روزه ی مستحبی در صورت داشتن روزه ی قضا

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روزه ی مستحبی در صورت داشتن روزه ی قضا

با سلام و خسته نباشید.

من تا سن 19 سالگی بدلیل فضای غیرمذهبی خانوادمون روزه و نمازهام رو منظم و کامل ادا نکردم گاهی نماز خوندم روزه گرفتم مسخره شدم رها کردم و بعد از مدتی دوباره خوندم دوباره حرف شنیدم و...

از 19سالگی که وارد دانشگاه شدم با دوستان مذهبی ای آشنا شدم و همین باعث شد کلا متحول بشم و از اون سن تا به الان خدا رو شکر نماز و روزه قضا ندارم.

سوال من اینه: من الان نیاز دارم که روزه مستحبی بگیرم یا نمازهای مستحبی بخونم اما یادم میفته به اندازه چند سال نماز و روزه بدهکارم و دیگه جایی برای نماز و بخصوص روزه ی مستحبی ندارم درصورتیکه باتوجه به مشکلات فراوانم خیلی زیاد به این اعمال مستحبی نیاز دارم.

من باید چیکار کنم؟میتونم روزه مستحبی بگیرم یا اول باید تمام قضاهارو ادا کنم؟

و سوال دیگه:
من دقیق نمیدونم چقدر بدهکارم چون تو اون ده سال (از 9سالگی تا 19سالگی) گاهی نماز و روزه هامو ادا کردم.

مقلد آیت الله مکارم هستم.
خواهش میکنم من رو از سردگمی دربیارین و کامل راهنماییم کنین خیلی به پاسخش نیاز دارم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

نوا;467956 نوشت:
با سلام و خسته نباشید.
من تا سن 19 سالگی بدلیل فضای غیرمذهبی خانوادمون روزه و نمازهام رو منظم و کامل ادا نکردم گاهی نماز خوندم روزه گرفتم مسخره شدم رها کردم و بعد از مدتی دوباره خوندم دوباره حرف شنیدم و...
از 19سالگی که وارد دانشگاه شدم با دوستان مذهبی ای آشنا شدم و همین باعث شد کلا متحول بشم و از اون سن تا به الان خدا رو شکر نماز و روزه قضا ندارم.
سوال من اینه: من الان نیاز دارم که روزه مستحبی بگیرم یا نمازهای مستحبی بخونم اما یادم میفته به اندازه چند سال نماز و روزه بدهکارم و دیگه جایی برای نماز و بخصوص روزه ی مستحبی ندارم درصورتیکه باتوجه به مشکلات فراوانم خیلی زیاد به این اعمال مستحبی نیاز دارم.
من باید چیکار کنم؟میتونم روزه مستحبی بگیرم یا اول باید تمام قضاهارو ادا کنم؟
و سوال دیگه:
من دقیق نمیدونم چقدر بدهکارم چون تو اون ده سال (از 9سالگی تا 19سالگی) گاهی نماز و روزه هامو ادا کردم.
مقلد آیت الله مکارم هستم.
خواهش میکنم من رو از سردگمی دربیارین و کامل راهنماییم کنین خیلی به پاسخش نیاز دارم.

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

گرفتن روزه مستحبی برای شما جایز نیست و ابتدا باید روزه های قضا را بگیرید اما خواندن نماز مستحبی قبل از خواندن نماز های قضا مانعی ندارد .

به هر تعداد که یقین دارید نماز یا روزه بر عهده شماست ، باید قضا کنید و بیش از آن واجب نیست مگر قبلا مقدار آن را می دانستید و بر اثر سهل انگاری فراموش شده باشد که بنابراحتیاط واجب باید تعداد بیشتری که احتمال می دهید روزه بگیرید یا نماز بخوانید.(1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 1327 و 1196 و 1199

سلام. من چند وقت پیش با علم به اینکه روزه قضا داشتم روزه مستحبی گرفتم و میدونستم اگه روزه مستحبی بگیریم روزه قضا هم محسوب میشه ولی بعدا از جایی متوجه شدم تا روزه قضا داریم نباید روزه مستحبی بگیریم سوال من اینه روزه مستحبی من قبول شده و روزه قضا هم حساب شده یا نه ؟:Ghamgin:
مقلد آیت الله مکارم شیرازی هستم.

سلام
اگر کفاره به گردنمان باشد (کفاره روزه یا کفاره عهد)، باز هم رفتن روزه مستحبی جایز نیست؟
آیت الله فاضل لنکرانی

[="Tahoma"][="Black"]

Hannane;505565 نوشت:
سلام. من چند وقت پیش با علم به اینکه روزه قضا داشتم روزه مستحبی گرفتم و میدونستم اگه روزه مستحبی بگیریم روزه قضا هم محسوب میشه ولی بعدا از جایی متوجه شدم تا روزه قضا داریم نباید روزه مستحبی بگیریم سوال من اینه روزه مستحبی من قبول شده و روزه قضا هم حساب شده یا نه ؟
مقلد آیت الله مکارم شیرازی هستم.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال باید روزه قضا را دوباره انجام دهید. (1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

سجاد;505938 نوشت:

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال باید روزه قضا را دوباره انجام دهید. (1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

خیلی ممنون از پاسختون :Gol:
موضوع قفل شده است