک دین وجود دارد یا یک خیال است؟!!!

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

آیا حقیقتا سایت اسک دین وجود دارد یا یک خیال است؟!!!

سلام
    اگر کسی گفت که چیزی در خارج وجود ندارد و تمام آنها مفهوم ذهنی است و فقط خودم هستم که وجود دارم و غیر من ساخته ذهن من است. چگونه می توان به او ثابت کرد که سخنش اشتباه است و غیر از او وجود خارجی هم دارد؟
    مثلا شما چگونه می توانید ثابت کنید که اسک دین ساخته ذهن من نیست و وجود خارجی دارد؟
    با تشکر

2. صلوات ها 13

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

با نام الله

آیا حقیقتا سایت اسک دین وجود دارد یا یک خیال است؟!!!

کارشناس بحث: استاد شعیب

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 11

نوشته
    1,850
    حضور
    25 روز 13 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4427

با سلام و عرض ادب
    این که ما در خارج از ذهن خود چیز هایی داریم را با تمام وجودمان درک می کنیم و آن را می فهمیم یا به عبارت دیگر بالبداهه درک می کنیم. و منشا این بداهت هم به علم حضوری بر می گردد.
    به قول فلاسفه وجود و خارجیت با اثر دار بودن یک شیء فهمیده می شود و به عبارت دیگر خارجیت مساوق اثر داری است.
    حال ما داریم اثرات خارجی اشیاء خارج از ذهن می بینیم و آن را حسا و عقلا درک می کنیم پس وجود دارند.
    ابو علی سینا در برخورد با این تفکرات که به سوفسطایی معروف اند دستور العملی را صادر کرده است که باعث تنبه و به خود آمدن این افراد می شود:ایشان می گوید وقتی کسی به اینجا رسید که خارج از خود را انکار کرد باید او را به خود آورد باید ضربه بر بدن او زد تا صدا به اعتراض بلند کند آنگاه به او بگوییم چه شد ؟ در خارج از تو که چیزی نیست این کار را تا بدانجا ادامه داد تا او متنبه شده و قبول کند.
    سیت اسک دین اثر دارد بر رشد افراد ، غم یا شادی آنها،گفت و شنود کاربران و ....
    پس سایت اسک دین هست در خارج از ذهن کاربر.

7. صلوات ها 16

نوشته
    1,956
    حضور
    95 روز 10 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    126
    آپلود
    6
    گالری
    8
    صلوات
    5456

نقل قول نوشته اصلی توسط ملاصدرا نمایش پست ها
    اگر کسی گفت که چیزی در خارج وجود ندارد و تمام آنها مفهوم ذهنی است و فقط خودم هستم که وجود دارم و غیر من ساخته ذهن من است

سلام علیکم و رحمه الله

همین که حداقل این مطلب را قبول دارد که خودش وجود دارد تفاوتی هست بین او و سوفسطائیان و برخی فلاسفه بدبین.

حال باید پرسید وجود خودش را با چه فاکتورهائی توانسته که به خودش اثبات کند و اینکه اگر این فاکتور ها در خارج از خودش وجود داشت آیا وجود آنها را میپذیرد یا خیر.

مثلا اگر من می اندیشم پس هستم در مورد غیر هم مصداق پیدا کند او هم هست ؟

یاحق
    قال الله سبحانه و تعالي : اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى ( مائده / 8 )

قال النبي : بالعدل قامت السموات و الارض (تفسير صافي ذيل آيه 7 سوره الرحمن)
    و قال :
    اياكم و الظلم فان الظلم عند الله هو الظلمات يوم القيامة ( سفينة البحار ماده "ظلم" )

مسئوليت قرآني مردم در قبل عدل

9. صلوات ها 8

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب
    این که ما در خارج از ذهن خود چیز هایی داریم را با تمام وجودمان درک می کنیم و آن را می فهمیم یا به عبارت دیگر بالبداهه درک می کنیم. و منشا این بداهت هم به علم حضوری بر می گردد.
    به قول فلاسفه وجود و خارجیت با اثر دار بودن یک شیء فهمیده می شود و به عبارت دیگر خارجیت مساوق اثر داری است.
    حال ما داریم اثرات خارجی اشیاء خارج از ذهن می بینیم و آن را حسا و عقلا درک می کنیم پس وجود دارند.
    ابو علی سینا در برخورد با این تفکرات که به سوفسطایی معروف اند دستور العملی را صادر کرده است که باعث تنبه و به خود آمدن این افراد می شود:ایشان می گوید وقتی کسی به اینجا رسید که خارج از خود را انکار کرد باید او را به خود آورد باید ضربه بر بدن او زد تا صدا به اعتراض بلند کند آنگاه به او بگوییم چه شد ؟ در خارج از تو که چیزی نیست این کار را تا بدانجا ادامه داد تا او متنبه شده و قبول کند.
    سیت اسک دین اثر دارد بر رشد افراد ، غم یا شادی آنها،گفت و شنود کاربران و ....
    پس سایت اسک دین هست در خارج از ذهن کاربر.
    سلام
    شما فرموديد اينكه اشيا داراي اثر هستند پس خود آن اشيا وجود دارند حال ما داریم اثرات خارجی اشیاء خارج از ذهن می بینیم و آن را حسا و عقلا درک می کنیم پس وجود دارند.
    اين مطلب خودش دور است چون آن فرد اثرات خارجي را هم قبول ندارد بلكه آن را هم ساخته ذهن مي داند پس نمي توانيد با آن اثرات خارجي او را متقاعد كنيد كه آن شي وجود دارد.
    مثلا شخصي دارد خواب مي بيند و موجودي را در خواب مي بيند كه از نظر شما و ما هم آن موجود حقيقتا وجود ندارد اما آن موجود خيالي باعث ترس شخص در خواب مي شود يعني اثرش كه ترس است وجود دارد اما خودش حقيقتا وجود ندارد(از نظر ما).
    پس طبق نظر آن شخص هم اثراتش و هم خود موجودات اثر گذار ساخته ذهن هستند و حقيقتا وجود ندارد.
    آن مثل ابن سينا هم همينگونه است ممكن است موجودي در خواب بر شخصي اثر كند و آن شخص بترسد و يا ... اما حقيقتا وجود ندارد چون تمام اين موارد ساخته ذهن افراد است.

11. صلوات ها 6

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

نقل قول نوشته اصلی توسط فاتح نمایش پست ها
    همین که حداقل این مطلب را قبول دارد که خودش وجود دارد تفاوتی هست بین او و سوفسطائیان و برخی فلاسفه بدبین.

حال باید پرسید وجود خودش را با چه فاکتورهائی توانسته که به خودش اثبات کند و اینکه اگر این فاکتور ها در خارج از خودش وجود داشت آیا وجود آنها را میپذیرد یا خیر.

مثلا اگر من می اندیشم پس هستم در مورد غیر هم مصداق پیدا کند او هم هست ؟
    سلام
    وجود خودش را طبق طرق مختلف مي تواند ثابت كند
    مثلا همين مطلبي كه بيان كرديد اگر من می اندیشم پس هستم
    اما نمي توان گفت ديگران هم هستند چون مي انديشند چون انديشيدن آنها براي ما ثابت نشده مگر اينكه خودشان بگويند ما هم مي انديشيم كه خود وجود آنها براي ما يك خيال است و اينكه آنها مي انديشند هم انديشه ماست و آنها حقيقتا نمي انديشند.
    پس با اين سخن كه چون مي انديشم هستم (بر فرض قبول خود اين استدلال) فقط مي توان فهميد خودت هستي(بر فرض قبول خود اين استدلال و عدم رد آن)

13. صلوات ها 4

نوشته
    2,552
    حضور
    38 روز 3 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4362

سلام
    اگر کسی گفت که چیزی در خارج وجود ندارد و تمام آنها مفهوم ذهنی است و فقط خودم هستم که وجود دارم و غیر من ساخته ذهن من است. چگونه می توان به او ثابت کرد که سخنش اشتباه است و غیر از او وجود خارجی هم دارد؟
    مثلا شما چگونه می توانید ثابت کنید که اسک دین ساخته ذهن من نیست و وجود خارجی دارد؟
    با تشکر
    سلام
    به لحاظ ادراکی او درست میگوید هرآنچه او ادراک می کند در درون اوست به عبارت دیگر حوزه ادراک اصالتا درون انسان است و اگر ادراک را اصل بدانیم چیزی جز دنیای درون وجود ندارد اما این سوال برای او قابل طرح است که :
    آیا تو از غیر خودت امتیازی داری یا خیر ؟
    اگر بگوید بله می توان غیر را بعنوان خارج برایش ثابت شده دانست
    اگر بگوید نه باید بگوید غیر او به چه نحو عین اوست
    یا علیم

این قرن ، قرن اسلام است
    امام خامنه ای

15. صلوات ها 4

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

نقل قول نوشته اصلی توسط محی الدین نمایش پست ها
    سلام
    به لحاظ ادراکی او درست میگوید هرآنچه او ادراک می کند در درون اوست به عبارت دیگر حوزه ادراک اصالتا درون انسان است و اگر ادراک را اصل بدانیم چیزی جز دنیای درون وجود ندارد اما این سوال برای او قابل طرح است که :
    آیا تو از غیر خودت امتیازی داری یا خیر ؟
    اگر بگوید بله می توان غیر را بعنوان خارج برایش ثابت شده دانست
    اگر بگوید نه باید بگوید غیر او به چه نحو عین اوست
    یا علیم
    سلام
    غير از او وجود ندارد كه امتيازي نسبت به او داشته باشد بلكه مفهوم ذهني است و غير او عين او نيست بلكه اصلا وجود ندارد
    مثالي كه دوباره بايد تكرار كنم
    بنده موجودي را خواب مي بينم كه حقيقتا وجود ندارد و امتيازي هم نسبت به او ندارم چون آن موجود حقيقتا وجود ندارد بلكه ساخته ذهن من است. حال به چه دليل اين موجوداتي كه طبق نظر ما حقيقتا وجود دارند ساخته ذهن من نيستند مانند يك خواب كه موجوداتي كه در خواب هستند بعضا وجود ندارند؟

17. صلوات ها 5

نوشته
    2,552
    حضور
    38 روز 3 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4362

سلام
    غير از او وجود ندارد كه امتيازي نسبت به او داشته باشد بلكه مفهوم ذهني است و غير او عين او نيست بلكه اصلا وجود ندارد
    مثالي كه دوباره بايد تكرار كنم
    بنده موجودي را خواب مي بينم كه حقيقتا وجود ندارد و امتيازي هم نسبت به او ندارم چون آن موجود حقيقتا وجود ندارد بلكه ساخته ذهن من است. حال به چه دليل اين موجوداتي كه طبق نظر ما حقيقتا وجود دارند ساخته ذهن من نيستند مانند يك خواب كه موجوداتي كه در خواب هستند بعضا وجود ندارند؟
    سلام
    عموم انسانها بالبداهه می دانند و پذیرفته اند که اموری غیر از آنها و در خارج از وجودشان هست
    پس اگر برای آنچه که در ذهن می یابند ما بازای خارجی یافتند میگویند واقعی است وگرنه آنرا منحصر در ذهن و خیال خود می دانند
    اما بحث شما روی کسی است که قائل به وجود خارجی نیست
    لذا باید روی عینیت و غیریت ادراکات ذهنیش بحث کرد
    یا علیم

این قرن ، قرن اسلام است
    امام خامنه ای

19. صلوات ها 3

نوشته
    1,843
    حضور
    51 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4099

نقل قول نوشته اصلی توسط محی الدین نمایش پست ها
    سلام
    عموم انسانها بالبداهه می دانند و پذیرفته اند که اموری غیر از آنها و در خارج از وجودشان هست
    پس اگر برای آنچه که در ذهن می یابند ما بازای خارجی یافتند میگویند واقعی است وگرنه آنرا منحصر در ذهن و خیال خود می دانند
    اما بحث شما روی کسی است که قائل به وجود خارجی نیست
    لذا باید روی عینیت و غیریت ادراکات ذهنیش بحث کرد
    یا علیم
    سلام
    بحث ما هم همين است كه به چه دليل بايد پذيرفت كه موجوداتي كه در ذهن هستند در خارج نيز عينيت دارند و تنها ساخته ذهن نيستند.

ویرایش توسط ملاصدرا : ۱۳۹۴/۰۱/۲۷ در ساعت ۱۴:۴۸

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری