صفحه 1 از 15 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عقل انسان ناقصه یا کامل؟؟؟؟؟؟؟

علاقه
    تحقیق و مطالعه و گشت و گذار اینترنتی و بازیهای کامپیوت
    نوشته
    302
    حضور
    3 روز 9 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    308

راهنما عقل انسان ناقصه یا کامل؟؟؟؟؟؟؟

با عرض سلام

می خواستم از اساتید محترم بپرسم چه طور ثابت می کنید عقل انسان ناقصه که بعدش برای کامل شدنش باید نبوت بیاد
    من میگم عقل کامله چون به مرور زمان رشد می کنه همون طور که یک بچه وقتی به دنیا میاد ناقص نیست بلکه کامله ولی به مرور زمان رشد می کنه عقل ما هم داره رشد می کنه در مختصات زمان و نباید بهش بگیم ناقص
    کفر چو منی گزافه آسان نبود
    محکم تر از ایمان من ایمان نبود
    در دهر چومن یکی و آنهم کافر
    پس در همه دهر یک مسلمان نبود

2. صلوات ها 6

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

عقل انسان ناقصه یا کامل؟؟؟؟؟؟؟

کارشناس بحث: استاد کریم

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 8

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

نقل قول نوشته اصلی توسط lili2020 نمایش پست ها
    می خواستم از اساتید محترم بپرسم چه طور ثابت می کنید عقل انسان ناقصه که بعدش برای کامل شدنش باید نبوت بیاد
    من میگم عقل کامله چون به مرور زمان رشد می کنه همون طور که یک بچه وقتی به دنیا میاد ناقص نیست بلکه کامله ولی به مرور زمان رشد می کنه عقل ما هم داره رشد می کنه در مختصات زمان و نباید بهش بگیم ناقص
    با سلام
    بحث بر سر نقصان عقل نيست بلكه سخن در اين است كه عقل انساني بتنهايي قادر بر پيمودن اين راه كمال نيست. به چند علت:
    1- عقل مدرک کلیات است وفهم جزئیات شریعت واحکام عملی دین مثل عبادات که فلسفه خلقت انسان است( ما خلقت الجن والانس الا لیعبدون(ذاریات/56) ما جن وانس را خلق نکردیم مگر برای اینکه ما را عبادت کنند) پس برای فهم جزئیات وحی وانبیاء لازم هستند.
    2- انسان علاوه بر عقل، دارای غرائزی است که بها دادن بیش از حد به آنها مثل شهوت موجب خاموشی وضعف عقل گشته ونمی گذارد به وظیفه خود که هدایت انسان است بپردازد، وموجب چپاول وتعدی به حقوق دیگران می گردد که نمونه بارز آن پاشاهان ظالمی هستند که قبلا بوده اند والان هم هستند. پیامبری لازم است تا انسان را از خواب غفلت وخواب شهوت بیدار کند. وامیرالمومنین در خطبه اول نهج البلاغه به این مساله اشاره می کند که یثیر لهم دفائن العقول، خداوند پیامبران خود را فرستاد تا گنجینه های عقلی انسانها را شکوفا کنند.
    فلذا با توجه به این سخنان در کتاب عقل وجهل اصول کافی میز ار امام کاظم علیه السلام روایت شده است، که خداوند بر انسان دو حجت دارد که یکی ظاهر ودیگری پنهان است، که حجت ظاهری انبیاء، رسولان وامامان هستند وحجت باطنی عقلها هستند.
    این دو در کنار هم موجب هدایت وکمال انسان می شوند.
    عقل انسان ناقصه یا کامل؟؟؟؟؟؟؟
    إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

7. صلوات ها 9

علاقه
    تحقیق و مطالعه و گشت و گذار اینترنتی و بازیهای کامپیوت
    نوشته
    302
    حضور
    3 روز 9 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    308

با تشکر از وقتی که گذاشتید
    نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست ها
    - عقل مدرک کلیات است وفهم جزئیات شریعت واحکام عملی دین مثل عبادات که فلسفه خلقت انسان است( ما خلقت الجن والانس الا لیعبدون(ذاریات/56) ما جن وانس را خلق نکردیم مگر برای اینکه ما را عبادت کنند) پس برای فهم جزئیات وحی وانبیاء لازم هستند.
    2- انسان علاوه بر عقل، دارای غرائزی است که بها دادن بیش از حد به آنها مثل شهوت موجب خاموشی وضعف عقل گشته ونمی گذارد به وظیفه خود که هدایت انسان است بپردازد، وموجب چپاول وتعدی به حقوق دیگران می گردد که نمونه بارز آن پاشاهان ظالمی هستند که قبلا بوده اند والان هم هستند. پیامبری لازم است تا انسان را از خواب غفلت وخواب شهوت بیدار کند. وامیرالمومنین در خطبه اول نهج البلاغه به این مساله اشاره می کند که یثیر لهم دفائن العقول، خداوند پیامبران خود را فرستاد تا گنجینه های عقلی انسانها را شکوفا کنند.
    دلیل اول شما رو نمی توانم قبول کنم چون از قرآنه و من هنوز نسبت به نبوت هم متقاعد نشدم چه برسه به ماحصلش...
    دوم این که شهوت و چپاول و خیلی چیزهای دیگه رو هم عقل می تونه بفهمه خوب نیستن یعنی عقل حسن و قبح اعمال رو درک می کنه اگه به غیر از این هاچیز دیگری هم هست سوال اینجاست که از کجا بدست اومده(منظورم دین نیست ها)
    اگه توضیح بفرمایید ممنون می شم
    کفر چو منی گزافه آسان نبود
    محکم تر از ایمان من ایمان نبود
    در دهر چومن یکی و آنهم کافر
    پس در همه دهر یک مسلمان نبود

9. صلوات

علاقه
    الله و چهارده معصوم و دوستان آن ها
    نوشته
    1,527
    حضور
    75 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4592

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط lili2020 نمایش پست ها
    بیایید قضیه را نسبی بررسی کنیم.نوزاد وقتی متولد می شود،اندامش در یک شرایط خاصی است.پس از آن که رشد کرد اندامش وارد یک شرایط دیگر می شود.برای مثال وقتی به سن بلوغ رسید اندامش به یک شکل دیگری تبدیل می شود.حال ما اندام فرد را در نوزادی با سن بلوغ مقایسه می کنیم.فرد در سن بلوغ اندامش نسبت به نوزادی رشد پیدا کرده و کامل تر شده است.یعنی اگر نوزادی را با بلوغ مقایسه کنیم،اندام فرد در نوزادی نسبت به بلوغ نقص دارند (نقص نسبی).
    درباره عقل هم همینطور است.درست است که انسان عقلش رشد می کند.ولی عقل انسان در نوزادی با عقل او در بلوغ فرق می کند.حال فرض کنید نبوت را بگذاریم کنار.فرد در سن 20 سالگی می خواهد تصمیم بگیرد که مثلاً گوشت خوک خوردنش خوب است یا نه.عقلش در 20 سالگی به او می گوید خوب است.ولی چه بسا در چهل سالگی بگوید خوب نیست.
    پس ما باید چند نکته را بپذیریم:
    1-وقتی تصمیم می گیریم،با عقلی که در آن زمان داریم تصمیم می گیریم.نه با عقل خود در آینده.
    2-عقل ما در زمان t1 نسبت به عقل ما در زمان t2 (به طوری که t2 بزرگتر از t1 باشد) نقص دارد.
    3-ما با عقل خود در زمان t1 است که تصمیم می گیریم و می دانیم این عقل نقص نسبی دارد.لذا داریم با یک عقل ناقص تصمیم می گیریم.

اما بررسی نسبی را بگذاریم کنار،انسان های عادی هیچ گاه عقلشان کامل کامل نمی شود.بزرگترین دانشمندان جهان هم چه بسا بسیاری از چیز ها را ندانند.پس ما همیشه نسبت به دقیق ترین عقل هم نقص داریم.صرف نظر از این که نسبت به عقل خود در آینده هم نقص داریم.

حال فرض کنید بنده بخواهم با عقل ناقص نسبی تصمیم بگیرم.عقل به بنده توصیه ای می کند که بعداً می بینم آن توصیه اشتباه بوده است.پس یک تصمیم اشتباه گرفته ام.
    یا فرض کنید با عقل ناقص مطلق تصمیم بگیرم.عقل به بنده در مرحله ای از زندگی که عقلم بیشترین رشد را پیدا کرده است می گوید فلان کار را کن.ولی چون این عقل دقیق ترین عقل نیست و باز نقص دارد،چه بسا تصمیم بنده اشتباه باشد.
    حال که در هر مورد خطا هست،باید چیزی باشد که این خطای من را رفع کند که نبوت و وحی برای آن آمده است.

لبیک یا مهدی
    و من الله توفیق
    لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم
    یا لثارت الحسین

11. صلوات ها 6

علاقه
    الکترونیک
    نوشته
    527
    حضور
    22 روز 17 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    1510

نقل قول نوشته اصلی توسط بن موسی نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام

بیایید قضیه را نسبی بررسی کنیم.نوزاد وقتی متولد می شود،اندامش در یک شرایط خاصی است.پس از آن که رشد کرد اندامش وارد یک شرایط دیگر می شود.برای مثال وقتی به سن بلوغ رسید اندامش به یک شکل دیگری تبدیل می شود.حال ما اندام فرد را در نوزادی با سن بلوغ مقایسه می کنیم.فرد در سن بلوغ اندامش نسبت به نوزادی رشد پیدا کرده و کامل تر شده است.یعنی اگر نوزادی را با بلوغ مقایسه کنیم،اندام فرد در نوزادی نسبت به بلوغ نقص دارند (نقص نسبی).
    درباره عقل هم همینطور است.درست است که انسان عقلش رشد می کند.ولی عقل انسان در نوزادی با عقل او در بلوغ فرق می کند.حال فرض کنید نبوت را بگذاریم کنار.فرد در سن 20 سالگی می خواهد تصمیم بگیرد که مثلاً گوشت خوک خوردنش خوب است یا نه.عقلش در 20 سالگی به او می گوید خوب است.ولی چه بسا در چهل سالگی بگوید خوب نیست.
    پس ما باید چند نکته را بپذیریم:
    1-وقتی تصمیم می گیریم،با عقلی که در آن زمان داریم تصمیم می گیریم.نه با عقل خود در آینده.
    2-عقل ما در زمان t1 نسبت به عقل ما در زمان t2 (به طوری که t2 بزرگتر از t1 باشد) نقص دارد.
    3-ما با عقل خود در زمان t1 است که تصمیم می گیریم و می دانیم این عقل نقص نسبی دارد.لذا داریم با یک عقل ناقص تصمیم می گیریم.

اما بررسی نسبی را بگذاریم کنار،انسان های عادی هیچ گاه عقلشان کامل کامل نمی شود.بزرگترین دانشمندان جهان هم چه بسا بسیاری از چیز ها را ندانند.پس ما همیشه نسبت به دقیق ترین عقل هم نقص داریم.صرف نظر از این که نسبت به عقل خود در آینده هم نقص داریم.

حال فرض کنید بنده بخواهم با عقل ناقص نسبی تصمیم بگیرم.عقل به بنده توصیه ای می کند که بعداً می بینم آن توصیه اشتباه بوده است.پس یک تصمیم اشتباه گرفته ام.
    یا فرض کنید با عقل ناقص مطلق تصمیم بگیرم.عقل به بنده در مرحله ای از زندگی که عقلم بیشترین رشد را پیدا کرده است می گوید فلان کار را کن.ولی چون این عقل دقیق ترین عقل نیست و باز نقص دارد،چه بسا تصمیم بنده اشتباه باشد.
    حال که در هر مورد خطا هست،باید چیزی باشد که این خطای من را رفع کند که نبوت و وحی برای آن آمده است.

لبیک یا مهدی
    و من الله توفیق
    سلام ...
    من با حرف شما مخالفم ...
    هر انسانی در هر سنی که باشد ... عقلی کامل متناسب با سن و ساله خودش را دارد و عقلش نسبت به تنی که دارد کامل است ...
    مثلا انسانی که 4 سال سن دارد ... نیاز به عقلانیتی جهت کنترل روابط خانوادگی خود ندارد ...
    ویرایش توسط نفرنفر : ۱۳۹۲/۱۱/۱۰ در ساعت ۱۸:۳۵

نوشته
    1,852
    حضور
    28 روز 22 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    3877

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و خداقوت

نقل قول نوشته اصلی توسط نفرنفر نمایش پست ها
    هر انسانی در هر سنی که باشد ... عقلی کامل متناسب با سن و ساله خودش را دارد و عقلش نسبت به تنی که دارد کامل است ..
    جای سوال هست که بالاخره از دیدگاه شما عقل متناسب با سن و سال است یا متناسب با تن؟

اگر متناسب با سن و سال است، چرا شما فوق لیسانس الکترونیک میگیرید و دیگری هر چه زور میزنه با تکماده و جفت ماده(!) میتونه دیپلم و پیش دانشگاهی رو بگیره.

و اگر متناسب با تن است، باز همچنین سوالی رو میشه مطرح کرد؟

مثلا انسانی که 4 سال سن دارد ... نیاز به عقلانیتی جهت کنترل روابط خانوادگی خود ندارد ...
    گرامی، به نظرم، درست نفرمودید.
    انسان در هر سنی نیاز دارد، ولی در کودکی این نیاز کودک تا حدی توسط پدر و مادر کنترل و رفع میشه و همچنین آموزش داده میشه.

اما در کل:

بفرمایید «عقل» یعنی چه، شاید تعریفش مشخص کنه که «کاملش یعنی چه و ناقصش یعنی چه؟».

شوخی:
    میگم نظرتون چیه از این به بعد براساس سن و سال و تن و جثه و بدن و هیکل و جنسیت و ... مدرک عطا کنن؟

14. صلوات ها 4

علاقه
    الله و چهارده معصوم و دوستان آن ها
    نوشته
    1,527
    حضور
    75 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4592

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام
    من با حرف شما مخالفم ...
    هر انسانی در هر سنی که باشد ... عقلی کامل متناسب با سن و ساله خودش را دارد و عقلش نسبت به تنی که دارد کامل است ...
    ما در جایی نگفتیم عقل نسبت به تن ناکامل است.ما گفتیم عقل نسبت به آینده اش ناکامل است.همچنین عقل نسبت به دقیقترین عقل ناکامل است.عقلی نسبت به سن،غیر از عقل نسبت به آینده یا عقل نسبت به دقیق ترین عقل است.
    کسی عقل متناسب با تن و سن دارد.آیا به معنی این است که هر چیزی را که در آن سن نیاز داشت می تواند به دست بیاورد؟برای مثال شما در سی سالگی،نسبت به سی سالگیتان عقلتان کامل است.آیا به معنی آن است که می توانید پاسخ هر سوالی را به دست بیاورید؟یا پاسخی که داده اید بعداً تغییر نمی کند؟
    در واقع شما دارید می گویید عقل انسان،نسبت به همان زمانی که آن عقل را دارد،کامل است.این مطلب جدیدی نیست.مانند آن است که بگوییم فاصله یک نقطه از خودش صفر است.

اولاً دارد.همانطور که برادر سلمان گفتند.
    ثانیاً فرض کنیم ندارد،انسان 30 ساله ولی نیاز به عقلانیت دارد.حال که دارد،آیا می تواند این عقلانیت را به دقیق ترین شکل ممکن انجام دهد؟ضمن این که آیا عقلانیتش نسبت به خانواده در این سن با سن بعدی فرق نمی کند؟

مطلب شما این است که نیاز های عقلی فرد در سنین مختلف متفاوت است.اما دارید این فرض را هم اضافه می کنید که برای هر سن،پاسخ به این نیاز های عقلی به طور کامل وجود دارد.اینطور نیست.بنده الان نیاز دارم بدانم که اگر سکه بخرم،قیمتش چقدر تغییر می کند.اما آیا بنده می توانم این را دقیق تعیین کنم؟خیر.فقط می توانم احتمال بدهم.به یقینی نمی رسم.چه بسا احتمالی که به آن اتکا می کنم غلط باشد.
    نتیجه این که:
    عقل فعلی انسان،نسبت به شرایط فعلی انسان (یا همان عقل فعلی انسان) کامل است.
    عقل فعلی انسان،نسبت به پاسخ دادن مسائل،کامل نیست.
    ما تکیه مان بر روی مورد دوم است.کاری به مورد اول نداریم.در نقص عقل همین کافی است که انسان مطلبی را درست می پندارد،در حالی که اشتباه است یا بر عکس.

لبیک یا مهدی
    و من الله توفیق
    لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم
    یا لثارت الحسین

16. صلوات ها 3

علاقه
    الکترونیک
    نوشته
    527
    حضور
    22 روز 17 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    1510

عقل چیست :

به نظره من اعضای بدن انسان به صورت خودکار و ناآگاه کار خودشون رو انجام میدن ... قد من به صورت خودکار و نا آگاه بلند میشود ... من به صورت خودکار و ناآگاه بزرگ میشم ... هوش من بزرگ میشه ... حافظه من قوی میشه . تخیل من قدرتمند میشه . همه چیز خودشون خود به خود بزرگ میشن و قدرتمند میشن ...

ولی !!!
    ولی عقل چیزی هست که اول من باید اون رو بوجود بیارم ... پی ریزی کنم ... خیلی جاها ضررهای تفکر عقلانیم رو بپذیرم ... تا بتونم عقل رو بوجود بیارم ....
    به نظره من
    انسان عاقل کسی هست که بگونه ای فکر میکند که طبیعت کار میکند ... به نظره من عقل کاملا اکتسابی است ...
    و اما چه چیزی باعث میشه من عاقل بشم ... جواب : اینی که من بخوام کارهای عقلانی بکنم ... خارج از هر گونه تقلید .

به نظره من ما دو تا راه داریم ...
    یا چراغ عقلمون رو روشن کنیم ... یا از قصد چراغ عقلمون رو خاموش کنیم . مثلا خیلی از ماها وقتی خیلی از صحبت ها رو میشنویم از قصد چراغ عقلمون رو خاموش میکنیم وگرنه اون چرت و پرت ها رو نمیتونیم قبول کنیم .
    به همین علت هست که بعد از مدتی برخی از انسانها بسیار بسیار عاقل میشن و برخی هنوز بچه هستن و در دوران بچگیشون به سر میبرن ...

حس و تخیل و هوش باعث بوجود اومدن احساسات و هیجانات و باورها و اعتقادات میشن ... ولی به نظره من انسانی که عقل داره ... عقل رو به کار میگیره تا واقعیت رو آنگونه که هست درک کنه ... نه اینکه دنبال تخیل و احساسات و هیجانات باشه ...

انسان عاقل از نظره من ...
    انسان عاقل کسی هست که تمام احساسات . عواطف و هیجانات خودش رو بعد از عاقل شدن ... بعد از 24 سالگی میسازه ... انسان عاقل کسی هست که بعد از اینکه تعریف عقل رو شناخت شروع به تعریف دین . مرد . زن . ازدواج میکنه ... شخص عاقل عقاید و باورهاش و دینش 7 ساله نیست ...
    به نظره من انسانه عاقل کسی هست که دائما داره عقاید خودش رو زیر سوال میبره ...

اگر من عقاید و باورهام تحت تاثیر کودکیم هست ... عاقل نیستم . مثلا ممکنه من فکر میکردم بابام باهوش ترین و داناترین آدم دنیاست .... بعدا که بزرگتر شدم متوجه میشم اینجور نیست ... 1000 تا دلیل و شبهه براش پیدا میکنم ... اینجاست که من با واقعیت آشنا میشم ... حال سوالی که پیش میاد این هست که من قرار هست بر اساسه باورهام و احساسات و دین و کودکی ام زندگی کنم ... یا بر اساس واقعیاتی که باهاش روبرو شدم .

پس به نظره من انسانه عاقل کسی هست که حداقل یک بار عقاید خودش رو زیر سوال برده باشه ... مثلا : به نظره من مرد به زن هیچ برتری نداره ... نه احساسی و نه عقلی ... تنها در یک قسمت کوچکی از کورتکس مردان بر زنان برتری دارن و امتیازاتی تو Mechanical و هوش Mathematical دارن ... ولی با عرض شرمندگی 100 جایه دیگه آقایون از خانوما عقب هستن ... حالا بیاین و بگین مرد برتر از زن هست ... مرد جنس برتر هست ... بگین این عقاید و باورمونه ... این احساسات و عواطف ما هست ... ما اینجوری فکر میکنیم ... در حالیکه هیچ توجیه علمی نداره ...

همه این جور مسائل باعث از بین رفتن عقل میشه و به مرور زمان شخص احمق میشه و تو استدلالهاش گم میشه ...

به نظره من عقل تنها ابزاره ما برایه رهایی از جبری هست که درگیرش هستیم وگرنه هممون بچه هایی هستیم که داریم تو کودکیمون زندگی میکنیم ... و محدود به خانواده و احساسات و عواطفی هستیم که باهاشون بزرگ شدیم . پس بنابراین تا زمانیکه من آزاد نباشم ... اختیار نداشته باشم ...دنباله تقلید کردن نباشم ... نمیتونم عاقل بشم .

و تا زمانیکه عقل بوجود نیاد وجدان بوجود نمیاد ... همچنانچه به خیلی ها میگم چرا این کار رو میکنی ... میگه مرجعم میگه !!! یعنی من مسئول نیستم ...

وقتی عقل بوجود بیاد ...
    علم بوجود میاد ...احساس درست بوجود میاد ... آزادی بوجود میاد ... وجدان بوجود میاد ... واقعیت بوجود میاد ... اخلاق بوجود میاد ... مسئولیت بوجود میاد ...

پس بنابراین عقل اکتسابی هست باید پایه ریزیش کرد ... نه اینکه بگیم عقلمون ناقص هست و تقلید کنیم ...

اگر تقلید کنیم

نه علم بوجود میاد ... نه احساس درست بوجود میاد ... نه آزادی بوجود میاد ... نه وجدان بوجود میاد ... نه واقعیت بوجود میاد ... نه اخلاق بوجود میاد ... نه مسئولیت ... و نه عقل .

نوشته
    1,852
    حضور
    28 روز 22 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    3877

انسان عاقل کسی هست که بگونه ای فکر میکند که طبیعت کار میکند ... به نظره من عقل کاملا اکتسابی است ...
    مگر در دیدگاه شما که عقل و تفکر متناسب با بدن و سن است، امکانش هست که عقل خلاف طبیعت عمل کند
    و مهم تر اینکه خلاف طبیعت عمل کردن یعنی چه؟
    اصلاً مگر خلافی برای طبیعت هست در دیگاه شما، کاملاً علاقه مند شدم، میشه معرفیش کنید؟!

حقیر پرسیدم «عقل» را تعریف کنید.
    نه اینکه مزایای عقل، دلایل زوال عقل و .... رو تعریف کنید
    دوست عزیز لطفاً به سوال پاسخ بدید:

کاری به مزایا و معایب و دلایل زوال و رشد ..... نداشته باشید:

«عقل» چیست؟

تا بعدش برسیم به اینکه آیا عقل نسبی است یا کامل در هر دوره!

19. صلوات ها 3

صفحه 1 از 15 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)