صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: توصیه های اخلاقی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,668
  حضور
  80 روز 6 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16819

  توصیه های اخلاقی
  توصیه های اخلاقی
  در محضر رندی نشسته بودم و از احوال روزگار خویش شکایت می کردم.
  آن رند همی گفت: اینهمه شِکوه از سر چیست؟ و چرا از والاترین نعمت و شکر آن غافلی؟!
  بدو گفتم: کدام نعمت؟
  گفت: نعمت حیات و فرصت جبران، همو که اگر گوش جان باز کنی، خواهی شنید صدای میلیون ها آدمی را که اگرچه همچون ما مسافر زمانند اما خفته در خاکند، صدای فریادشان گوش فلک را پر کرده است که؛ «رب ارجعون لعلی اعمل صالحاً فیما ترکت...»
  اما تنها جوابی که می شنوند اینست که «کلا ، انها کلمةٌ هی قائلها...»
  پس قدر و ارزش نعماتی را که داری و از همه حیاتی تر، نعمت حیات و فرصتی را که خداوند ارزانی ات داشته است بدان...
  التماس دعا

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,668
  حضور
  80 روز 6 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16819

  مرا آن ده، مرا به
  یک توجه اخلاقی به زبان ادبی
  «مرا آن ده، مرا به»
  شاید برای تو نیز در بعض الایام، این حالت رخداده است که به چیزی متمایل شده و به مطلوبی دل بسته ای و در این رهگذر، تمام همّ و تلاشت را بر این نهاده ای که به آن مطلب که به زعم تو مطلوب توست، دست یابی و بی نظر به جوانب خفی، معنوی و باطنی آن که نگاهی حکیمانه می طلبد، اسیر ظواهر آن شدی و از هر طریق ، حتی از درگاه رحمت الهی نیز مجدانه و مصرانه بر حصول به آن اصرار ورزیده ای.
  بدان هر امری واجد دو جنبه است: ظاهر و باطن، و ما که عموماً چشمی ظاهربین داریم هر آنچه به چشم ما خوشایند باشد، دلخواه ما همان است.
  و امّا باطن امور بدست خداست و نیز بدست آنانی که تقوای الهی پیشه ساختند (و من یتق الله یجعل له فرقاناً) و خویش برای حضرت دوست خالص ساخته و از چشمه های حکمت الهی مشروب گشته اند؛ چنانکه در روایاتی ازقول معصوم(ع) آمده است : «هر کس 40 شبانه روز اخلاص پیشه کند خداوند چشمه های حکمت را از قلبش بر زبانش جاری می سازد»
  بدان ای عزیز! چنانکه گفتیم انسان ها عموماً بر خیر و شر خویش واقف نی اند. (البته به حسب درجات قرب انسان ها متفاوت است، هر چه مقرب تر به باطن امور آگاه تر . . . ) به قول آن عارف واصل، مرحوم حاج محمد اسماعیل دولابی: «ما چه می دانیم خیر ما در چیست؟ غنا برایمان خوب است یا فقر، جلوت خوب است، یا خلوت، و...».
  گاهی در رسیدن به خواسته هامان آنقدر مصریم که باصطلاح، پاشنه در خانه دوست را می کنیم و استغاثه و لابه را به اوج می رسانیم. امّا از آن سو خداوند که به خیر و شر ما و همۀ امور واقف است، خیری درخواسته­هامان نمی­بیند، لذا اجابت نمی کند و یا اجابتش را به تاخیر می اندازد، در روایات است، «بنده آنقدر بر خواسته اش اصرارمی ورزد که خداوند می فرماید، خواسته اش را بدهید، هر چند که خیری در آن نیست....»
  چه زیباست که به مدد اخلاص، بهره هایی از حکمت و نور الهی برگیریم زیرا که اگر نگاه و قلبمان توام با حکمت باشد. بر تحقق هیچ امری اصرار نمی ورزیم و چنین می خواهیم که خدایا «مرا آن ده، مرا به» .
  خداوند در آیه 216 سوره بقره در اینباره می فرماید: «... عسی ان تکرهوا شیئاً و هو خیر لکم و عسی ان تحبوا شیئاً و هو شر لکم...»؛ «شاید نسبت به چیزی اکراه دارید در حالی که برایتان خوب است و چیزی را دوست دارید، در حالی که برایتان ناپسند است.»
  بامید و آرزوی دلهایی پاک و متقی و لبریز از مواهب سرچشمه های حکمت الهی که به تعبیر قرآن خیر کثیر در آن است، برای همۀ شما معرفت جویان موحد. التماس دعا ...

  ویرایش توسط صدیق : ۱۳۸۸/۰۷/۲۳ در ساعت ۲۱:۴۳ دلیل: رعایت فاصله ها

 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,668
  حضور
  80 روز 6 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16819

  «حرم دوست»
  «حرم دوست»
  وقتی در خلوت های خویش یکدنیا شلوغی می بینیم به کسانی که در اوج شلوغی ها با خود خلوت می کنند غبطه می خوریم و با خویش می گوییم سبکبالی حاصل حفظ امانت است و دل امانت بزرگ الهی است، حرم الله است و افسوس که من و تو هر کس و ناکسی را بدان راه داده ایم و سزای خیانت در امانت، ناامنی و دغدغه است.

  از اینروست که من و تو وقتی محتاج خلوتیم از شلوغی ها سرگیجه می گیریم و آنگاه که نیازمند جلوتیم، تنهای تنهاییم و کسی نگاهمان نمی کند حتی خودمان نیز از خود فراری هستیم. همه آرامش را دوست دارند. آرامش، هدیه ی الهی به انسانی است که یاد خدا را سرلوحه ی امور خویش سازد و اگر چنین کرد طعم لذتبخش طمأنینه را می چشد چونکه صاحبدل و صاحب خانه خود فرموده است که: «الابذکرالله تطمئن القلوب» و لکن از این موهبت نیز محرومیم، زیرا آرامش، خاص دل هایی است که حرم الله است نه حرم وسوسه ها و میدان تاخت و تاز شیاطین.

  اما در عین محرومیت، هیچگاه از دعا و توسل غافل نمانده ایم و همچون فقیری بالذات از منبع پر فیض غنی بالذات یعنی حضرت باریتعالی، استعانت جسته ایم، من و تو اگر چه فقیریم اما سرمایه ای عظیم داریم و آن رحمت واسعه ی الهی و امیدی است که حضرتش در جان و دلمان نشانده است. و می دانیم که پایان کار آن می شود که باید و ناامیدی به درگاه وی نشاید. مگر نه آنکه وعده ی الهی تخلف ناپذیر است که «ان الله لایخلف المیعاد» پس هر خواستنی در بارگاه حضرتش اجابتی دارد بی تردید. و این امید، خود آب سردی است بر تمامی حرارت ها و ناآرامی ها و بر جمله تلخی و ناکامی ها. با خود می گوییم دریایی که کمال محض است و رحتمش گسترده، و رودخانه ها و جویبارها و ... نیز از فیض لایزالش محروم نیستند و به سوی خویش فرا می خوانَدِشان. چگونه است که قطره ای را طلب نکند. بارها به چشم خویش لطف دریا را به قطره نیز دیده ایم. آنگاه که قطره های باران بر پهنای دریا باریده. و یا این قطره ها به جویبارها ملحق شده و به گستره دریا پیوسته اند.

  پس ما هم به او خواهیم پیوست، به سرچشمه و مطلق هستی. و چه زیباست که از حضیض نیستی به اوج هستی بپیوندی و این امر قطعاً محقق خواهد شد چرا که خویش فرموده: «انا لله و انا الیه راجعون».
  التماس دعا ...
  ویرایش توسط صدیق : ۱۳۸۸/۰۷/۲۵ در ساعت ۱۴:۳۵

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,668
  حضور
  80 روز 6 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16819

  بیاییم شبهای جمعه برای خودمان کاری کنیم
  جمعه ها را بیشتر قدر بدانیم

  بنام خدا

  سلام خوبان همراه

  بیایید در حالیکه می توانیم طبیب حاذق نفوس مان، ارباب دلهای پر فسوس مان و آن بهترین انیس و دوستمان را میهمان خانه هامان کنیم با گناه و غفلت از خویش رنجیده خاطر و دور نکنیم.

  یادمان باشد که این نه مهدی غائب است که به ما محتاج است بل این مائیم که به نور وجودش و تجلی آثار رحمت الهی از پرتو وجود آن خورشید عالمتاب محتاجیم

  در حالی که همه سر خوش زندگی های به ظاهر سبزمان هستیم که اگر همراه با گناه نباشد از غفلت و سرمستی های مباح و هضم شدن در دنیا و مادیات و لغوگوئیها و بیهوده سرائی ها غیر ضرور، تهی نیست. باید بدانیم که امام مظلوم و غائب منتظرمان در غم غربت و مظلومیت دین و قرآن و سوز دغدغۀ ظلم و ستم به دینداران و حق مداران می سوزد و آرام و قرار ندارد.

  ادعا می کنیم پیرو مهدی هستیم در حالیکه با کوچکترین اشارۀ نفس و نه با امر و نهیب آن که امام سجاد (ع) از فشار و امر نفس شکایت می کرد، نفس را اجابت می کنیم و بسا اینکه نفس را عاصی کرده ایم که چه سهل انگار و تنبلی، و شیطان به تماشای ما نشسته و گوئی در برابر استاد خویش خاضع و خاشع شاگردی می کند.

  چه می شود که در آستانۀ شب و روز جمعه که چشمۀ خروشان رحمت الهی به جوش می آید و همچو آتش فشانی گستره اش را عالمگیر می کند، خویش را به دامنۀ این آتشفشان رسانیم، شبی که ندای رحمت از غیب بندگان را ندا می دهد:

  آیا توبه کننده ای هست تا توبه کند و خدا توبه اش بپذیرد.

  آیا گنهکاری هست که این در را بکوبد و جواب گیرد.

  آیا گرفتاری هست که از ما رهائی بخواهد و ما گرفتاری اش برداریم.


  و آیا ...


  بیایید در شب جمعه دو باره با درگاه کریمانۀ حضرت دوست و با اربابمان مهدی آشتی کنیم شما راهی بهتر برای رسیدن به آرامش و رضایت درونی سراغ دارید؟


  ای بندۀ غافل ...


  "یک عمر بدی کردی و دیدی ثمرش را/ خوبی چه بدی داشت که یکبار نکردی


  التماس دعا خوبان ...
  ویرایش توسط صدیق : ۱۳۸۸/۰۷/۳۰ در ساعت ۱۴:۵۳

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,644
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11138  گزيده اي از توصيه هاي اخلاقي و عرفاني استاد امجد  1- هزار تا مهندس که بنايي مي سازند ، يک عمله مي تواند با يک بلدوزر آن را خراب کند . الان - در کارهاي فرهنگي - يک مهندس هم نداريم ولي هزاران عمله بلدوزر سوار داريم!!  2- از يک نفر پرسيدند فلان دختر چگونه دختري است (آيا براي ازدواج مناسب هست يا نه و ..) . او با اين که مي دانست آن دختر دختر خوبي است گفت : نمي دانم . او مدتها در برزخ گرفتار همين حرفش بود .


  3- نگو ناز نفست بگو طيب الله يعني همون دمت گرم .


  4- شخصيت ما اين است که نوکر سادات باشيم.


  5- به ضرس قاطع مي گويم هزاران سال عبادت و اخلاق و نماز شب و ... به يک پف شيطان بند است . بايد رفت تو دامن امام حسين عليه السلام .


  6- امام رضا عليه السلام نوکر مي خواهد . اگر نوکر او شدي ولو به زيارت او نرفتي مساله اي نيست .


  7- (قابل توجه آدماي وسواسي) در غسل مثل عرق کردن هم کافي است آب برسد . لازم نيست خيلي تر شود و آب جاري شود . با يک کهنه و ابر هم مي شود .


  8- يک عمر هوا پرست نباشيم به اسم خدا پرستي . فکر کنيم . پناه بر خدا .


  9- يکي از عرفا مي گفت من هنوز نتوانسته ام دعاي کميل را يکبارتا آخرش بخوانم . هر کلمه اش آدم را مي گيرد.


  10- دل تو ترمينال همه چيز شده است . دل تو که از يک کندوي عسل کمتر نيست ! آنجا نمي گذارند زنبوري که گل مسموم چشيده وارد شود .


  11- پرخوري بد است ، پر خوابي هم بد است .


  12 – بزرگترين رياضت (در راه خدا و عرفان) انجام واجبات و ترک محرمات است .


  13- هر چه کمال مي خواهيد در حديث معراج هست .


  14- اولياء خدا هميشه خود را بدترين مي دانند .


  15- علامه طباطبايي له شده بود . ذره اي هوي ( و هوس) در او نبود . اگر بچه اي دو ساعت با ايشان صحبت مي کرد گوش مي دادند و به تک تک هم جواب مي دادند .


  16- خيلي به عبادات نپردازيد ، بلکه بيشتر فکر کنيد .


  17 – دنبال آدم هاي بي سواد نبايد رفت .


  18- غلط است که به پسر هاي خوب نگويي من دختر خوب دارم .


  19- اگر پول دادن برايت آسان باشد ولي گرفتنت مشکل باشد شرک است .


  20- آدم يا بايد عالم رباني باشد يا دستش تو دست عالم رباني باشد .


  21- حتي نبايد عينکمان را روي کتاب هاي دين بگذاريم . نهايت احترام .


  22- آدمي که طمع داشته باشد هيچي نمي فهمد . حتي تا شب عاشورا فکر مي کردند سلطنتي در کار است .


  23- قانونمندي خيلي خوب است . زيرا از خودخواهي هاي انسان مي کاهد .


  24- اين دليل بر کمال نيست که هر چه از خدا بخواهي به تو بدهد . خيلي ها را خدا به خود وامي گذارد و همه چيز هم به آنها مي دهد تا ديگر دم خانه او نيايند .


  25- دانشمند نمي شود عاشق خدا نشود .


  26- حب دنيا با حب خدا نمي سازد .


  27- ما زنده اي مردني هستيم .


  28- در تشييع هاي جنازه احوال پرسي و ... نکنيد تا به ياد مرگ باشيد .


  29- امام حسين عليه السلام اهل فحش نبودند که به حر بفرمايند ثکلتک امک (مادرت به عزايت بنشيند). بلکه حضرت مي خواستند با اين حرف او را بپيچانند ! حضرت آقاي بهجت حفظه الله مي گفت ما فحش هايي بلديم که اگر بگوييم امت اصلاح مي شود ولي اجازه نداريم .


  30- هر که مي خواهد شاکر بشود برود تيمارستان يا بيمارستان .


  31- قرآن عشق نامه است .


  32- عادت بر اساس عبادت بايد باشد نه عبادت بر اساس عادت .


  33- خداوند فقط از ما اطاعت فرمان خواسته نه حال خواسته نه قال خواسته نه ..


  34- پوز بند نفس فقط عشق است.


  35- اگر قضاي نماز شب را بخواني خدا تو را نماز شب خوان مي کند .


  36- پيرزني با سيصد تا تک توماني براي عمره ثبت نام مي خواست بکند ! دو تا جوانمرد باني شدند و او ثبت نام کرد . در بقيع هم دفن شد . ما خدا را نمي شناسيم . ما اسباب را نمي شناسيم.


  37- اگر نفس نقطه ضعف نداشته باشد ، شيطان نمي تواند کاري بکند .


  38- بعضي ها يک سري گناهاني مي کنند و به اين وسيله شياطين به آنها يک خبرهاي غيبي مي دهند و آن شخص از عمل هاي پنهاني خبر مي دهد . گول نخوريد.


  39- اين چند روز عمر را صرف خدا کنيم .

  40- نسخه عمومي جامعه ما براي رفع مشکلات و رشد پيدا کردن : نماز را اول وقت خواندن و اهميت دادن به آن .


  41- مرحوم حضرت آيت الله حجت رحمت الله عليه 40 سال سيگار مي کشيدند . اصلا سيگار با سيگار روشن مي کردند . دکتر ها به ايشان گفتند براي شما ضرر دارد ، ايشان سيگار را به کلي رها کردند .


  42- مرحوم آقاي قاضي ، علامه طباطبايي عليه الرحمه را با نوشتن کتاب سنن النبي ساخت .


  43- الميزان درياست . با استاد بروي جواهر در مي آوري .


  44- لقمان حکيم عليه السلام گفته جراتت بر معصيت به اندازه طاقتت بر عذاب باشد.عملت براي آخرت به اندازه قامتت در آخرت باشد .


  45- اگر تا نفخ صور زنده بوديم بيش از اين که الان مي کنيم نمي کرديم !!؟


  46- حضرت آقاي بهجت در جواني هم داراي کرامت ها بودند .


  47- دنيا مثل سايه است . بروي دنبالش به او نمي رسي . دنبالش نروي خودش مي آيد دنبالت .


  48- فقط بگرديم ببينيم رضاي خدا در چيست همان را بگيريم .


  49- ظرفيت داشته باش همه چيز به تو مي دهند .


  50- يکي مي خواست خود کشي کند آمده بود پيش من . به او گفتم اين کار از نظر من جايز است . او تعجب کرد . گفتم زود باش دماغت را بگير و نفس نکش . مي خواستم به او بفهمانم که چقدر نعمت به ما داده است خداوند متعال و ما قدر ناشناسيم . خنده اش گرفت .


  51- صداقت با خلق و خالق مي خواهند و بس


  52- آقاي بهجت مي فرمودند حرم مشرف مي شويد حواستان جمع باشد . گوشه وکنارها افرادي هستند که از افکار و نيات شما آگاهند .


  53- حرف زدن و نامه نوشتن به آقا امام زمان عليه السلام براي خودمان خوب است و بعد ريز ريز کنيد و در آب روان بريزيد .


  54- امام صادق عليه السلام فرموده اند که شيعيان جملگي شان به شفاعت حضرت معصومه سلام الله عليها به بهشت مي روند .


  55- هر کاري که از خدا و پيامبر اکرم و حضرت زهرا و ائمه هدي عليهم صلوات الله تعالي بر مي آيد از حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها نيز بر مي آيد . اگر از ايشان توانستي چيزي بگيري و کاري کردي کردي . و الا مشهد و مدينه و هر جاي ديگر بروي خبري نخواهد بود .


  56- تا انسان لال از بيهوه گويي و زياده گويي نشود به جايي نمي رسد .


  57- ان شاء الله تعالي از آرزوهاي جهان روزه بگيريد.


  58- آدم عاقل دير حرف مي زند ، کم حرف مي زند .


  59- شيطان به قدري بلد است ما را گمراه کند که حساب ندارد . خدا لعنتش کند.


  60- دعاي ابو حمزه ثمالي و مناجات شعبانيه و کميل و ... وقت خاصي ندارد .


  61- مسلمان بر مسلمان 30 حق دارد . آسانترين آن حقوق : هر چه براي خود مي خواهي براي او هم بخواهي و هرچه نمي خواهي براي او هم نخواهي . مرحوم لواساني رحمه الله عليه هر چه براي خود مي خريد براي امام قدس سره هم مي خريد .


  62- در حجره ايام طلبگي سر سفره رفقا بر سر پلو ها بر يکديگر سبقت مي گرفتند و ... من با قيافه اي جدي آنها را بازداشتم و گفتم در شان طلبه ها و بزرگاني مانند شما نيست . آنها آرام شدند و کنار کشيدند . در بين ظرف پلو را قاپيدم و از حجره زدم بيرون !


  63- من نمي گم موسيقي ، ولي هر چه انسان را از خدا دور مي کند اين يا حرامه يا مکروه اي طلبه ، اي دانش آموز ، اي استاد و هر چي که انسان را به خدا نزديک مي کند يا واجب است يا مستحب


  64- الان دو تا حرف تو اين مملکت هست يکي مي گه بگو مولا و هر غلطي مي خواهي برو انجام بده آقا اين غلط است بعضي ها هم مي گن تو دامن امام حسين هم باشي يک گناه بکني مي روي جهنم اين هم غلط اندر غلط است مردم را بايد اميدوار کرد.


  65- اشخاص نبايستي مطرح بشوند غير از خاندان عصمت و طهارت هيچکس مدال حق نيست .


  66- گول کرامات را نخوريد گول خرق عادت را نخوريد فقط حق .


  67- ما از يک جنين و بچه تو شکم مادر کمتر مي فهميم حالا يک h2o و يک ضَرب و ضِرب ياد گرفتيم احساس مي کنيم درياي علميم هيچي نمي فهميم من نسبت به يک کسي خيلي بيچاره ام اون سقراط است مي گه اگر مرا متهم به علم نکنند ادعا مي کنم هيچي نمي فهمم البته با نمي فهمم علما و بزرگان با نمي فههم من زمين تا آسمان فرق مي کند.


  68- هيچ خيانتي به اندازه خيانت به اعتقادات مردم بالاتر نيست مگر شغل آخوندي کسب است اگر آخوندي شغل باشد بدترين مشاغل شغل آخوندي است .


  69 - بحث کردن در کيفيت معاد ضرورت ندارد اگر گمراهي نياورد هدايت هم نمي آورد.


  70 - امام زمان کي مي آيد به ما مربوط نيست تعيين کنيم که يعني چي برخي افراد وقت خودشان را با اين حرف ها تلف مي کنند آقا ظهور نزديک است زمين و زمان داد مي کشند ظهور نزديک است ولي به ما چه که کي مي آيد ما بايد خودمان را براي آن روز آماده بکنيم.

 10. صلوات ها 6


 11. #6

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  یا هو یا من لا هو الا هو
  نوشته
  1,236
  حضور
  3 روز 27 دقیقه
  دریافت
  66
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6857

  توصیه های اخلاقی آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی(ره) به جوانان
  به نام خدا
  توصیه های اخلاقی آیت ‌الله العظمی میرزا جواد تبریزی(ره) به جوانان


  توصیه های اخلاقی
  سعی كنید با افراد متدیّن معاشرت كنید و با افرادی كه فكر و حركت آنها شما را به گناه می‌كشاند هم‌صحبت نشوید، و افكار شیطانی را از فكر خود محو نمایید. به معنویات روی آورید و در مجالس وعظ و خطابه شركت كنید. اذكار خود را بیشتر كنید و در هر كاری از خدا كمك بخواهید.
  شیطان همواره در كمین است، امّا انسان باید آنقدر تهذیب نفس داشته باشد كه اجازه ندهد شیطان در او رسوخ كند و او را فریب دهد، لذا قبل از اینكه پشیمان شوید، شیطان را از خود برانید؛ زیرا خدای ناكرده اگر سریع به فكر خود نباشید، ممكن است نتوانید در آینده از القائات شیطان رها شوید. تا جوان هستید فرصت دارید خود را خلاص كنید.
  اوّلین گام برای شما این است كه یك شخص متدین را راهنمای خود قرار دهید؛ از فردی كه خود صاحب كمال است، كمك بخواهید و قدری از روز را با او بگذرانید. سعی كنید با افراد متدیّن معاشرت كنید و با افرادی كه فكر و حركت آنها شما را به گناه می‌كشاند هم‌صحبت نشوید، و افكار شیطانی را از فكر خود محو نمایید. به معنویات روی آورید و در مجالس وعظ و خطابه شركت كنید. اذكار خود را بیشتر كنید و در هر كاری از خدا كمك بخواهید.
  با خود زیاد خلوت نكنید، اگر فكر گناه به ذهنتان خطور كرد از محل خارج شده، شروع به قدم زدن نمایید و خود را به كاری مشغول كنید تا فكر باطل از ذهن شما خارج شود. باید ببینید سبب اصلی تحریك شهوت شما چیست، بعد آن را علاج یا از آن دوری كنید، به مرور زمان، مسئله گناه را ـ ان شاءالله ـ فراموش خواهید كرد. اگر بتوانید هنگامی كه شیطان به سراغ شما آمد وضو ساخته و شروع به نماز خواندن نمایید، بسیار مؤثر است، در آن بركاتی است كه شما را در جهت خلاصی از این مشكل، كمك خواهد كرد.

  توسّل به اهل بیت(ع)
  اصولاً توسّل به پیامبر اكرم(ص)، صدیقه طاهره و ائمه معصومین(ع) و واسطه قرار دادن آنها در پیشگاه خداوند متعال برای برآورده شدن حاجات، در اذهان عموم مؤمنین، علما و اصحاب ائمّه، از مسلّمات و مرتكزات (ثابت ها) بوده و جای هیچ شك و شبهه‌ای در آن نیست. اگر در موردی مانند این موارد كه از مسلّمات بین مؤمنین است روایات زیادی در دسترس نباشد، نه به جهت ضعف مطلب؛ بلكه به جهت وضوح مطلب و رسوخ آن در اذهان است و این خود كافی بوده و نیازی به نقل و ضبط ندارد.
  اصحاب ائمّه، عمده اهتمامشان بر این بود كه در فروع [احكام دین]، جهات مختلف را مورد سؤال قرار داده و روایات آن را ضبط و نقل نمایند و در اصول و مسائل اعتقادی و آنچه كه به مقام و منزلت معصومین(ع) مربوط می‌شود، به جهت وضوح و مسلّم بودن به سؤال و نقل معدود اكتفا می‌كردند. مسئله توسل به پیامبر اكرم(ص) و اهل بیت(ع) امری نیست كه كسی بتواند در آن تشكیك كند، هر چند بعضی‌ها كه نمی‌دانند یا نمی‌خواهند بدانند، از جهاتی در صدد ایجاد شبهه در اذهان مردم، به خصوص ضعفای مؤمنین هستند، امّا تلاش اینان بی‌ثمر بوده و به نتیجه‌ای نخواهد رسید.
  وَلَا تَنفَعُ الشَّفَاعَةُ عِندَهُ إِلَّا لِمَنْ أَذِنَ لَهُ»(سبا/23) اگر بنا باشد كه خداوند متعال به شفاعت كسی در روز قیامت اذن بدهد، در مرتبة اوّل پیامبر اكرم(ص) و اهل بیت(ع) طاهرینش می‌باشند و رسول گرامی اسلام(ص) و ائمّه، قدر متیقّن از اذن در شفاعت برخوردار می‌باشند، همان‌طور كه قبول ولایت آن بزرگواران، اقتدا و تأسی به آنها در مقام عمل، تنها راه رسیدن به سعادت و رستگاری می‌باشد و هدایت تنها در این راه است.

  مگر نه اینكه خداوند متعال در قرآن مجید فرموده است: «َوَابْتَغُواْ إِلَیهِ الْوَسِیلَة؛ یعنی برای رسیدن به خداوند و تقرّب به درگاه او وسیله بجویید»(مائده/35).چه وسیله و واسطه‌ای مهم‌تر و اساسی‌تر از پیامبر اكرم(ص) و ائمّه معصومین(ع) می‌باشد؟ توسّل به آن ذوات مقدسه نه تنها در میان مؤمنین این امّت و علما و اصحاب ائمّه، امری رایج بوده، بلكه نزد انبیای سابق هم مورد توجّه بوده است؛ چنان‌كه از روایاتی كه در توبة حضرت آدم در ذیل آیه شریف:‌«فَتَلَقَّى آدَمُ مِن رَّبِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَیْهِ»(بقره/37)وارد شده و غیر از این مورد، از روایات متعدد در مورد انبیا به دست می‌آید. بنابراین، توسل و التجا به آن بزرگواران و شفیع قرار دادن آنها در پیشگاه خداوند متعال، جهت عظمت مقام آن حضرات در نتیجه عبودیت و نهایت تذلّل و بندگی‌شان در درگاه خداوند، ثابت است.
  توصیه های اخلاقی
  خواندن دعای توسل یا حدیث كسا و امثال آن از مصادیق: «وَابْتَغُواْ إِلَیهِ الْوَسِیلَة» و موجب نجات و خلاصی از ناگواری‌ها و دشواری‌ها و ایجاد [كننده] زمینه برخورداری از بركات و مواهب می‌باشد. همان‌طور كه شفاعت آنها در آخرت موجب نجات و رهایی از عذاب آخرت است و مؤمنین به شفاعت آن بزرگواران امید دارند و خداوند متعال هم شفاعت آنها را می‌پذیرد، بر اساس آی شریف: «وَلَا تَنفَعُ الشَّفَاعَةُ عِندَهُ إِلَّا لِمَنْ أَذِنَ لَهُ»(سبا/23) اگر بنا باشد كه خداوند متعال به شفاعت كسی در روز قیامت اذن بدهد، در مرتبة اوّل پیامبر اكرم(ص) و اهل بیت(ع) طاهرینش می‌باشند و رسول گرامی اسلام(ص) و ائمّه، قدر متیقّن از اذن در شفاعت برخوردار می‌باشند، همان‌طور كه قبول ولایت آن بزرگواران، اقتدا و تأسی به آنها در مقام عمل، تنها راه رسیدن به سعادت و رستگاری می‌باشد و هدایت تنها در این راه است.
  یكی از مصادیق «َ وَابْتَغُواْ إِلَیهِ الْوَسِیلَة» دعا است كه «حدیث كسا» را شامل می‌شود. این حدیث شریف، مصداق بارز توسل به مقام شامخ اهل بیت(ع) است، آن را بخوانید كه مضامین آن بسیار عالی است و بسیاری از افراد جهت حلّ مشكل، آن را تجربه كرده و نتیجه گرفته‌اند. و ان شاءالله به عنایت امام زمان(ع) مشكل حل می‌شود، نگران نباشید. از خدا بخواهید كه لذت عبادت را به شما عنایت نماید و بعد از چشیدن حلاوت عبادت، در قلب شما جای خواهد گرفت و معنویتی در خود احساس می‌كنید كه لذّت آن از هر چیزی بالاتر خواهد بود.
  به تكالیف الهی توجّه داشته و بسیار به یاد قیامت و روز حساب باشید. سعی كنید كاری كنید كه حضرت ولیّ‌عصر(ع) از شما راضی باشد. اگر با جدیت درس بخوانید و تكالیف الهی را همراه با تهذیب نفس مدّ نظر بگیرید، ان شاءالله قلب مقدس امام زمان(ع) را شاد خواهید كرد. و در راه تحصیل با توكّل به خداوند متعال و توسل به ائمّه اطهار(ع) بكوشید تا خوب درس بخوانید و در تحصیل عجله نكنید، تا كتابی را تمام نكرده و نفهمیده‌اید كتاب دیگری را شروع نكنید. سعی كنید بعد از تمام كردن یك كتاب، آن را درس دهید.
  در استفاده از جوانی و سرمایه عمر، كمال مراقبت را بنمایید كه جوانی زودگذر است و فرصت‌ها به سرعت از دست می‌روند؛ فرصت را مغتنم بشمارید و توفیق را از خداوند متعال بخواهید و از دوستی با اشخاصی كه عمر را تباه می‌كنند بپرهیزید. از شب‌نشینی و گذراندن بی‌نتیجه وقت بپرهیزید و سعی كنید با افراد متدین، مؤمن و درس‌خوان نشست و برخاست داشته باشید. سرمایه جوانی را مغتنم شمرده، این نعمت الهی را ارزان از دست ندهید.
  شوخی و خنده، حكم نمك در غذا را دارد، انسان باید از شوخی و خنده زیاد بپرهیزد، به خصوص طلبه[دانشجو] جوان كه دوران سازندگی خود را می‌گذراند و خدای ناكرده شوخی و خنده زیاد موجب دلمردگی می‌شود و اگر خدای ناكرده این اتّفاق بیفتد، خارج شدن از آن حالت بسیار سخت است. هر كاری می‌كنید، معقول باشد، تا نگویند این چه طلبه‌ای است. خنده زیاد شخصیّت شما را نزد متدیّنان كمرنگ می‌كند. با دوستان متدین و مؤمن خود می‌توانید جملات معقول و موزون رد و بدل كنید، امّا باید مواظب باشید كه دروغ، تهمت، بهتان، افترا، و ایذاء كسی در آن نباشد؛ در سخن گفتن و شوخی معقول،‌ تمام جوانب شرعی و اخلاقی را در نظر بگیرید. كاری كنید كه رضایت امام زمان(ع) در آن باشد، شكل ظاهری و حركت شما نیز به گونه‌ای باشد كه اگر كسی شما را دید، از خُلق و التزام شما لذت ببرد و مصداق «كونوا لنا زیناً» باشید، خداوند به شما توفیق بدهد.
  با تشکر از محب سکینه

  اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
  بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
  و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

  حسن حسن زاده آملی

 12. صلوات ها 6


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6045

  مطلب توصیه های اخلاقی از آیت الله بهاء الدینی رحمة الله علیه
  پرده ی هوی و هوس

  حجاب ها و پرده ها مانع از شنوایی و دیدن حق است ، مانع از فهم و ادراک حقایق و معارف و لذت بردن از آن ها است . این پرده ها انسان را محاصره کرده اند .
  این پرده ها باید باید پاره شوند . این پرده ها ، پرده ی هوی و هوس است . پرده دلخواهی است .
  اگر انسان دلخواهی و هوس خود را کنار بزند و دور بیندازد ، همه ی کارهای او درست می شود . اجتماع ، محله ، دوست ، شرق و غرب بهانه است . این ها موانع اصلی نیستند ، انسان خود مانع و مانع تراش است .

  پی نوشت :
  1 - نردبان آسمان ص 29 و 30 .


  ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۹/۱۱/۲۷ در ساعت ۲۲:۴۶

 14. صلوات ها 8


 15. #8

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6045

  مطلب اصلاح خرابی ها
  مکتب اسلام و معارفش ، همه برای این است که تو ساخته شوی . اگر تو ساخته شوی ، همه چیز ساخته می شود .
  اگر تو خراب باشی ، همه چیز خراب می شود . کاری کنید که خرابی ها را اصلاح کنید ، نمی خواهد آباد کنید . جلوی خرابی های خود را بگیرید . 1

  پی نوشت :
  1 - بوی باران ص 31 .


 16. صلوات ها 7


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6045

  مطلب توصیه های اخلاقی از آیت الله شهید دستغیب رحمة الله علیه
  رحم کنید :
  رحمت خدا به کسی داده می شود که از رحمت حق در وجودش ظهوری باشد ، اگر رحمتی در خودت بود سزاوار رحمت پروردگار می شوی ؛ آن وقت بگو « یا ربّ ارحم » خدایا رحمم کن .
  اما اگر خدای نکرده رحم نداری ، نه به زن و بچه ، نه به مشتری ، نه به یتیم و زیر دستت رحم نمی کنی .

  هر طور هستی خدا نیز همین طور با تو معامله می کند . تا کرم در تو نباشد ، توقع کرم از خدا غلط است . کرم خوب است یا بد ؟ اگر بد است چرا می خواهی ، اگر خوب است چرا نداری ؟ 1

  پی نوشت :
  معارفی از قرآن آیت الله دستغیب ص 50 و 51 .


 18. صلوات ها 9


 19. #10

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6045

  مطلب حقایق اشیا
  یکی از علمای نجف لطیفه ای جالب می فرمود - من تجربه کرده ام - عبایم وقتی کهنه است خادم من است ، هر وقت عبای نو در بر می کنم به عکس می شود ، من می شوم خادم عبایم .

  روایت است که رسول خدا صلی الله علیه و آله زیاد این دعا را می خواند :
  « اللهم ارنی الاشیاء کما هی »
  خدایا حقایق اشیا را آن گونه که هست به من نشان ده . آدمی بفهمد مال زیاد ، زیاد شدن ذلت است . فقط کاری کن که حالا بفهمی نه در گور که آن وقت دیگر فایده ندارد . 1

  پی نوشت :

  1 - معارفی از قرآن ص 76 .

  ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۹/۱۲/۰۴ در ساعت ۲۳:۵۳

 20. صلوات ها 10


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود