جمع بندی آیامطلق وجود از عدم بهتر است؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیامطلق وجود از عدم بهتر است؟

[="Navy"]سلام
آیا مطلق وجود خیر است و مطلق عدم شر؟ آیا وجود از عدم بهتر است؟؟ چرا؟؟
[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

ملاصدرا;468305 نوشت:
سلام

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- به طور کلی وجود نسبت به عدم دارای رجحان است و برتر محسوب می شود.

- در مورد شر بودن عدم باید به این مسئله توجه کرد که عدم اساسا چیزی نیست که منشا اثر باشد بنابراین هنگامی که گفته می شود شر امر عدمی است، یعنی چیزی که ما به عنوان "شر" می شناسیم از آن رو پدید آمده است که امری که باید وجود می داشت تا این شر به وجود نیاید، وجود نداشته است. بنابراین نقصان و کمبودی وجود دارد که به جهت نبود امری است که بهتر است، باشد. بنابراین عدم در اینجا عدم نسبی است نه عدم مطلق.

- صرف موجود بودن، کمالی است که معدوم آن را فاقد است بنابراین می توان گفت وجود خیر است و نبودن، فقدان این خیر است.

موفق باشید

من فقط این را می دانم که اگر خیلی از چیزها را از دست بدهم دردم می آید. مثلا دور از جان ادم اگر یک بند انگشتشم بپره کلی دردش می آید. لابد وجود بهتر است دیگر. اما به صورت مطلق شک دارم. اگر وجود به صورت مطلق خوب بود که خداوند برخی چیزها را بنا به مصالحی از بندگانش منع نمی کرد.
من واقعا شک دارم وجود به صورت مطلق خوب باشد. بستگی به مصلحت خدا دارد. می دانیم که خدا عادل و دانا است. هم شیطان وجود دارد و هم اولیاء خدا.

رئوف;468576 نوشت:
صرف موجود بودن، کمالی است که معدوم آن را فاقد است بنابراین می توان گفت وجود خیر است و نبودن، فقدان این خیر است.

سلام
اینکه موجود بودن کمالی است که معدوم فاقد آن است. "کمال بودن وجود" و به تبع آن "بهتر بودن وجود از عدم" امری است وجدانی یا اثبات منطقی و عقلانی دارد؟؟

سوال دیگری هم دارم که آیا صرف موجود بودن یک تومور سرطانی بدخیم بهتر است از عدم آن؟؟:Gig:

[="Tahoma"][="Navy"]

ملاصدرا;468305 نوشت:
سلام

سلام
چون وجود کمال است و کمال خیر است و عدم نقص است و نقص شر است
یا علیم[/]

ملاصدرا;468727 نوشت:

سلام
اینکه موجود بودن کمالی است که معدوم فاقد آن است. "کمال بودن وجود" و به تبع آن "بهتر بودن وجود از عدم" امری است وجدانی یا اثبات منطقی و عقلانی دارد؟؟

سوال دیگری هم دارم که آیا صرف موجود بودن یک تومور سرطانی بدخیم بهتر است از عدم آن؟؟

:Gig:

با سلام خدمت شما دوست گرامی

- در مورد اینکه آیا وجود یک غذه سرطان خیر است یا شر، باید به این نکته توجه کرد که بحث ما در مورد مطلق وجود یا عدم است و مطلق وجود خیر است. مثال شما نیز یک مثال نسبی است. به عبارت دیگر، معنای سوال شما این است که آیا وجود یک غده سرطان (برای انسان ها) خیر است یا شر؟ در این حالت شما در حال بحث از وجود نسبی هستید یعنی از منافع یا مضار وجودی خاص برای انسان ها بحث می کنید که در واقع این مسئله خارج از بحث ماست زیرا بحث ما در مورد مطلق وجود است. مطلق وجود خیر است اما ممکن است وجود موجودی برای موجودی دیگر، خیر باشد یا اینکه شر باشد. مثلا باریدن باران برای کشاورز خیر است در حالیکه برای مثلا کوزه گر شر است.
آنچه مهم است این است که وجود خیر است و مجموع وجودهای عالم هم وجودشان خیر است.

در مورد دلایل این مسئله هم باید گفت که این مسئله هم از طریق ذوق و وجدان یافته می شود و هم با توجه به متون دینی قابل استفاده است.

موفق باشید

سوال:

پاسخ:
- به طور کلی وجود نسبت به عدم دارای رجحان است و برتر محسوب می شود.

- در مورد شر بودن عدم باید به این مسئله توجه کرد که عدم اساسا چیزی نیست که منشا اثر باشد بنابراین هنگامی که گفته می شود شر امر عدمی است، یعنی چیزی که ما به عنوان "شر" می شناسیم از آن رو پدید آمده است که امری که باید وجود می داشت تا این شر به وجود نیاید، وجود نداشته است. بنابراین نقصان و کمبودی وجود دارد که به جهت نبود امری است که بهتر است، باشد. بنابراین عدم در اینجا عدم نسبی است نه عدم مطلق.

- صرف موجود بودن، کمالی است که معدوم آن را فاقد است بنابراین می توان گفت وجود خیر است و نبودن، فقدان این خیر است.

- در مورد اینکه آیا وجود یک غذه سرطان خیر است یا شر، باید به این نکته توجه کرد که بحث ما در مورد مطلق وجود یا عدم است و مطلق وجود خیر است. این مثال نیز یک مثال نسبی است. به عبارت دیگر، سوال این است که آیا وجود یک غده سرطان (برای انسان ها) خیر است یا شر؟ در این حالت شما در حال بحث از وجود نسبی هستید یعنی از منافع یا مضار وجودی خاص برای انسان ها بحث می کنید که در واقع این مسئله خارج از بحث ماست زیرا بحث ما در مورد مطلق وجود است. مطلق وجود خیر است اما ممکن است وجود موجودی برای موجودی دیگر، خیر باشد یا اینکه شر باشد. مثلا باریدن باران برای کشاورز خیر است در حالیکه برای مثلا کوزه گر شر است.
آنچه مهم است این است که وجود خیر است و مجموع وجودهای عالم هم وجودشان خیر است.

موضوع قفل شده است