شفاف سازي عبارت " زينت شمرده شدن " !

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شفاف سازي عبارت " زينت شمرده شدن " !

سلام
مرجع بنده آیت الله سیستانی هستن
من کلا متعوجه نمیشم که عبارت "اگر زینت شمرده شود" یعنی چه و چگونه می توان فهمید چیزی زینت هست یا خیر؟
ممنون میشوم اگر دقیق و بدون ابهام راهنمایی بفرمایید

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

rahmani_adeleh;469817 نوشت:
سلام
مرجع بنده آیت الله سیستانی هستن
من کلا متعوجه نمیشم که عبارت "اگر زینت شمرده شود" یعنی چه و چگونه می توان فهمید چیزی زینت هست یا خیر؟
ممنون میشوم اگر دقیق و بدون ابهام راهنمایی بفرمایید

با سلام و عرض ادب

درتاپیک http://www.askdin.com/thread27155.html بحثهای مفصلی دراین زمینه بیان شده است ولی بطورکلی دراینکه چیزی زینت محسوب می شود یاخیر تشخیص موضوع برعهده مکلف است.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

نور;470083 نوشت:
درتاپیک جلب توجه یعنی چی؟ بحثهای مفصلی دراین زمینه بیان شده است ولی بطورکلی دراینکه چیزی زینت محسوب می شود یاخیر تشخیص موضوع برعهده مکلف است.

با سلام. در خصوص استفاده از طلا ، حکم چیست . یعنی مظنورم این است که طلا برای مرد جلب توجه نمیکند (اینطور که من فهمیدم) ، پس پوشیدنش در بیرون از خانه چه حکمی دارد :Gol:

ᕘᕚRaiNᕘᕚ;470095 نوشت:
با سلام. در خصوص استفاده از طلا ، حکم چیست . یعنی مظنورم این است که طلا برای مرد جلب توجه نمیکند (اینطور که من فهمیدم) ، پس پوشیدنش در بیرون از خانه چه حکمی دارد

با سلام و عرض ادب

استفاده از طلا برای مردان مطلقا حرام است اما اگر منظورتان این است که زن در برابر نامحرم از طلا استفاده کند استفاده از انگشتر برای بانوان در برابر نامحرم اشکال ندارد.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

ممکنه تو یه جامعه ای زینت اون چیزی نباشه که جای دیگه هست نمیشه برای همه جوامع یه حکمی رو در نظر گرفت که مثلا چون در جامعه ای در زمان قدیم قسمتی از بدن زینت بوده و براش حکمی صادر شده پس همه جا باید این حکم اجرا بشه ..

[="Indigo"]

نور;470160 نوشت:
استفاده از انگشتر برای بانوان در برابر نامحرم اشکال ندارد.
نظر رهبرم میگین؟
حلقه ی بسیار ساده زینت به حساب میاد؟[/]

mona690;495943 نوشت:
نظر رهبرم میگین؟
حلقه ی بسیار ساده زینت به حساب میاد؟

با سلام و عرض ادب

درصورتی که زینت محسوب شود واجب است از نامحرم بپوشاند و تشخیص زینت برعهده مکلف است.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله خامنه ای به آدرس:
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

[="Indigo"]

نور;496410 نوشت:
درصورتی که زینت محسوب شود واجب است از نامحرم بپوشاند و تشخیص زینت برعهده مکلف است.
من شنیده بودم انگشترو خودشون گفتن زینته برای این پرسیدم..
پس این هم به عهده ی خودمونه و تعیین نکردن..
مرسی[/]

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش از نظر علوم بلاغت تفسیر زینت این گونه است که: فعل یا عینی که نظر اشخاص مخاطب را به گونه ای جلب نماید که موجب مسرت ویا لذت شود .« مستفاد از باب معرفه آوردن مسندالیه - بخش مسندالیه عَلَم (خاص) » مانند استفاده از کلام با اطوار مخصوص (مثل فردی که درهنگام صحبت کردن به نامحرم نظر نمیکند ) یا مثل( خندیدن یک خانم در زمان صحبت با یک نامحرم ) منظور این است که فعل زینت میتواند مثبت یا منفی باشد . در مورد عین نیز موی انسان میتواند زینت باشد که در مورد زن وجوب پوشش را شامل میگردد ودر مورد مرد این وجوب را لازم ندارد ومنظور این که عین زینت تابع احکام شرع میباشد .

موضوع قفل شده است