چگونه تشخیص دهم این فتواست یا احتیاط واجب؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه تشخیص دهم این فتواست یا احتیاط واجب؟

سلام
من از آیت الله مکارم تقلید دارم
تو اینترنت دیدم یه جا فرمودند

دست زدن اگر با امور حرام دیگرى مقرون نباشد حرام نیست، ولى در مساجد و حسینیّه‌ها از آن پرهیز کنید.

یه جا هم اینطور نوشته بود

كف زدن مانعى ندارد; امّا در مساجد و حسینیّه ها باید ترك شود.

از کجا بدونم این فتوا هست یا احتیاط واجب؟ چون میخوام در همین مسئله به مرجع دیگه مراجعه کنم
باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

user;466998 نوشت:
سلام
من از آیت الله مکارم تقلید دارم
تو اینترنت دیدم یه جا فرمودند

دست زدن اگر با امور حرام دیگرى مقرون نباشد حرام نیست، ولى در مساجد و حسینیّه‌ها از آن پرهیز کنید.

یه جا هم اینطور نوشته بود

كف زدن مانعى ندارد; امّا در مساجد و حسینیّه ها باید ترك شود.

از کجا بدونم این فتوا هست یا احتیاط واجب؟ چون میخوام در همین مسئله به مرجع دیگه مراجعه کنم
باتشکر

با سلام و عرض ادب

کلام مذکور فتواست و امکان رجوع ندارد

موفق و موید باشید

باسلام و تشکر
به صورت کل از کجا تشخیص بدیم که فتواست یا احتیاط واجب؟

user;467888 نوشت:
باسلام و تشکر به صورت کل از کجا تشخیص بدیم که فتواست یا احتیاط واجب؟

با سلام و احترام مجدد

لطفا برای دریافت پاسخ تاپیک زیر را مراجعه نمایید اگر ابهامی باقی ماند درخدمتتان هستیم:

http://www.askdin.com/thread248-11.html

موفق و موید باشید

باسلام
من متوجه پاسخ شما به صورت کامل شدم
یه سوال خارجی بیرون از بحث کردم که چگونه میتوان، فتوا را از احتیاط و بر عکس تمیز داد؟
فتوا دارای چه ویژگی های (ظاهری) هست و احتیاط چطور؟

user;468028 نوشت:
باسلام
من متوجه پاسخ شما به صورت کامل شدم
یه سوال خارجی بیرون از بحث کردم که چگونه میتوان، فتوا را از احتیاط و بر عکس تمیز داد؟
فتوا دارای چه ویژگی های (ظاهری) هست و احتیاط چطور؟

با سلام و عرض ادب

فقيه در مقام اظهار نظر پيرامون مسائل به يكي از چند صورت نظر خود را بيان مي كند؛

1- يا فتوي مي دهد كه دو صورت دارد؛
الف:به صورت قطعي:در مواردي كه فقيه پس از بررسي ادله به نتيجه قطعي مي رسد وهيچ گونه خدشه ومناقشه اي ندارد وبه صورت فتواي قطعي نظر خود را بيان مي كند :مثل ؛يجب،لايجب،يستحب لايستحب...
ب):به صورت ترجيحي فتوي مي دهد :واين در مواردي است كه فقيه پس از بررسي ادله، مناقشه وخدشه اي داشته ،ولي يك طرف راترجيح مي دهد انجا به صورت فتوي ترجيحي بيان مي كند مثلا :الاقوي ،الاظهر،لايخلو من وجهٍ(خالي از وجه نيست )،لا يخلو عن قوةٍ(خالي از قوة نيست)و...
2-يا فتوي نمي دهد واين هم دو صورت دارد:
الف):در مواردي كه فقيه پس از بررسي به نتيجه قطعي نرسيده فتوي ترجيحي هم نداشته باشد واجازه مخالفت هم نمي دهد وانجا به صورت احتياط واجب بيان مي كند.الاحوط ،يجب علي الاحوط، فيه اشكال و...
ب):احتياط مستحب:در مواردي كه فقيه فتواي قطعي ويا ترجيحي نداردواجازه مخالفت مي دهد در اينجا به صورت احتياط مستحب بيان مي كند.الاحوط الولي،الاحوط استحباباً، يحتمل و...

درمقام عمل به فتوا باید عمل شود ولی در هر مسئله ای که مرجع شما نظر به احتیاط واجب داده است می توانید به همان احتیاط واجب عمل کرده یا به فتوای اعلم بعد از ایشان مراجعه کنید و به آن فتوا عمل نمایید و اعلم بعدی را هم باید از طرق شرعی که در ابتدای همه رساله ها آمده تشخیص دهید تا مراجعه و عمل شرعی تان دچار مشکل نشود

همواره به سلامت باشید

باسلام و عرض ادب
ممنونم

لطفا به این دو سوال پاسخ بدید

1- از کجا فهمیدید که "كف زدن مانعى ندارد; امّا در مساجد و حسینیّه ها باید ترك شود" فتوا هست و احتیاط واجب نیست؟ چون اول فرمودند کف زدن مانعی ندارد یعنی حکم کلی رو بیان کردند ولی یه قید زدن که در مساجد و حسینیه ها ترک بشه، از کجا تشخیص دادید این قید، احتیاط واجب نیست و فتواست؟

2- در احتیاط واجب ها، فقط میتوانیم به مراجعی مراجعه کنیم که از طرف جامعه مدرسین تأیید شده باشد یا خیر به هر مجتهدی میشود رجوع کرد؟ مثل آقایان صانعی، نوری همدانی و ...

باتشکر

user;468634 نوشت:
باسلام و عرض ادب
ممنونم

لطفا به این دو سوال پاسخ بدید

1- از کجا فهمیدید که "كف زدن مانعى ندارد; امّا در مساجد و حسینیّه ها باید ترك شود" فتوا هست و احتیاط واجب نیست؟ چون اول فرمودند کف زدن مانعی ندارد یعنی حکم کلی رو بیان کردند ولی یه قید زدن که در مساجد و حسینیه ها ترک بشه، از کجا تشخیص دادید این قید، احتیاط واجب نیست و فتواست؟

2- در احتیاط واجب ها، فقط میتوانیم به مراجعی مراجعه کنیم که از طرف جامعه مدرسین تأیید شده باشد یا خیر به هر مجتهدی میشود رجوع کرد؟ مثل آقایان صانعی، نوری همدانی و ...

باتشکر

با سلام و احترام

1.باتوجه به استفتای شفاهی از دفتر آیه الله مکارم،بیان شد که این فتواست و دوحکم جداگانه بیان شده است یکی حکم مطلق دست زدن که فرمودند مانعی ندارد و دیگری حکم کف زدن در مساجد و حسینیه ها که فتوادرترک است.

2.دراحتیاط واجب باید بارعایت الاعلم فالاعلم به مرجع بعدی که فتوا دارد،رجوع شود یعنی مرجعی که درآن مساله ازمرجع خودمان ازلحاظ اعلمیت پایین تر و از سایرمراجع بالاتر است.

موفق و موید باشید.

موضوع قفل شده است