ایجاد سایت دانلود

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ایجاد سایت دانلود

من اگر بخوام یه سایت دانلود نرم افزار مثل بقیه سایت ها p30download و ... بزنم ، این کار از لحاظ شرعی ( با پیش زمینه های زیر )مشکل داره؟

1- یه شرکت زحمت کشیده یه نرم افزار نوشته و داره میفروشه بعد ما بیاییم اون رو واسه دانلود رایگان بزاریم ( البته سودش رو از فروش نرم افزار به بقیه کشورها که قانون کپی رایت توشون رعایت میشه درآورده )
2- منم با ایجاد اون سایت دارم کلی نرم افزار میزارم واسه دانلود ( البته واسه جور کردن نرم افزار ها رحمت کشیدم - البته دزده هم که از دیوار میخواد بره بالا زحمت میکشه :Gig:) یا فوقش اونایی که نمیخوان دانلود کنن سی دی نرم افزار رو میفروشم 5هزارتومن - هیچ پولی به شرکت اصلی نمیدم - درآمدش حلاله حرومه ؟
3- کم کم بخاطر مشهور شدن سایت میتونم تبلیغ بزارم کنارش - سایتی که با دانلود نرم افزار مشهور شده - درامدش حلاله حرومه ؟
4- یا یه طراح ، فتوشاپ و کارل دراو و هزارتا نرم افزار طراحی دیگه رو رایگان دانلود کرده یا فوش سی دیش رو خریده 5هزار تومن ، بعد باهاش داره طرح میزنه ، زحمت میشکه ، پول در میاره
پولش حلاله یا حروم ؟
5- الان از همین ویندوزی که من یا شاید خود شما داری استفاده میکنی ، غیر قانونی نصب شده ، اگه ازش پول دربیاریم نمیدونم پولش حلاله یا حرومه ؟
اینجوری پیش برم سرتاپای زندگیم شده حروم :geryeh:- چیکار کنم رشته ام نرم افزاره -
:Gig::Gig:دچار خود درگیری شدم :jangjoo:
البته سایت زدن و جا انداختن سایت هم به این راحتیا که نوشتم نیستا ، هزارتا مسئله پشتش هست ، هک نشی ، سرورت دان نشه ، پهناباند کم نیاری و ....

خلاصه :please:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

wealthy;468799 نوشت:
من اگر بخوام یه سایت دانلود نرم افزار مثل بقیه سایت ها p30download و ... بزنم ، این کار از لحاظ شرعی ( با پیش زمینه های زیر )مشکل داره؟

1- یه شرکت زحمت کشیده یه نرم افزار نوشته و داره میفروشه بعد ما بیاییم اون رو واسه دانلود رایگان بزاریم ( البته سودش رو از فروش نرم افزار به بقیه کشورها که قانون کپی رایت توشون رعایت میشه درآورده )
2- منم با ایجاد اون سایت دارم کلی نرم افزار میزارم واسه دانلود ( البته واسه جور کردن نرم افزار ها رحمت کشیدم - البته دزده هم که از دیوار میخواد بره بالا زحمت میکشه ) یا فوقش اونایی که نمیخوان دانلود کنن سی دی نرم افزار رو میفروشم 5هزارتومن - هیچ پولی به شرکت اصلی نمیدم - درآمدش حلاله حرومه ؟
3- کم کم بخاطر مشهور شدن سایت میتونم تبلیغ بزارم کنارش - سایتی که با دانلود نرم افزار مشهور شده - درامدش حلاله حرومه ؟
4- یا یه طراح ، فتوشاپ و کارل دراو و هزارتا نرم افزار طراحی دیگه رو رایگان دانلود کرده یا فوش سی دیش رو خریده 5هزار تومن ، بعد باهاش داره طرح میزنه ، زحمت میشکه ، پول در میاره
پولش حلاله یا حروم ؟
5- الان از همین ویندوزی که من یا شاید خود شما داری استفاده میکنی ، غیر قانونی نصب شده ، اگه ازش پول دربیاریم نمیدونم پولش حلاله یا حرومه ؟
اینجوری پیش برم سرتاپای زندگیم شده حروم - چیکار کنم رشته ام نرم افزاره -
دچار خود درگیری شدم
البته سایت زدن و جا انداختن سایت هم به این راحتیا که نوشتم نیستا ، هزارتا مسئله پشتش هست ، هک نشی ، سرورت دان نشه ، پهناباند کم نیاری و ....

خلاصه

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالات شما

برای این سؤال در همین سایت تاپیک ها و مطالب زیادی است که می توانید با مطالعه آنها به پاسخ برسید اگر ابهامی دارید و سؤالی باقی ماند لطفا با ذکر نام مرجع تقلیدتان بفرمایید تا پاسخ دهیم .

http://www.askdin.com/thread32876.html

http://www.askdin.com/thread6670.html

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

سلام
ممنون از جوابتون
ولی توی اون تاپیک " سوال در مورد کپی رایت........سوال فقهی " اینقدر جملات ضد و نقیض و قلمبه ثلمبه بود که نه تنها
آخر نفهمیدم اشکال داره یا نداره به تعداد سوالات و سردرگمی هام هم اضافه شد
و اینقدر نظر کاربر محترم :دی رو به یه تاپیک دیگه جلب کرده بودین و ارجاع داده بودین که دچار سرگیجه هم شدیم ، نفهمیدم از کجا شروع کردم و قراره به چی برسم

مقلد آیت الله مکارم

این چیزایی که من خوندم و فهمیدم گفته شده بود که اگر قرار دادی نداریم اشکال نداره چون کافر حربی هستن
همین جا چند تا سوال : موقع نصب هر نرم افزار ، شرایط و لایسنس اون شرکت رو به شما داره اعلام میکنه و شما تا تیک من شرایط رو قبول دارم رو تیک نزنین اصلا شما نمیتونین به مرحله بعد برین ، در نتیجه ما تمام شرایط و لایسنس اون نرم افزار ها رو قبول کردیم و باهمین تیک یعنی وجود قرارداد

حالا اگه قرار داد هم نداشته باشیم از لحاظ شرعی رو نمیدونم که چون کافر حربی هستن پس استفاده از اموال اونها بدون اجازه اشکالی نداره ( که به نظر من از لحاظ منطق و عقل خودم یکم اسلام میره زیر سوال ) از لحاظ وجدان چی ؟ آخه کار درستیه ؟

بعد مگه مسیحی ها کافر هستند ؟

باز گفته شده بود چون اون ها به دولتشون مالیات میدن و دولت داره این مالیات ها رو بر علیه اسلام استفاده میکنه اشکالی نداره
خب این شرکت های بدبخت چیکار کنن ، دارن طبق قانون مملکتشون عمل میکنن ، مگه شرکتی میتونه بگه چون آقای دولت داری مالیات من رو بر علیه اسلام استفاده میکنی منم دیگه مالیات نمیدم ، قانون قانونه
مگه شرکت های ایرانی میتونن بگن چون مثلا مالیات هایی که ما میدیم الکی حیف و میل میشه و ... ما هم نمیدیم ، وظیفه شرکت ها پرداخت مالیاته

باز گفته شده بود تابع قانون جمهوری اسلامی ایران هست
اینم که همه میدانیم ایران غیراز محصولات ایرانی حق کپی رایت برای هیچ نرم افزار خارجی قائل نیست
خب بعنی ما این سایت رو بزنیم و فقط برای آی پی های ایران اجازه دانلود بدیم ، دیگه اشکال شرعی وجود نداره ؟ اون دنیا گفتن کی اجازه داد بگیم قانون جمهوری اسلامی بوده بی خیال ما میشن؟

بیشتر نظرات کارشناسان که جملات گنگ و دو پهلو بودن و بیشتر نظرات کاربران هم توجیح ( کلاه شرعی ) بود

البته من دنبال یه جواب هستم که تهش بگه برو عزیز دلم سایتت رو بزن ، جواب اون دنیا با .... ، با خیال راحت به کارت برس :دی یعنی میشه :khandeh!:
البته کارشناس محترم لطف کنن و جواب سوال های بالا رو بدن - لطفا ما رو هی به این تاپیک و اون تاپیک ارجاع ندین - همین جا یه جواب کوتاه ساده بگین

ببخشین طولانی شد و ممنون از وقتی که میزارین

موضوع قفل شده است